Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    15-08-2003
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Μετά από 5-6 λειτουργίες της εξερεύνησης (μετακίνηση από φάκελο σε φάκελο, αποκοπή-επικόλληση, κλπ) όλα αρχίζουν να γίνονται πολύ αργά. Μπορεί να πάρει και 30 δευτερόλεπτα για να μετακινηθεί από φάκελο σε φάκελο και αυτό είναι πολύ εκνευριστικό.
    Έχω δοκιμάσει ακόμη και καθαρή εγκατάσταση που έχει ΙΕ4 αλλά δεν βελτιώθηκε η κατάσταση. Επίσης ας σημειωθεί ότι η εξερεύνηση με άλλα προγράμματα γίνεται στιγμιαία.

    W98, ΙΕ6, μνήμη 192ΜΒ

  2. #2
    Εγγραφή
    01-04-2004
    Μηνύματα
    384
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Νομίζω είναι ένα από τα γνωστά προβλήματα των Windows. Αν δοκιμασεις να διαγράψεις 5000 files μπορεί να φας όλη τη μέρα.

    Κάποτε είχα τσεκάρει με το Softice τον κώδικα του Explorer όταν σβήνεις αρχεία. Είναι φοβερό το πόσο χάλια είναι. Το ίδιο check γίνεται 50 φορές, ξανά και ξανά. Π.χ. είναι system file ή όχι ? Μετά από λίγο πάλι το ίδιο check, είναι system file ή όχι ? Απαράδεκτο. Υπάρχουν και κάποια dumps στο Internet που φαίνεται πόσο άθλιος είναι ο προγραμματισμός του.
    Akufukuzae hakwambii toka

  3. #3
    Εγγραφή
    14-01-2004
    Μηνύματα
    343
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα.

    Εάν δεν είσαι σε θέση να αναβαθμίσεις σε ΝΤ (Win2K ή WinXP), μπορείς να εγκαταστήσεις τρίτους File-Managers.
    Θυμάμαι πως (με τη δική μου, ανηλεή χρήση) αυτοί λειτουργούσαν αξιοπρεπώς. Ακόμη και με τον Windows Explorer ανοικτόν παράλληλα, και στολαρισμένο...


    Φιλικά,
    Γιώργος.

  4. #4
    Εγγραφή
    17-07-2003
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Μηνύματα
    2.850
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    96924/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    AVM Fritz 7530
    SNR / Attn
    5(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ABEZ, τι αντι-ιικό έχεις; Πάντα είχες το πρόβλημα ή εσκασε μετά από κάποια εγκατάσταση ίσως;

  5. #5
    Εγγραφή
    15-08-2003
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Γιώργος, αν εννοείς προγράμματα τύπου total commander-universal explorer τα έχω δοκιμάσει αλλά δεν ενσωματώνονται στο λειτουργικό όπως η εξερεύνηση των windows. Αχ, τί καλό που είναι το Λίνουξ σε αυτό τον τομέα. Δεν σε δένει με ένα συγκεκριμένο διαχειριστή αρχείων, αλλά σου επιτρέπει να επιλέξεις το πρόγραμμα που σε βολεύει. Άντε και μου φαίνεται πως θα το γυρίσω σε Mandrake πάλι.


    cosmos, δεν έχω αντιικό. Το πρόβλημα δεν θυμάμαι πως εμφανίστηκε. Ούτε το πότε ακριβώς θυμάμαι αλλά έχει πάνω από έτος. Πάντως το ενδεχόμενο επιροής κάποιου προγράμματος ή συσκευής νομίζω έχει αποκλειστεί από την δοκιμή μετά από καθαρή εγκατάσταση την οποία έκανα.

  6. #6
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    βάλε λίγο παραπάνω μνήμη θα βοηθήσει.
    και κάνε και ένα defrag το/τους δίσκους.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  7. #7
    Εγγραφή
    14-01-2004
    Μηνύματα
    343
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλημέρα.

    ABEZ, ψάχνοντας τα CD μου βρήκα το πρόγραμμα που χρησιμοποιούσα, και στο οποίο αναφέρθηκα: Το FileQuest. Δεν γνωρίζω εάν κυκλοφορεί ακόμη, οπότε εάν το θέλεις σου το στέλνω (ζυγίζει 3,59ΜΒ). Εννοείται φυσικά πως είναι πρόσθετο το πρόγραμμα, και δεν ενσωματώνεται στην πλατφόρμα. Στέκομαι απλά στο ότι δεν παγώνει τόσο εύκολα. Κι όταν παγώσει, το κλείνεις και το ξανανοίγεις!

    cosmos, εάν θυμάμαι καλά το θέμα είχε γίνει εντονότερο μετά την αναβάθμιση του IE στην 6η του εκδοχή. Τον ίδιο πυρήνα δεν μοιράζονται εξάλλου ο Internet, με τον Windows Explorer;

    nnn, για τα Win98SE είναι αρκετά τα 192ΜΒ. Τότε είχα -εάν θυμάμαι καλά- 3x128ΜΒ RAM, και το μέγεθος αυτό δεν βοηθούσε...


    Φιλικά,
    Γιώργος.

  8. #8
    Εγγραφή
    02-04-2004
    Περιοχή
    Χανιά/Ηράκλειο
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.415
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΕΡΙΣΣΟΥ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ABEZ
    Άντε και μου φαίνεται πως θα το γυρίσω σε Mandrake πάλι.
    Άντε, τί περιμένεις;;;!!!! 8)

Παρόμοια Θέματα

  1. Ενεργοποιηση των Windows
    Από max_air στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-08, 10:32
  2. Ultamatix: Μας κοροϊδεύουν ασύστολα ;
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-08, 20:10
  3. Κλείδωμα των Windows
    Από tazoulis στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-07, 02:00
  4. Μηνύματα: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-07-07, 04:09
  5. Παραξενιές των Windows
    Από lazar στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-06, 14:03

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας