Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    24-11-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.817
    Downloads
    303
    Uploads
    15
    Ταχύτητα
    20340/1020
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    4.5(dB) / 13(dB)
    Εχω μια προιστορικη μπριζα που ερχεται η γραμμη του τηλεφωνου (η στρογγυλη με την βιδα στη μεση). Με συμβουλεψαν να φτιαξω ενα καλωδιο RJ11 οπου το ενα ακρο να εχει γυμνα καλωδια και να τα συνδεσω (με μονωτικη) κατευθειαν με τα καλωδια που ερχονται απο τον τοιχο (2 καλωδια) και το αλλο ακρο κανονικα στο splitter (PSTN). Ετσι θα γλυτωσω τυχον απωλειες απο το να βαλω νεα μπριζα. Αληθευει?Αξιζει τον κοπο?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος katafitos : 02-11-06 στις 16:32. Αιτία: ορθογραφικο
    Το είναι σαν ένα καλό μπουκάλι κρασί, όσο παλιώνει τόσο καλύτερο γίνεται...


  2. #2
    Εγγραφή
    16-06-2003
    Περιοχή
    (3834) Zappafrank
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    715
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Fritz!Box 7590
    Αν και δεν κατάλαβα ακριβώς, έχουμε και λέμε:

    Δεν πρόκειται να κερδίσεις τίποτα αν συνδέσεις έτσι τα καλώδια (με μονωτική) παρά μόνο μπελάδες (δεν είναι σοβαρή η σύνδεση με μονωτική)


    Ή κράτα την πρίζα όπως έχει και φτιάξε ένα καλώδιο που στη μία άκρη θα είναι rj11 και στην άλλη το αντίστοιχο φις της πρίζας σου,

    ή άλλαξε την πρίζα την παλιά και κάνε την πρίζα rj11 που εγώ νομίζω ότι είναι το καλύτερο.


    [EDIT] Μόλις είδα την υπογραφή σου... Κανέναν! Εγώ προσπαθώ να πείσω και αυτούς που έχουν να την βγάλουν μπας και δούμε άσπρη μέρα... [EDIT]
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος PReD : 02-11-06 στις 04:10. Αιτία: Ε, τι να κάνω! Δεν την είχα δει την υπογραφή του πριν...




  3. #3
    Εγγραφή
    16-09-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    117
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    17641/953
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    Philips CGA 3600
    SNR / Attn
    (dB) / 11(dB)
    Άλλαξε πρίζα, δε θα χάσεις σε ποιότητα σήματος από την εγκατάσταση νέας πρίζας.

    Υπάρχουν ειδικοί αντάπτορες από παλιά πριζούλα σε RJ-11, οπότε είναι καλό να αποφύγεις την ιδιοκατασκευή (πατέντα) γιατί θα βάλεις μια κακή σύνδεση στην διαδρομή του σήματος και υπάρχει κίνδυνος με τον καιρό είτε να χαλαρώσει η σύνδεση ή, ακόμα χειρότερα, να φύγει η μονωτική και να υπάρξει βραχυκύκλωμα.

  4. #4
    Εγγραφή
    24-11-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.817
    Downloads
    303
    Uploads
    15
    Ταχύτητα
    20340/1020
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    4.5(dB) / 13(dB)
    Ειχα αλλαξει μια παρομοια μπριζα σε μια εξωτερικη που την ειχα παρει απο το καταστημα του ΟΤΕ. Λογω του οτι μπορω να παρω μονο εξωτερικη μιας και δεν θελω να σκαψω τον τοιχο, εχετε καμια υποψην? Αυτη που πηρα απ τον οτε δεν μου γεμιζε το ματι. Το λεω αυτο γιατι ειμαι καμμενος απο crc errors απο αυτη που αλλαξα, αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν φταιει η καλωδιωση μεχρι τον κατανεμητη η αν υπαρχει προβλημα στο dslam.
    Το είναι σαν ένα καλό μπουκάλι κρασί, όσο παλιώνει τόσο καλύτερο γίνεται...


  5. #5
    Εγγραφή
    04-06-2004
    Μηνύματα
    360
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Καλησπερα φιλε μου,

    Θα σου πω ΕΓΩ τι εκανα σε ενα φιλο και ισως βοηθηθεις απο αυτο.
    Το φιλαρακι μου ειχε κ αυτος την παλια κλασικη μπριζα του πΟΤΕ.
    Οταν ηρθε η στιγμη που ειχε παρει ολον τον εξοπλισμο για ADSL (καλωδιο,Modem κτλ) κολλησε στην συνδεσμολογια, αφου ηταν αδυνατον να συνδεθει η προιστορικη μπριζα με τον modem !!!

    Ετσι λοιπον, γυμνωσα τα καλωδια που ερχοταν απ τον τοιχο του ΟΤΕ και ξεχωρισα το καφε και το ασπρο.
    Αμεσως μετα τα εβαλα στο μπριζακι (καινουργιας τεχνολογιας, RJ-11 ) που ειχα αγορασει.

    και απο εκει και περα ακολουθησα την γνωστη συνδεσμολογια σε ολους μας..splitter κτλ.
    "I used to think
    That only america’s way, way was right,But now the holy dollar rules everybody’s lives
    Gotta make a million doesn’t matter who dies"
    -Queensryche-

  6. #6
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.785
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Υπάρχει adapter για τις παλιές πρίζες αλλά σου προτείνω να πάρεις μια απλή Rj11 εξωτερική(συνήθως είναι αυτοκόλητες) θα συνδέσεις εσωτερικά της τηλεφωνικό μονόκλωνο καλώδιο ακολουθώντας τα χρώματα της και το άλλο άκρο του καλωδίου θα το κολλήσεις(κολλητήρι+καλάι) στο καλώδιο μέσα στον τοίχο.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  7. #7
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Περιοχή
    πλανητης Happy
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.665
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ
    Router
    speedtouch 585
    απλα πραγματα ενας μετατροπεας απο διπλη παραδοσιακη σε κλιπακι, κανει 50 λεπτα και δεν προκειται να μπλεξεις ουτε με κολητηρια ουτε με καλωδια ουτε με τιποτα απλα το βαζεις στην πριζα και ησυχασες

    μεγια το αβαταρ πατριδα! γ****ι!


    Edit: [ πηγαινε ή στα δυο μαγαζακια στην Κοραη ή Αγιο Κωνσταντινο στον συνεταιρισμο ηλεκτρολογων (διπλα στα ΕΛΤΑ) ]
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Reef : 03-11-06 στις 00:19.

  8. #8
    Εγγραφή
    24-11-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.817
    Downloads
    303
    Uploads
    15
    Ταχύτητα
    20340/1020
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    4.5(dB) / 13(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από krals Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα φιλε μου,

    Θα σου πω ΕΓΩ τι εκανα σε ενα φιλο και ισως βοηθηθεις απο αυτο.
    Το φιλαρακι μου ειχε κ αυτος την παλια κλασικη μπριζα του πΟΤΕ.
    Οταν ηρθε η στιγμη που ειχε παρει ολον τον εξοπλισμο για ADSL (καλωδιο,Modem κτλ) κολλησε στην συνδεσμολογια, αφου ηταν αδυνατον να συνδεθει η προιστορικη μπριζα με τον modem !!!

    Ετσι λοιπον, γυμνωσα τα καλωδια που ερχοταν απ τον τοιχο του ΟΤΕ και ξεχωρισα το καφε και το ασπρο.
    Αμεσως μετα τα εβαλα στο μπριζακι (καινουργιας τεχνολογιας, RJ-11 ) που ειχα αγορασει.

    και απο εκει και περα ακολουθησα την γνωστη συνδεσμολογια σε ολους μας..splitter κτλ.
    thanx αυτο ειχα βαλει κι εγω σε αλλη μπριζα αλλα αναρωτιεμαι αν υπαρχει απωλεια, γιατι το μπριζακι δεν μου γεμιζε το ματι

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει adapter για τις παλιές πρίζες αλλά σου προτείνω να πάρεις μια απλή Rj11 εξωτερική(συνήθως είναι αυτοκόλητες) θα συνδέσεις εσωτερικά της τηλεφωνικό μονόκλωνο καλώδιο ακολουθώντας τα χρώματα της και το άλλο άκρο του καλωδίου θα το κολλήσεις(κολλητήρι+καλάι) στο καλώδιο μέσα στον τοίχο.
    Βασικα την προηγουμενη εξωτερικη την συνδεσα κατευθειαν με τα 2 καλωδια απο τον τοιχο
    Δεν γνωριζα για μονοκλωνο... Λες γι αυτο να μου βγαινουν crc errors?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Reef Εμφάνιση μηνυμάτων
    απλα πραγματα ενας μετατροπεας απο διπλη παραδοσιακη σε κλιπακι, κανει 50 λεπτα και δεν προκειται να μπλεξεις ουτε με κολητηρια ουτε με καλωδια ουτε με τιποτα απλα το βαζεις στην πριζα και ησυχασες

    μεγια το αβαταρ πατριδα! γ****ι!
    Επειδη τα καλωδια ειναι πολυ παλια, πιστευεις οτι μπορει να επηρεασει την αποδοση αν το συνδεσω με κλιπακι?

    Ευχαριστω πατριωτη. Ελπιζω το συγκεκριμενο αβαταρ να μη μου μεταδωσει την γκαντεμια του
    Το είναι σαν ένα καλό μπουκάλι κρασί, όσο παλιώνει τόσο καλύτερο γίνεται...


  9. #9
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Περιοχή
    πλανητης Happy
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.665
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ
    Router
    speedtouch 585
    δεν πιστευω η μανα μου εχει συνδεδεμενη ετσι το adsl σπιτι της με μια πολυ παλια μπριζα (20ετιας που ψιλοπαλατζαρει κιολας) χωρις κανενα προβλημα

Παρόμοια Θέματα

  1. Συγχρονισμος αλλα όχι σύνδεση
    Από elb0m στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-06-08, 09:32
  2. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-07, 16:53
  3. LAN ΟΧΙ ΣΥΝΔΕΣΗ
    Από Bill Xan στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-07, 18:15
  4. Συνδεση και τηλεφωνο...ΟΧΙ ΟΤΕ!!
    Από HateBreeder στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-07, 00:28
  5. Συνδεσμολογία μπρίζας και ταχύτητα
    Από apostolis22 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-04, 02:16

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας