Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-29 από 29
  1. #16
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.111
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baskon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης θα μπορουσες να κανεις και κατι αλλο το οποιο νομιζω θα σου λυσει το προβλημα.
    Αφηνεις την πρίζα ως έχει και πιανεις 17 Mbps. Βάζεις ένα splitter.Βαζεις το ρουτερ πάνω στο splitter.
    Παίρνεις την έξοδο τηλεφωνου του splitter Και την συνδέεις με τα 2 καλώδια που πανε στις υπολοιπες πριζες.Πλεον δε χρειαζεσαι ουτε φιλτρα στις αλλες συσκευες..
    Σ' αυτή τη λύση, που είναι η καλλίτερη, αφού δεν μπορεί να ασχοληθεί με βραχυκυκλώματα κλπ, θα πρότεινα να μην χρησιμοποιηθούν καλώδια αλλά ασύρματα τηλέφωνα (1 ή 2 ή 3) με μία, μόνον, βάση δίπλα στο router.

  2. #17
    Εγγραφή
    28-02-2009
    Μηνύματα
    545
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    55000/5500
    ISP
    VDSL2
    SNR / Attn
    26(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makfil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σ' αυτή τη λύση, που είναι η καλλίτερη, αφού δεν μπορεί να ασχοληθεί με βραχυκυκλώματα κλπ, θα πρότεινα να μην χρησιμοποιηθούν καλώδια αλλά ασύρματα τηλέφωνα (1 ή 2 ή 3) με μία, μόνον, βάση δίπλα στο router.
    Αλλα δεν μπορω να βαλω τον συναγερμο :/ Μαλλον θα παρω τεχνικο να μου τα φτιαξει η να κρατησει ενα για τηλεφωνο-ρουτερ και ενα για συναγερμο. Εκτος αν υπαρχει κι αλλη λυση

  3. #18
    Εγγραφή
    18-12-2004
    Περιοχή
    περιστερι... ουδεν μονιμοτερο του προσωρινου
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.450
    Downloads
    31
    Uploads
    1
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    Εως 54 Mbps (wireless)
    ISP
    Οτι εχουν οι α
    Router
    Wifly-City
    SNR / Attn
    100(dB) / 1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παρε μια μπριζα με 2 θεσεις ....
    στην μια θεση βαλε τα καλωδια του οτε και στην αλλη τα καλωδια που πανε στο υπολοιπο σπιτι
    βαλε ενα σπλιτερ και το καλωδιο που ειναι για το τηλεφωνο συνδεσε το στην μπριζα που επιστρεφει στο σπιτι
    Ετσι δεν θα χειαζεσαι και φιλτρα στις υπολοιπες μπριζες

  4. #19
    Εγγραφή
    28-02-2009
    Μηνύματα
    545
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    55000/5500
    ISP
    VDSL2
    SNR / Attn
    26(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από XPHSTOS29 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρε μια μπριζα με 2 θεσεις ....
    στην μια θεση βαλε τα καλωδια του οτε και στην αλλη τα καλωδια που πανε στο υπολοιπο σπιτι
    βαλε ενα σπλιτερ και το καλωδιο που ειναι για το τηλεφωνο συνδεσε το στην μπριζα που επιστρεφει στο σπιτι
    Ετσι δεν θα χειαζεσαι και φιλτρα στις υπολοιπες μπριζες
    Ειστε θεοι. Πηγα στα πρακτικερ πηρα μια διπλη των 6 ευρω. Και τωρα συχρονιζω στα 15,5-16 mbps και λειτουργουν ολες οι πριζες...
    ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. ΜΟνο τον ηλεκτρολογο που γλυτωσα αξιζε τον κοπο καλο ειναι να φτιαχτει ενα θεμα με τις οδηγιες απο πανω διοτι πολυ θα αντιμετωπιζουν τετοιο προβλημα

  5. #20
    Εγγραφή
    11-01-2008
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Inalan
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    Fritz! Box Fon 7170
    Εγώ έχω πάρει μια πρίζα με 2 RJ11. Στη μια υποδοχή έχω συνδέσει αυτό που έρχεται από τον ΟΤΕ και στην άλλη αυτό που πάει στα δωμάτια. Μετά με γέφυρα από το splitter τραβάω ένα καλώδιο ένα μέτρο και το καρφώνω στο RJ11 που πάει στα δωμάτια και όλα καλά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nongrata : 11-02-12 στις 21:44. Αιτία: Με προλάβανε ...

  6. #21
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.111
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nongrata Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ έχω πάρει μια πρίζα με 2 RJ11. Στη μια υποδοχή έχω συνδέσει αυτό που έρχεται από τον ΟΤΕ και στην άλλη αυτό που πάει στα δωμάτια. Μετά με γέφυρα από το splitter τραβάω ένα καλώδιο ένα μέτρο και το καρφώνω στο RJ11 που πάει στα δωμάτια και όλα καλά.
    Το ίδιο δεν λες με τον Χρήστο29 ή κάτι διαφορετικό;

  7. #22
    Εγγραφή
    28-02-2009
    Μηνύματα
    545
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    55000/5500
    ISP
    VDSL2
    SNR / Attn
    26(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    κατι τελευταιο. συνδεσα του δωματιου το τηλεφωνο χωρις φιλτρο αλλα εκανε παρασιτα. γιαυτο εβαλα φιλτρο.Πειραζει ; Και ο συναγερμος εχει φιλτρο.

  8. #23
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blackwar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλα δεν μπορω να βαλω τον συναγερμο :/ Μαλλον θα παρω τεχνικο να μου τα φτιαξει η να κρατησει ενα για τηλεφωνο-ρουτερ και ενα για συναγερμο. Εκτος αν υπαρχει κι αλλη λυση
    Η λυση που σου ειχα πει παραπανω ηταν ακριβως το ιδιο πραγμα με τη διπλη πριζα.
    Θα δουλευαν ολες οι τηλ πριζες σου και ο συναγερμος.
    Απλως αντι να εχεις διπλη πριζα θα υπηρχε μια διαφορετικη ενωση απο το σπλιττερ (γραμμη εξοδου τηλεφωνου) με τα 2 καλωδια που πανε σε ολες τις υπολοιπες πριζες.
    Νομιζω οτι το ειπα και πριν οσο πιο καθαρα γινοταν.

    Anyway η διπλη πριζα ειναι ακομα καλυτερη ωστε να κανεις ακομα πιο καθαρη δουλεια..

  9. #24
    Εγγραφή
    18-12-2004
    Περιοχή
    περιστερι... ουδεν μονιμοτερο του προσωρινου
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.450
    Downloads
    31
    Uploads
    1
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    Εως 54 Mbps (wireless)
    ISP
    Οτι εχουν οι α
    Router
    Wifly-City
    SNR / Attn
    100(dB) / 1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Χμμμμ ... λογικα δεν θα επρεπε να εχεις παρασιτα μιας και εχεις το σπλιτερ, μηπως πρεπει να αλλαξεις το καλωδιο στο τηλεφωνο σου , η του ακουστικου η της γραμμης.

  10. #25
    Εγγραφή
    14-03-2006
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    2.617
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4998
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΥ
    Router
    speedport entry 2i
    SNR / Attn
    26,8(dB) / 4,3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blackwar Εμφάνιση μηνυμάτων
    κατι τελευταιο. συνδεσα του δωματιου το τηλεφωνο χωρις φιλτρο αλλα εκανε παρασιτα. γιαυτο εβαλα φιλτρο.Πειραζει ; Και ο συναγερμος εχει φιλτρο.
    Ανοιξε τον συναγερμό και απομόνωσε την τηλεφωνική γραμμή,αν κοπεί το adsl και η τηλεφωνία τότε η γραμμή σου περνάει μέσα από τον συναγερμό και δίνει στο υπόλοιπο σπίτι ( από κατασκευής).

    Θα πρέπει ο συναγερμός να πάρει μετά το σπλίτερ με δικιά του γραμμή άσχετα να έχει φίλτρο τώρα το οποίο θα αφαιρέσεις μετά.

  11. #26
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.111
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με την ευκαιρία, θέλω να ρωτησω και εγώ κάτι σχετικό με τις πρίζες.
    Έχω δύο γραμμές στο χώρο μου και πριν από χρόνια έβαλα μια πρίζα με 2 RJ11 και σε κάθε μια θέση έχω κουμπώσει τις συνδέσεις μου, όπως παρακάτω.

    Στη γραμμή 1, που είναι και η κύρια, ως προς τον αριθμό τηλεφώνου, συνδέται, στην πρίζα, και το παλαιό καλώδιο που κυκλοφορούσε τη γραμμή στα δωμάτια. Σήμερα χρησιμοποιείται αυτό το καλώδιο μόνο κατά ένα τμήμα του και συγκεριμένα για τη σύνδεση με το συναγερμό. Στο RJ11 της 1 συνδέεται ένα splitter, από το οποίο το ένα βύσμα συνδέεται με ένα router για ένα pc και το άλλο, με διακλαδωτή, με μια δίγραμμη σταθερή συσκευή (χρησιμοποιείται μόνο για τη γραμμή 1) και με ένα ασύρματο που εξυπηρετεί το χώρο.

    Στο RJ11 της 2 συνδέεται ένα splitter, από το οποίο το ένα βύσμα συνδέεται με ένα άλλο router για άλλο pc και το άλλο με τη βάση ενός άλλου ασύρματου με δύο συσκευές που εξυπηρετούν το χώρο.

    Επειδή από χρόνια, κάθε φορά που λειτουργούν ταυτόχρονα οι τηλεφωνικές γραμμές, ακούγεται στο βάθος της μιας η συνομιλία της άλλης, χωρίς να είναι ξεκάθαρη η συνακρόαση αλλά απλά ενοχλητική, σκέφτομαι να επανεξετάσω το θέμα των συνδέσεων αφενός για να ελέγξω μήπως κάποιο καλώδιο της μιας γραμμής στην πρίζα ακουμπάει σε καλώδιο της άλλης αφετέρου για να συμμαζέψω τις συνδέσεις που είναι αρκετές, όπως φαίνεται.

    Το ερώτημα είναι εάν πρέπει να ξεχωρίσω τις δύο γραμμές από τη μία πρίζα 2 θέσεων ή όχι ή ποιες άλλες επεμβάσεις μπορώ να κάνω για τη βελτίωση της κατάστασης. Διευκρινίζω ότι όλες, σχεδόν, οι συνδεσμολογίες έχουν γίνει από εμένα. Επίσης ότι, ενώ το router της 2 κλειδώνει στα 8600 περίπου, εκείνο της 1 κλειδώνει στα 5600, αν και έχω τον ίδιο πάροχο (4νετ) και όσες φορές ανέφερα το πρόβλημα στους τεχνικούς, δεν έδωσαν λύση.

  12. #27
    Εγγραφή
    28-02-2009
    Μηνύματα
    545
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    55000/5500
    ISP
    VDSL2
    SNR / Attn
    26(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ευχαριστω πολυ μελη του ADSLgr
    Ειπα σημερα να ανεβασω και ενα screenshot με τη νεα μου ταχυτητα.. η οποια ανεβηκα κατα 12 mbps τελικα και κατεβαζω με 1,7-1,8 mb/sec .. με 25,5-26,5 db και SNR στο 6 Forthnet.
    [IMG]

  13. #28
    Εγγραφή
    18-12-2004
    Περιοχή
    περιστερι... ουδεν μονιμοτερο του προσωρινου
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.450
    Downloads
    31
    Uploads
    1
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    Εως 54 Mbps (wireless)
    ISP
    Οτι εχουν οι α
    Router
    Wifly-City
    SNR / Attn
    100(dB) / 1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makfil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με την ευκαιρία, θέλω να ρωτησω και εγώ κάτι σχετικό με τις πρίζες.
    Έχω δύο γραμμές στο χώρο μου και πριν από χρόνια έβαλα μια πρίζα με 2 RJ11 και σε κάθε μια θέση έχω κουμπώσει τις συνδέσεις μου, όπως παρακάτω.
    Αφου εχεις 2 γραμμες παρε μια μπριζα με 2 RJ45 κα βαλε :
    Στην πρωτη υποδοχη την μια γραμμη και την επιστροφη της στο σπιτι και ομοιως και στην δευτερη υποδοχη.
    Στα κλιπς βαζεις 2 καλωδια τηλεφωνου στο καθενα με το ενα να πηγαινει στο σπλιτερ ("line" αν υπαρχει) η απευθειας στο ρουτερ, και το αλλο στο σπλιτερ ("phone", αν υπαρχει) η στην εξοδο τηλεφωνου του ρουτερ.
    Το πιο ευκολο ειναι να βαλεις τα καλωδια σε σειρα μεταξυ τους .
    πχ το ενα καλωδιο θα παει στα 1234 του κλιπ και το αλλο στα 5678. και θα συνδεσεις τις γραμμες σου στα 23 και 67 στην μπριζα.
    ΥΓ. προυποθεση ειναι η χρηση τηλεφωνικου καλωδιου με 2 ζευγη η 4 καλωδια. Με 2 καλωδια η ενα ζευγος θα σε δυσκολεψει περισσοτερο.
    Καλωδιο utp βαλε αν το τηλεφωνο σου ερχεται στο ρουτερ (IP τηλεφωνια).

  14. #29
    Εγγραφή
    12-11-2011
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Oσα περισσοτερα τηλεφωνα εχες στο σπιτι, τοσο περισσοτερο επηρεαζεται αρνητικα η ταχυτητα του κατεβασματος?

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-10, 15:41
  2. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-10, 14:48
  3. Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-09, 20:52
  4. Το μερίδιο αγοράς του Firefox ανέβηκε κατά 20%
    Από MNP-10 στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 61
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-08, 12:11
  5. Ανεβηκε η ταχυτητα !!!
    Από spartiatis στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-03, 23:28

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας