Σελ. 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 85
  1. #31
    Εγγραφή
    13-01-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    520
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον γάτο μετά από κάποιο σημείο τον ταϊζαμε και εμείς γιατί θα ψόφαγε από την πείνα, και τον δώσαμε σε έναν γείτωνα που τον ήθελε, ελπίζω να μην καταλήξει σε ακαλύπτους ή σε δρόμους.


  2. #32
    Εγγραφή
    13-12-2009
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ειπα ότι ειναι σωστό, ειπα όμως οτι ειναι μια πιθανή πραγματικότητα.

    Δεν φταίω αν δεν καταλαβες τι λέω. Τα περι ηθικοπλαστικών κλπ τα παραβλέπω.
    Ναι ναι, ουτε κι εγω ειπα οτι ειναι σωστο, ειπα ομως οτι ειναι κι αυτο μια πιθανη πραγματικοτητα: αν ο ενας ριξει φολα, ο αλλος θα ανταπαντησει γδεροντας του το αμαξι ή κοβοντας του τα ποδια μεταφορικα ή/και κυριολεκτικα...
    Ας το εχει αυτο υποψη του, ωστε να μην ξεκινησει η βεντετα εξ αρχης...

  3. #33
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ntoremi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαι γιατι να ευθυνομαι εγω (που απλως τα ταϊζω) για το ποὐ συχναζουν, για το πού στεγαζονται και για το ποιου την περιουσια χαλανε;; Ας την μαντρωσει την περιουσια του να μην μπαινει κανενα ζωο. Και τα γατια δεν ειναι δικα μου, δεν ειμαι αφεντικο τους / ιδιοκτητης τους. Απλως, οποτε βλεπω γατι στην γειτονια, το ταϊζω. Δεν συγκρατω αν ειναι καποιο απο τα γνωστα γατια ή καποιο καινουργιο περαστικο. Αυτο δεν με κανει ουτε αφεντη τους, ουτε υπευθυνο για τις πραξεις τους.
    Όχι ακριβώς.

    Η θέση των ζώων δεν είναι εκεί έξω.

    Εσύ ευθύνεσαι γιατί ενώ καταστρέφουν περιουσίες, τα αβαντάρεις, τα περιθάλπεις, τα ταΐζεις. Harboring λέγεται αυτό στα αγγλικά.

  4. #34
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psaxtiri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα όντως δεν είναι δικά μας. Απλά βρίσκουνε τροφή σε εμάς κι έρχονται. Ούτε φωλιά τα έχουμε κάνει. Νερό βάζουμε και τροφή.
    Δεν "βρίσκουνε" από μόνα τους.

    Εσύ τους την παρέχεις, ηθελημένα και εν γνώσει σου.

    Άρα εσύ είσαι υπεύθυνος.

  5. #35
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από npats Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς.
    Για αυτό λέγονται και αδέσποτα , σε αντίθεση με τα κατοικίδια που αν δεν κάνω λάθος με τον νέο νόμο μπορείς να έχεις μέχρι 2 στο σπίτι σου .
    Η νοοτροπία όμως του ελληναρά είναι , να μην τα βλέπει , λες και είναι αόρατα , να τα αφήνει να πεινάνε και να διψάνε , και αμα λάχει και φτιάξει και κανένα κήπο (για να τρώει καθαρά λαχανικά αυτός και τα βλαστάρια ) , να τα φολιάσει να μην του τον μαγαρίσουν.
    Ενώ αυτός που περιθάλπει εν γνώσει του, ζώα που καταστρέφουν περιουσίες, που είναι πολλές φορές επικίνδυνα για τη δημόσια υγεία, και πολλές φορές και για την δημόσια ασφάλεια και σωματική ακεραιότητα (αδέσποτες αγέλες σκύλων), δεν είναι ελληναράς ε;

    Ο σωστός και κοινωνικά ευσυνήδειτος πολίτης, δεν προσφέρει απολύτως καμμία βοήθεια σε αδέσποτα. Παίρνει άμεσα τηλέφωνο τον μπόγια να τα μαζέψει και να τα μπαγλαρώσει.

  6. #36
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    845
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ntoremi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι ναι, ουτε κι εγω ειπα οτι ειναι σωστο, ειπα ομως οτι ειναι κι αυτο μια πιθανη πραγματικοτητα: αν ο ενας ριξει φολα, ο αλλος θα ανταπαντησει γδεροντας του το αμαξι ή κοβοντας του τα ποδια μεταφορικα ή/και κυριολεκτικα...
    Ας το εχει αυτο υποψη του, ωστε να μην ξεκινησει η βεντετα εξ αρχης...
    Θα κερδίσει κανένας τίποτα άμα γίνει βεντέτα? Αυτά τα θεωρώ επίλυση διαφορών επί νεάντερταλ πλέον (με εξαίρεση την Κρήτη). Η θανάτωση ζώων δεν θεωρείται σήμερα παράνομη ? Ας κάνει καταγγελία ο άλλος προς αυτόν που πέταξε τις φόλες και ας κόψει τον λαιμό του να αποδείξει αυτός που πέταξε τις φόλες οτι δεν τις πέταξε.

  7. #37
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Σε τέτοιες περιπτώσεις καλό είναι ο συμβιβασμός....

    Όπως σου είπαν κι άλλοι πρόσφερε στον εν λόγω κύριο να συμμετέχεις οικονομικά κι εσύ σε κάποιου είδους περίφραξη για το κομμάτι που έχει φυτέψει. Η στείρωση επίσης θα ήταν καλή ιδέα.

    Καλώς ή κακώς έχεις αναλάβει μια ευθύνη βοηθώντας αυτά τα ζώα, ειδικά από τη στιγμή που το κάνεις σπίτι σου, απέναντι σε αυτά αλλά και στους γύρω σου. Έχεις σκεφτεί να αρχίσεις να τους βάζεις τροφή κάπου αλλού (πχ σε κάποια πλατεία/άδειο οικόπεδο κοντά) ώστε να μην μαζεύονται σε εσένα και τον γείτονα;


  8. #38
    Εγγραφή
    25-11-2005
    Μηνύματα
    674
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    none
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα κερδίσει κανένας τίποτα άμα γίνει βεντέτα? Αυτά τα θεωρώ επίλυση διαφορών επί νεάντερταλ πλέον (με εξαίρεση την Κρήτη). Η θανάτωση ζώων δεν θεωρείται σήμερα παράνομη ? Ας κάνει καταγγελία ο άλλος προς αυτόν που πέταξε τις φόλες και ας κόψει τον λαιμό του να αποδείξει αυτός που πέταξε τις φόλες οτι δεν τις πέταξε.

    Οτι θελουμε λεμε. Εαν εγω κανω μια καταγγελια οτι εχεις ριξει φολα στο σκυλο μου εσυ θα πρεπει να αποδειξεις οτι δεν την εριξες η εγω που σε κατηγορω πρεπει να αποδειξω οτι εσυ εισουν;

    Δεν εχει να αποδειξει τιποτα ο ανθρωπος, σε κανεναν ψυχασθενη.-

  9. #39
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας κάνει καταγγελία ο άλλος προς αυτόν που πέταξε τις φόλες και ας κόψει τον λαιμό του να αποδείξει αυτός που πέταξε τις φόλες οτι δεν τις πέταξε.
    Δηλαδή αν κάνω εγώ καταγγελία ότι ο Basilhs23_ έριξε φόλες θα πρέπει εσύ να αποδείξεις ότι δεν το έκανες; Δεν λειτουργεί έτσι...πρέπει να αποδείξεις ότι πέταξε τις φόλες όχι αυτός το ότι δεν τις πέταξε.


  10. #40
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    845
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Δεν ξέρω τι πρέπει και τι δεν πρέπει αλλά σε καμία περίπτωση δεν επικροτώ βεντέτες για επίλυση διαφορών, ας κάνει ο άλλος καταγγελία στην αστυνομία.

    Edit:

    Και μπορεί πανεύκολα ο άλλος να επικαλεστεί οτι το είδε και να βρεί και μερικούς μάρτυρες, δεν νομίζω να ξεμπλέξει ο άλλος τόσο εύκολα από μια καταγγελία. Και μη μου πείτε το γεγονός οτι απλά το είδαν δεν αποτελεί σοβαρό πειστήριο.

  11. #41
    Το avatar του μέλους bluesattack
    bluesattack Guest
    Απο το περιβολι και τα γατια στις βεντετες .Ζησε το μυθο σου στην Ελλαδα.

  12. #42
    Το avatar του μέλους bluesattack
    bluesattack Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων

    Καλώς ή κακώς έχεις αναλάβει μια ευθύνη βοηθώντας αυτά τα ζώα, ειδικά από τη στιγμή που το κάνεις σπίτι σου, απέναντι σε αυτά αλλά και στους γύρω σου. Έχεις σκεφτεί να αρχίσεις να τους βάζεις τροφή κάπου αλλού (πχ σε κάποια πλατεία/άδειο οικόπεδο κοντά) ώστε να μην μαζεύονται σε εσένα και τον γείτονα;
    Αυτο ειναι το επομενο λογικο βημα αν φανει αδιαλλακτος.Μαζι με καποια αγγελια , αρμοδια υπηρεσια ,οπου μπορουν να τους βρουν σπιτι.

  13. #43
    Εγγραφή
    13-12-2009
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι ακριβώς.

    Η θέση των ζώων δεν είναι εκεί έξω.

    Εσύ ευθύνεσαι γιατί ενώ καταστρέφουν περιουσίες, τα αβαντάρεις, τα περιθάλπεις, τα ταΐζεις. Harboring λέγεται αυτό στα αγγλικά.
    Αχ, ευτυχως που μας ειπες και τον αγγλικο ορο, για να κατανοησουμε την εννοια καλυτερα, γιατι τα αγγλικα ειναι η μητρικη γλωσσα ολων μας... Να΄σαι καλα...
    Δεν εχεις ταϊσει ποτε γατια στον δρομο, σε ταβερνες;; Σκυλους;;; Περιστερια;; Πουλακια;;;Τοσα ζωα που απλα βρεθηκαν στο διαβα σου;; Ειναι αυτο περιθαλψη;;; Μηπως ειναι και υποθαλψη;;
    Η θεση των ζωων σαφως και ειναι ... εκει εξω, στην πολη!! Παντου εκει εξω!! Δηλαδη, πού ειναι η θεση των ζωων, κατα την γνωμη σου;; Μεσα στα σπιτια μας;; Ή μονο στην ζουγκλα;;;

    Και δεν ειναι και κακο να υπαρχουν τετοια ζωα στην πολη μας. Θα μπορει το παιδακι σου να δει απο κοντα τι ειναι η ... γατα και ο σκυλος. Οχι να τα ξερει μονο απο εικονες στον υπολογιστη, απο την εγκυκλοπαιδεια ή απο την εκδρομη στον ζωολογικο κηπο. Απλα γατια και σκυλια ειναι αλλωστε, δεν ειναι κροκοδειλοι ή ρινοκεροι ή λιονταρια...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ntoremi : 01-04-12 στις 02:47.

  14. #44
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    @ntoremi: η θέση του WAntilles είναι γνωστή εδώ και χρόνια. Σιχαίνεται τα ζώα και επιθυμεί την άμεση θανάτωση ΟΛΩΝ των αδέσποτων, διότι θεωρεί ακόμα και την κυκλοφορία τους στα ίδια μέρη με τους ανθρώπους ως επικίνδυνη για την δημόσια υγεία επειδή ΟΛΑ αγελοποιούνται και καταδιώκουν ανθρώπους. Οπότε τι ψάχνεις να βρεις; Ο καθένας μας έχει δικαίωμα στη φαντασίωση σε αυτή τη ζωή.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ εδώ και χρόνια λέω ΑΜΕΣΗ ΘΑΝΑΤΩΣΗ όλων των αδέσποτων (σκύλοι κυρίως αλλά και γάτες).

    Πολλές γειτονιές (και η δική μου) έχουν γίνει πολύ επικίνδυνες από αδέσποτες αγέλες που κυκλοφορούν μαζικά.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΟΛΑ τα αδέσποτα είναι επικίνδυνα, και σας το λέω αυτό από προσωπική εμπειρία.

    Πολύ σωστά είπες ότι και κάποια "δεσποζόμενα" είναι εξίσου επικίνδυνα.

    Αλλά αυτό ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΙΝΔΥΝΑ.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διότι αγελοποιούνται.

    Και όταν αγελοποιούνται πάντα καθίστανται άκρως επικίνδυνα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psyxakias : 01-04-12 στις 16:47.

  15. #45
    Το avatar του μέλους mavlok
    mavlok Guest
    Πράγματι, τις προάλλες που μου την έπεσε μια αγέλη γατιών πέρασε όλη η ζωή μου μπροστά απ' τα μάτια μου...

Σελ. 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κοινόχρηστος Εκτυπωτής
    Από puntomania στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-11, 21:42
  2. Κοινόχρηστος φάκελος στο Internet
    Από Roronoa στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-10, 12:28
  3. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-09, 12:52
  4. Κοινόχρηστος φάκελος στο msn
    Από spiritspirit στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-08, 02:40
  5. κοινόχρηστος φάκελος, πρόβλημα
    Από Roronoa στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-08, 14:37

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας