Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 28
  1. #1
    Εγγραφή
    03-11-2009
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    128
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16/1+60/5 (Mbps)
    ISP
    COSMOTE (Hybrid Access)
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Speed Booster+AirPort(ac)
    SNR / Attn
    8.1(dB) / 24(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα σας !!
    Έχω 2 ερωτήματα σχετικά με το Thomson TG585v8 8.2.7.7 για OTE !!
    1) Παρατήρησα (καιρό πριν) , ότι στο Home network - LAN interface εκεί όπου γίνεται αναφορά για DHCP κτλ. , στο τέλος των ρυθμίσεων βλέπω ότι το εύρος διευθύνσεων που δίνει το Thomson 585v8 , ξεκινά από την 192.168.1.64 και τελειώνει με την 192.168.1.253 !!
    Παρατήρησα το ίδιο ακριβώς και από αλλού , ότι το ίδιο modem-router , πάλι ξεκινούσε και εκεί από την 192.168.1.64...έως...253 !! Ρωτάω λοιπόν , γιατί το έχουν ρυθμίσει από την μάννα του να ξεκινά από την...64 , έτσι δεν μειώνει το εύρος διευθύνσεων χωρίς λόγο και νόημα ??
    Πως μπορώ να το βάλω να αρχίζει με την σειρά όμορφα και ωραία από την 192.168.1.2 και πάνω ?? Φυσικά αν τις δώσω καρφωτές τις διευθύνσεις , στατικές δηλαδή , ξεκινάω από όπου θέλω ΟΚ εκεί !! Δηλαδή , αν συνδέσω ΌΧΙ καρφωτά , μια ασύρματη συσκευη , θα πάρει την διεύθυνση 192.168.1.64 , μετά η άλλη την 192.168.1.65 κτλ. Εγώ λοιπόν , δεν θέλω να κάνω άλμα 62 διευθύνσεις , αλλά θέλω να αρχίζω με την 192.168.1.2....αυτό ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ πως ρυθμίζεται στο Thomson 585v8 ??

    2) Υποθετική Ερώτηση - Αν μελλοντικά θέλω για χ,ψ,ζ λόγους να βάλω το Thomson 585v8 σε Bridge Mode ( Menu - Thomosn - Pick and Task - SetUp - Next - Bridge κτλ. ) , το ερώτημα είναι ΑΝ και Εφόσον μπει σε Bridge Mode , μετά θα μπορώ να εχω πρόσβαση στο interface του Router ή θα γίνει "αόρατο" , δηλαδή δεν θα μπορώ να δω καμία ρύθμιση μέσα στα interface του και ο μόνος τρόπος για να το ξανά-ανακτισω και να εχω πρόσβαση θα είναι με Reset και μετά ξανά-σεταρισμα από την αρχή ??
    Το ρωτάω επειδή μερικά Routers δεν εμφανίζουν τέτοιο πρόβλημα , όμως κάποια άλλα δεν σου επιτρέπουν μετά πρόσβαση στο Μενού τους και άκουσα ότι όσοι ρύθμισαν τα Thomson 585v8 σε Bridge Mode μετά δεν είχαν καθόλου πρόσβαση στο Menu-interfase του !! Τελικά ισχύει κάτι τέτοιο ??
    Ευχαριστώ εκ των πρότερων για κάθε απάντηση , φιλικά Κυριάκος !!
    " In Hoc Signo Vinces "

  2. #2
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.505
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KYRIAKOSTHESS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας !!
    Έχω 2 ερωτήματα σχετικά με το Thomson TG585v8 8.2.7.7 για OTE !!
    1) Παρατήρησα (καιρό πριν) , ότι στο Home network - LAN interface εκεί όπου γίνεται αναφορά για DHCP κτλ. , στο τέλος των ρυθμίσεων βλέπω ότι το εύρος διευθύνσεων που δίνει το Thomson 585v8 , ξεκινά από την 192.168.1.64 και τελειώνει με την 192.168.1.253 !!
    Παρατήρησα το ίδιο ακριβώς και από αλλού , ότι το ίδιο modem-router , πάλι ξεκινούσε και εκεί από την 192.168.1.64...έως...253 !! Ρωτάω λοιπόν , γιατί το έχουν ρυθμίσει από την μάννα του να ξεκινά από την...64 , έτσι δεν μειώνει το εύρος διευθύνσεων χωρίς λόγο και νόημα ??
    Πως μπορώ να το βάλω να αρχίζει με την σειρά όμορφα και ωραία από την 192.168.1.2 και πάνω ?? Φυσικά αν τις δώσω καρφωτές τις διευθύνσεις , στατικές δηλαδή , ξεκινάω από όπου θέλω ΟΚ εκεί !! Δηλαδή , αν συνδέσω ΌΧΙ καρφωτά , μια ασύρματη συσκευη , θα πάρει την διεύθυνση 192.168.1.64 , μετά η άλλη την 192.168.1.65 κτλ. Εγώ λοιπόν , δεν θέλω να κάνω άλμα 62 διευθύνσεις , αλλά θέλω να αρχίζω με την 192.168.1.2....αυτό ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ πως ρυθμίζεται στο Thomson 585v8 ??

    2) Υποθετική Ερώτηση - Αν μελλοντικά θέλω για χ,ψ,ζ λόγους να βάλω το Thomson 585v8 σε Bridge Mode ( Menu - Thomosn - Pick and Task - SetUp - Next - Bridge κτλ. ) , το ερώτημα είναι ΑΝ και Εφόσον μπει σε Bridge Mode , μετά θα μπορώ να εχω πρόσβαση στο interface του Router ή θα γίνει "αόρατο" , δηλαδή δεν θα μπορώ να δω καμία ρύθμιση μέσα στα interface του και ο μόνος τρόπος για να το ξανά-ανακτισω και να εχω πρόσβαση θα είναι με Reset και μετά ξανά-σεταρισμα από την αρχή ??
    Το ρωτάω επειδή μερικά Routers δεν εμφανίζουν τέτοιο πρόβλημα , όμως κάποια άλλα δεν σου επιτρέπουν μετά πρόσβαση στο Μενού τους και άκουσα ότι όσοι ρύθμισαν τα Thomson 585v8 σε Bridge Mode μετά δεν είχαν καθόλου πρόσβαση στο Menu-interfase του !! Τελικά ισχύει κάτι τέτοιο ??
    Ευχαριστώ εκ των πρότερων για κάθε απάντηση , φιλικά Κυριάκος !!
    α) Home > Home Network > Interfaces > LocalNetwork
    Στο DHCP Pools πατάς edit και δίνεις το range που θέλεις
    Η λογική που ακολουθεί η εταιρεία είναι να έχει 1-64 για static ΙΡ και τις υπόλοιπες για dynamic.
    Φυσικά μπορείς να το αλλάξεις όπως θέλεις εσύ.

    β) Θα εξακολουθείς να μπαίνεις κανονικά
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #3
    Εγγραφή
    03-11-2009
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    128
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16/1+60/5 (Mbps)
    ISP
    COSMOTE (Hybrid Access)
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Speed Booster+AirPort(ac)
    SNR / Attn
    8.1(dB) / 24(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πρόσβαση στο Thomson λοιπόν θα εχω και μετά το γεφύρωμα , κανονικά όπως εχω και τώρα...ΟΚ !!
    Μάλιστα , τότε ναι έχει νόημα , από 1-64 για static IP και 65-253 για Αυτόματες Dynamic IP !! Τα έχει οργανωμένα και χωρισμένα σε 2 ομάδες ένα πράμα , οπότε ουσιαστικά πιάνει όλο το εύρος δεν το χαραμίζει !!
    Μπορούμε να δημιουργήσουμε το δικό μας Pool Range πατώντας Edit , όμως το Default Pool Range που δίνει η εταιρία δεν τροποποιείται αλλά ούτε και διαγράφεται είναι δεδομένο απλά , αλλά όταν θέλουμε να φτιάξουμε ένα δικό μας Pool Range μας ζητά διάφορες πληροφορίες σε ένα πίνακα που προκύπτει , εκεί , πέρα από το την αρχική και τελική διεύθυνση IP , πέρα από τους γνωστούς DNS , μας ζητά και κάποιες άλλες πληροφορίες , εκεί τι βάζουμε ?? Πρέπει να συμπληρωθούν και εκείνα τα καινά ?? Ευχαριστώ πολύ !!
    " In Hoc Signo Vinces "

  4. #4
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.505
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KYRIAKOSTHESS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόσβαση στο Thomson λοιπόν θα εχω και μετά το γεφύρωμα , κανονικά όπως εχω και τώρα...ΟΚ !!
    Μάλιστα , τότε ναι έχει νόημα , από 1-64 για static IP και 65-253 για Αυτόματες Dynamic IP !! Τα έχει οργανωμένα και χωρισμένα σε 2 ομάδες ένα πράμα , οπότε ουσιαστικά πιάνει όλο το εύρος δεν το χαραμίζει !!
    Μπορούμε να δημιουργήσουμε το δικό μας Pool Range πατώντας Edit , όμως το Default Pool Range που δίνει η εταιρία δεν τροποποιείται αλλά ούτε και διαγράφεται είναι δεδομένο απλά , αλλά όταν θέλουμε να φτιάξουμε ένα δικό μας Pool Range μας ζητά διάφορες πληροφορίες σε ένα πίνακα που προκύπτει , εκεί , πέρα από το την αρχική και τελική διεύθυνση IP , πέρα από τους γνωστούς DNS , μας ζητά και κάποιες άλλες πληροφορίες , εκεί τι βάζουμε ?? Πρέπει να συμπληρωθούν και εκείνα τα καινά ?? Ευχαριστώ πολύ !!
    Αν το ΙΡ είναι 192.168.1 τότε δεν έχει νόημα να έχεις δύο ομάδες για DHCP πχ από 1-10 και 50-60.
    Αν θέλεις να τροποποιήσεις το range 65-253 και να το κάνεις πχ 50-60 μπορείς να το κάνεις πατώντας το edit.
    Θα είχε νόημα αν ήθελες ένα επιπλέον δίκτυο πχ 192.168.2
    Σε αυτή την περίπτωση θα έπρεπε να δώσεις μια επιπλέον ΙΡ στο ρούτερ του τύπου 192.168.2.Χ ώστε να μπορείς να έχεις και από εκεί πρόσβαση προς τα έξω.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  5. #5
    Εγγραφή
    03-11-2009
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    128
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16/1+60/5 (Mbps)
    ISP
    COSMOTE (Hybrid Access)
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Speed Booster+AirPort(ac)
    SNR / Attn
    8.1(dB) / 24(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καινούριο επιπλέον δίκτυο τύπου 192.168.2.1 - 255 δεν επιθυμώ να κάνω , δεν χρειάζομαι κάτι τέτοιο οπότε κρατώ το default 192.168.1.1 - 253 που είναι σεταρισμένο από την εταιρία , οπότε δεν μπλέκω με αλλαγές !!
    Άρα η φιλοσοφία της Alcatel για το Thomson 585v8 είναι...
    1) Από 192.168.1.1 - 63 = Διαθέσιμο Range για τις διευθύνσεις στατικής ( Static ) - καρφωτής IP !!
    2) Από 192.168.1.64 - 253 = Διαθέσιμο Range για τις διευθύνσεις αυτόματης -δυναμικής ( Dynamic ) IP !!
    Οπότε , ανάλογα τι είδους IP ( staic or dynamic ) θέλω να έχει η κάθε συσκευη που θα συνδέσω στο δίκτυο μου , επιλέγω και που θα την βάλω , από 1 - 63 μόνο οι συσκευές με στατική IP και από 64 - 253 μόνο οι συσκευές με δυναμική IP...σωστά ?? Άρα και το κρατώ έτσι όπως είναι !!
    " In Hoc Signo Vinces "

  6. #6
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.505
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KYRIAKOSTHESS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καινούριο επιπλέον δίκτυο τύπου 192.168.2.1 - 255 δεν επιθυμώ να κάνω , δεν χρειάζομαι κάτι τέτοιο οπότε κρατώ το default 192.168.1.1 - 253 που είναι σεταρισμένο από την εταιρία , οπότε δεν μπλέκω με αλλαγές !!
    Άρα η φιλοσοφία της Alcatel για το Thomson 585v8 είναι...
    1) Από 192.168.1.1 - 63 = Διαθέσιμο Range για τις διευθύνσεις στατικής ( Static ) - καρφωτής IP !!
    2) Από 192.168.1.64 - 253 = Διαθέσιμο Range για τις διευθύνσεις αυτόματης -δυναμικής ( Dynamic ) IP !!
    Οπότε , ανάλογα τι είδους IP ( staic or dynamic ) θέλω να έχει η κάθε συσκευη που θα συνδέσω στο δίκτυο μου , επιλέγω και που θα την βάλω , από 1 - 63 μόνο οι συσκευές με στατική IP και από 64 - 253 μόνο οι συσκευές με δυναμική IP...σωστά ?? Άρα και το κρατώ έτσι όπως είναι !!
    Σωστά αλλά δεν σε εμποδίζει να βάλεις και μια στατική στο κομμάτι 64-253.
    Αν δει ο DHCP ότι είναι κατειλημμένη μια ΙΡ θα σου δώσει την επόμενη ελεύθερη
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  7. #7
    Εγγραφή
    03-11-2009
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    128
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16/1+60/5 (Mbps)
    ISP
    COSMOTE (Hybrid Access)
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Speed Booster+AirPort(ac)
    SNR / Attn
    8.1(dB) / 24(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μάλιστα , ωραία λοιπόν !! Καταλαβαίνω πως ως στατική IP μπορώ να " βαφτίσω " όποια διεύθυνση θέλω σε όλο το εύρος γενικά , άρα όπως ακριβώς μου λες , αν δει ο DHCP Server ότι είναι κατειλημμένη μια ΙΡ θα μου δώσει την επόμενη ελεύθερη , πολύ ωραία ΟΚ !!
    Απλά θα προτιμούσα να μην τα " αναμείξω " να τα εχω διαχωρισμένα σε 2 " κομμάτια " , δηλαδή στα...1 - 63 και 64 - 253...ξεκαθαρισμένα μεταξύ τους όπως προτείνει η εταιρία , έτσι μου φαίνεται και ποιο οργανωμένο σωστά και όμορφα το δίκτυο και με μια λογικότατη σειρά , τα mix και τα ανακατέματα δεν μου αρέσουν , δηλαδή άλλα από εδώ και άλλα από εκεί
    Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου και τις απαντήσεις σου αγαπητέ , να σε καλά !! Αν χρειαστώ την βοήθειά σου θα ποσταρω ξανά !! Ευχαριστώ !
    " In Hoc Signo Vinces "

  8. #8
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.505
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KYRIAKOSTHESS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλιστα , ωραία λοιπόν !! Καταλαβαίνω πως ως στατική IP μπορώ να " βαφτίσω " όποια διεύθυνση θέλω σε όλο το εύρος γενικά , άρα όπως ακριβώς μου λες , αν δει ο DHCP Server ότι είναι κατειλημμένη μια ΙΡ θα μου δώσει την επόμενη ελεύθερη , πολύ ωραία ΟΚ !!
    Απλά θα προτιμούσα να μην τα " αναμείξω " να τα εχω διαχωρισμένα σε 2 " κομμάτια " , δηλαδή στα...1 - 63 και 64 - 253...ξεκαθαρισμένα μεταξύ τους όπως προτείνει η εταιρία , έτσι μου φαίνεται και ποιο οργανωμένο σωστά και όμορφα το δίκτυο και με μια λογικότατη σειρά , τα mix και τα ανακατέματα δεν μου αρέσουν , δηλαδή άλλα από εδώ και άλλα από εκεί
    Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου και τις απαντήσεις σου αγαπητέ , να σε καλά !! Αν χρειαστώ την βοήθειά σου θα ποσταρω ξανά !! Ευχαριστώ !
    Αυτό είναι το σωστό και γι αυτό κάνει και τον συγκεκριμένο διαχωρισμό.
    Αν για static έχεις την 50 και προλάβει να την πάρει ένας ΗΥ με dhcp (γιατί άνοιξε πρώτος), τότε θα έχεις πρόβλημα conflict.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  9. #9
    Εγγραφή
    03-11-2009
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    128
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16/1+60/5 (Mbps)
    ISP
    COSMOTE (Hybrid Access)
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Speed Booster+AirPort(ac)
    SNR / Attn
    8.1(dB) / 24(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κατάλαβα τι λες...αν είναι όλες μαζί ( στατικές - δυναμικές ) σε όλο το εύρος από 1 έως 255 , μπορεί να κάτσει κανό conflict όπως περιέγραψες παραπάνω !!
    Έτσι όπως το έχουν ρυθμίσει όμως στην εταιρία έχεις το κεφάλι σου ήσυχο , ο DHCP Server για τις αυτόματες IP , βρέξει - χιονίσει , θα ξεκινά να τις δίνει από την 64 και πάνω μέχρι το τέλος του εύρους , οπότε μοιραία δεν θα μπερδεύονται μεταξύ τους , αρκεί ότι στατική θέλω να δώσω να την δίνω πάντα από την 2 μέχρι την 63 με την σειρά όμορφα και ωραία...η 1 είναι καπαρωμένη του Thomson !!
    " In Hoc Signo Vinces "

  10. #10
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.505
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KYRIAKOSTHESS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατάλαβα τι λες...αν είναι όλες μαζί ( στατικές - δυναμικές ) σε όλο το εύρος από 1 έως 255 , μπορεί να κάτσει κανό conflict όπως περιέγραψες παραπάνω !!
    Έτσι όπως το έχουν ρυθμίσει όμως στην εταιρία έχεις το κεφάλι σου ήσυχο , ο DHCP Server για τις αυτόματες IP , βρέξει - χιονίσει , θα ξεκινά να τις δίνει από την 64 και πάνω μέχρι το τέλος του εύρους , οπότε μοιραία δεν θα μπερδεύονται μεταξύ τους , αρκεί ότι στατική θέλω να δώσω να την δίνω πάντα από την 2 μέχρι την 63 με την σειρά όμορφα και ωραία...η 1 είναι καπαρωμένη του Thomson !!
    Σωστά.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  11. #11
    Εγγραφή
    03-11-2009
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    128
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16/1+60/5 (Mbps)
    ISP
    COSMOTE (Hybrid Access)
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Speed Booster+AirPort(ac)
    SNR / Attn
    8.1(dB) / 24(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθειά σου , να σε καλά αγαπητέ !!
    " In Hoc Signo Vinces "

  12. #12
    Εγγραφή
    25-04-2005
    Περιοχή
    ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ
    Μηνύματα
    335
    Downloads
    52
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΟ ΧΩΡΙΟ
    Router
    thomson tg 585v7
    φοβερο router συγχρονιζει τελεια πολυ καλο wifi αψογο ευχαριστω γιατι εψαχνα για τις ip to range αλλα μου λυθηκε η απορια να ειστε καλα

  13. #13
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.505
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gabatia Εμφάνιση μηνυμάτων
    φοβερο router συγχρονιζει τελεια πολυ καλο wifi αψογο ευχαριστω γιατι εψαχνα για τις ip to range αλλα μου λυθηκε η απορια να ειστε καλα
    Το ασύρματό του είναι για τα μπάζα.
    Ασθενές και ασταθές σήμα.
    Αν είσαι στον ίδιο χώρο με το ρούτερ δεν θα σε δημιουργήσει προβλήματα.
    Αν δεν έχεις άλλα δίκτυα στον χώρο σου, από γείτονες, πάλι δεν θα έχεις πρόβλημα.
    Αν απλά σερφάρεις στο δίκτυο και δεν το χρησιμοποιείς για streaming, πάλι θα σου φαίνεται οκ.

    Αλλά οι περισσότεροι χρήστες δεν είναι στην παραπάνω κατάσταση.
    Γενικά το ασύρματό του είναι από τα χειρότερα που έχω δει.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  14. #14
    Εγγραφή
    03-11-2009
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    128
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16/1+60/5 (Mbps)
    ISP
    COSMOTE (Hybrid Access)
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Speed Booster+AirPort(ac)
    SNR / Attn
    8.1(dB) / 24(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ακριβώς όπως τα λέει ο deniSun !! Ως μόντεμ , που συγχρονίζει πάνω στην γραμμή και την κρατά , είναι απίστευτο , ότι καλύτερο και ποιο σταθερό εχω δει για τις ελληνικές χάλκινες γραμμές , ως μόντεμ ίσως είναι το σταθερότερο και καλύτερο....καθόλου αποσυνδέσεις και καλός συγχρονισμός...σε αυτά δεν μασάει !!
    Ως ασύρματο όμως είναι για τα μπάζα κυριολεκτικά....γιαυτό και εγώ θέλησα να το κάνω και θα το κάνω γέφυρα , με ένα σκέτο router , ώστε να εξασφαλίσω σταθερότητα στην γραμμή με το Thomson 585 v8 να παίζει μόνο το ρόλο του μόντεμ και παράλληλα το άλλο μηχανάκι θα είναι ότι καλύτερο ως router για την εσωτερική ασύρματη δικτύωση !!
    " In Hoc Signo Vinces "

  15. #15
    Εγγραφή
    25-04-2005
    Περιοχή
    ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ
    Μηνύματα
    335
    Downloads
    52
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΟ ΧΩΡΙΟ
    Router
    thomson tg 585v7
    παιδια εγω θα πω το αντιθετο ασυρματο σημα καμπανα και απο γραμμη σταθερο σαν βραχος αντιθετα το huawei tg 530 συγχρονιζε σε λιγοτερη ταχυτητα και το ασυρματο χαλια μια ειχες φουλ σημα μια 1 γραμμη αλλα εβαλα το καινουργιο firmware του οτε απο τοσαιτ του νομιζω 8.2.2.5

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Προβλημα Εσωτερικης (WLAN) Δικτυωσης με Thomson 585v8 OTE 8.2.7.7
    Από KYRIAKOSTHESS στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-11, 20:54
  2. Thomson 585V8
    Από makis στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-11, 01:36
  3. Thomson 585V8
    Από makis στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-11, 00:48
  4. THOMSON SPEEDTOUCH ST780i WL ΑΛΛΑΓΗ DHCP POOL
    Από paliotomaro στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-08, 17:27
  5. 585 v6 dhcp pool προβλημα
    Από platonas στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-08, 22:44

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας