Σελ. 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4567 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 99
  1. #76
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Μηνύματα
    378
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τζίφος, για τουλάχιστον 800w ups, apc που βλέπω, είναι πάνω από 300 ευρώ! Έχει κάτι άσχετες μάρκες με 100 ευρω, αλλά δεν τα εμπιστεύομαι, τέτοια τεράστια μπαταρία άμα αρχίσει να χάνει κιόλας, καήκαμε.


    Οπότε αφού δε με ενδιαφέρει η απώλεια δεδομένων, σκέφτομαι να βάλω έναν σταθεροποιητή τάσης (1000-1200w) στην μπρίζα, και ένα apc πολύμπριζο ασφαλείας στον σταθεροποιητή. Άρα προστατεύομαι και από υπερτάσεις και από υποτάσεις, οπότε σε διακοπή απλά θα κλείσουν όλα, και όταν ξανάρθει το ρεύμα δε θα στείλει περίεργα φορτία. Καλή λύση δεν είναι;


    Όποιος γνωρίζει ας μου πει κάτι: αληθεύει ότι μόνο τα smart ups της apc διαθέτουν ενσωματωμένο avr; Κάτι τέτοιο κατάλαβα από τη σελίδα της εταιρείας. Έχω αυτό το back up es 700, που λέει ότι δίνει 400w μάξιμουμ. Τώρα αναμένω το καινούριο σύστημα και προσπαθώ να καταλάβω αν θα μπορούσα να το βάλω στο ups αυτό, πρέπει να καταλάβω πόσο ακριβώς καταναλώνει. Μιλάμε για επεξεργαστή 130w, κάρτα γραφικών υποθέτω πάνω από 200w, τροφοδοτικό 750w. Αλλά αυτά είναι το ΜΑΞΙΜΟΥΜ κατανάλωσής τους, στην απλή χρήση ίσως χρειάζεται μέχρι και 50% των μάξιμουν τιμών, σωστά; Υπάρχει μήπως κάτι σαν software που να δείχνει σε αληθινό χρόνο την κατανάλωση ενός συστήματος;

  2. #77
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheUser Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει μήπως κάτι σαν software που να δείχνει σε αληθινό χρόνο την κατανάλωση ενός συστήματος;
    Software, όχι, μόνο μετρητής ενέργειας.http://www.emimikos.gr/shop/home.php?cat=415
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  3. #78
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Μηνύματα
    378
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cranky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Software, όχι, μόνο μετρητής ενέργειας.http://www.emimikos.gr/shop/home.php?cat=415

    Ευχαριστώ, λέει άραγε σε αληθινό χρόνο την κατανάλωση; Πολύ φτηνό το βλέπω, μπας και δίνει απλά ενδεικτική τιμή πχ της μάξιμουν δυνατής κατανάλωσης της συνδεδεμένης συσκευής;

  4. #79
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Μηνύματα
    378
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Πήρα έναν μετρητή τελικά και βλέπω πολλές ενδιαφέρουσες μετρήσεις σε διάφορα μηχανήματα.

    Καμιά μάρκα ρε παιδιά UPS αξιόπιστη, εκτός από την APC-τιμές φαρμάκι; Χρειάζομαι 1500va και δε γίνεται να δίνω άλλα 350 για apc...

  5. #80
    Εγγραφή
    30-06-2007
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    822
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102397/10239
    ISP
    Wind
    Router
    ZTHN H268N
    SNR / Attn
    19.1(dB) / 1.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheUser Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πήρα έναν μετρητή τελικά και βλέπω πολλές ενδιαφέρουσες μετρήσεις σε διάφορα μηχανήματα.

    Καμιά μάρκα ρε παιδιά UPS αξιόπιστη, εκτός από την APC-τιμές φαρμάκι; Χρειάζομαι 1500va και δε γίνεται να δίνω άλλα 350 για apc...
    Εγώ έχω μισό χρόνο τώρα ενα turbo x ups 1000 VA http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC...UPS-1000SD.htm
    Mου χει χρειαστεί 3 φορές και μια χαρά έκανε την δουλειά του. Πριν το αγοράσω σε διαφορα φορουμ εβλεπα καποιες περιπτωσεις που χάλαγαν στους πρώτους μήνες . Αλλοι δεν ειχαν ποτε τους προβλημα. Εγω ειμαι υπερευχαριστημένος για τα λεφτά του .

  6. #81
    Εγγραφή
    21-10-2003
    Περιοχή
    Στο κέλυφος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    241
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12220/830
    ISP
    HOL
    Router
    ΖΤΕ ZXHN H108N
    SNR / Attn
    6,1(dB) / 27,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ότι λάμπει δεν είναι χρυσός και ήδη οι κάπως μεγαλύτεροι έχουμε διαπιστώσει ότι περάσαμε στην εποχή της ευτέλειας. Τα βιώματά μου με την αδικαιολόγητα πανάκριβη apc μπορείτε να δείτε εδώ
    Για τα turbo x διάβασα ότι ζητάνε 30 ευρώ για αλλαγή μπαταρίας. Άραγε ο χρήστης θα δυσκολευτεί να την αλλάξει;
    Ζούμε σε κοινωνία παρακμής & σήψης.
    Οι εταιρείες βυσσοδομούν στους γυάλινους πύργους τους για να μας αρπάξουν τα πορτοφόλια.
    Έξαρση, ανανέωση, μιμητισμός. Ω αγελαίοι ταγοί. Γιατί πρέπει διαρκώς να ανάγουμε τις ιδιοτροπίες κάποιων σε ανάγκες για όλους;
    Να "τρως" καλά & να "σκεπάζεσαι".


  7. #82
    Εγγραφή
    11-06-2010
    Περιοχή
    Πανω απο του Steven Seagal
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    3.531
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Path Level
    Interleaved
    Turbox εγγυηση.
    Οχι μονο θα βραχυκυκλωσει αλλα θα βγαλει και σπιθες.

    Ασε τα σουπερ ντουπερ τροφοδοτικα turbox, που εχουν 850 γραμμες 12αρες και ολες δινουν 17A.
    To συστημα που βλεπετε στην υπογραφη το τροφοδοτει ενα chieftec του 50€, του οποιου δεν του λειπει τιποτα.
    Εχει ολες τις προστασιες που εχει ενα ακριβο τροφοδοτικο.
    Δουλευει 3+ χρονια τις περισσοτερε ωρες της ημερας.


    Τυχόν αναφορά σε γατούλη/γύρο/μπούρδα δικιά μου, έχει πάντα αυτό το βλέμμα.

  8. #83
    Εγγραφή
    09-06-2006
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    254
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Belkin
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas_1966 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ότι λάμπει δεν είναι χρυσός και ήδη οι κάπως μεγαλύτεροι έχουμε διαπιστώσει ότι περάσαμε στην εποχή της ευτέλειας. Τα βιώματά μου με την αδικαιολόγητα πανάκριβη apc μπορείτε να δείτε εδώ
    Για τα turbo x διάβασα ότι ζητάνε 30 ευρώ για αλλαγή μπαταρίας. Άραγε ο χρήστης θα δυσκολευτεί να την αλλάξει;
    Εγω έχω αλλάξει μόνο μου μπαταρίες σε πολλές μάρκες ups. Δεν είναι δύσκολο, αλλα turbo x δοκίμασα και εγω και στον χρόνο επάνω βγήκαν off.

  9. #84
    Εγγραφή
    21-10-2003
    Περιοχή
    Στο κέλυφος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    241
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12220/830
    ISP
    HOL
    Router
    ΖΤΕ ZXHN H108N
    SNR / Attn
    6,1(dB) / 27,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Συνεχίζοντας το ψάξιμο για UPS του κατοστάρικου βλέπω την αγορα να έχει πλημμυρίσει από Kebo.

    Και προσπαθώ να γελάσω βλέποντας κάτι τεράστια ποτενσιόμετρα old school τύπου ενισχυτών '80s.
    Μάταια. Μου βγαίνει κάτι σαν γκριμάτσα avatar. Μα τόοσο χάλια;
    Κι όμως...κάπου θα υπάρχουν και καλά made in china.

    Δεν ξέρω τι να πάρω, στο τέλος θα διαλέξω ένα στην τύχη.
    Εσείς που έχετε ups...έχετε καταφέρει να σπάσετε το φράγμα της 5ετίας με κάποιο;
    Ζούμε σε κοινωνία παρακμής & σήψης.
    Οι εταιρείες βυσσοδομούν στους γυάλινους πύργους τους για να μας αρπάξουν τα πορτοφόλια.
    Έξαρση, ανανέωση, μιμητισμός. Ω αγελαίοι ταγοί. Γιατί πρέπει διαρκώς να ανάγουμε τις ιδιοτροπίες κάποιων σε ανάγκες για όλους;
    Να "τρως" καλά & να "σκεπάζεσαι".


  10. #85
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Μηνύματα
    378
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εγώ μετά από πολύ ψάξιμο και διάβασμα κριτικών κάθε είδους, πήρα με 250 ευρώ (μαζί με τα μεταφορικά) το Cyberpower 1500 pfc συμβατό με το τροφοδοτικο μου, για το καινούριο σύστημα που έχω ετοιμάσει.

    Όλα καλά λειτουργεί κανονικά, με lcd οθόνη και τα λοιπά, μέχρι και gadgetάκι για τα Windows 7 που δείχνει ζωντανά κάθε είδους ένδειξη, voltage, watt load, battery load κτλπ.

    Μόνο η αρχική μου απορία για την αποτελεσματικότητα του σταθεροποιητή που διαθέτει (single boost) δεν ξέρω τι γίνεται, είχα αλλάξει email εκτενώς με εκπρόσωπο της εταιρείας και μου είπε ότι έχει sensitivity επιλογή για το εισερχόμενο ρεύμα. Έχει πράγματι, low medium high για την τάση, αλλά χωρίς να μπορώ να δώσω όριο τάσης. Σε άλλη καρτέλα επιλογών στο προγραμματάκι του, έχει επιλογή πότε να επέμβει το UPS, αλλά τα όρια που δίνει είναι αν πέσει η τάση από 170-180v, ή αν είναι από 260-270. Αυτή η επιλογή είναι ανεξάρτητα από την επιλογή για sensitivity. Δεν ξέρω ακριβώς ποια είναι τα όρια, αλλά περίμενα ότι πχ στο high sensitivity θα μπορεί ο χρήστης να ορίσει η τάση να μην αποκλίνει από πχ +5 ή -5 από τα 230v. Εϊναι υπερβολικό αυτό; Ποια είναι τελικά τα ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ κατώτερα και ανώτερα όρια της εισερχόμενης τάσης; Δηλαδή στα 200 ή στα 250 δεν υπάρχει κίνδυνος; Το manual του UPS που πήρα λέει ότι είναι κατάλληλο και για συστήματα ήχου hi fi. Εκεί όμως δεν λέγεται ότι παίζει ρόλο η τάση στην ποιότητα του ήχου; Αν δηλαδή είναι στα 250 δεν υπάρχει περίπτωση να αλλοιώνεται ο ήχος; Επίσης στα 200 δεν υπάρχει περίπτωση ο σκληρός να υπολειτουργήσει;

    Πόσο +- είναι το ασφαλές όριο από τα 230; Υπάρχει κάποια επίσημη άποψη επ αυτού;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος TheUser : 28-07-12 στις 01:03.

  11. #86
    Εγγραφή
    21-01-2008
    Μηνύματα
    1.233
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    SNR / Attn
    13,7(dB) / 7,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Για το θέμα που θίγετε πάντως μια πολύ καλή λύση είναι ο απλός σταθεροποιητής με σερβομηχανισμό

    αν δεν θέλει κάποιος ups οπωσδήποτε

    Τώρα η προστασία που προσφέρουν είναι σχετική και σε καμία περίπτωση δεν σώζουν από ακραίες καταστάσεις

    όπως απώλεια ουδετέρου, κρουστικά ρεύματα

    Σαν παθών η γνώμη μου είναι ότι η καλύτερη προστασία είναι η γαλβανική απομόνωση

    παίρνεις έναν μετασχηματιστή 1:1 και νιώθεις ποιο ασφαλής από το κάθε πολύμπριζο και ups με τα ρελέ...
    υπάρχουν και χειρότερα

  12. #87
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lsavvaid Εμφάνιση μηνυμάτων
    παίρνεις έναν μετασχηματιστή 1:1 και νιώθεις ποιο ασφαλής από το κάθε πολύμπριζο και ups με τα ρελέ...
    Για το πολύπριζο, το καταλαβαίνω.
    Το ups, με ποιό τρόπο το υποκαθιστά ;
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  13. #88
    Εγγραφή
    21-01-2008
    Μηνύματα
    1.233
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    SNR / Attn
    13,7(dB) / 7,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cranky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το πολύπριζο, το καταλαβαίνω.
    Το ups, με ποιό τρόπο το υποκαθιστά ;
    Έχεις δίκιο με τον τρόπο που το έγραψα δεν είναι κατανοητό

    Δεν αναφέρομαι στην κύρια αποστολή του ups αλλά στους μηχανισμούς προστασίας που έχει για τις υπερτάσεις ή τα κρουστικά ρεύματα.
    Συνήθως έχουν ενσωματωμένο avr.

    Απλά όπως το έγραψα καταλαβαίνει κανείς ότι η γαλβανική απομόνωση μπορεί να παίξει τον ρόλο του ups

    λάθος
    υπάρχουν και χειρότερα

  14. #89
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lsavvaid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν αναφέρομαι στην κύρια αποστολή του ups αλλά στους μηχανισμούς προστασίας που έχει για τις υπερτάσεις ή τα κρουστικά ρεύματα.
    Συνήθως έχουν ενσωματωμένο avr.
    Σωστός, συμφωνούμε.
    Και να προσθέσω, οτι καλύτερα να είναι μετασχηματιστής πλαισίου (με ανεξάρτητα τυλίγματα).
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  15. #90
    Εγγραφή
    19-09-2013
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπερα

    Τελικα, στο περιπου, ΚΑΤΩ απο ποια τιμη τασης εχουν προβλημα οι ηλεκτρικες συσκευες ??
    Εχω αγορασει ενα TurboX UPS 2000VA που στην εξοδο του δειχνει 208-205 Volt.
    Το μετρησα με πολυμετρο και οντως ειναι τοσο.

    Σκεφτομαι να συνδεσω στο ενα UPS, PC-Monitor-Eκτυπωτη και Scanner
    και στο δευτερο UPS, HDTV και Home Cinema.

    Mε τοσο χαμηλη ταση, θα χαλασω τιποτα ?
    Ενας φιλος μου εχει παρει 1000αρι TurboX UPS , και στην εξοδο του δειχνει 219-217 Volts.

Σελ. 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4567 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρώτη χρήση SSD σε δυνατό σύστημα, τι να προσέξω;
    Από TheUser στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-12, 02:08
  2. Διακοπη ρευματος...
    Από utp στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-10, 20:09
  3. Διακοπη ρευματος
    Από aris73 στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-08, 03:31
  4. Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-06, 11:44
  5. Σταθεροποιητης τασης ρευματος
    Από enigma στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-05, 09:29

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας