Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    17-11-2011
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπερα,

    Εχω ενα cisco 892 router και προσφατα εκανα αιτηση στην forthnet στην εταιρια μου, για συνδεση τηλεφωνιας και ιντερνετ μεσω ενος ρουτερ Gennet που δινει η Forthnet. To προβλημα που εχω ειναι το εξης: Με το cisco συνδεω 2 vlan της εταιριας και βγαινω στο ιντερνετ με ενα bridge απο την wan port του cisco. Φερνοντας ι Forthnet to router της το εχω συνδεση στην δευτερη wan. H forthnet απο το ρουτερ της μου δινει ενα block απο 8 ips. Μια ip εχει η wan port του cisco μια η port του Gennet router της forthnet και οι υπολοιπες ειναι διαθεσιμες. Απο το ιντερνετ Μπορω να κανω Ping στην public ip του Gennet αλλα οχι στην public ip που ειναι συνδεδεμενο το cisco. Απο το web interface του Gennet to ping με το cisco δουλεθει μια χαρα. Δεν εχω ενεργοποιησει firewall sto cisco οποτε δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν δουλευει το Ping απ' ευθειας στο cisco. Οποιος μπορει να προτεινει καποια λυση, ευπροσδεκτη. Ευχαριστω

  2. #2
    Εγγραφή
    26-09-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.135
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    23600/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΠ.ΠΑΥΛΟΥ
    Router
    Thomson 585 v7
    SNR / Attn
    6(dB) / 6.5(dB)
    Αν έχει management από τον router της forthnet δεν θα σου πρότεινα να βάλεις public IP στο access segment (δίκτυο μεταξύ cisco - gennet) γιατί θα χαραμίσεις public IPs.

    Προτείνεται ή να παίξεις τον gennet σαν modem και να κάνει το pppoe connection o cisco ή να κάνεις κάτι σαν αυτό που δείχνει το διάγραμμα που επισυνάπτω (προφανώς θα πρέπει να βάλεις τις δικές σου IPs)

    Φυσικά αυτό προυποθέτει να έχεις management του router και ο gennet να έχει κάποια βασικά features.
    #41693

Παρόμοια Θέματα

  1. Μετατροπή Gennet Router σε Bridge!
    Από skakas στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-12, 20:56
  2. Gennet OxyGEN WiFi Modem-Router
    Από africa_twin στο φόρουμ Προσφορά - Ανενεργές Αγγελίες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-11, 21:06
  3. Gennet OxyGEN Wireless modem+router
    Από Georgevtr στο φόρουμ Προσφορά - Ανενεργές Αγγελίες
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-11, 00:10
  4. Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-10, 13:08

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας