Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    24-07-2012
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    unconsidered
    Question
    Καλησπέρα σας,

    Μόλις μετακόμησα Νέα Σμύρνη, στο νότιο κομμάτι της (συνορεύει αρκετά με λεωφ. Συγγρού).

    Υπάρχει κάποιος τριγύρω που πιάνει πάνω από 14 Μbps? Αν ναι, τι πάροχο έχετε διαλέξει? ΟΤΕ πάντως στην πολυκατοικία που είμαι πιάνει 14 Μbps.

    Σας ευχαριστώ για το χρονο σας.

  2. #2
    Εγγραφή
    28-04-2007
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    929
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    Path Level
    Interleaved
    Νέα Σμύρνη κάτω από την Βενιζέλου κ εγώ. Αρκετά χρόνια με on telecoms. Πρόβλημα στην αρχή (αρχή και της On τότε). Όλα ΟΚ για 4-5 χρόνια στα 12Mbps. Από τον Σεπτέμβρη του 11 άρχισαν ξανά τα προβλήματα, τα οποία αν και διορθώθηκαν άμεσα με έριξαν (αλλαγή στις ρυθμίσεις της γραμμής για σταθερότητα) στα 8Mbps αλλά χωρίς προβλήματα.

    Επίσης γνωρίζω κοντά στην πλατεία περίπτωση με VDSL από CYTA που κλειδώνει στα 35Mbps και παίζει χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.

    Στην Νέα Σμύρνη γενικά έχουμε θεματάκια τελευταία χρόνια γιατί ανοίγουν τρύπες όλη την ώρα. Κάποιες φορές για καλό.
    Roy: No, there you go, I just heard it come on. No, that's the music you hear when it comes on. No, that's the music you hear when..I'm sorry, are you from the past?

  3. #3
    Εγγραφή
    24-07-2012
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    unconsidered
    ευχαριστώ για την άμεση απάντηση

    Επειδή ενθουσιάστηκα με τις ταχύτητες της οπτικής ίνας που παρέχει η cyta πρόλαβα και το έψαξα, διστυχώς δεν με καλύπτει η οπτική ίνα για 50 μέτρα!!

    On telecoms δηλαδή τώρα έτσι όπως τα αναφέρεις, ας μην την προτιμήσω (?)

    - - - Updated - - -

    όσο αφορά τις νέες γραμμές που ΘΑ βάλει η forthnet...... δεν είχα καθόλου καλή εμπειρία με την adsl της, όταν έμενα αγ. δημήτριο σύνορα άλιμο.

    να πληρώνω για 24αρα και να έχω ούτε 4.

    μακάρι να αλλάξει τακτική .... τι να πώ

  4. #4
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Επειδή ενθουσιάστηκα με τις ταχύτητες της οπτικής ίνας που παρέχει η cyta πρόλαβα και το έψαξα, διστυχώς δεν με καλύπτει η οπτική ίνα για 50 μέτρα!!
    Πια οπτική ίνα?

    On telecoms δηλαδή τώρα έτσι όπως τα αναφέρεις, ας μην την προτιμήσω (?)
    Όντως.
    Γιατί να προτιμήσεις μια εταιρία που ανταποκρίνεται γρήγορα στα τεχνικά ζητήματα των πελατών.

  5. #5
    Εγγραφή
    24-07-2012
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    unconsidered
    Μισό λεπτό.....

    Καταρχάς όταν θέτω ένα ερώτημα, σημαίνει αυτομάτως πως δεν γνωρίζω κάποια πράγματα, αλλιώς δε θα ρώτούσα στη τελική εδώ. στη συγκεκριμένη περίσταση δεν γνωρίζω στο σημείο που μένω ποιός παροχος έχει το καλύτερο σήμα.

    Επίσης αναφέρεις πως η ΟΝ ανταποκρίνεται γρήγορα στα τεχνικα ζητήματα πελατών, πως όμως εσύ τα ξέρεις όλα αυτά έχοντας HOL και μένοντας Αμπελόκηπους?

    κατα 2ον η cyta παρέχει VDSL (Οπτική ίνα) με λίγα λόγια.

    κάποιος γείτονας να help?

  6. #6
    Εγγραφή
    28-04-2007
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    929
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    Path Level
    Interleaved
    Γενικά είμαι ευχαριστημένος από την On (κρίνοντας στο σύνολο της χρονικής περιόδου). Αν έκρινα από το τελευταίο χρονικό διάστημα είμαι δυσαρεστημένος καθώς αντιμετώπισα προβλήματα, τα οποία αν και λύθηκαν σχετικά άμεσα (θετικό για την τεχνική υποστήριξη), μου στέρησαν 4Mbps στο DL, προκειμένου να έχω σταθερή γραμμή. Δεν γνωρίζω εάν με άλλο πάροχο θα ήταν καλύτερα καθώς το πρόβλημα και τις δύο φορές διορθώθηκε από τεχνικούς του ΟΤΕ (την 2η έγινε αλλαγή απερχομένου). Γενικά όπως είπα και πριν, υπάρχουν αρκετά προβλήματα στην Νέα Σμύρνη και ακόμα περισσότερα στο Π. Φάληρο.


    Τις περιπτώσεις της VDSL και των FTTH δεν θα μπορούσα να σε βοηθήσω (έχω την εντύπωση πως το VDSL πατάει πάνω στο κεντρικό δίκτυο οπτικών ινών αλλά καταλήγει σε χαλκό προς το σπίτι σου, ενώ στο FTTH είναι ολοκληρωτική λύση οπτικών ινών, με επιφύλαξη). Απλά αναφέρω πως έχω δει (σε κατάστημα) VDSL (την 35αρα) η οποία πήγε πολύ καλά. Κρίμα για τα 50 μέτρα ..
    Roy: No, there you go, I just heard it come on. No, that's the music you hear when it comes on. No, that's the music you hear when..I'm sorry, are you from the past?

  7. #7
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Christine Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης αναφέρεις πως η ΟΝ ανταποκρίνεται γρήγορα στα τεχνικα ζητήματα πελατών, πως όμως εσύ τα ξέρεις όλα αυτά έχοντας HOL και μένοντας Αμπελόκηπους?
    Μα δε το είπα εγώ. Από πάνω το έγραψε ο άλλος.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Christine Εμφάνιση μηνυμάτων
    κατα 2ον η cyta παρέχει VDSL (Οπτική ίνα) με λίγα λόγια.
    Η VDSL της Cyta ουδεμία σχέση έχει με οπτική ίνα.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-12, 10:10
  2. Επιλογή συνδέσης στην Ισπανία
    Από sdikr στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-12, 00:39
  3. Καλυτερη Επιλογη Συνδεσης
    Από stathis23 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-11, 16:41
  4. Επιλογη συνδεσης
    Από christos rizos στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-10, 01:40
  5. Βοήθεια για επιλογή σύνδεσης
    Από andreas_scorpio στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-08-07, 17:40

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας