Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 33
  1. #1
    Εγγραφή
    24-04-2006
    Μηνύματα
    273
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Συζητούσα σήμερα με έναν φίλο στον οποίο (μάλλον) θα πουλήσω ένα αυτοκίνητο που έχω, λόγω μετανάστευσης μου στην Αυστραλία. Καθώς λοιπόν μιλούσαμε, τον είδα να ενδιαφέρεται για εγκατάσταση του κιτ μετατροπής του αυτοκινήτου από βενζίνη σε υγραέριο. Η αλήθεια είναι μάλιστα ότι του το πρότεινα και εγώ να το ψάξει, μιας και δεν ξέρω πολλά για το θέμα, ωστόσο έχω δει σε αρκετά site/forum διάφορους Αργεντίνους που έζησαν "από πρώτο χέρι" το κραχ της Αργεντινής να το προτείνουν. Άρα σίγουρα αξίζει τον κόπο να το ψάξει κανείς, και ο μόνος λόγος που δεν το είχα ψάξει εγώ είναι επειδή εδώ και κάποιους μήνες έχω αποφασίσει να φύγω για Αυστραλία.

    Τέλος πάντων, θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος που έχει περισσότερες γνώσεις για το θέμα, ώστε να προτείνει

    (α)συγκεκριμένες μάρκες κιτ,
    (β)τιμές,
    (γ)τα συν και τα πλην της μετατροπής (πχ πόση οικονομία θα πετύχει στα καύσιμα, αν θα έχει μείωση στην απόδοση του αυτοκινήτου, αν θα περιοριστεί ο χώρος στο πορτ-παγκάζ (και πόσο), τι αλλαγές στη συντήρηση θα υπάρξουν, αν υπάρχει μεγάλη γραφειοκρατία με το δημόσιο, κτλ),
    (δ)αξιόπιστα συνεργεία εγκατάστασης (κατά προτίμηση στην Πάτρα, ή έστω Αθήνα).

    Το αυτοκίνητο, αν αυτό παίζει ρόλο, είναι ένα Τουοτα Yaris (του 2005 νομίζω) που το είχα και εγώ πάρει μεταχειρισμένο (πριν 3 χρόνια). Είναι 1300 κυβικά και έχει περίπου 70.000 χλμ.
    “The world is not going back to normal after the magnitude of what they have done.”
    -Tom Fitzpatrick, US bank Citigroup chief technical strategist

    "Capitalists can buy themselves out of any crisis, so long as they make the workers pay"
    -Lenin

  2. #2
    Εγγραφή
    28-05-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.857
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    49999 /4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    DSL-AC56U
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 22.3(dB)
    Path Level
    Interleaved

  3. #3
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    2.410
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Forthnet - ΤΥΧΕΡΟ
    Μπες στο νήμα που σου πoσταρε ο Αλέκος , θα μας βρεiς εκεί

  4. #4
    Εγγραφή
    22-01-2006
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    376
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Linksys WAG200
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ciaoant1 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Τέλος πάντων, θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος που έχει περισσότερες γνώσεις για το θέμα, ώστε να προτείνει

    (α)συγκεκριμένες μάρκες κιτ,
    (β)τιμές,
    (γ)τα συν και τα πλην της μετατροπής (πχ πόση οικονομία θα πετύχει στα καύσιμα, αν θα έχει μείωση στην απόδοση του αυτοκινήτου, αν θα περιοριστεί ο χώρος στο πορτ-παγκάζ (και πόσο), τι αλλαγές στη συντήρηση θα υπάρξουν, αν υπάρχει μεγάλη γραφειοκρατία με το δημόσιο, κτλ),
    (δ)αξιόπιστα συνεργεία εγκατάστασης (κατά προτίμηση στην Πάτρα, ή έστω Αθήνα).

    Το αυτοκίνητο, αν αυτό παίζει ρόλο, είναι ένα Τουοτα Yaris (του 2005 νομίζω) που το είχα και εγώ πάρει μεταχειρισμένο (πριν 3 χρόνια). Είναι 1300 κυβικά και έχει περίπου 70.000 χλμ.
    Έχω βάλει και στα 2 αυτοκίνητα.
    Στο πρώτο (1400cc) επώνυμο ιταλικό σύστημα πριν 2,5 χρόνια με κόστος 1400 ευρώ
    και στο άλλο (1200cc) "ότι να ναι" (με διαβεβαίωση ότι είναι καλό) πριν 2 μήνες με κόστος 650 ευρώ..

    Και στις 2 περιπτώσεις έξτρα το κόστος του ΚΤΕΟ 80 ευρώ.

    Και στις 2 περιπτώσεις η δεξαμενή μπήκε στην θέση της ρεζέρβας οπότε η ρεζέρβα μπήκε στο πορτμπαγκάζ.

    Καμία μείωση στην απόδοση του αυτοκινήτου και στις 2 περιπτώσεις.

    Καμιά έξτρα συντήρηση δεν απαιτείται παρά μόνο η αλλαγή των φίλτρων υγραερίου (υγρού καυσίμου και αερίου μίγματος)
    (μια ανάλογη αλλαγή με το φίλτρο βενζίνης). Μου είπαν κάθε 20000 χιλιόμετρα αλλά όταν το άλλαξα είχε μέσα σαν λάσπη οπότε θέλει σίγουρα αλλαγή νωρίτερα. Κόστος 40 ευρώ μαζί με ρύθμιση.

    Οικονομία στα καύσιμα δεν έχεις (ίσα ίσα που έχεις μια ελαφρώς μεγαλύτερη κατανάλωση, άλλα κερδίζεις από την διαφορά της τιμής του υγραερίου.

    Γραφειοκρατία καμία. Πήγα στο ΚΤΕΟ (ιδιωτικό) στείλανε τα χαρτιά στο υπουργείο και μου στείλανε sms πότε να παραλάβω την νέα άδεια από το υπουργείο

  5. #5
    Εγγραφή
    24-04-2006
    Μηνύματα
    273
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alekan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πού χάθηκες εσύ;
    Κοίτα, δε ξέρω αν με διάβαζες ή όχι, πάντως πλέον δε γράφω λόγω οικονομικών και οικογενειακών προβλημάτων, που δε μου αφήνουν χρόνο. Προσπάθησα να μαζέψω και χρήματα από στήριξη των αναγνωστών, αλλά η ανταπόκριση ήταν μικρή οπότε δεν είχε νόημα. Πρόσθεσε και την τραγική κατάσταση της αριστεράς, και καταλαβαίνεις γιατί πλέον τα μαζεύω και φεύγω για Αυστραλία.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alekan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το thread μου φαίνεται "καλό, αλλά παλιό" (αν δεις την τελευταία σελίδα, θα διαπιστώσεις ότι μόλις 5(!) μηνύματα έχουν γραφτεί μέσα σε ολόκληρο το 2012). Διάβασα λιγάκι μερικές σελίδες, και ξεχώρισα μερικά χρήσιμα ποστς, όπως πχ αυτό, αλλά εντάξει, είναι πολύ κουραστικό να διαβάσει κανείς 50 σελίδες, ειδικά όταν πολλά απ' όσα γράφονται δεν ισχύουν πλέον, μιας και γράφτηκαν το 2010.

    Ίσως να έπρεπε να "διαλεχτούν" μερικά από τα πιο χρήσιμα-αξιόλογα ποστς, και να φτιαχτεί ένα νέο thread. Αλλιώς, ας κάνουν έναν κόπο οι Moderators να ενώσουν το παρόν thread με το παλιότερο, ώστε τουλάχιστον να είναι όλα συγκεντρωμένα σε μία μεριά.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από achatzak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω βάλει και στα 2 αυτοκίνητα.
    Στο πρώτο (1400cc) επώνυμο ιταλικό σύστημα πριν 2,5 χρόνια με κόστος 1400 ευρώ
    και στο άλλο (1200cc) "ότι να ναι" (με διαβεβαίωση ότι είναι καλό) πριν 2 μήνες με κόστος 650 ευρώ..

    Και στις 2 περιπτώσεις έξτρα το κόστος του ΚΤΕΟ 80 ευρώ.

    Και στις 2 περιπτώσεις η δεξαμενή μπήκε στην θέση της ρεζέρβας οπότε η ρεζέρβα μπήκε στο πορτμπαγκάζ.

    Καμία μείωση στην απόδοση του αυτοκινήτου και στις 2 περιπτώσεις.

    Καμιά έξτρα συντήρηση δεν απαιτείται παρά μόνο η αλλαγή των φίλτρων υγραερίου (υγρού καυσίμου και αερίου μίγματος)
    (μια ανάλογη αλλαγή με το φίλτρο βενζίνης). Μου είπαν κάθε 20000 χιλιόμετρα αλλά όταν το άλλαξα είχε μέσα σαν λάσπη οπότε θέλει σίγουρα αλλαγή νωρίτερα. Κόστος 40 ευρώ μαζί με ρύθμιση.

    Οικονομία στα καύσιμα δεν έχεις (ίσα ίσα που έχεις μια ελαφρώς μεγαλύτερη κατανάλωση, άλλα κερδίζεις από την διαφορά της τιμής του υγραερίου.

    Γραφειοκρατία καμία. Πήγα στο ΚΤΕΟ (ιδιωτικό) στείλανε τα χαρτιά στο υπουργείο και μου στείλανε sms πότε να παραλάβω την νέα άδεια από το υπουργείο
    Σε ευχαριστώ. Βέβαια με βάση τα λεγόμενα σου δεν (???) υπάρχει διαφορά ανάμεσα σε κάποιο φτηνό ή ακριβό σύστημα...

    Επίσης, πέρασα σήμερα από ένα βενζινάδικο που βάζει και LPG, αλλά ο υπάλληλος δε φάνηκε να ξέρει και πολλά. Παρόλα αυτά, μου είπε ότι γενικά τα Toyota όπως το δικό μου που έχουν VVTi είναι λιγάκι "επίφοβα" για μετατροπή σε LPG, χωρίς πάντως να μου εξηγήσει το γιατί ("απλά έτσι είχε ακούσει").

    Θα ήθελα την άποψη σας - αξίζει να το βάλω; Και αν ναι, θα ήθελα μια πιο συγκεκριμένη πρόταση για το τι μάρκα να βάλω, και ποιο συνεργείο να προτιμήσω (κατά προτίμηση στην περιοχή της Πάτρας ή έστω Αθήνα).
    “The world is not going back to normal after the magnitude of what they have done.”
    -Tom Fitzpatrick, US bank Citigroup chief technical strategist

    "Capitalists can buy themselves out of any crisis, so long as they make the workers pay"
    -Lenin

  6. #6
    Εγγραφή
    22-01-2006
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    376
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Linksys WAG200
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ciaoant1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ. Βέβαια με βάση τα λεγόμενα σου δεν (???) υπάρχει διαφορά ανάμεσα σε κάποιο φτηνό ή ακριβό σύστημα...

    Επίσης, πέρασα σήμερα από ένα βενζινάδικο που βάζει και LPG, αλλά ο υπάλληλος δε φάνηκε να ξέρει και πολλά. Παρόλα αυτά, μου είπε ότι γενικά τα Toyota όπως το δικό μου που έχουν VVTi είναι λιγάκι "επίφοβα" για μετατροπή σε LPG, χωρίς πάντως να μου εξηγήσει το γιατί ("απλά έτσι είχε ακούσει").

    Θα ήθελα την άποψη σας - αξίζει να το βάλω; Και αν ναι, θα ήθελα μια πιο συγκεκριμένη πρόταση για το τι μάρκα να βάλω, και ποιο συνεργείο να προτιμήσω (κατά προτίμηση στην περιοχή της Πάτρας ή έστω Αθήνα).
    Μπορώ να πω ότι είμαι πιο ευχαριστημένος με το "φτηνό" αλλά δεν ξέρω αν είναι θέμα υγραερίου ή αυτοκινήτου.
    Παίρνει πιο γρήγορα μπροστά το υγραέριο και αυτό σημαίνει μικρότερη κατανάλωση βενζίνης. Μπορεί να είναι θέμα αυτοκινήτου αυτό όμως και όχι μάρκας υγραερίου.

    Δεν κατέχω τι είναι το VVTi αλλά αν ρωτήσεις σε 1-2 εγκαταστάτες θα σου πουν. Ίσως να θέλει κάποιο πιο εξελιγμένο σύστημα και να μην σε καλύπτει το "απλό"

  7. #7
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    2.410
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Forthnet - ΤΥΧΕΡΟ
    Εγώ "φοράω" brc (fiat punto '04) από τον 1/11 , έχω κάνει 43,000+ χιλιόμετρα και δεν έχω κανένα πρόβλημα , εκτός από το λαμπάκι της μηχανής (αισθητήρα λ) που είναι σύνηθες φαινόμενο
    Η εγκατάσταση στοίχισε 1400 ευρώ μέσω πιστωτικής σε 12 μήνες , το κτέο και ένα γέμισμα 20Ε ήταν στην τιμή .
    Το ίδιο σύστημα "φοράνε" πολλοί συνάδερφοι χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.

    Φίλος έβαλε την προηγούμενη εβδομάδα σε yaris τέλος '10 ή '11 το vialle , 2150Ε μέσω ΤΟΥΟΤΑ , το σύστημα είναι αν όχι το κορυφαίο από τα κορυφαία που κυκλοφορούν στην αγορά και το έβαλε εκεί για να μην χάσει την εγγύηση και μόνο.

    Μόνο σε Honda δεν βάζουν (οι σωστοί μάστορες) λόγω ευαισθησίας του κινητήρα , υπάρχουν και τα λαμόγια μάστορες (και "μάστορες") που τα βάζουν παντού ....
    Υπάρχουν κι άλλα αμάξια σε black lists

  8. #8
    Εγγραφή
    22-01-2006
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    376
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Linksys WAG200
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από terry39 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ "φοράω" brc (fiat punto '04) από τον 1/11 , έχω κάνει 43,000+ χιλιόμετρα και δεν έχω κανένα πρόβλημα , εκτός από το λαμπάκι της μηχανής (αισθητήρα λ) που είναι σύνηθες φαινόμενο
    Μου έβγαλε κάποια στιγμή και στον υπολογιστή έδειχνε "φτωχό μείγμα". Με την ανάλογη ρύθμιση δεν ξαναβγήκε.

  9. #9
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    2.410
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Forthnet - ΤΥΧΕΡΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από achatzak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου έβγαλε κάποια στιγμή και στον υπολογιστή έδειχνε "φτωχό μείγμα". Με την ανάλογη ρύθμιση δεν ξαναβγήκε.
    Κι αυτό μου το έβγαζε , αλλά με έπαιζαν μπαλάκι οι της Fiat και ο εγκαταστάτης ... οπότε τους έγραψα κανονικά όλους
    (Διαφορά στην αυτονομία ή στις επιδόσεις είδες ; )

  10. #10
    Εγγραφή
    22-01-2006
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    376
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Linksys WAG200
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από terry39 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι αυτό μου το έβγαζε , αλλά με έπαιζαν μπαλάκι οι της Fiat και ο εγκαταστάτης ... οπότε τους έγραψα κανονικά όλους
    (Διαφορά στην αυτονομία ή στις επιδόσεις είδες ; )
    Έκανε σαν ένα μπούκωμα στιγμιαία. Ο εγκαταστάτης μου είχε πει από πριν ότι μετά τα 1000 πρώτα χιλιόμετρα να πάω για ρύθμιση γιατί "κάθεται" ο πνεύμονας. Όντως γύρω στα 900 χιλιόμετρα έγινε αυτό. Μετά την ρύθμιση δεν είχα κανένα άλλο θέμα.

    Προσοχή γιατί η ποιότητα του υγραερίου στα πρατήρια δεν είναι και η καλύτερη δυνατή. Το φίλτρο στα 20000 χιλιόμετρα που έκανα την αλλαγή είχε μέσα σαν λάσπη.

  11. #11
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    2.410
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Forthnet - ΤΥΧΕΡΟ
    Καλά σίγουρα η ποιότητα αλλάζει από πρατήριο σε πρατήριο ...
    Στα 1000 χιλιόμετρα πήγα κι εγώ για ρύθμιση αλλά ...

  12. #12
    Εγγραφή
    19-03-2007
    Μηνύματα
    1.559
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    OTEnet
    Router
    USR9108
    SNR / Attn
    30(dB) / 28(dB)
    για υδρογόνο έχει κανείς καμιά άποψη?
    έχω ακούσει ότι είναι και πιο οικονομικό και πιο εύκολο στην εγκατάσταση.

  13. #13
    Εγγραφή
    22-01-2006
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    376
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Linksys WAG200
    Path Level
    Interleaved
    Με το υδρογόνο το καύσιμο σου συνεχίζει να είναι βενζίνη απλά σου μειώνει 20 - 30% την κατανάλωση.

    Καταναλώνει μικρή ποσότητα νερού κατά την ηλεκτρόλυση, 500ml αρκούν για να διανύσουμε 15000 χιλιόμετρα

  14. #14
    Εγγραφή
    19-03-2007
    Μηνύματα
    1.559
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    OTEnet
    Router
    USR9108
    SNR / Attn
    30(dB) / 28(dB)
    αυτά διάβαζα κι εγώ και μου φάνηκε ενδιαφέρον
    επίσης μου είπαν ότι δεν χρειάζεται επέμβαση στον κινητήρα για να δουλέψει οπότε είναι πιο εύκολο στην εγκατάσταση και με λιγότερα περιθώρια λάθους.

  15. #15
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Υποπτα θελκτικό, θα έλεγα... γιατί δεν έχει πάρει την αγορά; Ποιό το μειονέκτημα;

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Flashlube Electronic Valve Saver Kit - για αμαξια με LPG (υγραεριο) -
    Από villasg στο φόρουμ Προσφορά - Ανενεργές Αγγελίες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-11, 14:04
  2. ΤΙ ΚΑΥΣΙΜΟ ΓΙΑ ΑΠΟΣΤΑΚΤΗΡΑ? (ΚΑΖΑΝΙ)
    Από stelios2 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-11, 13:57
  3. Συμβουλη για αγορα βασης αυτοκινητου για gps
    Από ReD-RevolutioN στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-10, 11:25
  4. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-09, 15:00
  5. Κουπόνια για βενζίνη στους πελάτες...των οίκων ανοχής
    Από chica_loca στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-06, 11:42

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας