Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 26
  1. #1
    Εγγραφή
    21-09-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Καλησπερα σε ολη τη παρεα.
    Θα ήθελα τη βοήθειά σας γιατί ψάχνω για τηλεόραση και έχω λίγο μπερδευτεί.
    Έχω ξεχωρίσει (ή αν θελετε καταληξει) τη Samsung UE55ES8000, τη Panasonic TX-L55DT50E και τη LG 55LM860V.
    Με κριτηρια ,ποσό οχι μεγαλυτερο των 2300 ευρω και σιγουρα 55 ιντσων.
    Aν μπορούσατε και να αιτιολογήσετε την επιλογή σας θα σας ημουν ευγνωμων.

    Ευχαριστω εκ των προτερων

  2. #2
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.111
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ξεκινώντας από το μέγεθος της τηλεόρασης, θέλω να πω ότι εάν έχεις απόσταση θέασης πάνω από 3-3,5 μ. μπορείς άνετα να πας στις 60 ίντσες.
    Βλέπω ότι οι επιλογές σου περιορίζονται στις LED. Έχεις μελετήσει και έχεις δει τις Plasma;
    Όταν πέρυσι ερευνούσα και εγώ την αγορά για νέα τηλεόραση, ξεκίνησα για 40-42 από τις 32 που είχα, κατέληξα στις 50 και δεν το μετάνιωσα. Επίσης, ήμουν ανάμεσα στην LED και στην Plasma, αγόρασα την Panasonic TX VT30 και πιστεύω ότι πήρα την καλλίτερη του 2011.

  3. #3
    Εγγραφή
    07-02-2007
    Περιοχή
    Αλιμος
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    2.112
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Vodafone Power Station
    Έχοντας Samsung και έχοντας δει την LG καταλήγω στη Samsung. Για την Panasonic δεν εχω άποψη. Για την LG στα + θα βάλω το service της αντιπροσωπείας.
    The foundation of every state is the education of its youth.
    Τα θεμέλια κάθε πολιτείας είναι η εκπαίδευση των νέων της.

  4. #4
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ILIOSX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σε ολη τη παρεα.
    Θα ήθελα τη βοήθειά σας γιατί ψάχνω για τηλεόραση και έχω λίγο μπερδευτεί.
    Έχω ξεχωρίσει (ή αν θελετε καταληξει) τη Samsung UE55ES8000, τη Panasonic TX-L55DT50E και τη LG 55LM860V.
    Με κριτηρια ,ποσό οχι μεγαλυτερο των 2300 ευρω και σιγουρα 55 ιντσων.
    Aν μπορούσατε και να αιτιολογήσετε την επιλογή σας θα σας ημουν ευγνωμων.

    Ευχαριστω εκ των προτερων
    Τι χρήση θα κάνεις; Ταινίες; TV; Το δωμάτιο είναι φωτεινό, μέτρια φωτεινό; Απόσταση θέασης; Όπως είπε και ο makfil, plasma έχεις κοιτάξει; Προσωπική μου άποψη να μην τα σκάσεις σε ακριβή TV γιατί οι περισσότερες έχουν από 'ατέλειες' μέχρι και σημαντικά προβλήματα.

  5. #5
    Εγγραφή
    21-09-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Aγαπητε manicx θα σου απαντησω στις αποριες σου για να με βοηθησεις

    1) Βλεπω (δυστυχως) πολυ τηλεοραση καθημερινως.
    Βλεπω σειρες,ντοκυμαντερ,εκπομπες,αλλα κυριως ταινιες και αθλητικα.
    2) Το δωματιο ειναι πολυ φωτεινο διοτι μιλαμε για σαλονι σε ρετιρε με
    διπλη τεραστια μπαλκονοπορτα.
    3) Η αποσταση ειναι στα περιπου 3 μετρα

    4) Για plasma η αληθεια ειναι οτι δεν εχω κοιταξει σε μεγαλο βαθμο
    αλλα εχω κατασταλαξει σε LED-LCD,για μεγαλυτερη οικονομια,
    για μεγαλυτερες δυνατοτητες και (υποκειμενικο κριτηριο) πιο ομορφες.

    5) Οσο αναφορα για το οικονομικο οπως γραφω και στο αρχικο μηνυμα μου
    ειναι καθορισμενο στο συγκεκριμενο υψος προσπαθωντας να παρω μια πολυ
    τηλεοραση που θα τη κρατησω χρονια.

    Ευχαριστω πολυ και περιμενω τη βοηθεια σου (σας)

  6. #6
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μια διευκρίνηση: Οι δυνατότητες των τηλεοράσεων δεν βασίζονται στο τύπο τους (LED-LCD, Plasma κλπ) αλλά στην υλοποίηση της κάθε εταιρίας.

    Από τη στιγμή που το δωμάτιο σου είναι πολύ φωτεινό, για να αποφύγεις αντανακλάσεις με Plasma θα έπρεπε να πας σε λύση Panasonic VT50. Επειδή όμως η σειρά 50 έχει πάρα πολλά θέματα, θα πας σε λύση LED. Οι ίντσες σου είναι ακριβώς αυτές που θες. Εγώ εξακολουθώ να σου προτείνω να μην δώσεις πολλά χρήματα. Κάποτε οι τηλεοράσεις έβγαιναν με την προοπτική του 'την κρατάω αρκετά χρόνια'. Πλέον οι τηλεοράσεις, λόγω του ότι μας πασάρουν οι εταιρίες νέα μοντελάκια κάθε χρόνο, αρχίζουν και βγάζουν προβλήματα για πλάκα.

    Εγώ θα κοίταγα και την Sony KDL-55HX850. Σαν εικόνα, out of the box, και τις τρεις που ανέφερες τις κάνει να φαίνονται πανελάκια. Ειδικά στα μαύρα. Στα μείον της ο media player της. Στα συν της, όλα τα άλλα μαζί με την τιμή. Βέβαια, τα μαύρα που έχει μια plasma δεν θα τα δεις ούτε στα πιο τρελά σουτ όνειρα. Ειδικά στις τρεις που αναφέρεις, τα μαύρα μπλεδίζουν. Στην Sony είναι λίγο καλύτερα αλλά πάλι, απέχει πολύ από την ποιότητα μαύρου μιας Plasma.

  7. #7
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.111
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων

    Βέβαια, τα μαύρα που έχει μια plasma δεν θα τα δεις ούτε στα πιο τρελά σουτ όνειρα. Ειδικά στις τρεις που αναφέρεις, τα μαύρα μπλεδίζουν. Στην Sony είναι λίγο καλύτερα αλλά πάλι, απέχει πολύ από την ποιότητα μαύρου μιας Plasma.
    Ως κάτοχος της Panasonic VT30, συμφωνώ απόλυτα.

  8. #8
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ILIOSX Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...πιο ομορφες.
    Βάλε μερικά φυτά στο χώρο σου (κυριολεκτώ).

    Όχι τηλεόραση.

  9. #9
    Εγγραφή
    03-12-2005
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    8.296
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/10999
    ISP
    Wind
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    23(dB) / 3.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βάλε μερικά φυτά στο χώρο σου (κυριολεκτώ).

    Όχι τηλεόραση.
    Τα φυτά θα διορθώσουν και το DSE / vertical banding;

    * Κάτοχος ST30.

  10. #10
    Εγγραφή
    19-01-2012
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    214
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11921/876
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    7(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η 55ES8000 έχει και δυνατότητα hardware αναβάθμισης μέσω ειδικού slot που παρέχει στο πίσω μέρος. (evolution upgrade pack εως το 2016). Άρα εχει ενα σημαντικό πλεονέκτημα στο οτι θα μπορεί να ακολουθήσει το μέλλον. Για εμένα με σωστό calibration η 8000 είναι απο τις καλύτερες προτάσεις.

    Η sony HX850 είναι αξιοπρεπέστατη tv αλλά υπολείπεται σε ευκρίνεια και χρωματική παλέτα. Ούτε τα μαύρα της μπορώ να πω ότι με ενθουσίασαν. Η 830 ειχε πολύ καλύτερο μαύρο. Οι φετινές Sony έχουν ακολουθήσει την οδο του εντυπωσιασμού παρά του ρεαλισμού όπως ήταν τα περσινά μοντέλα. (γιατι άραγε??)... Πέραν αυτού αμα σε απασχολούν και τα smart διασύνδεση με ίντερνετ και άλλες συσκευές (δίκτυο NAS κτλ) τότε η Samsung δεν εχει ανταγωνισμό.

    Η VT50 είναι πολύ καλή TV (η καλύτερη πλάσμα μακράν) με τα κλασσικά θέματα όμως των πλάσμα (και περισσότερα φέτος) με ελάχιστες διαφορές σε εικόνα απο την παλιά VT30.

    Η επιλογή πλέων δικη σου, στα μαγαζιά ωστε να κρινει και το ματι σου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος graphist83 : 28-09-12 στις 01:00.
    Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema.

  11. #11
    Εγγραφή
    21-09-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Σε ευχαριστω παρα πολυ για τη γνωμη σου και τα επιχειρηματα σου graphist83.
    Ηταν πολυ κατατοπιστικα και ειλικρινα με βοηθανε να αποφασισω.
    Γιατι κατα καποιο τροπο εισαι στο μυαλο μου γιατι με ενδιαφερει και
    η συνδεση στο ιντερνετ και ηθελα και μια γνωμη πανω σε αυτο το κομματι.
    Επειδη ομως οπως εχω προαναφερει δεν ειμαι σχετικος με τη τεχνολογια
    εχω μερικες αποριες.

    1) Τι σημαινει calibration;
    2) Αν γνωριζεις πως θα γινεται η αναβαθμιση;
    3) θα πρεπει να αγορασω κατι;
    4) θα πρεπει να επικοινωνησω με τη SAMSUNG;
    5) θα ενημερωνομαι για το ποτε θα μπορω να κανω αναβαθμιση και πως;
    6) Τι γνωμη εχεις για το 3D της SAMSUNG κι ειδικα σε συγκριση με τις αλλες 2; (βλεπε παρακατω)
    7) Τι γνωμη εχεις για τη Panasonic TX-L55DT50E και τη LG 55LM860V;

    Υ.Σ.Να υποθεσω οτι η VT50 ειναι PANASONIC.
    Απο PANASONIC εχω ξεχωρισει τη Panasonic TX-L55DT50E

    Και παλι χιλια ευχαριστω για το χρονο που αφιερωσες για να μου απαντησεις.

  12. #12
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Η VT50 είναι η κορυφαία Plasma της Panasonic, η μόνη TV που δίνει σχεδόν τέλειο μαύρο. Σε LED θα βλέπεις σκούρα μπλέ σε Samsung και Panasonic, σκούρα γκρι σε Sony και LG καθώς στη πλειοψηφία τους οι πρώτες έχουν IPS που δεν τα πάνε καλά με τα μαύρα.

    Calibration είναι η ρύθμιση της TV από επαγγελματία. Δεν είναι κάτι που μπορείς να κάνεις μόνος σου εύκολα και χρεώνεται αρκετά. Out of the box, η Samsung έχουν κάκιστες ρυθμίσεις με πολύ έντονα χρώματα που φέρνουν πιο πολύ σε δυναμικό προφίλ. Μην ακούσεις περί 'να αντιγράψω τις ρυθμίσεις του άλλου' που λένε μερικοί σε forums. Το calibration είναι ένα κοστούμι μόνο για εσένα και πρέπει να πληρεί τις δικές σου προϋποθέσεις. Με την Samsung, όσο θα υπάρχει φως στο δωμάτιο θα χαίρεσαι με την επιλογή σου. Το βράδυ όμως θα κλαις τα χρήματα που έδωσες.

  13. #13
    Εγγραφή
    19-01-2012
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    214
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11921/876
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    7(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ILIOSX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστω παρα πολυ για τη γνωμη σου και τα επιχειρηματα σου graphist83.
    Ηταν πολυ κατατοπιστικα και ειλικρινα με βοηθανε να αποφασισω.
    Γιατι κατα καποιο τροπο εισαι στο μυαλο μου γιατι με ενδιαφερει και
    η συνδεση στο ιντερνετ και ηθελα και μια γνωμη πανω σε αυτο το κομματι.
    Επειδη ομως οπως εχω προαναφερει δεν ειμαι σχετικος με τη τεχνολογια
    εχω μερικες αποριες.

    1) Τι σημαινει calibration;
    2) Αν γνωριζεις πως θα γινεται η αναβαθμιση;
    3) θα πρεπει να αγορασω κατι;
    4) θα πρεπει να επικοινωνησω με τη SAMSUNG;
    5) θα ενημερωνομαι για το ποτε θα μπορω να κανω αναβαθμιση και πως;
    6) Τι γνωμη εχεις για το 3D της SAMSUNG κι ειδικα σε συγκριση με τις αλλες 2; (βλεπε παρακατω)
    7) Τι γνωμη εχεις για τη Panasonic TX-L55DT50E και τη LG 55LM860V;

    Υ.Σ.Να υποθεσω οτι η VT50 ειναι PANASONIC.
    Απο PANASONIC εχω ξεχωρισει τη Panasonic TX-L55DT50E

    Και παλι χιλια ευχαριστω για το χρονο που αφιερωσες για να μου απαντησεις.
    To calibration σημαίνει οπως σωστά ειπώθηκε η ρύθμιση της tv στο κομμάτι της εικόνας. Σίγουρα ενας επαγγελματίας θα δωσει πολυ καλύτερα αποτελέσματα. Και εσυ όμως παίζοντας με αυτες μπορείς να φερεις την tv σε ενα αποτέλεσμα που να σε ικανοποιεί. Αυτο που θελω να πω ειναι οτι μην την παρεις την βαλεις στο τραπεζακι και αρχίζουμε να βλέπουμε ετσι για μια ζωή. Σαν τηλεόραση εχει πολλα πράγματα και θελει πολυ ψάξιμο και πειραματισμό για να ερθει στα μετρα σου και στις συνθήκες του χωρου σου.

    Οπως στα σύγχρονα αυτοκίνητα. Εχουν καθίσματα με παρα πολλές ρυθμίσεις (σε σχεση με αυτοκίνητα 30 ετιας). Μπορεις να οδηγήσεις το αυτοκίνητο σχεδον οπου και να ειναι το κάθισμα. Αμα ομως μια μερα ασχοληθείς και το ρυθμίσεις οπως σου αρεσει, θα δεις τι εχανες τοσο καιρο..

    Η αναβάθμιση του λογισμικού γινεται δωρεάν απο εσένα μεσω internet με εντελώς με αυτόματο τροπο. Η αναβάθμιση της tv σε επιπεδο hardware (evolution upgrade) θα απαιτει την αγορα μια πλακετας. Θα μπορεις να την βαλεις μονος σου καθως ειναι plug n play. Αυτο ομως θα σε απασχολήσει απο του χρονου η ισως απο του παρα χρονου οπου θα εχει βγει κατι ουσιώδες. Καθε χρονο με καθε νεο line up θα βγαινει και νεα πλακετα. Το λογισμικό μπορεις να τσεκαρεις μεσα απο τα μενου της οσο συχνα θες.

    Το 3d της κινείται σε πολυ καλα επίπεδα. Τωρα μεταξυ παθητικού και ενεργού 3d ειναι μεγάλη συζήτηση. Με λιγα λογια ειναι πρακτικότητα vs ποιότητα εικόνας αντίστοιχα.

    Η panasonic που ξεχώρισες ειναι lcd-led (που σαν μοντελο δεν με συγκίνησε κιολας). Η VT50 ειναι πλασμα. Τελείως διαφορετικο πραγμα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η VT50 είναι η κορυφαία Plasma της Panasonic, η μόνη TV που δίνει σχεδόν τέλειο μαύρο. Σε LED θα βλέπεις σκούρα μπλέ σε Samsung και Panasonic, σκούρα γκρι σε Sony και LG καθώς στη πλειοψηφία τους οι πρώτες έχουν IPS που δεν τα πάνε καλά με τα μαύρα.

    Calibration είναι η ρύθμιση της TV από επαγγελματία. Δεν είναι κάτι που μπορείς να κάνεις μόνος σου εύκολα και χρεώνεται αρκετά. Out of the box, η Samsung έχουν κάκιστες ρυθμίσεις με πολύ έντονα χρώματα που φέρνουν πιο πολύ σε δυναμικό προφίλ. Μην ακούσεις περί 'να αντιγράψω τις ρυθμίσεις του άλλου' που λένε μερικοί σε forums. Το calibration είναι ένα κοστούμι μόνο για εσένα και πρέπει να πληρεί τις δικές σου προϋποθέσεις. Με την Samsung, όσο θα υπάρχει φως στο δωμάτιο θα χαίρεσαι με την επιλογή σου. Το βράδυ όμως θα κλαις τα χρήματα που έδωσες.

    Αρχικα η ES8000 εχει PVA πανελ (ακριβως τι τυπο PVA δεν θυμαμαι). Με σωστο calibration η 8000 μπορει να βγαλει μαυρο 0.06 nits. Η VT50 παλι με calibration βγαζει στα 0.03 nits. Σαφως και ειναι καλύτερη τιμη αλλα μην ειμαστε και υπερβολικοί. Οι τιμες αυτες ειναι πολυ καλες και πολυ δύσκολα καποιος δεν θα ικανοποιηθει. Τωρα αμα είμαστε προκατειλημμένοι σιγουρα θα βρούμε ψεγαδια. Μονο που θα βρουμε και στις δυο τεχνολογίες..

    Οι φετινες samsung εχουν πολυ πιο ηπιες ρυθμίσεις με περισσότερο ρεαλισμο απο τις περσινές. Δεν ισχυει το τοσο ζωηρο φετος. Αλλα και παλι απαιτουν ρυθμηση.

    Μην ξεχναμε αγαπητοι οτι οι περισσοτεροι εδω μεσα που ρωτανε για τηλεοραση ειναι απλού καταναλωτές και οχι πρώην εργαζόμενοι της lucas που θα περιμενουν με το φασματογράφο στο σπιτι να μετρησουν τα ire κτλ. Η τηλεοραση ειναι μεσο ψυχαγωγιας και οχι επαγγελματικό μεσο προβολης με σοβαρο και κλινικο αποτέλεσμα.

    - - - Updated - - -

    Σε σκοτεινο περιβαλλον μπορεις να δοκιμασεις αυτες τις ρυθμίσεις και να παιξεις τοπικα οπου χρειάζεται. Με αυτες θα εχεις πολυ καλο επιπεδο μαυρου. Βεβαια μπορει και να μην σου αρεσει. Φτιαξε ενα preset στην τυπικη.

    Για χρηση σε ταινιες τις βραδυνές ωρες δοκιμασε να φτιαξεις ενα preset στην εικονα με τις παρακατω ρυθμίσεις

    Οπίσθιος Φωτισμός: 8
    Αντίθεση: 86
    Φωτεινότητα: 45
    Χρώμα: 55
    Ισορροπία λευκού [10 σημείων]
    % R G B
    10 1 1 0
    20 0 0 -4
    30 0 0 -9
    40 0 0 -9
    50 1 0 -10
    60 1 0 -10
    70 1 0 -10
    80 1 0 -10
    90 2 0 -10
    100 5 0 -10
    HDMI [μαύρο]: Χαμηλό
    Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema.

  14. #14
    Εγγραφή
    03-12-2005
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    8.296
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/10999
    ISP
    Wind
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    23(dB) / 3.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από graphist83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η VT50 παλι με calibration βγαζει στα 0.03 nits.
    The P55VT50B was no exception and the blacks were so deep, in fact, that we found it difficult to get a reliably accurate reading with a full screen black pattern. We did however manage to measure it at 0.009 cd/m2 on an ANSI checkerboard pattern, with Cinema, THX and Pro modes.

  15. #15
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από graphist83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρχικα η ES8000 εχει PVA πανελ (ακριβως τι τυπο PVA δεν θυμαμαι). Με σωστο calibration η 8000 μπορει να βγαλει μαυρο 0.06 nits. Η VT50 παλι με calibration βγαζει στα 0.03 nits. Σαφως και ειναι καλύτερη τιμη αλλα μην ειμαστε και υπερβολικοί. Οι τιμες αυτες ειναι πολυ καλες και πολυ δύσκολα καποιος δεν θα ικανοποιηθει. Τωρα αμα είμαστε προκατειλημμένοι σιγουρα θα βρούμε ψεγαδια. Μονο που θα βρουμε και στις δυο τεχνολογίες..

    Οι φετινες samsung εχουν πολυ πιο ηπιες ρυθμίσεις με περισσότερο ρεαλισμο απο τις περσινές. Δεν ισχυει το τοσο ζωηρο φετος. Αλλα και παλι απαιτουν ρυθμηση.

    Μην ξεχναμε αγαπητοι οτι οι περισσοτεροι εδω μεσα που ρωτανε για τηλεοραση ειναι απλού καταναλωτές και οχι πρώην εργαζόμενοι της lucas που θα περιμενουν με το φασματογράφο στο σπιτι να μετρησουν τα ire κτλ. Η τηλεοραση ειναι μεσο ψυχαγωγιας και οχι επαγγελματικό μεσο προβολης με σοβαρο και κλινικο αποτέλεσμα.
    Η VT50 0,009 nits βγάζει που λέει και ο ownagE_. H VT30 έβγαζε κοντά στο 0,01, ίσως λίγο παραπάνω. Αυτό είναι και ο ορισμός near-perfect και καμία μα καμία LED δεν πρόκειται να φτάσει αυτό το νούμερο.

    Οι φετινές Samsung εξακολουθούν να θέλουν ρύθμιση όπως σωστά αναφέρεις. Τα χρώματα τους είναι πολύ επιθετικά ακόμη και για τον μέσο χρήστη. Τώρα όταν κάποιος διαθέτει 2300 ευρώ για TV, συγχώρα με, θα πρέπει είτε να ψαχθεί πολύ παραπάνω και όχι να ρωτάει τι είναι το Calibration πηγαίνοντας να δώσει 2300 ευρώ σε μια TV (+ ένα διόλου ευτελές ποσό σε calibration), είτε να συμβιβασθεί με μια πιο οικονομική λύση όπως η Sony 850 που είναι έτοιμη out of the box και ιδανική για αγοραστές που δεν θα μπλέξουν με Calibrators και ρυθμίσεις.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ζητείται LCD-TV 22-26 ιντσών
    Από metalmike στο φόρουμ Ζήτηση
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-11, 22:39
  2. TV 22-23 ιντσών.
    Από qwertyuiop στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-11, 22:13
  3. Τηλεόραση Plasma LG 42 ιντσών
    Από rokko74 στο φόρουμ Προσφορά - Ανενεργές Αγγελίες
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-11, 19:47
  4. Αγορά τηλεόρασης 37-40 ιντσών
    Από tsioy στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-02-10, 23:46
  5. Αναζητείται οθόνη 22 ιντσών!
    Από tsu1982 στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-09, 17:11

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας