Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    08-05-2007
    Περιοχή
    /Greece/Athens/Home
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    3.539
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    85000/9997
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE ZXHN H268N
    SNR / Attn
    9,4(dB) / 9,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα παιδιά,

    ψάχνω για ένα καλό keyboard και mouse που να είναι ξεκούραστα. Τα θέλω κυρίως για προγραμματισμό και μιας και κάθομαι με τις ώρες δεν θέλω να πάθει καμιά αγκύλωση το χέρι μου. Ένα MS Wireless Keyboard 6000 που έχω με το αντίστοιχο Mouse δεν είναι και τόσο βολικά (ειδικά το ποντίκι)

    Δεν με πειράζει αν δεν είναι ασύρματα!!! Είδα κάποια dell αλλά δεν είμαι σίγουρος ποιο και αν με βολέψει
    Lenovo ThinkPad T470- Huawei P20 Pro

  2. #2
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    αυτό το πληκτρολόγιο το έχει ένας φίλος μου και είναι πολύ άνετο

    πρέπει όμως να πας σε διάφορα μαγαζιά και να δοκιμάσεις για ποντίκι και πληκτρολόγιο γιατί εσένα μπορεί να μην σε βολεύει
    «Αν θες να πας γρήγορα πήγαινε μόνος σου, αν θες να πάς μακριά, πήγαινε με παρέα»


  3. #3
    Εγγραφή
    07-11-2005
    Περιοχή
    /dev/null
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.610
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    OpenBSD -stable
    SNR / Attn
    6(dB) / 12(dB)
    Θα σου πρότεινα άνετα να πας σε ένα μηχανικό πληκτρολόγιο. Αν πιάσεις τέτοιο, δεν πρόκειται να γυρίσεις ποτέ ξανά σε μεμβράνης. Πολύ καλύτερα για τα χέρια από τα άλλα "πληκτρολόγια".

    Ένα παράδειγμα, είναι αυτό.

    Στην περίπτωση που θέλεις κάτι συγκαταβατικό, μπορείς να κοιτάξεις και αυτό, το οποίο έχει ακριβώς τα ίδια switches με το προηγούμενο, και είναι το ίδιο απίστευτο σε αίσθηση.

    Μετά από πολλούς μήνες σε μηχανικό, απλά το κουβαλάω όπου είναι να πάω για δουλειά και δεν καταδέχονται τα χέρια μου να πιάσουν κανένα άλλο.
    Richard Stallman: "I see you are being your usual friendly self ;-}."
    Theo de Raadt: "Yes, and you are being the usual slimy hypocritical asshole."

  4. #4
    Εγγραφή
    08-05-2007
    Περιοχή
    /Greece/Athens/Home
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    3.539
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    85000/9997
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE ZXHN H268N
    SNR / Attn
    9,4(dB) / 9,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ESP1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα σου πρότεινα άνετα να πας σε ένα μηχανικό πληκτρολόγιο. Αν πιάσεις τέτοιο, δεν πρόκειται να γυρίσεις ποτέ ξανά σε μεμβράνης. Πολύ καλύτερα για τα χέρια από τα άλλα "πληκτρολόγια".

    Ένα παράδειγμα, είναι αυτό.

    Στην περίπτωση που θέλεις κάτι συγκαταβατικό, μπορείς να κοιτάξεις και αυτό, το οποίο έχει ακριβώς τα ίδια switches με το προηγούμενο, και είναι το ίδιο απίστευτο σε αίσθηση.

    Μετά από πολλούς μήνες σε μηχανικό, απλά το κουβαλάω όπου είναι να πάω για δουλειά και δεν καταδέχονται τα χέρια μου να πιάσουν κανένα άλλο.
    πολύ ενδιαφέρον το πρώτο! Αλλά πολύ ακριβό... ώρα για οικονομία
    Lenovo ThinkPad T470- Huawei P20 Pro

  5. #5
    Εγγραφή
    07-11-2005
    Περιοχή
    /dev/null
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.610
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    OpenBSD -stable
    SNR / Attn
    6(dB) / 12(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gus Εμφάνιση μηνυμάτων
    πολύ ενδιαφέρον το πρώτο! Αλλά πολύ ακριβό... ώρα για οικονομία
    I know δυστυχώς... Τσέκαρε πάντως το 2ο έστω (βγαίνει στα εβδομηντα-κάτι ευρώ πάνω κάτω). Ακόμη και αν φαίνονται πολλά για να τα δώσεις μαζεμένα, είναι μία πολύ καλή επένδυση πάνω από όλα για τα χέρια σου. Χώρια το ότι τα μηχανικά έχουν πολύ μεγαλύτερο lifespan από τα μεμβράνης.
    [edit]: μην ψαρώνεις από το "gaming" που έχει στο description. Σκίζει από κάθε άποψη.

    Πήγαινε σε κάποιο πλαίσιο/cosmodata/public μήπως το έχει ανοιχτό να το δοκιμάσεις.

    Πληροφοριακά πάντως, με το που ξεκίνησα το clicky-clicky, γράφω 3πλάσιο code σε ποσότητα από πριν.
    Richard Stallman: "I see you are being your usual friendly self ;-}."
    Theo de Raadt: "Yes, and you are being the usual slimy hypocritical asshole."

  6. #6
    Εγγραφή
    24-09-2011
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Έχω κι εγώ το Logitech που σου πρότεινε ο πρώτος φίλος, από τον Οκτώβριο. Είναι μαγευτικό, ειδικά τους πρώτους μήνες ήμουν εκστασιασμένος. Η κούρβα που κάνει και το ανάγλυφο του σχήματος, το κάνουν μια μαγεία. Μόνο μην πάρεις και ποντίκι και τα συνδέσεις με ένα receiver, η Logitech έχει κάνει μεγάλο φάουλ σε αυτό τον τομέα. Αλλά μόνο του είναι μαγεία.

    (και εγώ γράφω τυφλό, και γράφω αρκετά -αν και όχι κώδικα- οπότε νομίζω θα σου είναι χρήσιμη η γνώμη μου)

    Βεβαίως, δεν έχω ιδέα τι είναι το μηχανικό που πρότεινε ο αποαποπάνω μου. Φαίνεται πολύ ψαρωτικό, ειδικά η all blank version . Όμως αν η άνεση είναι προτεραιότητα σε σχέση με το στυλ, τότε λέω ένα βροντερό όχι στη συγκεκριμένη επιλογή. Κούρβα και πάλι κούρβα. Παίζω πιάνο και έχω πάθει τενοντίτιδες (και έμαθα νομίζω πώς να τις αποφεύγω). Το μόνο παράπονο που έχω είναι ότι ενώ τον πρώτο καιρό το design μου φαινόταν απίστευτο, τώρα το έχω συνηθίσει και δε μου κάνει αίσθηση. Η άνεση όμως παραμένει.

    Αυτά από μένα.

  7. #7
    Εγγραφή
    07-11-2005
    Περιοχή
    /dev/null
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.610
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    OpenBSD -stable
    SNR / Attn
    6(dB) / 12(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sharp_electron Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όμως αν η άνεση είναι προτεραιότητα σε σχέση με το στυλ, τότε λέω ένα βροντερό όχι στη συγκεκριμένη επιλογή. Κούρβα και πάλι κούρβα. Παίζω πιάνο και έχω πάθει τενοντίτιδες (και έμαθα νομίζω πώς να τις αποφεύγω).
    Κιθάρα εδώ και έχω περάσει πολύ γερή τενοντίτιδα και εγώ. Όσο σάπιο και αν φαίνεται σε εμφάνιση (χωρίς extra κλπ) και άβολο, η ευκολία πληκτρολόγησης είναι πολύ μεγάλη. Είχα το curve της logitech και πραγματικά είχα ενοχλήσεις στα χέρια μετά από κάμποση ώρα (μην αναφέρουμε και το γεγονός πως στο laptop δε μπορούσα να γράψω ούτε γι' αστείο ). Χωρίς υπερβολή, λόγω του *click* τα χέρια ζορίζονται πολύ λιγότερο μιας και ο ήχος είναι η επιβεβαίωση πως πατήθηκε το key.

    Έτσι βάζεις λιγότερη δύναμη, και τα χέρια είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση από το κοπάνημα που έριχνα πριν. Σκέψου το και εσύ, γιατί το πληκτρολόγιο είναι μία μεγάλη επένδυση μαζί με την οθόνη. Και ένα και δύο λεπτά παραπάνω στο boot, αντέχoνται άνετα. Κούραση στα μάτια και πόνος στα χέρια, δεν αντέχονται.
    Richard Stallman: "I see you are being your usual friendly self ;-}."
    Theo de Raadt: "Yes, and you are being the usual slimy hypocritical asshole."

  8. #8
    Εγγραφή
    24-09-2011
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δίκιο έχεις σε αυτό με το κλικ και τη δύναμη στο κάθε πλήκτρο. Απλά στη δικιά μου περίπτωση (και άρα και σε άλλες παρόμοιες), η πίεση στα δάχτυλα απλά δεν υφίσταται ως πρόβλημα. Σκέψου ότι (λόγω πιάνου πάλι), το να ασκώ μεγάλη δύναμη με τα δάχτυλα, με πρακτικά αμελητέο effort, είναι κάτι που γίνεται πλέον χωρίς σκέψη στο κλαβιέ, πόσο μάλλον στο πληκτρολόγιο.

    Οπότε όταν σκέφτομαι εργονομικό σχεδιασμό και ξεκούραστη πληκτρολόγιση, σκέφτομαι το πώς κάθονται τα χέρια πάνω εκεί. Το κλασικό σχήμα αναγκάζει τις παλάμες να σταθούν εντελώς παράλληλα, άρα να στραβώσεις και τους καρπούς, πράγμα αφύσικο που κουράζει στις πολλές ώρες, και μπορεί να προκαλέσει και προβλήματα. Μια δικιά μου πατέντα ήταν πριν χρόνια, ότι αποφάσισα να αλλάξω τη home position του χεριού, για να έχει ακόμα πιο φυσική στάση. Δεν το έχω δει κάπου αλλού γραμμένο. Χρησιμοποιώ την AERF JIO; (αντί για ASDF JKL

    Τώρα στο θέμα μας, για κάποιον άλλο δεν ξέρω με τι συντελεστή θα μετράνε τα δύο προβλήματα. Ίσως το ένα από τα δύο είναι αντικειμενικά σημαντικότερο, αλλά δεν ξέρω ποιό. Άρα δε νομίζω πως μπορώ να βοηθήσω παραπέρα

  9. #9
    Εγγραφή
    30-10-2009
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15360/1536
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    NetFaster IAD2
    SNR / Attn
    13,0(dB) / 22,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ένα από τα πιο άνετα mouse -στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι και gaming- είναι το Naga της Razer. Άνετο, μεσαίο μέγεθος και προγραμματιζόμενα κουμπιά. Από keyboard θα διάλεγα το Razer Lycosa.

Παρόμοια Θέματα

  1. Mouse και keyboard καπούτ στον 2.6.28
    Από boeotian στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-09, 16:43
  2. Ubuntu Live CD και προβλήματα με Ι/Ο (keyboard & mouse)
    Από Mouse Potato στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-08, 22:34
  3. Ασυρματο keyboard και mouse για Win NT
    Από Iannis στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-08, 11:27
  4. Wireless mouse και keyboard - μέγιστη απόσταση ?
    Από BeholderX στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-07, 17:44
  5. Δεν βλέπει mouse και το keyboard!
    Από sveel στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-06, 01:09

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας