Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    16-03-2004
    Μηνύματα
    781
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αν και διαβάζω στα περισσότερα τόπικς εδώ καλά λόγια για τα Dell, εμένα η εμπειρία μου με το τελευταίο λάπτοπ ήταν απογοητευτική.
    Μιλάω για ένα Dell Studio 1558 που είχε εξ αρχής τρομερά προβλήματα υπερθέρμανσης με αποτέλεσμα ακόμα και μετά από μισή ώρα λειτουργίας να κολλάει τρομερά και να ανεβάζει υψηλές θερμοκρασίας. Από ότι είχα ψάξει δεν ήταν μεμονωμένο το πρόβλημα, αλλά αρκετά σύνηθες σε αυτή τη σειρά λόγω κακής "αρχιτεκτονικής" τους.
    Με τα πολλά αναγκάστηκα να το έχω μόνιμα με βάση με ανεμιστήρα αλλά ήδη τα πλαστικά κοντά στην έξοδο του αέρα είχαν πάρει τον κατήφορο και αφού είχαν ξεκολλήσει, κάνανε μικρορωγμές και σχετικά πρόσφατα έσπασαν.
    Παρ' όλα αυτά σε γενικές γραμμές δεν είχα πρόβλημα στην λειτουργία μέχρι και χθες.

    Παιχνίδια παίζω σπανιότατα και μόλις έβαλα χθες να παίξω ένα που έχω περασμένο η οθόνη γέμισε διάφορες γραμμές, μετά έκανε σαν παράσιτα, αναβόσβησε λίγο, έβγαλε μήνυμα ανάκτησης της κάρτας γραφικών και τελικά κόλλησε οριστικά.
    Αυτό είχε συμβεί και στο παρελθόν, μόνο που χθες δεν έστρωσε. Το άνοιξα και πάλι, μπήκε κανονικά στο λειτουργικό και μόλις πήγα να ανοίξω το ίδιο πρόγραμμα μια από τα ίδια.
    Το αποτέλεσμα είναι πλέον να μην ξεκινάει σχεδόν καθόλου ή όταν ξεκινάει να βγάζει πάνω π.χ. από το logo των Windows διάφορες κάθετες γραμμές ή να γεμίζει με "artifacts" και πάει λέγοντας. Τώρα πλέον δεν ξεκινάει καθόλου. Πατάω το κουμπί φαίνεται να ανοίγει, ακούγεται κανονικά ήχος αλλά μέχρι εκεί. (θέμα οθόνης δεν είναι γιατί το συνέδεσα και αλλού)
    Δεν νομίζω επίσης ότι είναι θέμα τροφοδοσίας ή σκληρού και αν κρίνω από το παρελθόν του, αλλά και το πώς συνέβη χθες νομίζω ότι είναι η κάρτα γραφικών το θέμα.

    Η ερώτησή μου είναι η εξής: Μια που είμαι εκτός εγγύησης πλέον, υπάρχει πιθανότητα να μπορεί να διορθωθεί αυτό και αν ναι πόσο περίπου μπορεί να στοιχίσει; Αξίζει να μπω σε μια τέτοια διαδικασία ή να κοιτάξω για κάποιο καινούριο; Να πω εδώ ότι η κάρτα είναι ενσωματωμένη πάνω στην μητρική.
    No one flirts like a Malkavian

  2. #2
    Εγγραφή
    28-03-2010
    Περιοχή
    GB
    Μηνύματα
    1.553
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    micen
    Router
    Draytek 2760n Delight
    Path Level
    Fastpath
    Το ιδιο ακριβως προβλημα συνεβη σε ενος φιλου το dell 1558. Και η πλακα ειναι οτι ειχε ληξει η εγγυηση για 20 μερες.
    Αυτος το εφτιαξε μεσω γνωστου του (του αλλαξε ολη την μητρικη).
    Σε καταστηματα του ζητουσαν μινιμουμ 140+ευρω + την τεχνικη εργασια. Κοντα στο 200αρι δηλαδη.
    Για 3ετιας λαπτοπ, πιστευω πως καλυτερη επιλογη ειναι να το πουλησεις για ενα 100αρι για ανταλλακτικα και να παρεις ενα καινουριο.

  3. #3
    Εγγραφή
    16-03-2004
    Μηνύματα
    781
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Έπρεπε να είχα πάει στην Dell νωρίτερα (μέσα στην εγγύηση) αφού το πρόβλημα είναι γνωστό, αλλά το άφηνα συνεχώς.
    Το 200αρι είναι σοβαρό ποσό, από την άλλη για καινούριο λάπτοπ θα πρέπει να δώσω τα τριπλάσια.
    Το θέμα όμως είναι με αυτό το 200αρι πόσο θα πάει, από την στιγμή που θα συνεχίζεται η καταπόνηση.
    No one flirts like a Malkavian

  4. #4
    Εγγραφή
    28-03-2010
    Περιοχή
    GB
    Μηνύματα
    1.553
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    micen
    Router
    Draytek 2760n Delight
    Path Level
    Fastpath
    Συνηθως τα μαγαζια που αλλαζουν μητρικες κλπ, σου δινουν 90 μερες εγγυηση.
    Και μετα παλι εχεις τον φοβο μηπως σου ξαναχαλασει..

  5. #5
    Εγγραφή
    16-03-2004
    Μηνύματα
    781
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σε ευχαριστώ φίλε. Το αποφάσισα να πάω για καινούριο και να βγάλω... στο σφυρί τα διάφορα εξαρτήματα.
    Δεν θέλω να ρισκάρω ένα τέτοιο ποσό που δεν ξέρω πόσο θα με πάει ακόμα χρονικά.
    No one flirts like a Malkavian

Παρόμοια Θέματα

  1. Πάμε για νέο ηλιακό...
    Από vscrapi στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 86
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-14, 02:25
  2. Μηνύματα: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-12, 12:25
  3. Νεο λαπτοπ για παιχνιδια και επαγγελματικα προγραμματα.
    Από Asmodeus στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-10, 08:38
  4. ΝΕΟ ΛΑΠΤΟΠ
    Από VORIOS στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-09, 20:14

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας