Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ηθελα να μαθω, τι ισχυει με τα δανεια και τους εγγυητες.

    - Ποτε ορίζεται εγγυητής σε κάποιο δάνειο? Παντα? Κατ'απαιτηση της τραπεζας ή και του δανειζόμενου;

    - Απαιτείται πάντοτε εγγυητής για ολα τα δάνεια, ή εξαρτάται από την εκάστοτε τράπεζα ή και το ύψος του δανείου;

    - Μπορεί καποιος να θεωρηθεί εγγυητής, δίχως να έχει υπογράψει/συνυπογράψει, τα κατάλληλα χαρτιά του δανείου; Ή δεν υφίσταται τέτοια περίπτωση;

    - Μπορει να εχει καποιος συναψει δανειο, και αν δεν μπορει να ανταποκριθεί στις πληρωμες, ακομη κι αν δεν υπαρχει 'ορισμένος' εγγυητής, η τραπεζα να αναζητήσει τις πληρωμες από άμεσο συγγενικο προσωπο;

  2. #2
    Εγγραφή
    08-03-2006
    Περιοχή
    Λυκόβρυση
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.999 / 4.999
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ηθελα να μαθω, τι ισχυει με τα δανεια και τους εγγυητες.

    - Ποτε ορίζεται εγγυητής σε κάποιο δάνειο? Παντα? Κατ'απαιτηση της τραπεζας ή και του δανειζόμενου;
    Σχεδόν πάντα το 1ο.
    Αλλά πολλές φορές, μπορεί να το ζητήσει ο 2ος, για μείωση επιτοκίου.

    - Απαιτείται πάντοτε εγγυητής για ολα τα δάνεια, ή εξαρτάται από την εκάστοτε τράπεζα ή και το ύψος του δανείου;
    Το 2ο. Παρολαυτα, με την κριση του τραπεζικού συστήματος, μόνο τα μικρά καταναλωτικά δάνεια δε χρειάζονται πια εγγυητη. (εκτός αν βάλεις εγγύηση cash collateral δικό σου)!

    - Μπορεί καποιος να θεωρηθεί εγγυητής, δίχως να έχει υπογράψει/συνυπογράψει, τα κατάλληλα χαρτιά του δανείου; Ή δεν υφίσταται τέτοια περίπτωση;
    Οχι.

    - Μπορει να εχει καποιος συναψει δανειο, και αν δεν μπορει να ανταποκριθεί στις πληρωμες, ακομη κι αν δεν υπαρχει 'ορισμένος' εγγυητής, η τραπεζα να αναζητήσει τις πληρωμες από άμεσο συγγενικο προσωπο;
    Εδώ δεν είμαι σίγουρος. Νομίζω ότι μόνο σε περίπτωση θανάτου, παίζιε να "διεκδικήσουν" κάτι από τους κληρονόμους, ΑΝ έχουν αποδεχθεί κληρονομιά. Νομίζω ότι εν ζωή, δε φέρω καμία ευθύνη για τα χρέη του πατέρα μου ας πούμε!
    Πίστευε και μη ερεύνα....
    Ψήφιζε και μη ερεύνα....

  3. #3
    Εγγραφή
    04-05-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NetFaster WLAN 3
    SNR / Attn
    12(dB) / 11(dB)
    Για τα 1-2-3 όπως τα'πε ο antreas9, για το 4, ΣΙΓΟΥΡΑ όχι, και δεν ξέρω αν διάβασες σχετικά με μια ακριβώς τέτοια ιστορία που έκανε μια τράπεζα στην Κρήτη ένα νταβαντούρι πριν λίγο καιρό, για χρέος της κόρης στην τράπεζα τραβήξαν αυθαίρετα από το λογαριασμό της μητέρας της (73 χρονών η έρμη η μητέρα) λεφτά, κάτι λίγα που μάζευε η γιαγιά στην άκρη , και τώραν παν στα δικαστήρια..
    Εδώ η σχετική είδηση (από ένα από όλα τα site)

  4. #4
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Μηνύματα
    421
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΟΖΑΝΗ
    Για τα 1,2,3 συμφωνούμε. Για το 4 μια μικρή διευκρίνιση. Εάν κάποιος δεν ενέχεται στο δάνειο (δλδ. υπογραφή στη σύμβαση δανείου ως εγγυητής ή σε κάποια πρόσθετη πράξη του) φυσικά και δεν μπορεί κανείς να διεκδικήσει κάτι από αυτόν. Τίποτα. Ούτε καν να τον ενημερώσει δεν δικαιούται. Δλδ. αν εγώ χρωστάω στην πιστωτική μου και η τράπεζα ενημερώσει τον πατέρα μου (ο οποίος δεν ενέχεται ως εγγυητής) ότι χρωστάω ή ακόμα και ότι έχω πιστωτική κάρτα παραβιάζεται το τραπεζικό απόρρητο και εάν μπορώ να το αποδείξω τους τρέχω άσχημα.
    Για το θέμα θανάτου και την κληρονομιά ισχύει μέσες άκρες ότι είπε, αλλά επειδή το θέμα δύναται να περιπλακεί ούτως ή άλλως σε κληρονομιές κτλ. βάζεις δικηγόρο για να είσαι σίγουρος

  5. #5
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τα 1-2-3 όπως τα'πε ο antreas9, για το 4, ΣΙΓΟΥΡΑ όχι, και δεν ξέρω αν διάβασες σχετικά με μια ακριβώς τέτοια ιστορία που έκανε μια τράπεζα στην Κρήτη ένα νταβαντούρι πριν λίγο καιρό, για χρέος της κόρης στην τράπεζα τραβήξαν αυθαίρετα από το λογαριασμό της μητέρας της (73 χρονών η έρμη η μητέρα) λεφτά, κάτι λίγα που μάζευε η γιαγιά στην άκρη , και τώραν παν στα δικαστήρια..
    Εδώ η σχετική είδηση (από ένα από όλα τα site)
    Ειτε η ειδηση ηταν λειψη ειτε εγινε σκοπιμη παραπλανηση. Το πιθανοτερο ειναι η μανα και η κορη να ειχαν εναν ή περισσοτερους κοινους λογαριασμους και αυτοι να πειραχτηκαν. Μου ειχε συμβει και εμενα πριν απο χρονια οταν η τραπεζα, η Εθνικη για την ακριβεια αν και μαλλον δεν εχει σημασια, τραβηξε χρηματα για να πληρωθει ενα γραμματιο απο ενα λογαριασμο που ειχε το ονομα το δικο μου αλλα και του πατερα μου, αλλα δεν πειραξε ποτε τους αλλους οι οποιοι και ηταν μονον στο δικο του ονομα. Αν και ολοι, συνολο 3, συνδεονταν κατα καποιο τροπο μεσω καρτας cashcard.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος 29gk : 06-11-12 στις 02:18.

  6. #6
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Μηνύματα
    421
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΟΖΑΝΗ
    Η αλήθεια είναι ότι αν δεν ενέχεται στο δάνειο, ή αν η κόρη δεν είναι συνδικαιούχος στο λογαριασμό δεν μπορώ να καταλάβω πώς θα μπορούσε η τράπεζα να κάνει μια τέτοια χοντράδα. Η συγγενική σχέση δεν παίζει φυσικά κανένα ρόλο. Και από άσχετο να τα τραβούσαν (εμένα π.χ.) το ίδιο παράλογο θα ήταν.
    Απλά λογικά η κόρη (όπως συνηθίζεται) ίσως ήταν συνδικαιούχος στο λογαριασμό (πολλοί ηλικιωμένοι βάζουν κάποιο παιδί για λόγους ασφαλείας).
    Εάν και εφόσον ήταν συνδικαιούχος, άσχετα ποιος "αποταμίευε" τα χρήματα ή σε ποιον ανήκαν "ηθικά", τα χρήματα δυστυχώς η τράπεζα έχει δικαίωμα να τα πάρει.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-11, 16:43
  2. ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΔΑΝΕΙΑ ΑΠΟ ΟΕΚ
    Από vlad στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-10, 21:20
  3. Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-12-09, 21:12
  4. ρουτερ με δανεια
    Από lonegath στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-07, 13:39
  5. Δάνεια και κάρτες....
    Από Tripakis στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-06, 11:03

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας