Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Ευχές με SMS. Σας ...

Ψήφισαν
50. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Δυσαρεστεί

    11 22,00%
  • Ευχαριστεί

    12 24,00%
  • Αφήνει αδιάφορο

    27 54,00%
Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.140
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Με αφορμή το παρακάτω νέο από το http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=766641&lngDtrID=252

    Θεσμός έχει γίνει πλέον η ανταλλαγή ευχών στη διάρκεια των εορτών των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς μέσω γραπτών μηνυμάτων SMS, ενώ κάθε χρόνο όλο και περισσότεροι είναι αυτοί που επιλέγουν το κινητό τους τηλέφωνο, για να επικοινωνήσουν με τα αγαπημένα τους πρόσωπα.

    Αυτό προκύπτει από τα στοιχεία που έδωσαν οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας, σχετικά με την κίνηση που παρατηρήθηκε στα δίκτυά τους τα Χριστούγεννα και την Πρωτοχρονιά.
    Ειδικότερα, σύμφωνα με τα στοιχεία της Cosmote, από τις 24 Δεκεμβρίου έως την 1η Ιανουαρίου 2007 τα γραπτά μηνύματα που έστειλαν οι πελάτες της εταιρείας ανήλθαν σε 15,2 εκατ. παρουσιάζοντας αύξηση 13%. Υπενθυμίζεται ότι για όγδοη συνεχή χρονιά η Cosmote θα διαθέσει μέρος των εσόδων από τα γραπτά μηνύματα της Πρωτοχρονιάς σε μη κερδοσκοπικές οργανώσεις.
    Στη Vodafone, από τις 24 Δεκεμβρίου έως και την 1η Ιανουαρίου εστάλησαν 82.670.000 γραπτά μηνύματα SMS. Την ημέρα των Χριστουγέννων εστάλησαν 11.245.000 και την Πρωτοχρονιά 17.530.000.
    Από την πλευρά της η ΤΙΜ ανακοίνωσε ότι στο διάστημα από 24/12 έως 1/1/2007 εστάλησαν 45,94 εκατ. μηνύματα, αυξημένα κατά 17% σε σχέση με πέρσι. Τα Χριστούγεννα εστάλησαν 7,39 εκατ. μηνύματα, ενώ τις τρεις πρώτες ώρες της Πρωτοχρονιάς εστάλησαν 4,16 εκατ. μηνύματα, αυξημένα κατά 19% σε σχέση με πέρσι, ενώ την ημέρα της Πρωτοχρονιάς εστάλησαν 16,28 εκ. μηνύματα, αυξημένα κατά 18% σε σχέση με πέρσι.
    Πάντως, παρά το γεγονός ότι και οι τρεις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας υποστηρίζουν ότι τα δίκτυά τους ανταποκρίθηκαν με επιτυχία στις αυξημένες απαιτήσεις της κίνησης που παρατηρείται τις ημέρες αυτές, είναι χαρακτηριστικό ότι, όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος, για μερικά λεπτά μετά την αλλαγή του χρόνου, τα δίκτυα αδυνατούσαν σε πολλές περιπτώσεις να ανταποκριθούν, με αποτέλεσμα να ακούγεται ή να εμφανίζεται το μήνυμα «υπερφόρτωση δικτύου».
    , με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ
    Όποιος θέλει ας γράψει την γνώμη του για δύο πράγματα αρχικά και φυσικά επεκτεινόμαστε.

    Σας ενοχλεί/αρέσει να σας εύχονται όχι μόνο για τις γιορτινές μέρες αλλά και τα γενέθλια σας και γενικά να σας εύχονται με μηνύματα?



    Προσωπικά με ενοχλεί πάρα πολύ να μου εύχονται με μήνυμα. Το θεωρώ εντελώς απρόσωπο και καλύτερα να μην το έκαναν ποτέ. Ειδικά μάλιστα όταν κάποιοι έχουν αποθηκεύμενο το μήνυμα και απλά το προωθούν που για μένα δείχνει μια τυποποιήση στην κίνηση που θα προτιμούσα να είναι αδιαφορία.



    Προτιμώ τον κόσμο να μην κάνει κάτι παρά να το κάνει από υποχρεώση αν δεν του αρέσει.



    Ειδικά την πρωτοχρονιά, οι περισσότεροι γράψαν ένα μήνυμα και απλά βάλλανε πολλαπλούς αποστολείς. Ποιο το νόημα δεν καταλαβαίνω. Μόνος κερδισμένος οι εταιρίες κινητής τηλεφωνίας.



    Απάντησα μόνο σε όσους μου έστειλαν και ήθελα να προσθέσω κάτι και τους θεωρώ απλά γνωστούς. Αν επιλέξω να ευχηθώ σε κάποιον με μήνυμα σίγουρα θα περιλαμβάνει ενσωματωμένη μια δυσαρέσκεια προς το άτομο και σίγουρα θα το ξέρει αυτό.



    Για μένα ένα ευχετήριο μήνυμα βγάζει μια αίσθηση υποχρέωσης και τσιπιάς. Αν θες να ευχηθείς σε κάποιον κάντο προσωπικά αλλιώς τηλεφωνικά. Και εγώ έστειλα με mail καλή χρονιά αλλά σίγουρα ήταν για τυπικούς λόγους.Και φυσικά κάποια πμ γιατί δεν είχα άλλο τρόπο επικοινωνίας.
    Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για κάποια χαζά λάθη, αλλά υπάρχει θέμα με τα μάτια.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  2. #2
    Εγγραφή
    10-02-2006
    Περιοχή
    Αμπελογκάρντεν
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    702
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑΣ
    Router
    Sagem Fast 1540WG
    SNR / Attn
    21(dB) / 17(dB)
    Συμφωνώ απόλυτα. Οι "κονσέρβες" που συνεχίζω να λαμβάνω σε sms από άτομα που έχουν να μου μιλήσουν χρόνια, πιο πολύ με δυσαρεστούν.

    Είχα διαβάσει πρόσφατα ένα άρθρο ενός ψυχολόγου που έλεγε πόσο έχουν αυξηθεί οι ανακοινώσεις ακόμα και σοβαρών αποφάσεων, όπως ο χωρισμός σε ένα ζευγάρι, μέσω sms! Φυσικά το άρθρο έλεγε το αυτονόητο. Ένα sms είναι "ασφαλές" όπου δεν χρειάζεται ο άλλος να ακούσει τη χροιά της φωνής σου ή να σε δει αυτοπροσώπως.

    Για όσους μου στέλνουν κονσέρβες την πρωτοχρονιά, έχω την ίδια αντίληψη. Απλά θέλουν να είναι τυπικοί και δεν έχουν καμία διάθεση να πούνε ούτε μια καλημέρα παραπάνω.
    Η ζωή είναι δύσκολη;; Σε σχέση με τί;;;

  3. #3
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Tο δοχείο του καφέ, που βρίσκεταi στο Montreal!
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    77
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Zyxel 660H DSL Router
    Σχετικό είναι...
    Σε προσωπικές εορτές δεν στέλνω sms (εκτος σε συγκεκριμένη περίπτωση που ξερω οτι τα προτιμά) Σε γνωστούς μέσω Internet, το (προσωπικό) email είναι μια χαρά αποδεκτό.


    Στην περίπτωση της πρωτοχρονιάς, ομολογώ οτι έστειλα σπαμοSMS το βράδυ, αλλά σε κόσμο κοντινό μου που πήρα ξανα την άλλη μέρα για να μιλήσω απο κοντά. Την πρωτοχρονιά έχω πικρή εμπειρία οτι τους μισούς δεν τους πιάνω, και τους υπόλοιπους δεν μπορώ να τους μιλήσω απο τα κλαπατσίμπαλα των μπουζουκιών που έχουν πάει... SMS και πάλι SMS λοιπόν. Βέβαια δεν εννοούμε να στείλω ευχές σε όλο τον τηλεφωνικό μου κατάλογο, σε εκλεκτά άτομα....
    "If you believe in forever, then life is just a one-night stand,
    If there's a rock 'n' roll heaven, well you know they've got a hell of a band"
    ...


    Storm, by Tim Minchin

  4. #4
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.140
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cafeeine Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την πρωτοχρονιά έχω πικρή εμπειρία οτι τους μισούς δεν τους πιάνω, και τους υπόλοιπους δεν μπορώ να τους μιλήσω απο τα κλαπατσίμπαλα των μπουζουκιών που έχουν πάει... SMS και πάλι SMS λοιπόν. Βέβαια δεν εννοούμε να στείλω ευχές σε όλο τον τηλεφωνικό μου κατάλογο, σε εκλεκτά άτομα....
    Δεν το είχα σκεφτεί με την φασαρία, δεν μου έχει τύχει. Έχεις ένα δίκιο και μάλιστα μεγάλο.

    για το έντονο
    Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για κάποια χαζά λάθη, αλλά υπάρχει θέμα με τα μάτια.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  5. #5
    Εγγραφή
    26-01-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    484
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΕΡΑΜΙΚΟΥ
    Router
    Alcatel 510i
    σε όσους θέλω να ευχηθώ πολύ απλά τους παίρνω τηλ. Αν δεν μπορούν να μιλήσουν ή δεν πιάνει καλά το κιν και το πρωί μέρα είναι. Τα μηνύματα τα θεωρώ τυποποιημένα και απρόσωπα..... Όσοι στέλνουν μηνύματα συνήθως στέλνουν το ίδιο σε όλους. Και θεωρώ καλύτερο να τους μιλάω και να τους ακούω. Να υπάρχει ένας μίνι διάλογος..

    δεν διάβασα το μήνυμα του Demelene και απλά απάντησα διαβάζοντας το poll... Από ότι είδα έχουμε τις ίδιες απόψεις....

  6. #6
    Εγγραφή
    07-03-2006
    Περιοχή
    Σε μία πόλη που περνάνε όλοι φίνα
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    163
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Thomson
    Μηνυματα δεν εστειλα γιατι μου φαινονται πολυ "απροσωπα" και "κρυα" . Πηρα τηλεφωνο απλα καποια ατομα που ειναι κοντα μου και οχι ολες μου τις επαφες οπως κανουν μερικοι...
    Σου γράφω πάλι από ανάγκη
    η ώρα πέντε το πρωί
    το μόνο πράγμα που 'χει μείνει
    όρθιο στον κόσμο είσαι εσύ......

  7. #7
    Εγγραφή
    21-02-2005
    Περιοχή
    in the blue flow..
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    660
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΘΗ
    Router
    Thomson TG782
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 21(dB)
    κλεινω το κινητο.οσοι με ξερουν, ξερουν οτι δινω ευχες αυτοπροσωπως, η σε στιγμη λιγοτερο "τυποποιημενη".υπαρχει παντα και η επομενη μερα.για ολους τους αλλους..dont care.

  8. #8
    Εγγραφή
    02-01-2005
    Περιοχή
    Σε ένα Βαλκανοχώρι 11εκατ. κατοίκων
    Μηνύματα
    1.914
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2Mbit
    ISP
    Conn-x OTE
    Εμένα πάλι οι ευχές παντός τύπου γενικά με αφήνουν αδιάφορο, θα με εκνευρίζαν αλλά εξελίχθηκα και προσαρμόστηκα κοινωνικά. Κάθε χρόνο όλοι κάνουν ευχές και κάθε χρόνο τα ίδια σκατά πάει η χρονιά.
    I see dead pixels

  9. #9
    Το avatar του μέλους Dimis
    Dimis Guest
    Εγω σε όσους μου στέλνουν απαντώ προσωπικά στο καθένα με άλλο μύνημα και συνήθως είναι απο τη δουλειά ή απλά κάποιο γνωστοί!
    Τους φίλους είτε τους παίρνω στο σταθερό αν ξέρω πως είναι σπίτι ή του εύχομαι μετά γιατί συνήθως είμαστε όλοι στο ίδιο πάρτυ... αν δε τους δώ παίρνω την επόμενη ημέρα οπωσδήποτε!!
    To SMS σε φίλους το θεωρώ ΚΑΤΑΝΤΙΑ!!

  10. #10
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Εχει γινει θεμα για το τιποτα. Τα πραγματα ειναι πολυ απλα.
    Εχω κολητο? Τον παιρνω τηλ.
    Εχω φιλο? Τον παιρνω τηλ.
    Εχω μακρυνο συγγενη? Τον παιρνω τηλ.
    Εχω απλως γνωστο? Στελνω SMS. Με αυτο τον τροπο κρατας την υποτυπωδη σχεση που εχεις με τον αλλο. Αν στειλεις sms στις αλλες κατηγοριες εισαι απλα......γαιδουρι αλλα οσες φορες μου εχει τυχει δεν θα κατσω να σκασω κιολας.
    Ασε που δεν νομιζω να στελνουν και μαζικες αποστολες. Δεν μου εχει τυχει ποτε. Μονο απο κεντρα διασκεδασεως.

  11. #11
    Εγγραφή
    11-05-2006
    Μηνύματα
    876
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Oι προσωπικές ευχές , δηλαδη αυτες που φαίνονται οτι εχουν γραφτεί αποκλειστικά για ενα ατομο, ειναι ευπροσδεκτες. (Καλο θα ήταν να συμπληρώνονται και απο ενα τηλέφωνο).

    Τα άλλα που στέλνονται μαζικά, δε τα απανταω και τα διαγράφω.. Στο λύκειο ανταλλασσαμε τετοιες χαζομαρουλες και εικονομηνύματα, ε μή το κανουμε και τώρα..

    Δε μου αρκει, απλα να με θυμήθηκε καποιος. Εγω παντα στέλνω εξατομικευμένα μηνυματα και φυσικα τηλεφωνο απαραίτητο..

  12. #12
    Εγγραφή
    01-04-2003
    Μηνύματα
    1.053
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alwaysalone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Oι προσωπικές ευχές , δηλαδη αυτες που φαίνονται οτι εχουν γραφτεί αποκλειστικά για ενα ατομο, ειναι ευπροσδεκτες.
    Αυτό. Μου τη δίνουν τα μαζικά μηνύματα.

  13. #13
    Εγγραφή
    09-10-2006
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dimis Εμφάνιση μηνυμάτων
    To SMS σε φίλους το θεωρώ ΚΑΤΑΝΤΙΑ!!
    Ελπίζω να μην είσαι φίλος μου

    Εγώ ευχήθηκα σε όλους με μαζικό SMS (όχι ποιηματάκι, απλές ευχές δικής μου έμπνευσης) όπως κάθε χρόνο. Σε κάποιους έστειλα και κάρτες.

    Στο τηλέφωνο μίλησα μόνο με τους πολύ κολλητούς ή όσους είχα να δω πολύ καιρό.

    Δεν με ενοχλούν καθόλου τα SMS, εκτός ίσως από τα κονσερβοποιημένα που τα προωθούν άτομα άσχετα (αλλά ευτυχώς δεν ξέρω πολλούς που ανήκουν σε αυτή την κατηγορία).

  14. #14
    Εγγραφή
    04-08-2005
    Μηνύματα
    205
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    14Mbps/1Mbps
    ISP
    Forthnet
    Router
    D-Link DSL-504T
    Με ευχαριστούν. Εκτός φυσικά απο τα έτοιμα μηνύματα, αν και δεν έχω κάποιο κόμπλεξ για να πω οτι με εκνευρίζουν ή θα προτιμούσα να μην τα λάμβανα καθόλου. Εξάλλου, το γεγονός πως ο αποστολέας ξόδεψε κάποια λίγα λεπτά (cent), με τιμά (κάτα 0,05€ ).

    To SMS σε φίλους το θεωρώ ΚΑΤΑΝΤΙΑ!!
    Εγώ πάντως ευχήθηκα σε όλους τους φίλους / κολλητούς με SMS.. Δηλαδή θα πρέπει να ανησυχώ για την ακεραιότητα της φιλίας μου με αυτούς; Ένας απο τους λόγους που προτίμησα αυτό το τρόπο ήταν επειδή επικρατούσε τέτοια φασαρία και πανικός ακριβώς μετά τις 12, που είναι αδύνατον να μιλήσω ακόμα και με τον παρακαθήμενο μου.

    Θεωρώ τα SMS ένα πολύ καλό τρόπο για να ευχηθεί κανείς σε άτομα και συγγενείς, γιατί είναι δύσκολο έως και αδύνατο να τους πάρεις όλους τηλέφωνο (έστω οτι τους παίρνεις, τους εύχεσαι και μετά τι λες; Πώς πάνε τα ζώα, πώς πάνε τα παιδιά; Αφού δεν σε νοιάζει.. )
    Killing Jack Bauer doesn't make him dead. It just makes him angry.


  15. #15
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.140
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xguru Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα πάλι οι ευχές παντός τύπου γενικά με αφήνουν αδιάφορο, θα με εκνευρίζαν αλλά εξελίχθηκα και προσαρμόστηκα κοινωνικά. Κάθε χρόνο όλοι κάνουν ευχές και κάθε χρόνο τα ίδια σκατά πάει η χρονιά.
    ΧΑΧΑΧΑΑΧΑ πόσο δίκιο έχεις. Εγώ τουλάχιστον το έχω βάλει σκοπό να αλλάξει μια τουλάχιστον παράμετρος. Θα δείξω και υπερβάλλον ζήλο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikchris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχει γινει θεμα για το τιποτα. Τα πραγματα ειναι πολυ απλα.
    Εχω κολητο? Τον παιρνω τηλ.
    Εχω φιλο? Τον παιρνω τηλ.
    Εχω μακρυνο συγγενη? Τον παιρνω τηλ.
    Εχω απλως γνωστο? Στελνω SMS. Με αυτο τον τροπο κρατας την υποτυπωδη σχεση που εχεις με τον αλλο. Αν στειλεις sms στις αλλες κατηγοριες εισαι απλα......γαιδουρι αλλα οσες φορες μου εχει τυχει δεν θα κατσω να σκασω κιολας.
    Ασε που δεν νομιζω να στελνουν και μαζικες αποστολες. Δεν μου εχει τυχει ποτε. Μονο απο κεντρα διασκεδασεως.
    ΕΠικεντρώνομαι στη τονισμένη έκφραση.
    αυτό δεν μαρέσει και αυτό εκλαμβάνω εγώ από τον άλλον, μια υποχρέωση μια τυποποιήση. Και δεν γουστάρω και γιαυτό έγραψα το thread.
    Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για κάποια χαζά λάθη, αλλά υπάρχει θέμα με τα μάτια.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Στείλαμε 255 εκ. ευχές μέσω SMS
    Από liomelissinos στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-08, 01:21
  2. Tις ευχές μας για καλό ταξίδι Gallahant (Στέλιο)!
    Από Θάνος στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-07, 23:14
  3. Νεα μηνυματα
    Από maik στο φόρουμ Η Γνώμη σας
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-06, 13:23
  4. ΕΥΧΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
    Από MetalHeart στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-04, 06:09

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας