Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    10-02-2004
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    156
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16114/509
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑΣ
    Router
    USR 9108
    Καλησπερα,

    Προσφατα προμηθευτηκα ενα USR9108 μαζι με μια 5421 USB wireless card για να δοκιμασω το MAXg και τα 125Mbps τα οποια υποσχεται. Στην αρχη δεν μπορουσα με τιποτα να συνδεθω στα 125Mpbs. Ηταν καρφωμενο στα 54Mpbs. Μετα απο καποιες δοκιμες αλλαζοντας καναλι τελικα συνδεθηκε στα 125Mpbs. Παρ'ολα αυτα σε μεταφορες εντος δικτυου δεν εχω δει ταχυτητες ανω των 8Mpbs. Εχει δει κανεις μεγαλυτερες ταχυτητες απο το MAXg? Ο θορυβος στο καναλι ειναι ελαχιστος (καπου στα -86dBm) και SNR καπου στα 35dB... Καμια ιδεα για τον λογο που συμπεριφέρεται οπως η καρτα που εχει ενσωματωμενη το laptop το οποιο χρησιμοποιω??

  2. #2
    Εγγραφή
    17-08-2006
    Περιοχή
    Βόλος
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    2.443
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΩΛΚΟΣ
    Μύθος δεν είναι απλά τα 125 Mbps είναι σε ιδανικές συνθήκες[εργαστηριού δηλάδη ] που σημαίνει ότι δεν μπορείς να πιάσεις το maximum. Δοκίμασε στις ιδιότητες της κάρτας να βάλεις χειροκίνητα την ταχύτητα σε 125 Mbps full duplex

  3. #3
    Εγγραφή
    10-02-2004
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    156
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16114/509
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑΣ
    Router
    USR 9108
    Ποτε δεν περιμενα να δω 125. Δεν ειμαι τοσο παραλογος.. Αλλα μεταξυ 125 και 8Mbps υπαρχει μια χ διαφορα, δεν νομιζεις?? Ουτως η αλλιως 8Mbps επιανα και με καρτα η οποια χρησιμοποιουσε το 802.11g χωρις "πειραγματα" τυπου MAXg.. Οσο για την ρυθμιση που αναφερεις δεν νομιζω οτι υπαρχει καπου.. Οτι ειχε να κανει με properties για το MAXg ειναι ενεργοποιημενο..

  4. #4
    Εγγραφή
    28-09-2002
    Περιοχή
    USSR
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.530
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    IPCOPonVM
    χαχαχαχα το αλλο με τον τοτο το ξέρετε???

    βρε παιδια εδώ κανουμε αμάν να περάσουμε τα 22MBps πολλές φορές (ειδικα σε περιοχές με θόρυβο από άλλα μηχανάκια), εσεις θέλετε και 125??

    η μικρή μου συμβουλή είναι να μην ασχοληθείς παραπάνω και να είσαι ευχαριστημένος εάν πιάνει σταθερα τα 54...

    Σε τι αποσταση βρίσκεσαι? όταν κανεις survey ποσα αλλα ασυρματα βρισκει? πόσοι τοιχοι ανάμεσα??

    οπως και στις ασφάλειες, τα wifi δεν πραγματοποιουν οσα υπόχονται.

  5. #5
    Εγγραφή
    10-02-2004
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    156
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16114/509
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑΣ
    Router
    USR 9108
    Βρε παιδια! Ελεος!!! Το πρωτοκολλο σχολιαζω! ΔΕΝ περιμενω να πιασω 125!!! Οσο για τα 54 που τα ειδα?? 7-8 Mbps πιανει σε αποσταση 3 μετρων απο το ap χωρις οπτικη επαφη αλλα και χωρις καποιον τοιχο ως εμποδιο. Απλα ειναι σε αλλο δωματιο το οποιο χωριζεται απο τζαμι και εχει ανοιχτη πορτα! Βρισκει αλλο ενα αλλα σε διαφορετικο καναλι... Οσο για τις υποσχεσεις των wifi αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι εχει ακριβως τις ιδιες επιδοσεις με μια οποιαδηποτε αλλη καρτα!

  6. #6
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παρατηρησα σε αλλα posts σε αυτο το site πως οι περισσοτεροι δεν εχουν και την καλυτερη γνωμη για τις ασυρματες καρτες της USR, σε αντιθεση με τα ρουτερ της ( και ειδικα αν θελεις για το συγκεκριμενο το 9108Α).

    Εγω δουλευω με το 9108Α σε δυο διαφορετικα περιβαλλοντα και με τελειως διαφορετικες συνθηκες ( παρεμβαλλονται τοιχοι, παιζουν αλλες ασυρματες συσκευες κτλ ) και η εμβελεια του συγκεκριμενου ειναι αριστη και σταθεροτατη.

    Για την καρτα ΔΕΝ γνωριζω τιποτα και θα προτεινα να δοκιμαζες με καποια αλλη μονο που τοτε δεν θα ειχες 125 συμβατοτητα.

    - Αν δοκιμαζες να στησεις το ρουτερ σε αλλο σημειο μηπως εκει που ειναι εχει παρεμβολες ?
    - Οταν κανεις τις μετρησεις - μεταφορες , το σημα στην καρτα ειναι ψηλα και σταθερο η παιζει ? Αν ναι μηπως με ισχυροτερη κεραια στο ρουτερ εχεις αποτελεσμα ?
    - Εισαι σιγουρος πως και οι δυο συσκευες εχουν "παρει" την ρυθμιση ? Ρωταω γιατι σε δικους μου πειραματισμους χρειαστηκε 2-3 φορες για να "αποδεχτει" το 9108Α αυτα που του εδινα ΕΙΔΙΚΑ στην συγκεκριμενη σελιδα ρυθμισεων.
    - Αν δεν βαριεσαι καντου ενα reset και περνα τα παντα ξανα.

  7. #7
    Εγγραφή
    10-02-2004
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    156
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16114/509
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑΣ
    Router
    USR 9108
    Εγω απο την αλλη εχω 2 9108 και ειχα πριν απο αυτα μερικα 9107.. Δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα με αυτα.. Την καρτα την αλλαξα γιατι ειχα προβληματα με την καρτα που εχει ενσωματωμενη το laptop (intel). Το σημα παντως ειναι αρκετα καλο. Τωρα γιατι συμπεριφερεται ετσι... Ιδεα δεν εχω..

  8. #8
    Εγγραφή
    08-12-2006
    Περιοχή
    Βριλήσσια
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    488
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗΣ
    Router
    USR9108Α
    SNR / Attn
    18(dB) / 46(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από symplektis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρε παιδια! Ελεος!!! Το πρωτοκολλο σχολιαζω! ΔΕΝ περιμενω να πιασω 125!!! Οσο για τα 54 που τα ειδα?? 7-8 Mbps πιανει σε αποσταση 3 μετρων απο το ap χωρις οπτικη επαφη αλλα και χωρις καποιον τοιχο ως εμποδιο. Απλα ειναι σε αλλο δωματιο το οποιο χωριζεται απο τζαμι και εχει ανοιχτη πορτα! Βρισκει αλλο ενα αλλα σε διαφορετικο καναλι... Οσο για τις υποσχεσεις των wifi αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι εχει ακριβως τις ιδιες επιδοσεις με μια οποιαδηποτε αλλη καρτα!
    Από το site της USR:

    he following provides some examples of the attenuation values of common office construction:
    • Plasterboard wall: 3dB
    • Glass wall with metal frame: 6dB
    • Cinder block wall: 4dB
    • Office window: 3dB
    • Metal door: 6dB
    • Metal door in brick wall: 12.4dB
    Αυτό φυσικά δεν εξηγεί απόλυτα τη εξασθένηση που παρουσιάζεται σ' εσένα, αλλά είναι δείγμα του ότι οι επιρροές είναι πολλές και περισσότερο, ίσως, σημαντικές απ' ότι νομίζουμε.

  9. #9
    Εγγραφή
    28-09-2002
    Περιοχή
    USSR
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.530
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    IPCOPonVM
    αα ολα κι ολα εγω απο τα ασυρματα της USR εχω μια χαρα εμπειριες, αλλα μετα απο τοσα χρονια με το Wifi (και τόσες σαβουρδες) απλα ξερω τι να περιμένω.


    Πχ 2 54 που δουλευουν στον ιδιο σχετικα χωρο σε διαφορετικα (και ουχι γειτονικά) κανάλια υποτιθεται δεν εχουν προβληματα
    ΧΑΧΑΧΑΧΑ ειναι η απαντηση. Σε αποσταση 1 μετρου, ενω εχεις 54 MBPS η αποδοση της μεταφορας δεδομενων ειναι κακή. τοσο κακή μάλιστα που ενω για μικρα αρχεια δεν υπηρχε προβλημα, οταν το αρχειο ξεπερνουσε το 1GB χτυπουσε σταθερα error.

    Αρα αυτό που λέω είναι μην περιμένετε να σας δώσουν αυτό που υποσχονται , αλλα αφου δουλευει να ειστε ευχαριστημένοι.
    Ειδικα διαφορες ιστορίες όπως το ΜΑΧ G και τα 108MPBS της Dlink είναι ανέκδοτα για να πείθουμε κανενα καταναλωτή πως δεν χρειάζεται καλώδια διοτι τα ασυρματα ειναι εφάμιλλα.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μυθος ή πραγματικοτητα ?
    Από THEONE στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-08, 12:16
  2. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-07, 23:55
  3. Auto sensing DSLAM. Μύθος ή πραγματικότητα ;
    Από not_anonymous στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-03, 11:35
  4. ADSL Μύθος και πραγματικότητα. by -= Orion =-
    Από NeK στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-02, 18:05
  5. ADSL Μύθος και πραγματικότητα. by Orion
    Από orion στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-02, 11:19

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας