Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    13-05-2012
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα.
    Πρόκειται να προχωρήσω στην κατασκευή μιας ιστοσελίδας με έναν συνεργάτη που εντόπισα μέσω του freelancer.com
    Ο άνθρωπος εργάζεται σε εταιρεία στις ΗΠΑ.
    Το ερώτημα μου είναι πως πρέπει να συνταχθεί ένα συμφωνητικό ανάμεσα μας και πως διασφαλίζομαι ότι δεν θα υπάρξει αναξιοπιστία χάσιμο των χρημάτων μου πριν την παράδοση του τελικού προϊόντος.
    Αν κάποιος έχει αντίστοιχη εμπειρία ή μπορεί να βοηθήσει στην σύνταξη ενός συμφωνητικού ας με ενημερώσει.
    Ευχαριστώ θερμά.
    Καλές γιορτές σε όλους.

  2. #2
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Εμπειρια τετοια δεν εχω, αλλα εχω μια απορια. Εστω οτι το συμφωνητικο συντασσεται και οι οροι που θετεις ειναι δρακοντιοι και ολοι υπερ σου. Το δεχεται και ο αλλοδαπος συνεργατης, κανετε τη συνεργασια και δινεις τα χρηματα. Παραλαμβανεις ομως το εργο, το προιον και δεν σου κανει ή δεν ειναι αυτο που συμφωνησατε. Πως ο Ελληνας θα κυνηγησει τον Αμερικανο και ποια δικαστηρια αρα και νομοι θα ειναι αρμοδιοι ; Ποιο δικαστηριο και με ποιο κοστος θα εφαρμοσει και εκτελεσει την χ ή την ψ αποφαση ; Η ενδεχομενη ζημια ποσο επιβαρυνει τελικα το συνολικο κοστος και ρισκο κατασκευης απο εναν αλλοδαπο εναντι ενος ντοπιου ; Αξιζει τελικα τον κοπο ;

    Εγω εντοπιζω προβλημα δηλαδη, στη σχεση ιθαγενης-αλλοδαπος, μια χωρα-αλλη χωρα κοκ

  3. #3
    Εγγραφή
    13-05-2012
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Όταν μια δουλειά δεν βρίσκεις Ελληνα να στη κάνει..
    Όταν ο Ελληνας ζητάει 5 φορές επάνω ποσό για να στη κάνει χωρίς να έχει δείγματα εργασίας..
    τότε γιατί να μην δοκιμάσεις τον ξένο που έχει και portofolio ;

  4. #4
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Ναι ενταξει, κατανοητο. Ομως οταν αναφερεσαι σε συμφωνητικο, εξυπακουεται πως μαζι πηγαινει και η διαιτησια οταν κατι δεν παει ενδεχομενως καλα. Και εκει, αρχιζει η διαδικασια των αρμοδιοτητων και προφανως των εξοδων. Αν ομως, αυτες ακριβως οι διαδικασιες και τα εξοδα υπερκαλυπτουν το κερδος που αρχικα εντοπισες, τοτε τι γινεται ;

    Δεν θα ηθελα να εκφρασω αποψη, ομως πιστευω πως υπαρχει ενα θεμα με το υψηλο ρισκο, το οποιο μονον εσυ θα το αξιολογησεις. Ας απαντησει και κανενας αλλος μη τυχον και υπαρχει καποιου ειδους προστασια μεσολαβησης, τυπου paypal, αλλα ειναι βλεπεις που ειναι και επαγγελματικο το ζητημα και οχι χομπυ.

  5. #5
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    ο @29gk νομιζω οτι εχει δίκιο εαν τα πράγματα στραβώσουν
    στο freelancer.com δεν υπάρχει σύστημα αξιολόγησης; ισως αυτο αποτελει την μόνη δικλείδα ασφάλειας σου.

    για το συμβόλαιο περισσότερο θα επέμενα να περιγράψω ακριβώς πως θα ήθελα το τελικό προϊον
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  6. #6
    Εγγραφή
    13-05-2012
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Επανέρχομαι για να πω ότι ο προγραμματιστής ο οποίος συνομίλησα και γνώρισα μέσω του freelancer.com επιθυμεί το 50% της αμοιβής "μπροστα" καθώς θα υπογράφουμε το συμβόλαιο ώστε να αρχίσει να εργάζεται επάνω στο project.

    Όσο για το freelancer.com δεν θέλει να γίνει από εκεί η πληρωμή διότι λέει είναι εταιρεία και όχι freelancer και συν της άλλης αν το κάνει μέσω freelancer θα κοστολογηθεί με ένα 10% που πάει στο site.
    Εμένα αυτό δεν μου κάθεται καλά.
    Δηλαδή τι; θα πάω να καταθέσω σε έναν λογαριασμό χρήματα έτσι απλά ;
    Κι αν δε κάνει τίποτα;
    Υπάρχει κάποιου είδους ασφαλιστική δικλίδα σε τέτοιες περιπτώσεις ;
    πχ να πεις την τράπεζα "οκ του βάζω χρήματα αλλά αν δε δω έργο μέχρι τάδε του μήνα μην τα αποδεσμεύσεις".

    Τι λέτε ;

  7. #7
    Εγγραφή
    22-09-2004
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.380
    Downloads
    80
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26500/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ
    Router
    ZTE 931 VII
    μου φαίνεται ότι ψάχνεις για μπελάδες πάντως...

  8. #8
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Κατα την γνώμη μου οχι δεν θα εχεις καμια διασφάλιση.
    Μην του βαλεις χρηματα σε λογαριασμό.
    Τι σημαινει οτι ειναι εταιρία και οχι φρεελανσερ; και για το 10% δεν ήξερε;
    τι κριτικές εχει στο προφιλ του;
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  9. #9
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από group45 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επανέρχομαι για να πω ότι ο προγραμματιστής ο οποίος συνομίλησα και γνώρισα μέσω του freelancer.com επιθυμεί το 50% της αμοιβής "μπροστα" καθώς θα υπογράφουμε το συμβόλαιο ώστε να αρχίσει να εργάζεται επάνω στο project.

    Όσο για το freelancer.com δεν θέλει να γίνει από εκεί η πληρωμή διότι λέει είναι εταιρεία και όχι freelancer και συν της άλλης αν το κάνει μέσω freelancer θα κοστολογηθεί με ένα 10% που πάει στο site.
    Εμένα αυτό δεν μου κάθεται καλά.
    Δηλαδή τι; θα πάω να καταθέσω σε έναν λογαριασμό χρήματα έτσι απλά ;
    Κι αν δε κάνει τίποτα;
    Υπάρχει κάποιου είδους ασφαλιστική δικλίδα σε τέτοιες περιπτώσεις ;
    πχ να πεις την τράπεζα "οκ του βάζω χρήματα αλλά αν δε δω έργο μέχρι τάδε του μήνα μην τα αποδεσμεύσεις".

    Τι λέτε ;
    Αν και όλα αυτά μου φαίνονται αρκετά περίεργα, εφόσον είσαι τόσο πεπεισμένος ότι θέλεις να προχωρήσεις, κάνε τη πληρωμή με κάρτα μέσω paypal ή άλλης αντίστοιχης υπηρεσίας έτσι ώστε να υπάρχει δυνατότητα να κάνεις αμφισβήτηση συναλλαγής.

    Αν τα βάλεις σε λογαριασμό και κάτι δε πάει καλά, τελείωσε, τα έχασες. Μη μπεις καν στο κόπο να ζητήσεις βοήθεια.

  10. #10
    Εγγραφή
    20-01-2011
    Μηνύματα
    431
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    19500/1024
    ISP
    Forthnet
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από group45 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν μια δουλειά δεν βρίσκεις Ελληνα να στη κάνει..
    Όταν ο Ελληνας ζητάει 5 φορές επάνω ποσό για να στη κάνει χωρίς να έχει δείγματα εργασίας..
    τότε γιατί να μην δοκιμάσεις τον ξένο που έχει και portofolio ;
    Δεν βρίσκεις στην Ελλάδα κάποιον να σου κάνει μια ιστοσελίδα? Η αγορά βρίθει από τέτοιους (κάθε λογής) και με τιμές σκοτωμένες...

Παρόμοια Θέματα

  1. Ξέρετε κάποια καλή εταιρεία κατασκευής Ιστοσελίδας?
    Από niknot στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-09-16, 01:05
  2. Σύνταξη από τον ΟΑΕΕ
    Από chal_4 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-11, 14:14
  3. Δωρεάν πρόγραμμα κατασκευής ιστοσελίδας - μηχανής αναζήτησης
    Από hellenicsun στο φόρουμ Web authoring, development & web design
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-08, 19:35
  4. ΣΥΝΤΑΞΗ ΤΕΒΕ Κ ΑΝΑΠΗΡΙΚΗ ΣΥΝΤΑΞΗ
    Από kathyki στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-08, 14:32

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας