Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    02-01-2011
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    717
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Καλημέρα σας,

    Σκεφτομαι την αλλη βδομαδα να αγορασω τηλεοραση (τωρα δεν εχω καν)

    Θα ηθελα την βοηθεια σας γιατι οσο το ψαχνω τοσο μεγαλυτερο γινεται το προβλημα μου και οχι μικροτερο.:

    ------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Πρωτα πρωτα να σας πω οτι τι θα ηθελα να εχει η οθονη:

    +
    3D - δεν εχω αποφασισει ακομη αν θα ειναι passive ή active αλλα το θελω οπως και να εχει
    +40
    -42 ιντσες δεν χωραει παραπανω εκει που θα μπει.
    + Να ειναι συμβατη με NVIDIA 3D-TV PLAY ή γενικα να μπορω να παιξω παιχνιδια σε 3d
    +καλυτερη δυνατη απεικονηση χρωματων και hertz
    +αν ειναι δυνατον και να ειναι ελαφρια/λεπτη γιατι θα βιδωθει σε τοιχο.
    **BUDGET --> το πολυ 600 ευρω και αυτα με δοσεις θα μπουν


    -
    Smart δεν με ενδιαφερει καθολου , εχω το pc


    ---------------------------------
    Θα ηθελα να μου πειτε την αποψη σας (τι θα επιλέγατε ρε αδερφε...) απο τις παρακατω επιλογές που εβγαλα στην ακρη :

    Passive 3D

    *Philips 42PFL4307H [LED/LCD] 560 + 2 γυαλια πακετο , 10 ευρω το καθε εξτρα ζευγαρι.
    *LG 42LM615S [LED/LCD] 530Ε+ 4 γυαλια πακετο,10 ευρω το καθε εξτρα ζευγαρι

    Active 3D

    *Panasonic TX-P42UT50E [PLASMA] 500Ε + 50Ε ανα γυαλι
    *Toshiba 40TL933G [LED] 460Ε + 50 ευρω ανα γυαλι
    *Samsung EU40eh6030 [LED]475E + 2 γυαλια πακετο,30-50ευρω το εξτρα ζευγαρι
    *Samsung EU40es6100[LED] 610E + 2 γυαλια πακετο,30-50ευρω το εξτρα ζευγαρι


    Και τωρα και μια-δυο ερωτησεις αν ξερετε να μου απαντησετε:
    ---------------------------------------------------
    ****PASSIVE VS ACTIVE 3D*****
    1. Δοκιμασα τηλεορασεις με active 3D και το ενιωθα να τρεμοπαιζει και τελικα μου εφερε πονοκεφαλο σε 10 λεπτα. Αυτο ομως διαβασα στο νετ οτι εξαρταται απο την παρουσια λαμπthrvn φθορισμου. Ισχυει αυτο ? Θα εχω προβλημα στο σπιτι αν την εχω σε χωρο χωρις τετοιες λαμπες ή χωρις φως? Στο καταστημα δεν μπορουσαν να κλεισουν τα φωτα προφανως...

    2. Ισχυει οτι αν θελησω να δω με Active 3D απο αποσταση ~3+ μετρων δεν πιανει καλα καικολλαει ?

    ****3D gaming*****

    3. Θελω να παιζω παιχνιδια σε 3D. διαβασα για το nvidia 3dtv play και το tridef. Αν η τηλεοραση μου δεν ειναι στην λιστα με τις υποστηριζομενες συσκευες θα παιζουν ή οχι τα παιχνιδια σε 3δ ?

    Σας παρακαλω αν εχετε αποψη για τις αποπανω ή καποια αλλη καλη προταση που να μην ξεπερνα τα 550-620 ΜΕ ΓΥΑΛΙΑ τοτε ειμαι ολος αυτια

    Συγγνωμη για το σεντονι και ευχαριστω για την βοηθεια προκαταβολικα

  2. #2
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    φίλε μου θα έλεγα να δεις και αυτή που είναι σε προσφορά

    από αυτές που προτείνεις μαρέσει αρκετά η LG

    αυτό με το πονοκέφαλο το έχω πάθει και εγώ σε 3D active δεν ξέρω όμως μια είναι η αιτία
    για το NVIDIA 3D-TV PLAY δεν μπορώ να σου απαντήσω ακριβώς μιας και δεν έχω 3D
    «Αν θες να πας γρήγορα πήγαινε μόνος σου, αν θες να πάς μακριά, πήγαινε με παρέα»


  3. #3
    Εγγραφή
    02-01-2011
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    717
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    και εμενα μου αρεσε η lg απο κοντα

    αλλα ειχε 2-3 χαρακτηριστικα που δεν μου αρεσαν. Στα site κριτικων διαβαζω για πολυ χαμηλο contrast. οχι δεν παιζει natively nvidia 3dtv play και θα χρειαστει κολπο και οτι ειναι στην ουσια μονο 50/60 χερτζ το πανελ (με motion interpolation για 200 )σε αντιθεση με τις πιο πολλες αλλες που ειναι 100(και μοτιον στα 200). Αν και δεν ξερω τι νοημα εχει αφου το σημα εισοδου θα ειναι και αυτο 60χερτζ οποτε τι νοημα εχει να δινεις πιο πολλα χερτζ εξοδου αν η εισοδος ειναι ιδια σε ολους???

    Για τον πονοκεφαλο μου εχουν πει οτι για καποιους εχουν την ευαισθησια απο μονοι τους και σε καποιους αλλους επιδεινωνεται με τις λαμπες φθορισμου.

    Την panasonic την εχω δει ειναι στην λιστα. Το μονο που με αγχωνει ειναι οτι απο οτι διαβασα εχει χαμηλη φωτεινοτητα και εινια αρκετα παχια και βαρια (χωρια τα ακριβα γυαλια ....)

    - - - Updated - - -

    **επισης ισχυει οτι οι πλασμα χαλανε γρηγοροτερα ειδικα με συνδεση με pc, λογω σταθερης εικονας ??

    - - - Updated - - -

    **UPDATE ::**

    H nvidia και η philips μου απαντησαν οτι αν ειναι η TV με hdmi 1.4 (που ολες ειναι ) τοτε θα παιζει και οτι η λιστα της nvidia ειναι ενδεικτικη και οχι εξαντλητικη.

    Οποτε αυτο παει στην ακρη....

  4. #4
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.010
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Φίλε Κώστα, τελικά προχώρησες σε κάποια λύση και αν ναι σε ποια?

    Τι εντυπώσεις έχεις από το 3DTV Play με το cap στα 720P?

    Sorry που ρωτάω αντί να απαντάω, αλλά και εγώ ψάχνομαι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psolord : 09-02-13 στις 13:50.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  5. #5
    Εγγραφή
    02-01-2011
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    717
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Προχωρησα στην αγορα της Samsung UE40ES6100

    Δεν προλαβα να την χαρω και να παιξω με τις ρυθμισεις της παρα για μια-δυο μερες γιατι εφυγα εκτος αθηνων για να ολοκληρωσω καποιες υποχρεωσεις . Οι πρωτες εντυπωσεις παντως ηταν αρκετα καλες

    Αυριο γυριζω, θα ασχοληθω σοβαρα με την τηλεοραση κυριως με τα χρωματα της και τις ρυθμισεις της , με το 3D και με το 3DTV ειδικοτερα και θα γραψω εδω κανονικες εντυπωσεις

  6. #6
    Εγγραφή
    10-11-2011
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Αν δεν έχεις αγοράσει γυαλιά ακόμα, μην δώσεις 50ρικα... Πήρα προχτές την panasonic από το public και τα γυαλιά της που κάνουν 50, είναι τελειώς συμβατά και με τα entry-level της samsung που κάνουν 20€. Μη βιαστείς - ψάξε και στο πλαίσιο (αν και αυτούς δεν τους πολυεμπιστεύομαι...). Κάτι καλό θα βρεις σε χαμηλή τιμή.

  7. #7
    Εγγραφή
    02-01-2011
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    717
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Εγω (που ειχα πολυ κακη εικονα για το πλαισιο που βελτιωνεται μερα με την μερα) εχω να σου πω τα εξης:

    τα γυαλια της σαμσουνγκ κανουν παντου 18-20 ευρω ΑΛΛΑ δεν εχουν επαναφορτιζομενη μπαταρια αλλα αλκαλικες που αντεχουν περιπου 50-80 ωρες. Σου δινουν 2 τετοια ζευγαρια τσαμπα με καθε τηλεοραση και με τις μπαταριες να κανουν το πολυ 1 ευρω δεν το βλεπω να παω σε επαναφορτιζομενες λυσεις

    Το πλαισιο εχει και πακετο με περισσοτερα γυαλια σε καλύτερες τιμες και κυριως εχουν ενα πολυ σωστο χωρο για να δεις την 3D εικονα. με ωραιους καναπεδες και κυριως χωρις φωτα που τρεμοπαιζουν προκαλώντας πονοκέφαλο

Παρόμοια Θέματα

  1. Βοήθεια για επιλογή Ultrabook
    Από jtzimitras στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-12, 20:57
  2. Βοήθεια για επιλογή ψηφιακής φωτογραφικής μηχανής;
    Από gt55 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-09-12, 14:49
  3. βοήθεια για επιλογή λάπτοπ (άμεσα)
    Από isavella στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-12, 12:17
  4. [Other] Βοήθεια για επιλογή 2 modem/routers ένα για καλό streaming και ένα για μεγάλη εμβέλεια Wi-Fi.
    Από skolics στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-12, 16:33
  5. ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗ LAPTOP
    Από manolhs στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-12, 03:25

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας