Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    23-02-2005
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.076
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Draytek Vigor 2700g
    Exclamation
    Καλησπέρα σε όλους,

    Καθώς δουλέυω μέσω internet και έχω πολύ μεγάλο πρόβλημα με τη γραμμή μου, θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος, ποιός είναι ο πιο γρήγορος τρόπος για να αλλάξω πάροχο ή να πιέσω τη Forthnet (να πιέσει τον ΟΤΕ) έτσι ώστε να αποκατασταθεί η βλάβη μου οριστικά;
    Αυτό που προέχει αυτή τη στιγμή για εμένα είναι α) Να έχω internet όσο πιο γρήγορα γίνεται και β) Να γλιτώσω τα "κερατιάτικα" από χρεώσεις για πρόωρη διακοπή και ότι άλλα έξοδα θα προκύψουν από τη διαδικασία.
    (Δεν με απασχολεί αν θα αλλάξω αριθμό τηλεφώνου)

    Η ιστορία έχει ως εξής μέχρι στιγμής:
    Μετακόμισα σε νεό διαμέρισμα το Σεπτέμβριο, το οποίο δεν είχε τηλέφωνο και έκανα μια νέα σύνδεση με τη Forthnet (προσφορά που έδινε internet 24 Mbps και nova με 50 euro το μήνα).
    Από την πρώτη μέρα που συνδέθηκε η γραμμή (τέλη Σεπτεμβρίου) από τους τεχνικούς της Forthnet, υπήρχε πρόβλημα, καθώς το modem συγχρόνιζε στα 1,5 Mbps οπότε και δηλώθηκε βλάβη στον ΟΤΕ.
    Αφού πέρασαν αρκετές ημέρες (1 βδομάδα αν θυμάμαι καλά) οι ταχύτητες ανέβηκαν, αλλά δεν είχα τηλέφωνο καθώς δεν υπήρχε τόνος στη γραμμή.
    Από εκείνο το σημείο μέχρι σήμερα δηλωνόταν νέα βλάβη σχεδόν κάθε βδομάδα αφού κοβόταν και το internet, η κατάσταση έφτιαχνε για 2 ημέρες μέχρι μερικές ώρες. και μετά πάλι τα ίδια. Έγιναν 5 επισκέψεις από τεχνικούς της Forthnet και η οποίοι κάθε φορά έβρισκαν ότι είναι πρόβλημα ΟΤΕ και ότι θα έπρεπε να δοθεί συνδιαστική επίσκεψη για να επιβεβαιωθεί η επιδιόρθωση (την οποία δεν μπορώ να τη ζητήσω εγώ μέσω του τεχνικού τμήματος).
    Ο ΟΤΕ, σύμφωνα με τη Forthnet, δεν επέστρεφε τις βλάβες μέσα σε 2 εργάσιμες ημέρες (πιο πολύ κοντά στην εβδομάδα) και είχαν ξεκινήσει "τις διαδικασίες" εναντίον του. Το κερασάκι στην ..τούρτα ήταν βλάβη που είχε δοθεί στις 30 Νοεμβρίου και η οποία επιδιορθώθηκε μετά τις 10 Ιανουάριου.
    Έκτοτε, όλα δούλευαν μια χαρά (συγχρονισμός 12 Mbps, τηλέφωνο εντάξει) μέχρι σήμερα, που κόπηκαν και τα 2 ξανά.

    Και 2 επιπλέον ερωτήσεις:
    1) Με τη nova δεν έχω πρόβλημα και αν είναι να αλλάξω πάροχο θα ήθελα να την κρατήσω, με την προυπόθεση ότι θα παραμείνει στα 25 ευρώ το μήνα. Από τη Forhnet μου είπαν ότι αν κόψω τη τηλεφωνική σύνδεση τότε δεν θα ισχύει η προσφορά και θα πρέπει να πληρώσω την κανονική τιμή ή να την διακόψω με ότι χρεώσεις συνεπάγεται αυτό. Είναι νόμιμο αυτό μιας και οι ίδιοι δεν μου παρέχουν τα συμφωνημένα (στο κομμάτι του internet);
    2) Έχω την εντύπωση ότι οι πάροχοι είναι υποχρεωμένοι να ενημερώνουν τους καταναλωτές σε περίπτωση που θέλουν να κάνουν καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Είναι λάθος αυτό? Γιατί από το τεχνικό τμήμα της Forthnet με συνέδεσαν με το εμπορικό από το οποίο μου έδωσαν το τηλέφωνο του νομικού και οι οποίοι τελικά μου είπαν ότι "θα πρέπει να επικοινωνήσετε με την ΕΕΤΤ για να κάνετε καταγγελία, έχει site και τηλέφωνο για να πάρετε" (το ότι εγώ δεν έχω τίποτα από τα 2 δεν τους λέει κάτι προφανώς).

    Ζητώ συγγνώμη για το wall of text, και σας ευχαριστώ προκαταβολικά.
    Και αφήστε τα.. πλατσουρίσματα


  2. #2
    Εγγραφή
    26-11-2012
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    69
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    σε αντίστοιχο πρόβλημα που είχε γνωστός μου (είχε Internet, όχι τηλέφωνο και μετά κοβόταν) αλλά στον ΟΤΕ ψάχνοντας βρήκε ότι έπαιζε πρόβλημα στην περιοχή του με διαθεσιμότητα σε πόρτες και δεν απλά κάθε φορά που πήγαινε τεχνικός του ΟΤΕ έβγαζε έναν άλλο κι έβαζε αυτόν και μετά γινόταν το ανάποδο. Τελικά από τύχη βρήκαν διαθεσιμη πόρτα (αφού πήγε από το τεχνικό τμήμα του ΟΤΕ και έκανε σαματά). Το ποιός φταίει σε αυτές τις περιπτώσεις είναι πάντα μπερδεμένο, αλλά σίγουρα μια καταγγελία στην ΕΕΤΤ τα ξεκαθαρίζει λίγο τα πράγματα.

  3. #3
    Εγγραφή
    27-03-2012
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    kanena
    Καταρχήν εάν φύγεις από την προσφορά που είναι τηλ και Νοβα μαζί είναι λογικό να χάσεις την προνομιακή τιμή. Το θέμα είναι ότι όπως αναφέρθηκε και σε άλλους παρόχους εδώ στο φόρουμ υπάρχει τεχνική αδράνεια από μεριάς ΟΤΕ και έτσι οι πελάτες είναι δυσαρεστημένοι με τον εναλλακτικό. Το θέμα είναι να μην μπλέξεις στα παιχνίδια τους.

  4. #4
    Εγγραφή
    24-05-2010
    Μηνύματα
    546
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    δε νομίζω να βρεις άκρη και σε άλλο πάροχο να πας. Αν τώρα φύγεις από forthnet θα χάσεις το 20% μείον που δίνει η nova αν συνδυάζεις τις υπηρεσίες.

  5. #5
    Εγγραφή
    31-01-2013
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Στο Γουδί πως είναι οι γραμμές; γιατί έχω κ εγώ προβλήματα παρόμοια, ξέρει κανείς....;

  6. #6
    Εγγραφή
    18-11-2011
    Μηνύματα
    1.353
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΜΕΓΑΡΑ
    Αν ειχες internet και τηλεφωνεια πρην πρεπει να εχεις και μετα. Φωρητοτητα αλλα εαν εβαλες νεο αριθμο, τοτε ειναι μαλακια σου, θα κανις 6 μηνες και εαν θα βαλεις νεο αριθμο. Λογικα το vdsl θα κανεις ποιο γρηγορα καθως νεες συνδεσεις και νεο δηκτυο. Σηγρονος ελεξε και τους κωδεικους γιατι αλλαζουν.

  7. #7
    Εγγραφή
    23-02-2005
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.076
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Draytek Vigor 2700g
    Τελικά κατέφυγα σε καταγγελία στην ΕΕΤΤ και έκανα και αίτηση για δεύτερη γραμμή με τον ΟΤΕ, που όσο και αν με εκνευρίζει η συμπεριφορά του δυστυχώς δεν έχω και άλλη επιλογή λόγω δουλειάς.
    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τις απαντήσεις!
    Και αφήστε τα.. πλατσουρίσματα


Παρόμοια Θέματα

  1. Πιο υγειινός τρόπος για κρύο νερό στο ψυγείο;
    Από TheUser στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-12, 12:04
  2. βοηθεια για προβλημα με forthnet
    Από seloner7 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-12, 13:48
  3. Πρόβλημα με forthnet στα Βασιλικα
    Από decibelgr στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-12, 12:37
  4. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-12, 19:24

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας