Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-19 από 19
  1. #16
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Φίλε xmperop1, ή γέρασα πολύ ή κάπου μπερδευτήκαμε. Υπάρχει S0 και S1; Νομίζω όχι. Όπως και στο netmode, μπορεί να υπάρχουν δύο διεπαφές αλλά το bus είναι ένα. Προρυθμισμένη είναι η πιο συνηθισμένη περίπτωση. Μία συσκευή που συνδέεται πάνω στο τερματικό. Αν θέλαμε από την πρώτη συσκευή (κάρτα BRI, τηλέφωνο isdn κλπ) να δώσουμε σε μια δεύτερη θα έπρεπε να αλλάξουμε τον τερματισμό της πρώτης (από μενού ή dip switch.) Όταν βάζεις συσκευές και στις δύο θύρες του nt τότε στην ουσία βάζεις το nt στην μέση του bus. Εκεί λοιπόν θα πρέπει οι τερματισμοί του nt να βγουν. Τερματισμούς πρέπει να έχουν μόνο οι συσκευές στα άκρα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος emeliss : 22-05-13 στις 19:20.

  2. #17
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.449
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xmperop1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν άφησες την S1 στο κέντρο με την S0 ασύνδετη τότε πας για αλλαγή SANTIS και μην τρέφεις ελπίδες για Ιντρακομ γιατί πρώτον δεν υπάρχουν και αν υπάρξει θα είναι χιλιομεταχειρισμένο η επισκευασμένο.
    Υπάρχει και η περίπτωση όταν συνδέεις οποιοδήποτε S η κάρτα σου να δεσμεύει και τα 2 κανάλια επικοινωνίας και ουσιστικα να πετάει εκτός το ενα από τα δύο S.
    Καλό θα ήταν να ζητήσεις και ενεργοποίηση του LAYER1 ( το 2 που προτείνει ο DVader ) από τον τεχνικό που πιθανόν να έρθει η από το 13888.

    Πριν από το Itracom netmod που έχω ένα της Alcatel που κόλλαγε.... μου έκανε διάφορα τρελά οπότε πήρα τον ΟΤΕ δήλωσα βλάβη στο netMod και ζήτησα να μου φέρουν το συγκεκριμένο (δεν περίμενα όπως λέει ο φίλος) αλλά τους εξήγησα στο τηλέφωνο ότι δεν θέλω άλλο netMod γιατί πάλι θα δηλώσω βλάβη και θέλω το συγκεκριμένο, επίσης τους είπα και τους λόγους. Το έγραψε ο πιτσιρικάς στις σημειώσεις και τσούπ την επόμενη μέρα σκάει το βανάκι στο σπίτι μου απόξω και μου το φέρανε... Όταν τους είπα ότι έχω κέντρο δεν μου το κουβεντιάσανε καν !

    Τώρα αν είναι επισκευασμένο ή όχι δεν το ξέρω ...Πάντως παίζει 2 χρόνια (φτού-φτου) καμπάνα χωρίς κανένα πρόβλημα !

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε xmperop1, ή γέρασα πολύ ή κάπου μπερδευτήκαμε. Υπάρχει S0 και S1; Νομίζω όχι. Όπως και στο netmode, μπορεί να υπάρχουν δύο διεπαφές αλλά το bus είναι ένα. Προρυθμισμένη είναι η πιο συνηθισμένη περίπτωση. Μία συσκευή που συνδέεται πάνω στο τερματικό. Αν θέλαμε να από την πρώτη συσκευή (κάρτα BRI, τηλέφωνο isdn κλπ) να δώσουμε σε μια δεύτερη θα έπρεπε να αλλάξουμε τον τερματισμό της πρώτης (από μενού ή dip switch.) Όταν βάζεις συσκευές και στις δύο θύρες του nt τότε στην ουσία βάζεις το nt στην μέση του bus. Εκεί λοιπόν θα πρέπει οι τερματισμοί του nt να βγουν. Τερματισμούς πρέπει να έχουν μόνο οι συσκευές στα άκρα.


    Έχεις δίκιο δεν υπάρχει S1 εννούμε όλοι μάλλον την 2η S. Εγώ αυτή εννοώ πάντως !

  3. #18
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Το manual κάπου το θάψανε στο νέο site του ΟΤΕ. Παρακάτω μια εικόνα από αυτό που λέω.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  s-bus.jpg 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  129,2 KB 
ID: 124133

    Και το manual του santis.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  santis.pdf 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  786,6 KB 
ID: 124134

  4. #19
    Εγγραφή
    14-03-2006
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    2.617
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4998
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΥ
    Router
    speedport entry 2i
    SNR / Attn
    26,8(dB) / 4,3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε xmperop1, ή γέρασα πολύ ή κάπου μπερδευτήκαμε. Υπάρχει S0 και S1; Νομίζω όχι. Όπως και στο netmode, μπορεί να υπάρχουν δύο διεπαφές αλλά το bus είναι ένα. Προρυθμισμένη είναι η πιο συνηθισμένη περίπτωση. Μία συσκευή που συνδέεται πάνω στο τερματικό. Αν θέλαμε να από την πρώτη συσκευή (κάρτα BRI, τηλέφωνο isdn κλπ) να δώσουμε σε μια δεύτερη θα έπρεπε να αλλάξουμε τον τερματισμό της πρώτης (από μενού ή dip switch.) Όταν βάζεις συσκευές και στις δύο θύρες του nt τότε στην ουσία βάζεις το nt στην μέση του bus. Εκεί λοιπόν θα πρέπει οι τερματισμοί του nt να βγουν. Τερματισμούς πρέπει να έχουν μόνο οι συσκευές στα άκρα.
    Αφού γερνάω εγώ σίγουρα γέρασες και συ ανάλογα.
    Χρησιμοποίησα την ορολογία S0-S1 για να γίνω κατανοητός από τον φίλο.
    Φυσικά και είναι ένα πράμα φυσικά και είναι bus και θέλει τερματισμούς.
    Ευτυχώς που οι πιό πολλοί χρησιμοποιούν στην ακριβότερη περίπτωση 2 isdn συσκευές και οι κεντράδες ένα S-BUS.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν από το Itracom netmod που έχω ένα της Alcatel που κόλλαγε.... μου έκανε διάφορα τρελά οπότε πήρα τον ΟΤΕ δήλωσα βλάβη στο netMod και ζήτησα να μου φέρουν το συγκεκριμένο (δεν περίμενα όπως λέει ο φίλος) αλλά τους εξήγησα στο τηλέφωνο ότι δεν θέλω άλλο netMod γιατί πάλι θα δηλώσω βλάβη και θέλω το συγκεκριμένο, επίσης τους είπα και τους λόγους. Το έγραψε ο πιτσιρικάς στις σημειώσεις και τσούπ την επόμενη μέρα σκάει το βανάκι στο σπίτι μου απόξω και μου το φέρανε... Όταν τους είπα ότι έχω κέντρο δεν μου το κουβεντιάσανε καν !

    Τώρα αν είναι επισκευασμένο ή όχι δεν το ξέρω ...Πάντως παίζει 2 χρόνια (φτού-φτου) καμπάνα χωρίς κανένα πρόβλημα !

    - - - Updated - - -





    Έχεις δίκιο δεν υπάρχει S1 εννούμε όλοι μάλλον την 2η S. Εγώ αυτή εννοώ πάντως !
    Καλυφθήκαμε όλοι.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-06-13, 20:28
  2. απορία για μετατροπή mkv σε avi μέσω του format factory
    Από nikraven στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-12, 16:51
  3. Μπλοκάρισμα του OTE στην port 53/udp
    Από mpetou στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 64
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-12, 23:55
  4. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-12, 01:26
  5. Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-12, 22:02

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας