Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2005
    Περιοχή
    Περισσός - Αθήνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    605
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    TP-LINK AC750
    Καλησπέρα παιδιά. Είμαι σε δίλημμα να αρχές Ιουλίου να πάω Στούπα Μεσσηνίας ή στον Άγιο Ιωάννη στο Πήλιο.
    Έχω ακούσει και για τα δύο ότι έχουν πολύ ωραίες παραλίες και είναι το πρώτο που με νοιάζει αυτό καθώς και το όλο περιβάλλον.
    Ωστόσο σε ποιο απο τα δύο έχεις περιθώρια είτε να δεις πιο πολλά πράγματα κοντά ή ποια περιοχή έχει πιο πολλή κίνηση γενικά?
    Δεν μιλάμε για clubbing και τέτοια κανά ποτάκι ήρεμα το βράδι.

    Thanks!
    Πρόοδο ονομάζουμε την ικανότητα του ανθρώπου να περιπλέκει την απλότητα.
    Thor Heyerdahl, Fatu-Hiva


  2. #2
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Πριν 2 εβδομάδες ήμουν Πήλιο και έμεινα στον Αγ. Ιωαννη. Δεν έχω πάει στην Στούπα συνεπώς δεν ξέρω.

    Το Πήλιο είναι ΘΕΙΚΟ. Μιλάμε κορυφαίο μέρος. Δεν έχει τις θεαματικές παραλίες αλλά συνδυάζει βουνό, θάλασσα και δάσος με τον καλύτερο τρόπο.

    Ο Αγ. Ιωάννης είναι ένα παραλιακό χωριό. Η παραλία (πάπα νερό) από δίπλα είναι σαφώς καλύτερη κατά την γνώμη μου.

    Το Πήλιο γενικά έχει πολύ ωραία μέρη να δεις. Κάτι να κάνεις αδερφέ όταν έχει 40βαθμούς και ήλιο ντάλα στις 11-3.

    Απλά έχε υπόψη ότι έχει πολύ δύσκολους δρόμους. Εγώ πρώτη φορά σαν οδηγός ζαλίστηκα και η συνοδηγός είχε μόνιμα πρόβλημα!

    Από τα πιο όμορφα μέρη της Ελλάδας κατά την γνώμη μου.

  3. #3
    Εγγραφή
    22-09-2005
    Περιοχή
    Περισσός - Αθήνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    605
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    TP-LINK AC750
    Εγώ αυτό που έχω βρει να κλείσω είναι εδώ http://www.booking.com/hotel/gr/mant...1bf2cab;dcid=1

    Σε αυτό το σημείο υπάρχουν μεγάλες πέτρες μέσα στη θάλασσα με γλίτσα?????
    Αν ναι τη κάτσαμε γιατί η γυναίκα έχει θέμα με αυτό και θα κάνουμε διακοπές με γκρίνια!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Redbill : 01-06-13 στις 18:26.
    Πρόοδο ονομάζουμε την ικανότητα του ανθρώπου να περιπλέκει την απλότητα.
    Thor Heyerdahl, Fatu-Hiva


  4. #4
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Redbill Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ αυτό που έχω βρει να κλείσω είναι εδώ http://www.booking.com/hotel/gr/mant...1bf2cab;dcid=1

    Σε αυτό το σημείο υπάρχουν μεγάλες πέτρες μέσα στη θάλασσα με γλίτσα?????
    Αν ναι τη κάτσαμε γιατί η γυναίκα έχει θέμα με αυτό και θα κάνουμε διακοπές με γκρίνια!!!
    Καταρχήν δεν έχει πολύ σημασία για μένα. Από το χάρτη φαίνεται να είναι στην άκρη προς τον μόλο. Εκεί μαζευόντουσαν όλοι και για μπάνιο καθώς είναι το καλύτερο τμήμα της παραλίας.
    Αν όμως περπατήσεις νότια μέχρι τον επόμενο κόλπο τότε είναι το παπα νερό που είναι καλύτερο
    αν θα έχεις αυτοκίνητο έχε υπόψη ότι γινεται χαμός! Εδώ γινόταν 10 Μαιού. Το καλύτερο μέρος για το αυτοκίνητο για μένα είναι στην νότια είσοδο του χωριού που έχει ένα πάρκινγκ. Αυτό βολεύει κιόλας για το Παπά νερό.

    Επίσης έχε υπόψη ότι οι θέσεις των ξενοδοχείων δεν έχουν και πολύ σχέση με την πραγματικότητα.

  5. #5
    Εγγραφή
    03-03-2012
    Μηνύματα
    677
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    στη στούπα που ουσιαστικά είναι μια παραλία μήκους μερικών μέτρων θυμάμαι οτι πήγαιναν οι παραθεριστές (κυρίως οι ξένοι) το βράδυ και έκαναν ρεζερβε τις ξαπλώστρες για την επόμενη μέρα. forget it.

  6. #6
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Ημουν φανταρος εκει, πανω απο το Πηλιο, στις κεραιες του Στρατου, στο φυλακιο.

    Δεν ειχα βγει ποτε, μιας και το φυλακιο ειναι τερμα πανω, καιειχαμε ακομα χιονι (τετοια εποχη κιολας περιπου!!!)

    Θυμαμαι ομως οπως πηγαινα στο φυλακιο απο τη Λαρισα με το σταγιερ κατι πανεμορφα μερη κατω απο το Πηλιο, κατι πανεμορφα χωριουδακια με ρυακια, δεντρα κλπ

    Μονο που τα ειχα δει, ειχα παρει 3 χρονια ζωης, οποιος ξερει κατι παραπανω ας διαφωτισει.

  7. #7
    Εγγραφή
    03-07-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.418
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet


    Απλά ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ η παραλία της Καλογριάς στη Στούπα. Το νερό απίστευτο, πατάς πολύ μέσα, δεν έχει πέτρες. Έχει 2 μαγαζιά εκεί επίσης, ένα κλαμπίστικο περίπου κι ένα πιο οικογενειακού τύπου. Το θέμα με τις ξαπλώστρες που ανέφερε ένας συνομιλητής μας πιο πάνω δεν το γνωρίζω, αλλά χώρο πάντα έχει για να βάλεις μια δική σου ομπρέλα για παράδειγμα. Κι εμένα το πρώτο που κοιτάζω είναι η παραλία με τα λοιπά παρελκόμενα. Και της βάζω 10 με όνο φυσικά.
    ΥΓ: Μία ώρα από Καλαμάτα με αυτοκίνητο είναι.

  8. #8
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    ET IN ARCADIA EGO...
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.539
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024, GPRS/3G
    ISP
    ΟΤΕ, Q, Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΤΕΝΟ
    Router
    linksyswag200g
    να πας στο Πήλιο, ή Μεσσηνία φέτος και με τον νέο δρόμο θα γεμίσει τουρίστες, δεν θέλουμε άλλους....

    η Στουπα είναι υπέροχη, απλά υπέροχη, ολίγον απο Μάνη, αρα οχι πολύ βλάστηση όπως το Πήλιο, άλλα πραγματικά δεν μπορώ να φανταστώ τον ευατο μου εκεί, και να μην περνάω τέλεια.




Παρόμοια Θέματα

  1. Το καζάνι των Βαλκανίων: η Σρεμπρένιτσα των Ελλήνων
    Από no_logo στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 197
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-16, 14:20
  2. Η "καθαρότητα" και η "εντιμότητα" των κατηγορων της δημοκρατίας
    Από nm96027 στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-13, 18:44
  3. Προβλημα με ιντερνετ (Πηλιο-Βολος)
    Από newlynx στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-12, 08:40
  4. Μηνύματα: 49
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-11-12, 10:26
  5. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-06-12, 23:46

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας