Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 45
  1. #1
    Εγγραφή
    12-08-2009
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14600/1021
    ISP
    Wind
    Router
    thomsonV8 585
    καλησπερα σας σκεφτομαι να αλλαξω παροχο απο τον Ποτε να παω στην wind να αγορασω το wind double play M να δωσω μερικα στοιχεια της συνδεσης μου

    router THOMSON TG585 v7
    Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 184 / 2,048
    Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 39.5 / 49.5
    SN Margin (Up/Down) [dB]: 7.0 / 14.0

    το μονο καλο που εχω ειναι το ping στα 45 50 ms γενικα με την γραμμη μου ειχα πολλα προβληματα, στο παρελθον αποσυνδεσεις, χαμηλες ταχυτητες , μια εφτιαχναν και μια επαναεμφανιζονται τα προβληματα . ενα φεγγαρι, επερνα συνεχεια τους τεχνικους του οτε, και καποια στιγμη ηρθε ενα συνεργειο και μου αλαξανε το καλωδιο απο το καφαο μεχρι το σπιτι μου , ειχε φτιαξει τοτε η γραμμη, για 3 4 εβδομαδες αλλα μετα παλι τα ιδια, ξεχασα να αναφερω πως ειχα αλαξει πριζες τηλεφωνου καλωδιωση εντος σπιτιου φιλτρα ρουτερ τα παντα.... τωρα η γραμμη μου ειναι σε καλο δρομο το τελευταιο διαστημα
    η περιοχη που μενω ανω λιοσια, απο το dslam δεν ξερω την αποσταση , μπορει καποιος να μου πει πως θα την μαθω? με το υψηλο Attenuation που εχω θεωριτικα στα ποσα λετε να κλειδωνει 4 5 ?? το ping λετε να ανεβει σημαντικα?? εντυπωσεις στην περιοχη ανω λιοσια?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος christopheroeo : 13-08-13 στις 17:21.

  2. #2
    Εγγραφή
    08-10-2011
    Περιοχή
    περιστερι αθηνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.460
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    HOL - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    speedport-entry 2i
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    εχεις περισσοτερη εξεσθενηση απο μενα..πιστευω 4-5 αλλα με 6 sn margin ...μπορει παραπανω.
    ισως ομως εχεις προβληματα γιατι θα πεφτει και κατω απο 6 λογω αποστασης.....κανε μια αλλαγη εγω με 2αρα δεν καθομουν ουτε για βδομαδα....

  3. #3
    Εγγραφή
    12-08-2009
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14600/1021
    ISP
    Wind
    Router
    thomsonV8 585
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από balandis Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχεις περισσοτερη εξεσθενηση απο μενα..πιστευω 4-5 αλλα με 6 sn margin ...μπορει παραπανω.
    ισως ομως εχεις προβληματα γιατι θα πεφτει και κατω απο 6 λογω αποστασης.....κανε μια αλλαγη εγω με 2αρα δεν καθομουν ουτε για βδομαδα....


    δηλαδη πως μετραω την αποσταση απο το σπιτι μου μεχρι το dslam? δεν το γνωριζω αυτο, βρε ας κλειδωνει στα 5 ευχαριστημενος θα ειμαι ενταξει εγω την παλευω χρονια τωρα... με την 2αρα ειναι μαρτυριο

  4. #4
    Εγγραφή
    08-10-2011
    Περιοχή
    περιστερι αθηνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.460
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    HOL - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    speedport-entry 2i
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    καπου εχει που λεει τι ειναι τα db,attenuation...κτλ......ψαξτο φιλε.
    πιθανον να εισαι 4 χλμ απο το κεντρο..
    ο φιλος μου μπουκωνει στην πετρουπολη σε αλλο κεντρο και πιανει κανα 10 αρι.
    πιθανον να εισαι σε μενα στο περιστερι στον αγιο-αντωνη,και να ανηκεις εκει μαζι με εμενα.ελεος με ενα κεντρο μισο μυριο κοσμο..και καμμια αναβαθμιση.την εκατσες φιλε οπως γω........υπομονη

  5. #5
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    οσο μεγαλυτερο το attenuation τοσο μεγαλυτερη και η αποσταση.

    με 49.5 attenuation ουτε 5 δεν θα δεις...

    η μεταφορα αξιζει μονο για οικονομικους λογους και οχι για να αυξησεις την ταχυτητα....

  6. #6
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    1.039
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Vodafone / Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από christopheroeo Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα σας σκεφτομαι να αλλαξω παροχο απο τον Ποτε να παω στην wind να αγορασω το wind double play M να δωσω μερικα στοιχεια της συνδεσης μου

    router THOMSON TG585 v7
    Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 184 / 2,048
    Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 39.5 / 49.5
    SN Margin (Up/Down) [dB]: 7.0 / 14.0

    το μονο καλο που εχω ειναι το ping στα 45 50 ms γενικα με την γραμμη μου ειχα πολλα προβληματα, στο παρελθον αποσυνδεσεις, χαμηλες ταχυτητες , μια εφτιαχναν και μια επαναεμφανιζονται τα προβληματα . ενα φεγγαρι, επερνα συνεχεια τους τεχνικους του οτε, και καποια στιγμη ηρθε ενα συνεργειο και μου αλαξανε το καλωδιο απο το καφαο μεχρι το σπιτι μου , ειχε φτιαξει τοτε η γραμμη, για 3 4 εβδομαδες αλλα μετα παλι τα ιδια, ξεχασα να αναφερω πως ειχα αλαξει πριζες τηλεφωνου καλωδιωση εντος σπιτιου φιλτρα ρουτερ τα παντα.... τωρα η γραμμη μου ειναι σε καλο δρομο το τελευταιο διαστημα
    η περιοχη που μενω ανω λιοσια, απο το dslam δεν ξερω την αποσταση , μπορει καποιος να μου πει πως θα την μαθω? με το υψηλο Attenuation που εχω θεωριτικα στα ποσα λετε να κλειδωνει 4 5 ?? το ping λετε να ανεβει σημαντικα?? εντυπωσεις στην περιοχη ανω λιοσια?
    H γραμμή σου φίλε έχει πρόβλημα και καλά θα ήταν πριν φύγεις να στην φτιάξει ο ΟΤΕ.Έχεις πολύ αυξημένο Attenuation στο Up ενώ θα έπρεπε να είναι περίπου στο μισό του Down.Επίσης αντί για 581 στο Up συγχρονίζεις σε 184.Πάρε την Τ.Υ. του OTE και πεσ' τους τα παραπάνω.Απο ποιότητα ομιλίας είσαι ΟΚ ή έχει παράσιτα / θόρυβο?

  7. #7
    Εγγραφή
    12-08-2009
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14600/1021
    ISP
    Wind
    Router
    thomsonV8 585
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NexTiN Εμφάνιση μηνυμάτων
    H γραμμή σου φίλε έχει πρόβλημα και καλά θα ήταν πριν φύγεις να στην φτιάξει ο ΟΤΕ.Έχεις πολύ αυξημένο Attenuation στο Up ενώ θα έπρεπε να είναι περίπου στο μισό του Down.Επίσης αντί για 581 στο Up συγχρονίζεις σε 184.Πάρε την Τ.Υ. του OTE και πεσ' τους τα παραπάνω.Απο ποιότητα ομιλίας είσαι ΟΚ ή έχει παράσιτα / θόρυβο?
    οχι απο ποιοτητα ομιλιας ειναι μια χαρα η γραμμη η συνδεση που εχω τωρα στον οτε ειναι στα 2mb τωρινα στοιχεια λιγο καλυτερα..
    Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 311 / 2,048
    Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 39.0 / 48.0
    SN Margin (Up/Down) [dB]: 6.0 / 12.0

    δηλαδη το Attenuation στο up/down επρεπε να ειναι και τα δυο περιπου στην μεση?

    εκανα αιτηση στην wind μου στειλανε το ρουτερ και τα συμβολαια και τωρα περιμενω την ενεργοποιηση. με ανχωνει το γεγονος οτι πριν αρκετα χρονια ειχα παει στην on telecoms για 24 αρι ιντερντεν και ητανε ανυπαρχτο δεν συχρονιζονιζε καθολου το ρουτερ μεχρι που γυρισα παλι στο οτε, ελπιζω να μην εχω την ιδια τυχη και με την wind

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οσο μεγαλυτερο το attenuation τοσο μεγαλυτερη και η αποσταση.

    με 49.5 attenuation ουτε 5 δεν θα δεις...

    η μεταφορα αξιζει μονο για οικονομικους λογους και οχι για να αυξησεις την ταχυτητα....
    4 να δω ευχαριστημενος θα ειμαι με την σκατο γραμμη που εχω, ναι συμφωνω για καθαρα οικομικους λογους την κανω την μεταφορα και με την ελπιδα να δω καλυτερη ταχυτητα .

  8. #8
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Tο attenuation στο up ειναι πολυ μεγαλο,πιθανως εχει προβλημα η γραμμη σου,

    το καλυτερο θα ηταν να το αναφερεις στον οτε σαν βλαβη,να τους πεις δηλαδη να φτιαξουν το attenuation στο up

    πριν ενεργοποιηθεις στην wind.Διαφορετικα ,αν το προβλημα δεν ειναι απο τον οτε,φερε εναν καλο ηλεκτρολογο σπιτι σου

    και να του πεις ποιο ακριβως ειναι το προβλημα,μηπως δηλαδη εχουν φθαρει τα καλωδια και θελουν αλλαγμα....

    Κατ'αλλα σου ευχομαι καλη ενεργοποιηση ,με αυξηση ταχυτητας και χωρις προβληματα.

    Οταν ενεργοποιηθεις γραψε εντυπωσεις και δωσε και τα στατιστικα.

  9. #9
    Εγγραφή
    12-08-2009
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14600/1021
    ISP
    Wind
    Router
    thomsonV8 585
    σε ευχαριστω θα παρω τηλ την δευτερα , εαν και γνωριζω την απαντηση τους στο παρελθον ειχα παρει πολλες φορες καποια στιγμη ηρθε συνεργειο και αλαξαν το καλωδιο απο το καφαο μεχρι το σπιτι μου , τα προβληματα παρεμειναν μετα απο πολλα τηλ ξανα ηρθε τεχνικος μετρησε την γραμμη και μου ειπε ολα ειναι μια χαρα, βαριοταν πολυ να απαντησει στης ερωτησεις μου περι καφαο κτλπ.... τι να πω ειναι να μην σου τυχει... δεν νομιζω να υπαρχει καποιο προβλημα με την καλωδιωση του σπιτιου , εχει αλαχθει το καλωδιο του σπιτιου πριν 4 χρονια ειναι 5 μετρα περιπου και παει κατευθιαν στο ρουτερ, φιλτρα ολα κομπλε... το μονο που μπορει να φτεει ισως ειναι η πριζα του τηλεφωνου εαν και παλι δεν το νομιζω... εγω πιστευω ειναι το καφαο .

  10. #10
    Εγγραφή
    12-08-2009
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14600/1021
    ISP
    Wind
    Router
    thomsonV8 585
    πηρα σημερα και δηλωσα βλαβη με το Attenuation Up , και ρωτησα ποσο μακρυα ειναι το dslam απο το σπιτι μου , 3,5 χιλιομετρα ειπα οτι ειναι παρα πολλα , και οτι θελω να βαλω 24αρα συνδεση..... που ομως δεν ειπα ;p και οτι το Attenuation up / down ειναι χαλια με το ζορι θα κλειδωνω στα 4 και ζητησα να με πανε σε κοντινοτερο dslam περιμενω τηλ απο τεχνικο για να δουμε!!! (ελπιζω να μην διαβαζει το ποστ οτετζης χα χα)

  11. #11
    Εγγραφή
    12-08-2009
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14600/1021
    ISP
    Wind
    Router
    thomsonV8 585
    απο τον οτε , με αγνοησαν τελιως για την βλαβη που δηλωσα.... πηρα στην wind να μαθω ποτε θα ενεργοποιηθω 3 του μηνος μου ειπαν. αψογη εξυπηρετηση πραγματικα αψογος ο υπαλληλος ποιασαμε την κουβεντα για καφαο πορτες dslam αναλυτικοτατος και δεν βαριοταν να μου απαντησει και να μου εξηγησει, εαν ειναι ετσι οι ολοι οι υπαλληλοι της wind αξιζουν ενα μεγαλο bravo.

  12. #12
    Εγγραφή
    12-08-2009
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14600/1021
    ISP
    Wind
    Router
    thomsonV8 585
    συνδεθηκα!!! δεν το περιμενα αυτο !!! κατεβασα απο το site της nvdia και κατεβαζω με 1.2mb!!!!!!!! τωρα ειμαι συνδεμενος με το netfasterwlan3 θα συνδεσω πιο μετα το thomshon , kai της wind .
    Upstream


    769 (Kbps.)

    Downstream


    11511 (Kbps.)

    Noise Margin


    8.8 dB


    6.0 dB

    Attenuation


    18.5 dB


    31.3 dB

  13. #13
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    οριστε ενας που εφυγε απο τον οτε,και βρηκε την υγεια του!!!

    και εγω δεν περιμενα τοσο μεγαλη διαφορα.....αρα πρεπει να εφτεγε ο οτε,
    μαλλον σε ειχαν συνδεδεμενο σε κατεστραμενο ζευγος,δεν εξηγειτε αλλιως!!!!
    μπραβο!!!

    enjoy

  14. #14
    Εγγραφή
    12-08-2009
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14600/1021
    ISP
    Wind
    Router
    thomsonV8 585
    δεν ξερω μαλλον οπως το λες βρηκα την υγεια μου!!!! συχρονιστηκα με το thomson στα 8,5 βαζω και το ρουτερ της wind στα 8,5 και αυτο... καλα λεω..
    χωνω παλι το netfasterwlan3 και τωρα ειμαι συνχρονισμενος

    Upstream 773 (Kbps.) Downstream 10068 (Kbps.) Attenuation up 18.6 dB down 31.4 dB Noise Margin 9.3 dB 9.0 dB

    να παρω τηλ στην wind να κανω παραπονα για τον συνχρονισμο??? λετε να ειμαι απληστος τελικα???

  15. #15
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    ασε το νετφαστερ πανω,αν και τα thomson ειναι καλυτερα σε ασταθες γραμμες

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 493
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-19, 17:35
  2. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-13, 11:18
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-08-13, 01:16
  4. Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-13, 17:59
  5. Μηνύματα: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-12, 17:21

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας