Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    10-01-2014
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Καλημέρα και καλώς σας βρήκα!!!
    Είμαι καινούρια στην παρέα σας και μάλλον άσχετη μετά από 2ωρής ανάγνωσης κάποιον post εδώ στο φόρουμ!!!

    Έχω μια Samsung 46αρα 6800smart tv η οποια λογικά κάνει παπάδες, το θέμα ειναι να ξερεις!!!

    Εχω άπειρες ταινιες σε usb stick, στον υπολογιστή και σε εξωτερικό σκληρό δίσκο με ξεχωριστό αρχείο υποτίτλων. Στον υπολογιστή παίζουν όλα είτε με Windows Media Player είτε με VLC. Στην τηλεόραση όμως όχι δηλαδη φοβερη εικονα αλλα χωρις υποτιτλους! Δεν θέλω να γράψω τις ταινίες σε DVD απλά να τις βλέπω στην τβ και οχι στον υπολογιστή!!!! Εγγραφή σε δισκάκι κάνω με το ConvertXtoDVD. Ο υπολογιστής έχει τα Win7.

    Χθες έφερε ο αντρας μου ενα στικακι απο φιλο του με ταινιες με ξεχωριστο αρχειο υποτιτλων, το εβαλα στην τβ ....εικονα τελεια, υποτιτλοι αλαμπουρνεζικα!!!! Μονο συμβαλα και τετοια!!!

    Επειδή η τβ μπορει να συνδεθει ασύρματα με τον υπολογιστή και να αναπαράγει βίντεο αυτόματα αλλά μόνο μέσω windows media player, εχετε καμια ιδεα πως μπορώ να κανω να φαινονται οι υπποτιτλοι!!!???

    Μήπως με ένα καλώδιο HDMI λύνονται όλα???? Θα τους παίζει τους υπότιτλους έτσι??

    Ευχαριστω εκ των προτερων και σορυ αν σας κουρασα

  2. #2
    Εγγραφή
    30-01-2008
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Wind Full
    Ταχύτητα
    11129/1014
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    NetGear DGN2200
    SNR / Attn
    9(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Νομίζω ότι το αρχείο των υπότιτλων πρέπει να έχει το ίδιο όνομα με το αρχείο της ταινίας. Επίσης πρέπει να είναι αποθηκευμένη σε unicode μορφή. Άνοιξε το αρχείο των υπότιτλων π.χ με το notepad πάτα save-as και κάπου στο κάτω μέρος εκεί που γράφει encoding επέλεξε unicode ή UTF-8.

  3. #3
    Εγγραφή
    10-01-2014
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση!!!!

    Δεν περίμενα να είναι κάτι τόσο μα τόσο απλό!!!! Αλλά όπως είπα και στο αρχικό μου post, αν είσαι αρχάριος.....αλλά γι' αυτό υπάρχετε όλοι εσείς που τα ξέρετε!!!

  4. #4
    Το avatar του μέλους solaris
    solaris Guest
    μπορείς πιο απλά ... καθώς παίζει η ταινία να πατήσεις το tools και μετά να πας στα settings των υπότιτλων και να ρυθμίσεις το coding σε GREEK κατευθείαν από την τηλεόραση και να μην χρειάζεται να το κάνεις συνέχεια. Οι Samsung έρχονται και έχουν προεπιλεγμένο το coding Western Europe

  5. #5
    Καλησπέρα έχω και εγώ 1 πρόβλημα με μια samsung smart tv 40 έπαιζα από usb3d ταινίες με κσεχωριστους υπότιτλους .την έβγαλα από το ρεύμα για μια δυαρηθμηση
    Από εκεί και μετά δεν κσανα είδε τους υπότιτλους τους έχω ενεργούς απτό μενού τις tv λα από μέσα από τα toolsδεν έχει καν μενού για υπότιτλους ενώ σε player παίζουν στην tv τίποτα είναι ίδιο όνομα με άλλη καταληκση αν μπορείτε να βοηθήσετε ευχαριστώ.

  6. #6
    Εγγραφή
    11-07-2008
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport w724v
    Τελικά δουλεύουν οι ελληνικοί υπότιτλοι?
    Ενδιαφέρομαι για την ίδια tv και ήθελα να ρωτήσω εάν έχεις κάποιο πρόβλημα με οποιοδήποτε video και audio format (δεν τα παίζει)

  7. #7
    Εγγραφή
    30-01-2008
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Wind Full
    Ταχύτητα
    11129/1014
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    NetGear DGN2200
    SNR / Attn
    9(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στην δική μου μια χαρά τουλάχιστον από usb... από streaming μέσω υπολογιστή και dlna όχι. αλλά γενικά ο ενσωματωμένος media player είναι πολύ καλός

  8. #8
    Εγγραφή
    11-07-2008
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport w724v
    ΤΕΛΙΚΑ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Η 6800? Πόσο ακριβές βάθος έχει?

    Πολλά site αναφέρουν σαν βάθος του panel (χωρίς βάση φυσικά) και όχι το συνολικό. Είναι όντως λίγο λιγότερο από 5εκ?



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από b.v.pap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα και καλώς σας βρήκα!!!
    Είμαι καινούρια στην παρέα σας και μάλλον άσχετη μετά από 2ωρής ανάγνωσης κάποιον post εδώ στο φόρουμ!!!

    Έχω μια Samsung 46αρα 6800smart tv η οποια λογικά κάνει παπάδες, το θέμα ειναι να ξερεις!!!

    Εχω άπειρες ταινιες σε usb stick, στον υπολογιστή και σε εξωτερικό σκληρό δίσκο με ξεχωριστό αρχείο υποτίτλων. Στον υπολογιστή παίζουν όλα είτε με Windows Media Player είτε με VLC. Στην τηλεόραση όμως όχι δηλαδη φοβερη εικονα αλλα χωρις υποτιτλους! Δεν θέλω να γράψω τις ταινίες σε DVD απλά να τις βλέπω στην τβ και οχι στον υπολογιστή!!!! Εγγραφή σε δισκάκι κάνω με το ConvertXtoDVD. Ο υπολογιστής έχει τα Win7.

    Χθες έφερε ο αντρας μου ενα στικακι απο φιλο του με ταινιες με ξεχωριστο αρχειο υποτιτλων, το εβαλα στην τβ ....εικονα τελεια, υποτιτλοι αλαμπουρνεζικα!!!! Μονο συμβαλα και τετοια!!!

    Επειδή η τβ μπορει να συνδεθει ασύρματα με τον υπολογιστή και να αναπαράγει βίντεο αυτόματα αλλά μόνο μέσω windows media player, εχετε καμια ιδεα πως μπορώ να κανω να φαινονται οι υπποτιτλοι!!!???

    Μήπως με ένα καλώδιο HDMI λύνονται όλα???? Θα τους παίζει τους υπότιτλους έτσι??

    Ευχαριστω εκ των προτερων και σορυ αν σας κουρασα
    - - - Updated - - -

    Αλήθεια μήπως ξέρεις διαφορές F6500 και F6800? (εκτός από τα 200 ευρώ διαφορά και το plexiglass γύρω γύρω) Ψάχνω παντού στο internet αλλά τζίφος...Ούτε unboxing video γιατην F6800 δεν υπάρχει

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hariskont Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην δική μου μια χαρά τουλάχιστον από usb... από streaming μέσω υπολογιστή και dlna όχι. αλλά γενικά ο ενσωματωμένος media player είναι πολύ καλός

  9. #9
    Εγγραφή
    01-02-2016
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα, διάβασμα οτι εδώ ένας χρήστης γραφεί οτι κατάφερε να βάλει υπότιτλους απο usb αλλα όχι απο dlna, έχω κ γω τ ίδιο θέμα με dlna, απο usb δν δοκιμασα, αλλα χρειάζομαι το dlna, κάποιος που να το έχει καταγραφεί??? Ευχαριστώ

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-13, 14:58
  2. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-13, 21:05
  3. Γίνεται απλή tv να μετατραπεί σε smart tv??
    Από nikraven στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-13, 20:23
  4. smart tv samsung και πληκτρολογιο bluetooth
    Από spyrosbhta στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-13, 11:04
  5. Αγορά Smart TV 40'' με 42''
    Από haraman στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-13, 22:53

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας