Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 54
  1. #1
    Εγγραφή
    06-06-2006
    Μηνύματα
    5.607
    Downloads
    92
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14/1 | 8/1
    ISP
    Wind | Cyta
    Router
    Fritz 7170 |NetfasterIAD2
    Καταρχάς καλημέρα,
    σήμερα με πήραν απο το υποκαταστημα της τράπεζας στην γειτονια μου οπου προ ολίγου καιρού είχα παει να γίνω συνδικαιούχος σε λογαριασμο συγγενικου μου προσώπου.
    Η τραπεζα αυτη της οποιας το όνομα θα αναφερθεί με σκοπό την γνωστοποιηση της δράσης της κατα το τελευταίο χρονικό διάστημα και ουχί για να σπιλωθεί ή να προκληθει οποιαδηποτε κριτική για τον τρόπο λειτουργίας της συγκεκριμενης τράπεζας αφού στη θεση της θα μπορούσε να βρεθει οποιαδηποτε αλλη τραπεζα της ελληνικης επικράτειας.

    Η τραπεζα στην οποια πηγα λοιπον είναι η Τράπεζα Πειραιως.
    Την ημερα εκείνη (εντος του ετους 2013) μου ζητηθηκε για να γινω συνδικαιουχος σε λογαριασμο να τους δωσω την ταυτότητα μου καθως και το εκκαθαριστικό σημείωμα της ΓΓΠΣ ΥΠΟΙΚ του 2010 (αν και μου ζητούσανε το πιο προσφατο και ει δυνατον του 2012) με τη δικαιολογία να μαθουν το ΑΦΜ και τα στοιχεία της ταυτότητας μου. Επισης μου ζητησανε και ενα τηλεφωνικό αριθμό τον οποιο και εδωσα το προσωπικο μου νουμερο κινητου.
    Να αναφερω οτι ασπρομαυρα φωτοαντιγραφα εκ των πρωτότυπων και των δυο παραπανω κρατηθηκαν απο την τράπεζα.
    Στον αντιλογο μου με τον υπαλληλο της τράπεζας οτι εχω τη βεβαιωση απόδοσης αφμ και εκεινο ειναι επισημο εγγραφο που αναγραφει το ΑΦΜ μου μου είπε οτι δεν του κάνει.
    Όλα αυτά τα στοιχεία τα ζητάνε μετα απο Υποχρέωση τους μεσω σχετικου εγγραφου/εγκυκλιου της Τραπεζας της Ελλαδος απο την οποια και παιρνουνε αδεια για να λειτουργησουν.
    Κατι σαν το μεγαλο αφεντικο ζητησε απο τα μικρα αφεντικα και εμεις ειμαστε υποχρεωμενοι να το ζητησουμε απο εσας. Τέλος παντων.

    Επειδη εγώ είχα και συνεχίζω να εχω λογαριασμο στην αγορασμενη πια απο τον Ομιλο Τράπεζας Πειραιως, Τράπεζα Κυπρου (υποκαταστημα Ελλαδος φυσικά) στην οποια και κατα το ανοιγμα του λογαριασμου εκει ειχα δωσει τα στοιχεια μου, τα ιδια ακριβως που μου ζητηθηκαν και τωρα, τους είπα οτι ειμαι ηδη πελάτης τους και αμα βαλουν το αφμ στο προγραμμα τους θα δουν απευθειας μεχρι την υπογραφη μου σε ψηφιακη μορφή.

    Ο υπαλληλος μου απαντησε οτι παρότι εχει εξαγοραστει η τραπεζα κυπρου απο την πειραιως η συνενωση των πληροφοριακων συστηματων δεν εχει γινει ακομα κατι το οποιο θα γινοταν στις επομενες ημερες.

    Και τέλος απο εκει, πεσαν οι υπογραφες πηρε ο καθενας τα αντιγραφα του και εφυγα εγω και μου ειπαν οτι εγινε η δουλεια την οποια ειχα παει να κανω.

    Σήμερα, 1 μηνα και μετά απο την παραπανω επισκεψη που ανεφερα και σαφεστατα μετα απο την ενοποιηση των συστηματων τους εφοσον webbanking και συναλλαγες διατηρω ακομα στην τραπεζα,
    με καλέσανε απο το συγκεκριμενο καταστημα στο οποιο ειχα παει και μου ειπανε μεσω μιας ευγενικής αλλά αποφασισμένης να συμφωνησω μαζι της κυρίας οτι καποια στοιχεια λειπουνε.

    Τη ρωτησα τι ακριβώς λειπει και μου ειπε οτι λειπει ο αριθμος σταθερου τηλεφωνου και το επαγγελμα μου απο την καρτέλα μου.
    Αφου της ειπα οτι καταλαβα το τι μου ζηταει την ρωταω τι θα επρεπε να γινει απο μεριάς μου.
    Μου λέει για τον τηλεφωνικο αριθμό θα θέλουμε ενα αντιγραφο λογαριασμου σταθερης τηλεφωνιας ενω για το επαγγελμα με ρωτησε αν ειμαι μισθωτος και της απαντησα ελευθερος επαγγελματιας μου ειπε οτι θελει το πρωτοτυπο της εναρξης επαγγελματος.
    Καπου εκει αρχισα εγω να ενοχλουμαι και να εναντιωνομαι λεγοντας της οτι αυτο που μου ζητατε δεν γινεται και οτι ειμαι ΗΔΗ πελατης της τραπεζας σας οποτε και δεν ειμαι υποχρεωμενος να σας δωσω οποιαδηποτε πληροφορια. Ανοιχτε το συστημα σας και βρειτε τα τα εχω ξαναδωσει τα στοιχεια.
    Καπου εκει με διακοπτει και μου λεει ξερετε ειναι οδηγια της Τραπεζας της Ελλαδος και αυτα τα στοιχεια θα πρεπει να ανανεωνονται. Την ρωταω τι ανανεωση παιρνει ενα εγγραφο που εχει εκδοθει πριν απο αρκετα χρονια και εχει μεινει ιδιο και απαρραλαχτο. Πρεπει να το προσκομισω σε αυτους μου λεει.

    Δηλαδη αν ημουν ανεργος τι θα μου ζητουσατε; τη ρωταω.
    Καρτα ανεργιας ΟΑΕΔ μου απανταει.
    Κι αν εγω δεν ενδιαφερομουν να βγαλω καρτα οΑΕΔ τι θα σας προσκομιζα;
    Κοιταχτε κυριε μου λεει για καθε περιπτωση ζηταμε διαφορετικα πραγματα.

    Πηγα να μιλησω προσπαθησε να με διακοψει της μιλησα εντονοτερα απο τον τονο που της μιλουσα πιο πριν.
    και εξαλλος εγω με την συμπεριφορά της και τον παραλογισμο των λογων της κλεισαμε το τηλεφωνο.
    εκεινη λεγοντας μου οτι με ενημερωνει οτι το αιτημα μου να γινω συνδικαιουχος δεν μπορει να ολοκληρωθει και εγω οτι οταν θα βρω χρονο θα περασω καλη σας μερα κλπ κλπ
    (δηλαδη δεν της το εκλεισα στα μουτρα οπως επρεπε και με πιεζε το χερι μου)

    Και ερωτω εγω σε ενα φορουμ που εχει πολλους αναγνωστες.
    Τη γνωμη σας για το παραπανω περιστατικο και κατα ποσο δικιο μεσα απο την προσωπικη σας εμπειρια συναλλασομενοι με τραπεζες της ελληνικης επικράτειας ή/και του εξωτερικού (εφοσον εχουμε μελη ιντερνασιοναλ λόβερ μποιζ) εχουν οι τραπεζες να απαιτουνε τόσο ευαισθητα προσωπικά δεδομενα.
    Ποσο ανεκτικοί είστε όσον αφορα τις απαιτησεις της τράπεζας σας;

    Συμμορφωνεστε απευθειας, εναντιωνεστε σθεναρα αλλα στο τελος υποκυπτετε;
    Εχει υπαρξει καποιο περιστατικό σε συναλλαγη δικιας σας ή γνωστου που σας εχει προξενησει εντυπωση;
    Εχετε σκεφτει ποτέ τον τροπο με τον οποιο διαχειριζοντε τα τραπεζικα ιδρυματα τα προσωπικα μας δεδομενα;

    θα εκτιμηθουν ολες οι σοβαρες απαντησεις.

    Οσο για την δικη μου περιπτωση νομιζω οτι θα αποτανθω σε δικηγορο και στον συνηγορο του καταναλωτη για τις περαιτερω ενεργειες μου.

    Προς διαχειριστες: Εψαξα αλλα δεν βρηκα παρεμφερες θέμα αν εχει υποπεσει στην αντιληψη σας παρακαλω οπως μεταφερθει εκει το ποστ μου ή και το νημα ολοκληρο κατω απο ενοτητα που θεωρειτε πιο σωστη.
    ευχαριστω.

  2. #2
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Εχω καταλήξει οτι και με την αλληλεπιδραση με τις τραπεζες λειτουργεί η προσωπική γνωριμία και επαφη. Δηλαδή αν θελεις να κάνεις οποιαδήποτε δουλεια πρεπει να πας στο υποκαταστημα που πηγαινες πάντα, εκει που πηγαινε ο παππους σου που λέει ο λόγος, το καταστημα που ξεκινησε εαν Χ Bank και μετα απο 34 συνενώσεις κατεληξε ΧΥΖ Bank.

    Παρόμοια αντιμετωπιση ειχα και εγω οταν πηγα στην τραπεζα και ζητησα νεα καρτα αναληψης επειδη την ειχα χασει τα παλια. Ξανά αίτηση, χαρτουρα και πάμε στο πεδίο "επαγγελμα". Ανεργος λεω εγω, ρωταει αυτη αν εχω καρτα ΟΑΕΔ. Την ρωτάω πόσους ανέργους ξέρει που έχουν κάρτα ΟΑΕΔ, απανταει σουπα μουπες. Βάλε φοιτητης, ζητάει πάσο. Βαλε ΕΛΕΠ ζηταει εναρξη, βαλε ανεπαγγελτος, λεει δεν έχει τετοια επιλογή. Ασε το κενό, βαλε ρεμαλι της κοινωνίας, αεργος τεμπέλης... βαλε κάτι.. Τελικά το αφησε κενό και μεχρι εκεινη τη στιγμή η φόρμα μπορουσε να περασει με κοκκιναδια (warnings).

    Απο την αλλη στο εξωτερικό μου έχει τυχει στην Αγγλία να μην περνάει το διαβατήριο μου. Να το κοιτάει η υπαλληλος 20 λεπτά... στο τέλος μου λεει οτι πρεπει να πάω στο κεντρικό καταστημα επειδή είμαι non-EU. Κοπελιά η Ελλάδα είναι EU. A, ναι.. και τελικά το διάβασε απο το EU μηχάνημα. Τελικά το αίτημα μου για να ανοιξω λογαριασμό απορριφθηκε. Οταν πηγα να ρωτησω γιατί μου απαντησαν οτι δεν είναι υποχρεωμένοι να μου απαντησουν και με διώξανε. Αλλο σκηνικό που ειχα δει στο υποκατάστημα του πανεπ. στην Αγγλία ήταν "Αραβίδα" πριγκίπισσα παει να ανοιξει λογαριασμό. Ελα ντε που το ονομα της ηταν Πριγκιπισσα ας πουμε "αλχαλίλι" δηλαδη ειχε το αντιθετο προβλημα απο αυτο του Κωκου. Τελικα την βάλανε σαν Name: Princess, Surname: Αλχαλίλι... έτρεχε ολο το υποκατάστημα να βρει λύση

  3. #3
    Εγγραφή
    16-05-2008
    Μηνύματα
    324
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson
    Path Level
    Interleaved
    Σωστά σου είπε ότι αυτά τα στοιχεία είναι απαραίτητα βάσει οδηγιών της ΤτΕ (νόμος 3691/2008 και σχετική απόφαση της Επιτροπής Τραπεζικών και Πιστωτικών Θεμάτων 281/5/17.3.2009 της Τράπεζας
    της Ελλάδος) και οι Τράπεζες είναι υποχρεωμένες να τις εφαρμόζουν. Αν δεν θέλεις να τα προσκομίσεις, η Τράπεζα θα είναι κανονιστικά φάουλ και τυπικά δεν μπορείς να διενεργήσεις τραπεζικές συναλλαγές, Αν έχεις αντιρρήσεις ή το αμφισβητείς, μπορείς να ζητήσεις από την Τράπεζά σου ή και τη ΤτΕ να σου διαθέσει τους όρους Τραπεζικών Συναλλαγών Ιδιωτών. Λογικά θα το βρεις και στα τραπεζικά site.

    Ενδεικτικά, δες εδώ:

    http://www.piraeusbank.gr/~/media/Gr...rPreview1.ashx

    http://www.alpha.gr/page/default.asp?id=7950


    Συμπερασματικά, μπορεί να εχεις δικιο και είναι δικαίωμα σου να δυσανασχετείς αλλα δεν φταιει σε κάτι η Τράπεζα ή οι υπάλληλοι της, οι οποίοι από ό,τι περιγράφεις, σου μίλησαν άκρως επαγγελματικά και σωστά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gavrinos : 23-01-14 στις 16:53.

  4. #4
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.844
    Downloads
    42
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250/40
    ISP
    Vodafone
    Θα συμφωνήσω με τον gavrinos, με τις εξής διαφορές:
    για την γνωστοποίηση του ΑΦΜ, θα έπρεπε να δεχθούν και τη βεβαίωση απόδοσης ΑΦΜ και
    στην περίπτωση ανεργίας χωρίς κάρτα ΟΑΕΔ, να δεχθούν δήλωση του νόμου 105 που να αναφέρει απλά ότι δεν εργάζεσαι..
    Η Εθνική πριν 2-3 χρόνια αυτό έκανε.
    Πού θα πάει, πού θα πάει τούτη η ρόδα που κολλάει
    κι όλο στην αρχή γυρνάει
    πού θα πάει θα ξεκολλήσει
    κι ο κόσμος σα σαράβαλο γι'αλλού θα ροβολήσει

  5. #5
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Αυτά τα χαρτιά ζητάνε και μάλιστα πολλές φορές και αλλεπάλληλα
    Είναι οδηγίες για το μαύρο χρήμα
    Το μόνο που βρίσκω να έχει βάση σε αυτά που λες είναι που δεν σου ζήτησαν την έναρξη από την πρώτη φορά που πήγες και σε υποχρέωναν να πας ξανά από την τράπεζα. Μόνο σε αυτό έχεις δίκιο, στην έξτρα ταλαιπωρία
    Τώρα τα υπόλοιπα για δικηγόρους και συνηγόρους είναι απλά ασόβαρα

  6. #6
    Εγγραφή
    06-06-2006
    Μηνύματα
    5.607
    Downloads
    92
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14/1 | 8/1
    ISP
    Wind | Cyta
    Router
    Fritz 7170 |NetfasterIAD2
    Μα δεν καταλαβατε έναρξη εγώ έχω πάει απλα σε άλλο υποκατάστημα όταν ηταν ακόμα τράπεζα Κύπρου. Ας τη βρουν δηλαδή σε κάθε υποκατάστημα που θα πηγαίνω να κάνω κάποια αίτηση θα πρέπει να έχω μαζί μου έναρξη εκ καθαριστικά αι δεν συμμαζευεται; οι τραπεζες είναι υπάλληλοι που πρεπει να μας εξυπηρετούν όχι να μας ταλαιπωρούν.

    Έχω ζητήσει με email απο την αδαε να με ενημερώσουν για τα δεδομένα προσωπικού χαρακτηρα που πρέπει να κρατούν οι τράπεζες και περιμένω απαντηση.

    Και ελεος ρε νο λογκο που στο βωμό του μαύρου χρήματος που ξέρουμε ποιος το χει (σσ λίστα λα γκαρντ) να μας ζητάνε όλα τα χαρτιά απο την αρχή για να μπούμε συνδικαιουχοι σε λογαριασμό για την κακια την ωρα.

    - - - Updated - - -

    Μα δεν καταλαβατε έναρξη εγώ έχω πάει απλα σε άλλο υποκατάστημα όταν ηταν ακόμα τράπεζα Κύπρου. Ας τη βρουν δηλαδή σε κάθε υποκατάστημα που θα πηγαίνω να κάνω κάποια αίτηση θα πρέπει να έχω μαζί μου έναρξη εκ καθαριστικά αι δεν συμμαζευεται; οι τραπεζες είναι υπάλληλοι που πρεπει να μας εξυπηρετούν όχι να μας ταλαιπωρούν.

    Έχω ζητήσει με email απο την αδαε να με ενημερώσουν για τα δεδομένα προσωπικού χαρακτηρα που πρέπει να κρατούν οι τράπεζες και περιμένω απαντηση.

    Και ελεος ρε νο λογκο που στο βωμό του μαύρου χρήματος που ξέρουμε ποιος το χει (σσ λίστα λα γκαρντ) να μας ζητάνε όλα τα χαρτιά απο την αρχή για να μπούμε συνδικαιουχοι σε λογαριασμό για την κακια την ωρα.

  7. #7
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από prodromosfan Εμφάνιση μηνυμάτων

    Και ελεος ρε νο λογκο που στο βωμό του μαύρου χρήματος που ξέρουμε ποιος το χει (σσ λίστα λα γκαρντ) να μας ζητάνε όλα τα χαρτιά απο την αρχή για να μπούμε συνδικαιουχοι σε λογαριασμό για την κακια την ωρα.
    το κάνουν συνέχεια
    το ονομάζουν επικαιροποίηση στοιχείων και γίνεται συνεχώς
    Αυτές είναι οι οδηγίες και οι υπάλληλοι είναι υποχρεωμένοι να τις εφαρμόσουν
    Για παράπονα στον Παπακωνσταντίνου που υπό υπουργίας του ξεκίνησε αυτό το σχέδιο και στην ΤτΕ

  8. #8
    Εγγραφή
    16-05-2008
    Μηνύματα
    324
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson
    Path Level
    Interleaved
    δεν ειναι ουτε παπακωνσταντίνου ούτε ττε, ειναι διεθνείς πρακτικές και όροι οι οποίοι απλώς υποχρεωτικά εφαρμόζονται κι εδώ. ειναι υποχρεωση των τραπεζών να τα ζητούν προς επικαιροποιηση σε τακτά διαστήματα, νομιζω και ανα χρόνο. σου αρέσει, δεν σου αρέσει, αυτοί ειναι οι όροι του παιχνιδιου. αν δεν συμφωνεις με όλα αυτά, μπορείς εύκολα και απλά να μη συνεργάζεσαι πλέον με τράπεζες. με το να απευθύνεσαι σε αδαε, συνηγόρους, δικηγόρους και λοιπούς υπερασπιστές δικαιωμάτων, χάνεις μόνο τον χρόνο σου. όλα τα άλλα, ειναι για να έχουμε να λέμε.

  9. #9
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Παιδιά όλα αυτά άλλαξαν και τα ζητάνε οι τράπεζες λόγω της Βασιλείας ΙΙ (αν θυμάμαι καλά πρέπει να έχει περίπου 8-9 χρόνια που εφαρμόστηκε), κοινοτικής οδηγίας που αποσκοπεί σε πολλά πράγματα όπως κεφαλαιακή επάρκεια, προστασία από ξέπλυμα μαύρου χρήματος, κτλ.
    Ναι, είναι εκνευριστικό να σου ζητάνε μέχρι και...πιστοποιητικό φρονημάτων, αλλά αν θέλεις να δημιουργήσεις συνεργασία με τράπεζα, έστω ανοίγοντας έναν καταθετικό λογ/μο, χωρίς κάρτες, πιστωτικές, ebanking κτλ, δυστυχώς δεν μπορείς να τα αποφύγεις όλα αυτά.

  10. #10
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    [QUOTE=tzelen;5304569]Παιδιά όλα αυτά άλλαξαν και τα ζητάνε οι τράπεζες λόγω της Βασιλείας ΙΙ (αν θυμάμαι καλά πρέπει να έχει περίπου 8-9 χρόνια που εφαρμόστηκε), κοινοτικής οδηγίας που αποσκοπεί σε πολλά πράγματα όπως κεφαλαιακή επάρκεια, προστασία από ξέπλυμα μαύρου χρήματος, κτλ.
    Ναι, είναι εκνευριστικό να σου ζητάνε μέχρι και...πιστοποιητικό φρονημάτων, αλλά αν θέλεις να δημιουργήσεις συνεργασία με τράπεζα, έστω ανοίγοντας έναν καταθετικό λογ/μο, χωρίς κάρτες, πιστωτικές, ebanking κτλ, δυστυχώς δεν μπορείς να τα απο

  11. #11
    Εγγραφή
    02-02-2005
    Περιοχή
    Data Center
    Μηνύματα
    851
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    To να ζητάνε εκκαθαριστικό άντε να το καταλάβω. Εμένα επιπρόσθετα στην Alpha Bank για μια απλή αλλαγή αρ ταυτότητας μου ζητούσαν να τους προσκομμίσω σε επόμενη επίσκεψη και την τελευταία μισθοδοσία χωρίς εγώ να θέλω κάποιο δάνειο ή πιστωτική κάρτα! Δεν το έκανα να πάνε να ...

  12. #12
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.818
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Τράπεζες και προσωπικά δεδομένα - Συζητηση και την αποψή σας.
    ...ε ρε bitcoin που τους χρειαζεται...

  13. #13
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...ε ρε bitcoin που τους χρειαζεται...
    και οι πρέσες που μας ζαλίζεις;
    κωλοτούμπα;

  14. #14
    Εγγραφή
    15-03-2005
    Περιοχή
    Χαϊδάρι
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    258
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    Thomson TG585 v7
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για το θέμα της υπογραφής απο το κατάστημα της πρώην BOC, και τα σχετικά ψηφοποιημένα έγγραφα, δεν συνεπάγεται αυτόματα και η μεταφορά τους σε κατάστημα της Πειραιώς με την ενοποίηση.

    Στην Alpha μου ζήτησαν 2 φορές τα ίδια χαρτιά γιατι τα ψηφιακά αντίγραφα του ενός καταστήματος δεν τα έβλεπε το άλλο...

    Υπομονή θέλει και κατανόηση, καινούργιοι υπάλληλοι, άλλοι ρόλοι, νέες διαδικασίες.

  15. #15
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.818
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από no_logo Εμφάνιση μηνυμάτων
    και οι πρέσες που μας ζαλίζεις;
    κωλοτούμπα;
    Προσωπικα ειμαι φαν του πραγματικου-πεπερασμενου χρηματος, αλλα μεταξυ πρεσας που ελεγχει ο αλλος (ECB) και πρεσας που ελεγχω εγω (ΤτΕ) προτιμω τη δευτερη γιατι το χρεος ειναι εσωτερικο και οχι εξωτερικο. Οπως εχει η κατασταση σημερα για να εχω ευρω σημαινει οτι πρεπει να παω να προσκυνησω για να μου τα δανεισουν και κατα συνεπεια να τα αποπληρωνω με τοκο (προς τα εξω) φτωχαινοντας και εχοντας χασει καθε εθνικη κυριαρχια.

    Σε τελικη αναλυση τι ειναι το ευρω? Ενα κωλοχαρτο ειναι, backed by nothing. Ε, χαρτακια μπορω να τυπωσω και εγω, οπως τυπωνα πριν λιγα χρονια ή οπως τυπωνουν 100αδες χωρες ολου του πλανητη ή οι χωρες της ΕΕ εκτος ευρωζωνης. Πιο "κωλοχαρτο" βεβαια, αλλα δεν ειναι οτι το δικο μου θα ειναι backed by 1gr of gold αντι 10gr. Και τα 2 αερας ειναι, επομενως η διαφορα των δυο ειναι μονο σε επιπεδο διεθνων συναλλαγων οπου το ευρω ειναι πιο αναγνωρισμενο/θεωρειται πιο σταθερο (δε θα ισχυει το ιδιο αμα αρχισουν να βγαινουν χωρες).

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzelen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, είναι εκνευριστικό να σου ζητάνε μέχρι και...πιστοποιητικό φρονημάτων, αλλά αν θέλεις να δημιουργήσεις συνεργασία με τράπεζα, έστω ανοίγοντας έναν καταθετικό λογ/μο, χωρίς κάρτες, πιστωτικές, ebanking κτλ, δυστυχώς δεν μπορείς να τα αποφύγεις όλα αυτά.
    Εδω ανενεργο λογαριασμο ειχα και για να τον επανενεργοποιησουν μου ζηταγαν τη γιαγια τους και το παππου τους ενω τα στοιχεια τα ειχαν ηδη.

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-13, 16:06
  2. Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-13, 17:29
  3. Προσωπικά Δεδομένα σε Forum
    Από Al3xand3r στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-08-13, 00:56
  4. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-06-13, 02:24

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας