Σελ. 6 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 108
  1. #76
    Εγγραφή
    23-10-2006
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.593
    Downloads
    53
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Router
    siemens
    SNR / Attn
    8.6(dB) / 25.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ανακοινωση των εργαζομενων λεει αλλα. Εξαρταται τι θεωρεις αληθεια.
    ακομα να μας πεις τι λεει, μεσα απο την ανακοινωση που ολοι διαβασαμε εδω..
    εκτος αν αυτα που ειχες γραψει εσυ, τα βλεπεις μες την ανακοινωση που ολοι διαβασαμε και δεν τα βρηκαμε μεσα.
    pc1
    case:coolermaster Silencio 550RC,psu: thermaltake 650watt, cpu: intel i7 2600k, m/b: Gigabyte Z68XP-UD4, Ram: 16GB-> Corsair XMS3 4x4GB DDR3-1600, vga: saphire ATI 6850 @2GB ram, SSD: Samsung 850pro 512GB, Hdd: 1TB WD
    pc2:
    case: Coolermaster n300,psu: Seasonic 620w bronze,cpu:i3 4160 3.6ghz,mb: Gigabyte GA-Z97-D3H,ram 1x8gb,vga: asus 9600GT 512mb Nvidia.Ssd: Samsung 840pro 256GB,160GB WD

  2. #77
    Εγγραφή
    02-12-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.850
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1020/13556kbps
    ISP
    Wind
    SNR / Attn
    16.2(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να λέμε αλήθειες. Νοιάζεται κανένας; Πραγματικά νοιάζεται κανένας για αυτούς τους ανθρώπους; Αν του χρόνου υπογράψουν ατομικές συμβάσεις στο μισό των σημερινών τους αποδοχών όχι απλά δεν θα χυθεί δάκρυ, όχι απλά δεν θα γυρίσει κάποιος να ασχοληθεί αλλά και να το μάθει (αν και δύσκολο), θα πετάξει καμιά ατάκα του στυλ "τυχεροί είναι που έχουν δουλειά".
    Να σου πω την αλήθεια, εγώ νοιάζομαι, γιατί πρόκειται για συνανθρώπους μου και γενικά έτσι έχω μάθει να λειτουργώ. Όταν έμαθα περί Jumbo και περί εκμετάλλευσης των εργαζομένων, περιόρισα τρομερά τις αγορές μου από εκεί (αν και δεν είμαι σίγουρη αν τελικά αυτό είναι καλό για τους εργαζόμενους, αλλά αυτή είναι μια άλλη ιστορία). ΕΠίσης, νοιάζομαι γιατί είμαι συνδρομήτρια της Wind και θέλω την εύρυθμη λειτουργία της εταιρείας ώστε να μην αντιμετωπίζω κι εγώ προβλήματα.

  3. #78
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Αν νοιαζόμασταν δεν θα είχαν περάσει όλοι αυτοί οι νόμοι που κάνουν σχεδόν αδύνατη την πετυχημένη προάσπιση των εργαζομένων. Καρφάκι δεν μας καίγεται ως κοινωνία.

  4. #79
    Εγγραφή
    30-11-2012
    Μηνύματα
    1.060
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ανακοινωση των εργαζομενων λεει αλλα. Εξαρταται τι θεωρεις αληθεια.
    Αυτό που θεωρώ πάντως εγώ αλήθεια, είναι αυτό που θα αποδειχθεί στην πράξη. Ας μην προτρέχουμε...

  5. #80
    Εγγραφή
    26-02-2014
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Οι εργαζόμενοι δεν θα έχουν επί της ουσίας κανένα δικαίωμα στη νέα εταιρεία. Η σύμβασή τους θα είναι ατομική και αυτή θα μπορεί να αλλάξει μονομερώς. Τις ίδιες παροχές θα τις διατηρήσουν για 20 μέρες!!! Δεν θα υπάρχει ούτε σωματείο, ούτε συλλογική σύμβαση. Πιο ξεκάθαρο δεν γίνεται σε όλους αυτούς που διάβασαν τις ανακοινώσεις των εταιρειών και διαπίστωσαν οτι δεν αλλάζουν οι όροι εργασίας.

    Ο συνδικαλιστής δεν είναι ούτε πολιτικός, ούτε αφεντικό. Ο συνδικαλιστής είναι το ίδιο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ με τον καθένα μας. Συνδικαλιστής θα μπορούσε να ήταν ο οποιοσδήποτε αρκεί να αποφάσιζε να θυσίαζε πράγματα απο τη ζωή του γιατί είναι μεγάλη ευθύνη. Η γσεε,η αδεδυ και όλο το συφερτό υποτυπώδους συνδικαλισμού δεν έχει σχέση με αυτό που πραγματικά είναι ο συνδικαλισμός. Έχουν λιμνάσει και θεωρούνται εργατοπατέρες επειδή έχουν εκμεταλλευτεί ένα σάπιο, σαθρό και πελατοκεντρικό σύστημα στο οποίο συμμετέχουμε ΟΛΟΙ μας. Το μόνο που σκέφτονται είναι η προσωπική τους βόλεψη. Αλλά λογικό είναι να αφού και σε αυτή τη περίπτωση έχουμε αυτό που είμαστε εμείς οι ίδιοι. Έχουμε σκατά πολιτικούς γιατί είμαστε εμείς οι ίδιοι σκατά. Για να μπορέσουμε να ξεφύγουμε απο αυτό θα χρειαστεί να "αδράξεις την ημέρα", αλλά δεν βαριέσαι θα το κάνει ο άλλος...

    Όποιος πιστεύει οτι φταίει ο συνδικαλισμός που υπάρχει ανεργία "πλανάται πλάνην οικτράν". Είμαστε μια κοινωνία που την ενδιαφέρει πρωτίστως ο εαυτούλης της. Δεν μας ενδιαφέρει που υπάρχουν ένα σωρό αυτοκτονίες. Δεν μας ενδιαφέρει που υπάρχουν εκατοντάδες χιλιάδες νεόπτωχοι, άστεγοι και επαίτες. Δεν μας ενδιαφέρει που εμείς οι ίδιοι δεν έχουμε λεφτά ούτε για την λαϊκή. Δεν μας ενδιαφέρει που το μισό εργατικό δυναμικό αυτή της χώρας είτε μεταναστεύει είτε σαπίζει μέσα στο σπίτι ανήμπορο να βρει δουλειά και το άλλο μισό εργάζεται με 400-500 ευρώ και του χρωστάνε μηνιάτικα. Αλλά μας ενδιαφέρει να αυξήσει τα κέρδη της η οποιαδήποτε πολυεθνική, η τράπεζα, ο μεγαλοεπιχειρηματίας γιατί με αυτό το τρόπο έρχεται ανάπτυξη.

    Μπορεί αρκετοί απο εσάς να θεωρείται οτι αυτές οι αναφορές να είναι άσχετες με το θέμα, αλλά ειλικρινά είναι πιο σχετικά απο οτιδήποτε άλλο. Αυτά που γράφω αφορούν εμένα και μόνο εμένα. Δεν αφορούν κανένα συμφορουμίτη μου. Είναι κάποιες σκέψεις και ανησυχίες τις οποίες σας τις μετέφερα γραπτά. Ας αναλάβει ο καθένας μας τις ευθύνες του και ας πράξει αναλόγως. Όλοι όμως θα είμαστε υπόλογοι με τη συμμετοχή τους ή μη, όχι στον θεό, αλλά σε πιο αυστηρούς κριτές που θα είναι τα ίδια τα παιδιά μας. Η ΣΙΩΠΗ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΝΟΧΗ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος rastaman : 05-03-14 στις 03:41.

  6. #81
    Εγγραφή
    23-10-2006
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.593
    Downloads
    53
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Router
    siemens
    SNR / Attn
    8.6(dB) / 25.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rastaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι εργαζόμενοι δεν θα έχουν επί της ουσίας κανένα δικαίωμα στη νέα εταιρεία. Η σύμβασή τους θα είναι ατομική και αυτή θα μπορεί να αλλάξει μονομερώς. Τις ίδιες παροχές θα τις διατηρήσουν για 20 μέρες!!! Δεν θα υπάρχει ούτε σωματείο, ούτε συλλογική σύμβαση. Πιο ξεκάθαρο δεν γίνεται σε όλους αυτούς που διάβασαν τις ανακοινώσεις των εταιρειών και διαπίστωσαν οτι δεν αλλάζουν οι όροι εργασίας.

    Ο συνδικαλιστής δεν είναι ούτε πολιτικός, ούτε αφεντικό. Ο συνδικαλιστής είναι το ίδιο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ με τον καθένα μας. Συνδικαλιστής θα μπορούσε να ήταν ο οποιοσδήποτε αρκεί να αποφάσιζε να θυσίαζε πράγματα απο τη ζωή του γιατί είναι μεγάλη ευθύνη. Η γσεε,η αδεδυ και όλο το συφερτό υποτυπώδους συνδικαλισμού δεν έχει σχέση με αυτό που πραγματικά είναι ο συνδικαλισμός. Έχουν λιμνάσει και θεωρούνται εργατοπατέρες επειδή έχουν εκμεταλλευτεί ένα σάπιο, σαθρό και πελατοκεντρικό σύστημα στο οποίο συμμετέχουμε ΟΛΟΙ μας. Το μόνο που σκέφτονται είναι η προσωπική τους βόλεψη. Αλλά λογικό είναι να αφού και σε αυτή τη περίπτωση έχουμε αυτό που είμαστε εμείς οι ίδιοι. Έχουμε σκατά πολιτικούς γιατί είμαστε εμείς οι ίδιοι σκατά. Για να μπορέσουμε να ξεφύγουμε απο αυτό θα χρειαστεί να "αδράξεις την ημέρα", αλλά δεν βαριέσαι θα το κάνει ο άλλος...

    Όποιος πιστεύει οτι φταίει ο συνδικαλισμός που υπάρχει ανεργία "πλανάται πλάνην οικτράν". Είμαστε μια κοινωνία που την ενδιαφέρει πρωτίστως ο εαυτούλης της. Δεν μας ενδιαφέρει που υπάρχουν ένα σωρό αυτοκτονίες. Δεν μας ενδιαφέρει που υπάρχουν εκατοντάδες χιλιάδες νεόπτωχοι, άστεγοι και επαίτες. Δεν μας ενδιαφέρει που εμείς οι ίδιοι δεν έχουμε λεφτά ούτε για την λαϊκή. Δεν μας ενδιαφέρει που το μισό εργατικό δυναμικό αυτή της χώρας είτε μεταναστεύει είτε σαπίζει μέσα στο σπίτι ανήμπορο να βρει δουλειά και το άλλο μισό εργάζεται με 400-500 ευρώ και του χρωστάνε μηνιάτικα. Αλλά μας ενδιαφέρει να αυξήσει τα κέρδη της η οποιαδήποτε πολυεθνική, η τράπεζα, ο μεγαλοεπιχειρηματίας γιατί με αυτό το τρόπο έρχεται ανάπτυξη.

    Μπορεί αρκετοί απο εσάς να θεωρείται οτι αυτές οι αναφορές να είναι άσχετες με το θέμα, αλλά ειλικρινά είναι πιο σχετικά απο οτιδήποτε άλλο. Αυτά που γράφω αφορούν εμένα και μόνο εμένα. Δεν αφορούν κανένα συμφορουμίτη μου. Είναι κάποιες σκέψεις και ανησυχίες τις οποίες σας τις μετέφερα γραπτά. Ας αναλάβει ο καθένας μας τις ευθύνες του και ας πράξει αναλόγως. Όλοι όμως θα είμαστε υπόλογοι με τη συμμετοχή τους ή μη, όχι στον θεό, αλλά σε πιο αυστηρούς κριτές που θα είναι τα ίδια τα παιδιά μας. Η ΣΙΩΠΗ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΝΟΧΗ.
    θα συμφωνησω μαζι σου, αν μου πεις που το λεει αυτο στην ανακοινωση ή που το ξερεις.. απο που πηγαζει δηλαδη αυτο το 20ημερο κτλ. Επισης, προσωπικα, πιστευω οτι αν θελουν να απολυσουν πολλους ή να τους αλλαξουν μονομερως τις συμβασεις γινεται και τωρα οπως ειναι, στη vodafone,τους το δινει ο νομος ελευθερα, δε χρειαζεται να κανουν ολη αυτη τη βαβουρα.
    pc1
    case:coolermaster Silencio 550RC,psu: thermaltake 650watt, cpu: intel i7 2600k, m/b: Gigabyte Z68XP-UD4, Ram: 16GB-> Corsair XMS3 4x4GB DDR3-1600, vga: saphire ATI 6850 @2GB ram, SSD: Samsung 850pro 512GB, Hdd: 1TB WD
    pc2:
    case: Coolermaster n300,psu: Seasonic 620w bronze,cpu:i3 4160 3.6ghz,mb: Gigabyte GA-Z97-D3H,ram 1x8gb,vga: asus 9600GT 512mb Nvidia.Ssd: Samsung 840pro 256GB,160GB WD

  7. #82
    Εγγραφή
    14-07-2004
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    1.688
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ αυτό που έχω να πω βάση εμπειρίας, είναι ότι τα πράγματα εκατέρωθεν δεν είναι ποτέ αγνά και ξεκάθαρα.
    Υπάρχουν δυστυχώς σκοπιμότητες και από τους εργοδότες (κυρίως) και από τους συνδικαλιστές και από τους εργαζόμενους.
    Βέβαια οι εργοδότες είναι στις περισσότερες περιπτώσεις αυτοί που με γνώμονα τη μεγιστοποίηση του κέδρους τους, πατάνε επί πτωμάτων χωρίς να τους ενδιαφέρει ο ανθρώπινος παράγοντας και μοναδικό τους μέλημα είναι να επωφεληθούν από τις εκάστοτε καταστάσεις εις βάρος όλων των άλλων.
    Το μόνο σίγουρο, είναι πως μερίδιο ευθύνης στην κατάσταση που έχουμε φτάσει, αναλογεί σε όλους μας.

  8. #83
    Εγγραφή
    26-02-2014
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikos_Mpl Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα συμφωνησω μαζι σου, αν μου πεις που το λεει αυτο στην ανακοινωση ή που το ξερεις.. απο που πηγαζει δηλαδη αυτο το 20ημερο κτλ. Επισης, προσωπικα, πιστευω οτι αν θελουν να απολυσουν πολλους ή να τους αλλαξουν μονομερως τις συμβασεις γινεται και τωρα οπως ειναι, στη vodafone,τους το δινει ο νομος ελευθερα, δε χρειαζεται να κανουν ολη αυτη τη βαβουρα.
    Αυτό το έχουν πει οι διοικούντες των δυο εταιρειών στις συζητήσεις που είχαν με τα σωματεία. Οτι οι παροχές θα ισχύουν μέχρι την λήξη των συμβάσεων, δλδ στις 31/3 για τη vodafone και στις 30/9 για τους εργαζόμενους που θα μεταφερθούν απο την wind.

    Δεν υπάρχει η δυνατότητα να αλλάξουν μονομερώς οι συμβάσεις αν είσαι υπάλληλος των δυο εταιρειών γιατί έχεις συλλογική σύμβαση. Οι συμβάσεις όταν λήγουν, ξεκινούν οι διαπραγματεύσεις για την ανανέωση αυτών. Αυτό δεν θα μπορεί να γίνει στη νέα εταιρεία γιατί δεν υπάρχει σωματείο εκεί.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thenetpoet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ αυτό που έχω να πω βάση εμπειρίας, είναι ότι τα πράγματα εκατέρωθεν δεν είναι ποτέ αγνά και ξεκάθαρα.
    Υπάρχουν δυστυχώς σκοπιμότητες και από τους εργοδότες (κυρίως) και από τους συνδικαλιστές και από τους εργαζόμενους.
    Βέβαια οι εργοδότες είναι στις περισσότερες περιπτώσεις αυτοί που με γνώμονα τη μεγιστοποίηση του κέδρους τους, πατάνε επί πτωμάτων χωρίς να τους ενδιαφέρει ο ανθρώπινος παράγοντας και μοναδικό τους μέλημα είναι να επωφεληθούν από τις εκάστοτε καταστάσεις εις βάρος όλων των άλλων.
    Το μόνο σίγουρο, είναι πως μερίδιο ευθύνης στην κατάσταση που έχουμε φτάσει, αναλογεί σε όλους μας.

    Θα μπορέσω να συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου απο την στιγμή που αποδεχτούμε οτι οι μεν πατάνε επί πτωμάτων για την μεγιστοποίηση των κερδών τους και οι δε οτι αποδέχονται το ρόλο τους ως πτώματα.

  9. #84
    Εγγραφή
    13-01-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    520
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν νοιαζόμασταν δεν θα είχαν περάσει όλοι αυτοί οι νόμοι που κάνουν σχεδόν αδύνατη την πετυχημένη προάσπιση των εργαζομένων. Καρφάκι δεν μας καίγεται ως κοινωνία.
    Έτσι ακριβώς .Εχουν επιτύχει απόλυτα σε αυτόν τον τομέα και πολύ αμφιβάλλω αν μπορεί αυτή η νοοτροπία να αναστραφεί πλέον .


  10. #85
    Εγγραφή
    14-07-2004
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    1.688
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από npats Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι ακριβώς .Εχουν επιτύχει απόλυτα σε αυτόν τον τομέα και πολύ αμφιβάλλω αν μπορεί αυτή η νοοτροπία να αναστραφεί πλέον .
    Οι νόμοι αυτοί θεωρητικά έχουν ισχύ όσο εξαρτόμαστε από τους δανειστές για να παίρνουμε τη δόση μας (τα χρήματα, μην πάει το μυαλό σας αλλού)...
    Αυτή ήταν και η μέχρι τώρα δικαιολογία.
    Στο χέρι μας είναι να τους αλλάξουμε εν καιρώ όταν (και αν) δεν θα έχουμε σχέση εξάρτησης.

  11. #86
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    6.463
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Alcatel 585 v7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thenetpoet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μόνο σίγουρο, είναι πως μερίδιο ευθύνης στην κατάσταση που έχουμε φτάσει, αναλογεί σε όλους μας.
    Παγκαλε εσυ;;;;;;
    Προσοχη!!!!!!!! Τα αυτια εχουν τοιχους.

    Ιστοριες καθημερινης τρελλας και παλης.
    Ημερολογιο ανεργου

  12. #87
    Εγγραφή
    14-07-2004
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    1.688
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παγκαλε εσυ;;;;;;
    χαχα μακριά από μένα τέτοιος χαρακτηρισμός.
    Εσύ υποστηρίζεις ότι δεν έχουμε καμία ευθύνη, η απλά κάνεις πλάκα?

  13. #88
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    6.463
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Alcatel 585 v7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thenetpoet Εμφάνιση μηνυμάτων
    χαχα μακριά από μένα τέτοιος χαρακτηρισμός.
    Εσύ υποστηρίζεις ότι δεν έχουμε καμία ευθύνη, η απλά κάνεις πλάκα?
    Φυσικα, εχει ευθυνη ο εργαζομενος οταν του κοβουν το μεροκαματο. Τι δηλαδη; τα αφεντικα δε εχουν ψυχη;
    Ξερεις ποσο κανει ενα καγιεν; ποσα λεφτα θελει να πας Σααβτοκυριακο στην Μυκονο με την μοντελα;
    Και εχεις απο πανω τους συνδικαλιστες να ζητανε τα δεδουλευμενα. Που το ακουσατε ρε αυτο; Ακους εκει εργατικα δικαιωματα.... χαλασε ο κοσμος.
    Προσοχη!!!!!!!! Τα αυτια εχουν τοιχους.

    Ιστοριες καθημερινης τρελλας και παλης.
    Ημερολογιο ανεργου

  14. #89
    Εγγραφή
    14-07-2004
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    1.688
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικα, εχει ευθυνη ο εργαζομενος οταν του κοβουν το μεροκαματο. Τι δηλαδη; τα αφεντικα δε εχουν ψυχη;
    Ξερεις ποσο κανει ενα καγιεν; ποσα λεφτα θελει να πας Σααβτοκυριακο στην Μυκονο με την μοντελα;
    Και εχεις απο πανω τους συνδικαλιστες να ζητανε τα δεδουλευμενα. Που το ακουσατε ρε αυτο; Ακους εκει εργατικα δικαιωματα.... χαλασε ο κοσμος.
    Θα συμφωνήσω γενικά μαζί σου, αν και νομίζω ότι είναι λογικό για οποιονδήποτε όταν αυξάνονται τα εισοδήματά του, να αποζητά και καλύτερη ζωή είτε αυτό είναι καγιέν είτε να πάρει στα παιδιά του 2 ρούχα αντί για 1.
    Το κακό είναι ότι όταν μειώνονται τα εισοδήματα, εμείς οι εργαζόμενοι κόβουμε ακόμα και από τα βασικά ενώ τα αφεντικά κόβουν υπαλλήλους και μισθούς υπαλλήλων για να συνεχίσουν οι ίδιοι να ζουν πλουσιοπάροχα όπως και πριν. Ή ακόμα χειρότερα, φαλιρίζουν τις εταιρείες τους ενώ οι ίδιοι έχουν ατέλειωτη περιουσία και ουσιαστικά φεσώνουν τους υπαλλήλους τους με τα δεδουλευμένα, τους προμηθευτές με τις οφειλές κτλ...

  15. #90
    Εγγραφή
    06-09-2011
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blkik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αθάνατος ελληνικός συνδικαλισμός.
    Πριν ακόμα ενημερωθούν για τον τρόπο και τις διαδικασίες κηρύσσουν απεργία.
    Μετά φταίει η ανάπτυξη που δεν έρχεται
    Tων φρόνιμων τα παιδιά

    Το αυτό που αναφέρεις, έχει οδηγήσει πολλές εταιρίες στο κλείσιμο. Το συνδικαλιστικό κατεστημένο τις περισσότερες φορές δε φέρνει το επιθυμητό αποτέλεσμα. Το αντίθετο θα έλεγα.

    Σε κάθε περίπτωση και από αυτό που καταλαβαίνω εγώ προσωπικά (λαμβάνοντας υπόψη και το νομικό πλαίσιο), δε χάνει κανείς τη δουλειά του. Απλά θα μεταφερθούν τα δικαιώματα των εργαζομένων αυτούσια στη νέα εταιρία. Σε κάθε περίπτωση μην προτρέχουμε. Ο χρόνος θα δείξει

Σελ. 6 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-07-16, 20:20
  2. Μηνύματα: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-14, 02:15
  3. Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-13, 00:18
  4. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-13, 08:20

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας