Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-25 από 25
  1. #16
    Εγγραφή
    22-04-2005
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.244
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000
    ISP
    KPN
    Path Level
    Interleaved
    Ναι βέβαια υποκινούν συμφέροντα....

    Η αλήθεια καίει το ξέρουμε!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος NoName22 : 04-03-07 στις 02:42.

  2. #17
    Εγγραφή
    02-02-2006
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Shared
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    HOL
    Router
    FRITZ!Box Fon Annex A,
    SNR / Attn
    30(dB) / 14(dB)
    Είναι αλήθεια ότι πλέον η κατάσταση με τις "γρήγορες γραμμές" ADSL έφτασε σε κάποια κορυφή (ή μήπως πρέπει να πω "πάτο". Μόλις πριν από 20 μέρες έκανα "αναβάθμιση" από 768 σε 1024, μια ταχύτητα που την αγγίζει μόλις 20 ώρες στη διάρκεια μιας εβδομάδος.

    Δυστυχώς, όμως, απ' ότι έμαθα εξ ακοής, είναι "σύνδεση με download το πολύ μέχρι 1 Mbps". Τι θα πει "το πολύ"; Δηλαδή την περισσότερη ώρα θα "αγωνίζεται" η γραμμή να φτάσει έστω και το 70% της ταχύτητας (πράγμα που συμβαίνει όντως); Βέβαια και έτσι προσπαθώ να είμαι "ευχαριστημένος" (γιατί αν ακούσετε τι σκέφτομαι...) αλλά για πόσο; Από την αρχή που σημείωσα το συμβάν αυτό, άρχισα να το μετανιώνω. Ναι, ναι!!! Με την προηγούμενη ταχύτητα, ήξερα ότι ήταν όσο έλεγε. Τώρα;;;

    Στο εξωτερικό, και ειδικότερα στο "Δυτικό Μπλοκ", τουλάχιστον, δεν υπάρχουν αυτές οι καταστάσεις. Εκεί σου λένε 1024, ΕΙΝΑΙ 1024.

    Βέβαια από φήμες ακούω, ότι δόθηκαν πολλές γραμμές ADSL και έτσι η συμφόρηση μεγάλωσε, αλλά με τον εξοπλισμό που έχουν δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν. Αλλά και έτσι να ΜΗΝ είναι, εγώ δεν βλέπω την κατάσταση της σύνδεσής μου;

    Δυστυχώς όμως αυτά θα συνεχίζουν και κάποιοι θα μας εκμεταλλεύονται έτσι, μέχρι εμείς, οι χρήστες να πάρουμε τα γκέμια στα χέρια μας. Πως; Δεν μπορούμε σαν φόρουμ να ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΜΕ;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AncientMariner : 04-03-07 στις 22:47.

  3. #18
    Εγγραφή
    22-04-2005
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.244
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000
    ISP
    KPN
    Path Level
    Interleaved
    Μπα και στο Δυτικό μπλόκ σου λένε μέχρι 20mbps.

  4. #19
    Εγγραφή
    14-01-2007
    Μηνύματα
    2.591
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ
    Router
    speedtouch 585i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NoName22 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι βέβαια υποκινούν συμφέροντα....

    Η αλήθεια καίει το ξέρουμε!
    Σου χρωστάω μια απάντηση αλλά μέχρι τώρα δεν έχω κάτι ξεκάθαρο. Φαίνεται ότι η καθυστέρηση του ΟΤΕ είναι συνδυασμός αρκετών πραγμάτων.

    Ένα απλό παράδειγμα. Δεν ξέρω ακριβώς γιατί αλλά όταν ένας πάροχος στέλνει στο ΟΤΕ αίτημα διακοπής ADSL ( για να αλλάξει ο συνδρομητής εταιρεία είτε πάει ΟΤΕ είτε αλλού που μπορεί νάναι και το zisto ή το 2play) έχει σημασία αν ο πάροχος στην αίτηση ζητάει ΔΙΑΚΟΠΗ ή ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ.

    Προφανώς έχει σχέση με το 12μηνο συμβόλαιο της εταιρείας με τον ΟΤΕ. Αν δεν πάει η σωστή αίτηση (δεν έχω καταλάβει ακόμα την ακριβή διαφορά) ο ΟΤΕ δεν προχωράει την αίτηση και ο συνδρομητής γίνεται μπαλάκι.

    Η εταιρεία λέει ότι φταίει ο ΟΤΕ και ο ΟΤΕ υποστηρίζει ότι ο πάροχος εν γνώσει του στέλνει λανθασμένη αίτηση ξέροντας εκ των προτέρων ότι δεν θα προχωρήσει.

    Ούτε η εταιρεία ενημερώνει τον συνδρομητή αλλά ούτε και ο ΟΤΕ.

    Σε κάποια από τις δύο περιπτώσεις ο πάροχος πρέπει να στείλει στον ΟΤΕ και το όνομα του νέου
    συνδρομητή που θα πάρει πλέον τη γραμμή. Αν δεν το στείλει ή ζητήσει για μια περιοχή που δεν υπάρχουν πόρτες, η αίτηση εκκρεμεί και ο αρχικός συνδρομητής γίνεται μπαλάκι.

    Δεν ξέρω ποιος φταίει αλλά σε δύο περιπτώσεις γνωστών μου με Vivodi και Tellas που ο πάροχος έστειλε στον ΟΤΕ τη σωστή αίτηση ( μετά τα μπινελίκια του συνδρομητή) εκ των υστέρων, το πρόβλημα λύθηκε άμεσα

  5. #20
    Εγγραφή
    22-04-2005
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.244
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000
    ISP
    KPN
    Path Level
    Interleaved
    Αυτό που λές παραπάνω είναι σωστό το έχω συναντησει!

  6. #21
    Εγγραφή
    14-01-2007
    Μηνύματα
    2.591
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ
    Router
    speedtouch 585i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NoName22 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που λές παραπάνω είναι σωστό το έχω συναντησει!
    Δεν έχω όμως καταλάβει αν ο πάροχος εκβιάζει έμμεσα τον ΟΤΕ με την λανθασμένη αίτηση ή ο ΟΤΕ αυθαίρετα δεν την κάνει δεκτή.

    Πάντως και στις δύο περιπτώσεις που είχα προσωπική άποψη, ο πάροχος έστειλε διαφορετική αίτηση και η διακοπή από τον ΟΤΕ έγινε άμεσα.

  7. #22
    Εγγραφή
    22-04-2005
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.244
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000
    ISP
    KPN
    Path Level
    Interleaved
    Κοίτα πρώτα από όλα μην περιμένεις από τους παρόχους να έχουν επεξηγήσει σε κάποιον σωστά τις λειτουργίες του CRM,απλά του δίνουν username/pass και τέρμα.Στο λέω εκ πείρας, και από την άλλη σίγουρα δεν έχει να κάνει με επιτηδευμένη κίνηση παρόχου ή ΟΤΕ απλά συμβαίνουν λάθη που συνήθως τα πληρώνουν οι καταναλωτές.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος NoName22 : 04-03-07 στις 23:32.

  8. #23
    Εγγραφή
    26-11-2005
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    Forthnet
    Router
    Crypto F2
    [quote=AncientMariner;1033667]Είναι αλήθεια ότι πλέον η κατάσταση με τις "γρήγορες γραμμές" ADSL έφτασε σε κάποια κορυφή (ή μήπως πρέπει να πω "πάτο". Μόλις πριν από 20 μέρες έκανα "αναβάθμιση" από 768 σε 1024, μια ταχύτητα που την αγγίζει μόλις 20 ώρες στη διάρκεια μιας εβδομάδος.

    Δυστυχώς, όμως, απ' ότι έμαθα εξ ακοής, είναι "σύνδεση με download το πολύ μέχρι 1 Mbps". Τι θα πει "το πολύ"; Δηλαδή την περισσότερη ώρα θα "αγωνίζεται" η γραμμή να φτάσει έστω και το 70% της ταχύτητας (πράγμα που συμβαίνει όντως); Βέβαια και έτσι προσπαθώ να είμαι "ευχαριστημένος" (γιατί αν ακούσετε τι σκέφτομαι...) αλλά για πόσο; Από την αρχή που σημείωσα το συμβάν αυτό, άρχισα να το μετανιώνω. Ναι, ναι!!! Με την προηγούμενη ταχύτητα, ήξερα ότι ήταν όσο έλεγε. Τώρα;;;

    Στο εξωτερικό, και ειδικότερα στο "Δυτικό Μπλοκ", τουλάχιστον, δεν υπάρχουν αυτές οι καταστάσεις. Εκεί σου λένε 1024, ΕΙΝΑΙ 1024.

    Βέβαια από φήμες ακούω, ότι δόθηκαν πολλές γραμμές ADSL και έτσι η συμφόρηση μεγάλωσε, αλλά με τον εξοπλισμό που έχουν δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν. Αλλά και έτσι να ΜΗΝ είναι, εγώ δεν βλέπω την κατάσταση της σύνδεσής μου;

    Δυστυχώς όμως αυτά θα συνεχίζουν και κάποιοι θα μας εκμεταλλεύονται έτσι, μέχρι εμείς, οι χρήστες να πάρουμε τα γκέμια στα χέρια μας. Πως; Δεν μπορούμε σαν φόρουμ να ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΜΕ;[/qu
    Η τεχνολογία DSL εκ φύσεως δεν παρέχει εγγυημένες ταχύτητες.
    Διαβάστε πρώτα περί τίνος πρόκειται και μετά κάντε κριτική.

  9. #24
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από evmourelatos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο εξωτερικό, και ειδικότερα στο "Δυτικό Μπλοκ", τουλάχιστον, δεν υπάρχουν αυτές οι καταστάσεις. Εκεί σου λένε 1024, ΕΙΝΑΙ 1024.
    Oh mon dieu, τι κακό κι αυτό με το εξωτερικό.
    Τώρα να σε βγάλω από την πλάνη σου ή όχι;

  10. #25
    Εγγραφή
    26-11-2005
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    Forthnet
    Router
    Crypto F2
    Βγάλε τον Ancient Mariner στον οποίο έκανα quote.
    Δικές μου είναι μόνο οι γραμμές στο τέλος:
    Η τεχνολογία DSL εκ φύσεως δεν παρέχει εγγυημένες ταχύτητες.
    Διαβάστε πρώτα περί τίνος πρόκειται και μετά κάντε κριτική.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Μάχη προσφορών στο γρήγορο Internet
    Από nnn στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-07, 14:07
  2. Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-07, 15:30
  3. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-06, 13:09
  4. Οικονομική πρόσβαση στο γρήγορο Internet
    Από aesir στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-05, 19:48

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας