Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 64
  1. #1
    Εγγραφή
    11-09-2009
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    424
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Καλησπερα,

    Εχω μια απορια. Χρησιμοποιω το Comodo internet security. Μαζι με το cis δεν εχω εγκαταστησει καποιο αλλο προγραμμα καθαρισμου για αποφυγει conflicts.

    Εχω ακουσει οτι αν εχω υποψια για μολυνσει (spyware,trojan,virus κτλ) στον υπολογιστη πρεπει να κανω scan και απο safe mode.

    Ας πουμε οτι η μολυνση δεν φευγει με το cis και θελω να εγκαταστησω ενα αλλο προγραμμα καθαρισμου πως θα το κανω;


    Θελω να πω οτι σε περιπτωση μολυνσεις δεν πρεπει να κανω unistall το προγραμμα καθαρισμου απο τον υπολογιστη μου γιατι μπορει να γινουν χειροτερα τα πραγματα. Αν τωρα εγω θελω να κανω unistall πχ το cis και να κανω install το malwarebytes πως θα το κανω; και απο που θα το κανω απο safe mode η' απο normal mode;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kostkalaitz : 16-08-14 στις 14:08.
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  2. #2
    Εγγραφή
    29-01-2009
    Μηνύματα
    4.504
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Μπορείς να έχεις και το ένα και το άλλο πρόγραμμα , δηλαδή και antivirus και malwarebytes μαζί , εγώ προτείνω πάντως να βρεις έναν καθαρό υπολογιστή και να φτιάξεις αυτό το cd

    http://www.adslgr.com/forum/threads/...vira-Rescue-CD

    για να καθαρίζεις τον υπολογιστή ...........

  3. #3
    Εγγραφή
    11-09-2009
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    424
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eagle13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να έχεις και το ένα και το άλλο πρόγραμμα , δηλαδή και antivirus και malwarebytes μαζί , εγώ προτείνω πάντως να βρεις έναν καθαρό υπολογιστή και να φτιάξεις αυτό το cd

    http://www.adslgr.com/forum/threads/...vira-Rescue-CD

    για να καθαρίζεις τον υπολογιστή ...........

    Δεν γινεται να εχω δυο προγραμματα καθαρισμου μπορει να εχω προβληματα με conflicts.

    Τωρα για το rescue cd εχει και η comodo απλα πιο ειναι καλυτερο να κανω scan σε safe mode η' scan απο rescue cd; εννοω που θα βρεθει πιο ευκολα η μολυνση;
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  4. #4
    Εγγραφή
    29-01-2009
    Μηνύματα
    4.504
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Συνήθως τα live cd όπως το rescue cd avira κάνει καλύτερη δουλειά από τα κλασσικά antivirus ελέγχουν το σύστημα πολύ καλά , μπορείς να έχεις και τα δυο μαζί .... εσύ που ξέρεις πως θα έχεις conflicts ;

  5. #5
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostkalaitz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν γινεται να εχω δυο προγραμματα καθαρισμου μπορει να εχω προβληματα με conflicts.
    Μπορείς να έχεις όσα προγράμματα καθαρισμού θέλεις.

    Αυτό που δεν πρέπει να έχεις είναι 2 προγράμματα antivirus να τρέχουν ταυτόχρονα.

    Για ποιο σωστά αποτελέσματα θα πρέπει να κάνεις σάρωση και από Safe mode και

    με το Live CD.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #6
    Εγγραφή
    30-08-2008
    Περιοχή
    Δραμα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    700
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9.662/1.021
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    Χλαπατσα H300
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostkalaitz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν γινεται να εχω δυο προγραμματα καθαρισμου μπορει να εχω προβληματα με conflicts.

    Τωρα για το rescue cd εχει και η comodo απλα πιο ειναι καλυτερο να κανω scan σε safe mode η' scan απο rescue cd; εννοω που θα βρεθει πιο ευκολα η μολυνση;
    Tο Malwarebytes εαν εχεις την δωρεαν εκδοση κανει σκαναρισμα μονο on demand.
    Μπορεις να κατεβασεις εαν θελεις το Malwarebytes Chameleon που εγκαθιστα και τρεχει το Malwarebytes σε ηδη μολυσμενους υπολογιστες.
    https://www.malwarebytes.org/chameleon/
    Προσωπικα εχω το Emsisoft Emergency Kit που τρεχει απο στικακι (για τις δυσκολες μερες)...

  7. #7
    Εγγραφή
    11-09-2009
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    424
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eagle13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνήθως τα live cd όπως το rescue cd avira κάνει καλύτερη δουλειά από τα κλασσικά antivirus ελέγχουν το σύστημα πολύ καλά , μπορείς να έχεις και τα δυο μαζί .... εσύ που ξέρεις πως θα έχεις conflicts ;
    Δεν το ξερω αλλα αν υπαρξει conflict μπορει και να μην φανει.
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  8. #8
    Εγγραφή
    11-09-2009
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    424
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostkalaitz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν γινεται να εχω δυο προγραμματα καθαρισμου μπορει να εχω προβληματα με conflicts.
    Μπορείς να έχεις όσα προγράμματα καθαρισμού θέλεις.

    Αυτό που δεν πρέπει να έχεις είναι 2 προγράμματα antivirus να τρέχουν ταυτόχρονα.

    Για ποιο σωστά αποτελέσματα θα πρέπει να κάνεις σάρωση και από Safe mode και

    με το Live CD.
    Ναι αλλα δεν θα φανει αν υπαρξει conflict οποτε καλυτερα ενα ενα. Στην περιπτωση μου το cis εχει και av και το cleanning essential που ειναι antimalware παρομοιο με το malwarebytes. Οποτε οτι και να βαλω θα υπαρξει conflict για αυτο λεω ενα ενα προγραμμα καθαρισμου.



    Πως ομως θα κανω unistall το ενα προγραμμα καθαρισμου και θα install το αλλο; αφου δεν μπορω να κανω install αυτο που εχω ηδη μπορει να χειροτερεψει την κατασταση. Θελω να πω αυτο που σκεφτομαι ειναι πχ να κανω install malwarebytes και μετα unistall cis. Δηλαδη να μην αφησω τον υπολογιστη χωρις προγραμμα προστασιας.
    συμφωνεις;
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  9. #9
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostkalaitz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αλλα δεν θα φανει αν υπαρξει conflict οποτε καλυτερα ενα ενα. Στην περιπτωση μου το cis εχει και av και το cleanning essential που ειναι antimalware παρομοιο με το malwarebytes. Οποτε οτι και να βαλω θα υπαρξει conflict για αυτο λεω ενα ενα προγραμμα καθαρισμου.



    Πως ομως θα κανω unistall το ενα προγραμμα καθαρισμου και θα install το αλλο; αφου δεν μπορω να κανω install αυτο που εχω ηδη μπορει να χειροτερεψει την κατασταση. Θελω να πω αυτο που σκεφτομαι ειναι πχ να κανω install malwarebytes και μετα unistall cis. Δηλαδη να μην αφησω τον υπολογιστη χωρις προγραμμα προστασιας.
    συμφωνεις;
    Eπαναλαμβάνω ποιο αναλυτικά, γιατί μάλλον δεν έγινα αντιληπτός.

    Δεν πρέπει να έχουμε 2 antivirus να τρέχουν και να σκανάρουν το σύστημα ταυτόχρονα και Live(πλεονασμός έκφρασης βέβαια, αλλά για να

    γίνω καλύτερα αντιληπτός).

    Αν έχεις ένα και τρέχει έχει ήδη σκανάρει το αρχείο που έχεις κατεβάσει, οπότε πως θα δημιουργηθεί

    conflict με το άλλο που θα ξεκινήσεις άλλη στιγμή για να σκανάρεις τον υπολογιστή;;;

    To πρώτο έχει ήδη αποφασίσει τι είναι το αρχείο και αν πρέπει να επέμβει, οπότε αφήνει ήσυχο το

    άλλο να κάνει την δουλειά του.

    Για ακόμη μια φορά λοιπόν μπορείς να έχεις όσα προγράμματα σάρωσης θέλεις στον υπολογιστή σου και

    να κάνεις σκανάρισμα, αλλά Live μόνο ένα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #10
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostkalaitz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το ξερω αλλα αν υπαρξει conflict μπορει και να μην φανει.
    Αν υπάρξει conflict θα φανεί, να είσαι σίγουρος. Και τι εννοούμε με το conflict.

    Όλα τα προγράμματα antivirus χρησημοποιούν κάποιους ορισμούς
    τις λεγόμενες και υπογραφές για τους ιούς και το malware που ανιχνεύουν.

    Αν τρέχεις δύο πρόγράμματα antivirus μαζί, μπορεί το ένα να ανιχνεύσει σαν ιο
    τους ορισμούς (υπογραφές) που χρησημοποιεί το άλλο και να τις διαγράψει

    Με λίγα λόγια κάποιο από τα δύο ή και τα δύο να μην δουλεύουν σωστά,
    αν δεν έχεουν τους ορισμούς ιών.

    Ένα άλλο θέμα που μπορεί να παρουσιαστεί είναι
    ο ταυτόχρονος έλεγχος ενός προγράμματος κι από τα δύο μαζί.

    Και ειδικά αν πρόκειται για κάποιο αρχείο των Windows με κατάληξη (DLL, .sys κλπ.)
    μπορεί να ΄λεχεις μέχρι και μπλε οθόνη (BSOD) και τα Windows να μην λειτουργούν.

    Αυτό ισχύει όμως μόνο για τα antivirus

    Τα λεγόμενα antimalware όμως δουλεύουν τελείως διαφορετικά,
    οπότε δεν δημιουργούν τα παραπάνω conflict.

    Mπορείς λοιπόν να έχεις μόνο ένα antivirus κι όσα antimalware θέλεις.
    Π.χ. antimalware αυτή την στιγμή εγώ έχω τρία.
    Spybot S&D, Ad-Aware και Malwarebytes.

    To μόνο πρόβλημα αν τρέχουν και τα τρία μαζί με την εκκίνηση των Windows,
    είναι η καθυστέρηση στο φόρτωμα, και η παραπάνω μνήμη που χρειάζονται.

    Το spybot μόνο του θέλει γύρω στα 8ΜΒ. Και τα τρία μαζί θέλουν γύρω στα 30 MB.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  11. #11
    Εγγραφή
    11-09-2009
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    424
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Να ρωτησω κατι αλλο θα σας απαντησω σε λιγο για τα conflicts.

    1) Θελω να τρεξω το cis στο λαπτοπ που εκανα recovery partition απο το προηγουμενο θεμα. Δοκιμασα το cis σε safe mode και δεν δουλευει σωστα ειναι ολα κοκκινα. Το ετρεξα και σε safe mode networking τα ιδια. Υπαρχει καποιο προβλημα με το προγραμμα καθαρισμου που χρησημοποιω η' ολα τα προγραμματα καθαρισμου εχουν προβλημα σε τετοιο περιβαλον; Το malwarebytes δεν εχει καποιο προβλημα.

    2) Μπορω να φτιαξω το rescue cd μεσα απο το λαπτοπ που του ειχα κανει recovery partition; εννοω και μολυνση να εχει το λαπτοπ το rescue cd σε linux δεν ειναι;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kostkalaitz : 18-08-14 στις 11:31.
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  12. #12
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostkalaitz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτησω κατι αλλο θα σας απαντησω σε λιγο για τα conflicts.

    1) Θελω να τρεξω το cis στο λαπτοπ που εκανα recovery partition απο το προηγουμενο θεμα. Δοκιμασα το cis σε safe mode και δεν δουλευει σωστα ειναι ολα κοκκινα. Το ετρεξα και σε safe mode networking τα ιδια. Υπαρχει καποιο προβλημα με το προγραμμα καθαρισμου που χρησημοποιω η' ολα τα προγραμματα καθαρισμου εχουν προβλημα σε τετοιο περιβαλον; Το malwarebytes δεν εχει καποιο προβλημα.

    2) Μπορω να φτιαξω το rescue cd μεσα απο το λαπτοπ που του ειχα κανει recovery partition; εννοω και μολυνση να εχει το λαπτοπ το rescue cd σε linux δεν ειναι;
    Δοκίμασες να το ξεκινήσεις και δεν ξεκινάει;;;; Δεν είναι όλα έτσι, το δικό μου τρέχει και σε ασφαλή λειτουργία.

    Δεν υπάρχει τέτοιος περιορισμός, μολυσμένου PC, από τις οδηγίες του δικού μου τουλάχιστον AV, για το rescue cd σε CD/DVD.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #13
    Εγγραφή
    11-09-2009
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    424
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostkalaitz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτησω κατι αλλο θα σας απαντησω σε λιγο για τα conflicts.

    1) Θελω να τρεξω το cis στο λαπτοπ που εκανα recovery partition απο το προηγουμενο θεμα. Δοκιμασα το cis σε safe mode και δεν δουλευει σωστα ειναι ολα κοκκινα. Το ετρεξα και σε safe mode networking τα ιδια. Υπαρχει καποιο προβλημα με το προγραμμα καθαρισμου που χρησημοποιω η' ολα τα προγραμματα καθαρισμου εχουν προβλημα σε τετοιο περιβαλον; Το malwarebytes δεν εχει καποιο προβλημα.

    2) Μπορω να φτιαξω το rescue cd μεσα απο το λαπτοπ που του ειχα κανει recovery partition; εννοω και μολυνση να εχει το λαπτοπ το rescue cd σε linux δεν ειναι;
    Δοκίμασες να το ξεκινήσεις και δεν ξεκινάει;;;; Δεν είναι όλα έτσι, το δικό μου τρέχει και σε ασφαλή λειτουργία.

    Δεν υπάρχει τέτοιος περιορισμός, μολυσμένου PC, από τις οδηγίες του δικού μου τουλάχιστον AV, για το rescue cd σε CD/DVD.
    Μια φορα που δοκιμασα ξεκινησε σε ασφαλη λειτουργια απλα αντι να μου τα εμφανιζει ολα πρασινα και ασφαλη μου τα εμφανιζει κοκκινα και risky το cis. Εμενα ειναι internet security οχι av δεν ξερω αν εχει σημασια. Εσενα λειτουργει κανονικα το av; Ποιο χρησημοποιεις;


    Τωρα για το rescue cd μηπως εννοειται να μην το καψω σε λαπτοπ με μολυνση; η' επειδη ειναι σε linux δεν εχω προβλημα;
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  14. #14
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostkalaitz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια φορα που δοκιμασα ξεκινησε σε ασφαλη λειτουργια απλα αντι να μου τα εμφανιζει ολα πρασινα και ασφαλη μου τα εμφανιζει κοκκινα και risky το cis. Εμενα ειναι internet security οχι av δεν ξερω αν εχει σημασια. Εσενα λειτουργει κανονικα το av; Ποιο χρησημοποιεις;


    Τωρα για το rescue cd μηπως εννοειται να μην το καψω σε λαπτοπ με μολυνση; η' επειδη ειναι σε linux δεν εχω προβλημα;
    Έχεις μπερδευτεί λίγο. Μην δίνεις σημασία τι σου βγάζει για το Internet.
    Σε ασφαλή λειτουργία δεν φορτώνει ο firewall του CIS και γι'αυτό βγάzει κόκκινο.
    Εξάλλου σε apl;h ασφαλή λειτουργία δεν υπάρχει και Internet.

    To AV δουλεύει κανονικά όμως ανεξάρτητα αν είναι σε ασφαλή λειτουργία.

    Το rescue CD θα το κάνεις από καθαρό υπολογιστή.
    Αν και είναι σε μορφή ISO και γράφεται όπως το κατεβάζεις,
    δεν ξέρεις αν υπάρχει κάποιος ιός, τι άλλο μπορεί να προσθέσει στην αντιγραφή.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  15. #15
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostkalaitz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια φορα που δοκιμασα ξεκινησε σε ασφαλη λειτουργια απλα αντι να μου τα εμφανιζει ολα πρασινα και ασφαλη μου τα εμφανιζει κοκκινα και risky το cis. Εμενα ειναι internet security οχι av δεν ξερω αν εχει σημασια. Εσενα λειτουργει κανονικα το av; Ποιο χρησημοποιεις;


    Τωρα για το rescue cd μηπως εννοειται να μην το καψω σε λαπτοπ με μολυνση; η' επειδη ειναι σε linux δεν εχω προβλημα;
    Internet security είναι και το δικό μου(KIS). Ότι λειτουργίες κάνει στην κανονική λειτουργία τις ίδιες κάνει και σε Safe Mode.

    Aπλά σε Safe Mode δεν ξεκινά, όπως είναι φυσικό, με τα Windows και θα πρέπει να το ξεκινήσεις χειροκίνητα.

    Για το rescue cd δεν έχεις περιορισμό που θα το φτιάξεις, αν δηλαδή έχει μόλυνση ο υπολογιστής ή όχι.

    Άλλωστε είναι ένα αρχείο ISO και Linux που το καίς σε CD/DVD, τι είδους μόλυνση να μεταφερθεί;;;;

    - - - Updated - - -

    Aν έχεις κάποια αμφιβολία για το δικό σου rescue cd, φτιάξε αυτό και ακολούθησε πιστά τις οδηγίες για να κάνεις

    σωστά το σκανάρισμα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. malware spyware τι αλλο?
    Από ellii στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-14, 07:57
  2. Πως διαγράφουμε τα trojan csrss.exe και winlogon.exe????
    Από nikraven στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-14, 19:05
  3. scanning results:πώς ξέρω ποιά θα σβήσω;
    Από johnyb98 στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-14, 22:17
  4. Μηνύματα: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-13, 17:32

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας