Εμφάνιση 1-8 από 8

Θέμα: pdf

  1. #1
    Εγγραφή
    19-08-2007
    Περιοχή
    GB
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    micen
    ISP
    micen
    DSLAM
    HOL - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    thomson
    SNR / Attn
    8(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    παιδια θέλω τη βοηθεια σας θελω να μου πειτε καποιο προγραμμα καλο και ας ειναι και με πληρωμη οπου θα μπορω να φτιαχνω να δημιουργω αρχεια pdf να κανω convert απο word σε pdf η το αντιστροφο μαλλον σε κατι της adobe να φανταστω η οποιο εσεις χρησιμοποιειτε

  2. #2
    Εγγραφή
    08-04-2011
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ένα πολύ καλό πρόγραμμα που χρησιμοποιώ εγώ είναι το Adobe Acrobat. Μ' αυτό έχεις τη δυνατότητα να προσθέτεις ή να αφαιρείς σελίδες από τα pdf σου, να τους κάνεις περικοπή στο μέγεθός τους, να προσθέτεις ή να αφαιρείς υδατογραφήματα, να κάνεις OCR σε ένα pdf που δεν έχει, να μετατρέπεις ένα pdf σε word κλπ. Ειδικά για την τελευταία λειτουργία, της μετατροπής του pdf σε word, νομίζω ότι είναι το καλύτερο πρόγραμμα που εγώ τουλάχιστον γνωρίζω, και υποστηρίζει πολλές γλώσσες, συμπεριλαμβανομένων των ελληνικών. Αν το πρόγραμμα αυτό ζοριστεί να στο κάνει αυτό (πράγμα δύσκολο, πχ μπορεί ο συντάκτης του pdf να έχει βάλει κάποια ασφάλεια στο αρχείο του), τότε για τη συγκεκριμένη λειτουργία μπορείς να χρησιμοποιήσεις το πρόγραμμα ABBYY Finereader. Το πρόγραμμα αυτό εκτελεί πάλι μια οπτική ανάλυση σε pdf ή φωτογραφίες που έχουν κείμενο, και στη συνέχεια μπορείς να το σώσεις σε word. Μάλιστα, το πρόγραμμα αυτό σου δείχνει και σημεία τα οποια ενδεχομένως να μην ξέρει πώς να τα αναγνωρίσει, για να το κάνεις εσύ.
    Για το αντίστροφο τώρα, δηλαδή την μετατροπή από word σε pdf, δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις κανένα επιπλέον πρόγραμμα. Το ίδιο το word έχει επιλογή για αποθήκευση σε μορφή pdf (πας στην επιλογή "αποθήκευση ως" και διαλέγεις τη μορφή pdf). Αν έχεις το Office 2010 ή 2013, έχουν από μόνα τους αυτή την επιλογή. Αν έχεις το Office 2007, κοίτα να δεις αν έχει αυτή την επιλογή. Αν δεν στην έχει, τότε απλά μπορείς να κατεβάσεις το σχετικό plugin δωρεάν από τη Microsoft, και να το εγκαταστήσεις στον υπολογιστή σου, από τη διεύθυνση:
    http://www.microsoft.com/el-gr/downl...ails.aspx?id=7
    Το παραπάνω πρόσθετο δεν λειτουργεί όμως με το Office 2003, που δεν έχει τη δυνατότητα αποθήκευσης εγγράφου σε μορφή pdf. Αν έχεις Office 2003 ή παλαιότερο, θα σε συμβούλευα να το αναβαθμίσεις.
    Επίσης η σουίτα γραφείου Open Office, η οποία είναι πολύ καλή και δωρεάν (μπορείς να την κατεβάσεις από το ίντερνετ), σου δίνει επίσης τη δυνατότητα να σώσεις το έγγραφό σου στη μορφή pdf. Η σελίδα που μπορείς να κατεβάσεις το ελληνικό Open Office είναι η εξής:
    http://www.openoffice.org/el/
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikjohny : 29-08-14 στις 22:57.

  3. #3
    Εγγραφή
    14-02-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.221
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Δες ένα άρθρο που έγραψα παλιότερα.


    http://www.adslgr.com/forum/threads/...light=pdfforge

  4. #4
    Εγγραφή
    19-08-2007
    Περιοχή
    GB
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    micen
    ISP
    micen
    DSLAM
    HOL - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    thomson
    SNR / Attn
    8(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    σας ευχαριστω απλα δεν καταλαβαινω πως δουλευει το pdf μου ερχοντε σε μαιλ αρχεια pdf θελω να παρω ορισμενες σελιδες απο αυτα τα αρχεια και να τις κανω word η να εχω ενα word αρχειο να το τροποποιεισω και να το κανω pdf

  5. #5
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από asxetos_23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    σας ευχαριστω απλα δεν καταλαβαινω πως δουλευει το pdf μου ερχοντε σε μαιλ αρχεια pdf θελω να παρω ορισμενες σελιδες απο αυτα τα αρχεια και να τις κανω word η να εχω ενα word αρχειο να το τροποποιεισω και να το κανω pdf
    Τα PDF είναι ειδικά έγγραφα που μπορούν αν περιέχουν, κείμενο ήχο, εικόνα.
    Η δομή του είναι τέτοια ώστε να μπορεί να διαβάζεται σε οποιοδήποτε σύστημα,
    ανεξάρτητα από hardware, λειτουργικό σύστημα και γραμματοσειρές ή άλλο λογισμικό.
    Περισσότερα για την δομή του PDF δες Wikipedia


    Για το άνοιγμα φαντλαζομαι χρησημοποιείς το Acrobat Reader.
    Αν ανοίξεις ένα έγγραφο και πας στο μενού File \properties (Aρχείο \Ιδιότητες),
    θα ανοίξει ένα παράθυρο, πάτα από πάνω την ταμπέλα Security (Aσφάλεια)
    κι εκεί θα φεις τι επιτρέπεται και τι όχι να κάνεις με το έγγραφο.

    Δεν σου επιτρέπουν όλα τα PDF εξαγωγή σε Word, ή αφαίρεση σελίδων κλπ.

    Για να κάνεις όλα τα παραπάνω χρειάζεσαι ειδικό πρόγραμμα.
    Υπάρχει το Adobe Acrobat αλλά δεν είναι δωρεάν.

    Υπάρχουν και άλλα προγράμματα που μπορουν να κάνουν αυτή την δουλειά ,
    ένα από αυτα που σου δίνει τα βασικά για επεξεργασία περιέχεται στο Libre Office (δωρεάν,
    κάποια άλλα μπορείς να βρεις στην σελίδα
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  6. #6
    Εγγραφή
    19-08-2007
    Περιοχή
    GB
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    micen
    ISP
    micen
    DSLAM
    HOL - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    thomson
    SNR / Attn
    8(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikjohny Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα πολύ καλό πρόγραμμα που χρησιμοποιώ εγώ είναι το Adobe Acrobat. Μ' αυτό έχεις τη δυνατότητα να προσθέτεις ή να αφαιρείς σελίδες από τα pdf σου, να τους κάνεις περικοπή στο μέγεθός τους, να προσθέτεις ή να αφαιρείς υδατογραφήματα, να κάνεις OCR σε ένα pdf που δεν έχει, να μετατρέπεις ένα pdf σε word κλπ. Ειδικά για την τελευταία λειτουργία, της μετατροπής του pdf σε word, νομίζω ότι είναι το καλύτερο πρόγραμμα που εγώ τουλάχιστον γνωρίζω, και υποστηρίζει πολλές γλώσσες, συμπεριλαμβανομένων των ελληνικών. Αν το πρόγραμμα αυτό ζοριστεί να στο κάνει αυτό (πράγμα δύσκολο, πχ μπορεί ο συντάκτης του pdf να έχει βάλει κάποια ασφάλεια στο αρχείο του), τότε για τη συγκεκριμένη λειτουργία μπορείς να χρησιμοποιήσεις το πρόγραμμα ABBYY Finereader. Το πρόγραμμα αυτό εκτελεί πάλι μια οπτική ανάλυση σε pdf ή φωτογραφίες που έχουν κείμενο, και στη συνέχεια μπορείς να το σώσεις σε word. Μάλιστα, το πρόγραμμα αυτό σου δείχνει και σημεία τα οποια ενδεχομένως να μην ξέρει πώς να τα αναγνωρίσει, για να το κάνεις εσύ.
    Για το αντίστροφο τώρα, δηλαδή την μετατροπή από word σε pdf, δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις κανένα επιπλέον πρόγραμμα. Το ίδιο το word έχει επιλογή για αποθήκευση σε μορφή pdf (πας στην επιλογή "αποθήκευση ως" και διαλέγεις τη μορφή pdf). Αν έχεις το Office 2010 ή 2013, έχουν από μόνα τους αυτή την επιλογή. Αν έχεις το Office 2007, κοίτα να δεις αν έχει αυτή την επιλογή. Αν δεν στην έχει, τότε απλά μπορείς να κατεβάσεις το σχετικό plugin δωρεάν από τη Microsoft, και να το εγκαταστήσεις στον υπολογιστή σου, από τη διεύθυνση:
    http://www.microsoft.com/el-gr/downl...ails.aspx?id=7
    Το παραπάνω πρόσθετο δεν λειτουργεί όμως με το Office 2003, που δεν έχει τη δυνατότητα αποθήκευσης εγγράφου σε μορφή pdf. Αν έχεις Office 2003 ή παλαιότερο, θα σε συμβούλευα να το αναβαθμίσεις.
    Επίσης η σουίτα γραφείου Open Office, η οποία είναι πολύ καλή και δωρεάν (μπορείς να την κατεβάσεις από το ίντερνετ), σου δίνει επίσης τη δυνατότητα να σώσεις το έγγραφό σου στη μορφή pdf. Η σελίδα που μπορείς να κατεβάσεις το ελληνικό Open Office είναι η εξής:
    http://www.openoffice.org/el/
    με βοηθησες παρα πολλυ πραγματικα το abbyy finereader ειναι παρα πολλυ καλο και κορυφη γι αυτο που προσφερει

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από biggeo65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα PDF είναι ειδικά έγγραφα που μπορούν αν περιέχουν, κείμενο ήχο, εικόνα.
    Η δομή του είναι τέτοια ώστε να μπορεί να διαβάζεται σε οποιοδήποτε σύστημα,
    ανεξάρτητα από hardware, λειτουργικό σύστημα και γραμματοσειρές ή άλλο λογισμικό.
    Περισσότερα για την δομή του PDF δες Wikipedia


    Για το άνοιγμα φαντλαζομαι χρησημοποιείς το Acrobat Reader.
    Αν ανοίξεις ένα έγγραφο και πας στο μενού File \properties (Aρχείο \Ιδιότητες),
    θα ανοίξει ένα παράθυρο, πάτα από πάνω την ταμπέλα Security (Aσφάλεια)
    κι εκεί θα φεις τι επιτρέπεται και τι όχι να κάνεις με το έγγραφο.

    Δεν σου επιτρέπουν όλα τα PDF εξαγωγή σε Word, ή αφαίρεση σελίδων κλπ.

    Για να κάνεις όλα τα παραπάνω χρειάζεσαι ειδικό πρόγραμμα.
    Υπάρχει το Adobe Acrobat αλλά δεν είναι δωρεάν.

    Υπάρχουν και άλλα προγράμματα που μπορουν να κάνουν αυτή την δουλειά ,
    ένα από αυτα που σου δίνει τα βασικά για επεξεργασία περιέχεται στο Libre Office (δωρεάν,
    κάποια άλλα μπορείς να βρεις στην σελίδα

    ευχαριστω για την βοηθεια χρησιμοποιω το προγραμμα της adobe acrobat αλλα το θεωρω υπερεκτιμημενο ασε που δεν σε βοηθαει στην δημιουργια ενος pdf δηλαδη να φτιαξεις ενα εγραφο με κειμενο πινακες γραφηματα εικονες εγω το φτιαχνω σε word και μετα το κανω pdf και το στελνω. οσο αφορα το abbyy finereader πραγματικα ειναι παρα μα παρα πολλυ καλο

  7. #7
    Εγγραφή
    26-09-2006
    Περιοχή
    Ναύπλιο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    377
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109991kbps/10999kbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    13(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ για χρόνια τώρα έχω απορρίψει οποιοδήποτε προϊόν της Adobe όσον αφορά τα pdf και χρησιμοποιώ της Foxit.
    Δεν έχουν σε τίποτα να ζηλέψουν τα αντίστοιχα από αυτά της Adobe και δεν είναι καθόλου βαρειά σε σχέση με της Adobe που μου έτρωγαν αρκετή μνήμη.

  8. #8
    Εγγραφή
    04-05-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NetFaster WLAN 3
    SNR / Attn
    12(dB) / 11(dB)
    Εμένα το Nitro PDF μου είχε δουλέψει καλά παλιότερα, αν και δεν είχα δοκιμάσει και τρελές δουλειές (ήταν σχετικά απλά τα έγγραφα που έκανα μετατροπή pdf-> word

Παρόμοια Θέματα

  1. Λεξικό άμεσης μετάφρασης για pdf
    Από Nikjohny στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-14, 11:00
  2. Μετατροπή βιβλίων pdf σε Word για σύμπτυξη
    Από just στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-14, 19:06
  3. Μείωση μεγέθους αρχείου JPG ή PDF
    Από researcher στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-14, 13:07
  4. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-01-14, 14:42
  5. Ένα "καταραμένο" PDF Reader της προκοπής;;;
    Από TheUser στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-13, 23:41

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας