Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 24
  1. #1
    Το avatar του μέλους level545
    level545 Guest
    Question
    Άρχισα κι εγώ σίγα-σιγά λοιπόν να μπαίνω στον κόσμο του aDSL...

    Όλα δείχνουν να πηγαίνουν καλά στο ενσύρματο δίκτυο -μεταξύ δύο Η/Υ- του κάτω ορόφου.

    Τώρα θέλω να συνδέσω στο δίκτυο τον H/Y του πάνω ορόφου με wireless.

    1) Καταρχήν, τι θα πρέπει να προτιμήσω (και γιατί; πχ. πιο δυνατό σήμα): wireless κάρτα ή wireless usb stick? [Μιλάμε για επιτραπέζιο PC με ASUS M2NPV-VM motherboard]
    Έχω δει εντομεταξύ αυτές τις τρεις κάρτες:
    ASUS WL-138G V2 WIRELESS PCI ADAPTER
    LEVEL ONE WNC-0301 WLAN 54MBPS PCI ADAPTER
    ASUS WL-138GE BROAND RANGE WIRELESS PCI ADAPTER

    2) Υπάρχουν ασυμβατότητες μεταξύ router και wireless καρτών/usb stick, λόγω πχ. διαφορετικής εταιρείας κατασκευής;
    3) Τι θα πρέπει να προσέξω κατά τη δημιουργία του wireless δικτύου;
    4) Τι περίπου επιδόσεις μπορώ να περιμένω στις ταχύτητες που θα πιάνω στον πάνω όροφο;

    Router: Sagem F@st 1540WG wireless
    Ταχύτητα σύνδεσης: 1024/256
    Επιπλέον σημειώσεις:
    Τους δύο ορόφους τους χωρίζει ένα πάτωμα.
    Ο router με το PC του πάνω ορόφου δεν βρίσκονται ακριβώς πάνω-κάτω, αλλά σε διαγώνια απόσταση περίπου 5-6m.


    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  2. #2
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    /halkidiki/ormylia
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    6.606
    Downloads
    35
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    25/5
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΟΡΜΥΛΙΑ
    Router
    mTik hAP aC²
    SNR / Attn
    (dB) / 22(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Προτίμησε την pci κάρτα. Οι επιδόσεις που θα πάρεις δεν θα είναι και τέλειες, θα σου έλεγα να πορτιμήσεις το ενσύρματο για το λόγο που είπες οτι τα pc είναι το ένα ''πάνω'' απο το άλλο. Πολύ μεγαλύτερες επιδόσεις, χωρίς απώλειες κλπ. Το σκέφτηκες καλά;

  3. #3
    Το avatar του μέλους level545
    level545 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RyDeR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προτίμησε την pci κάρτα. Οι επιδόσεις που θα πάρεις δεν θα είναι και τέλειες, θα σου έλεγα να πορτιμήσεις το ενσύρματο για το λόγο που είπες οτι τα pc είναι το ένα ''πάνω'' απο το άλλο. Πολύ μεγαλύτερες επιδόσεις, χωρίς απώλειες κλπ. Το σκέφτηκες καλά;
    Ωραία, PCI κάρτα και από εμένα.

    Για τις επιδόσεις, εννοείται πως δεν περιμένω να έχω αυτές που έχω στα PC που είναι ενσύρματα συνδεδεμένα στο δίκτυο, αλλά τουλάχιστον δεν θα έχω καλύτερες ταχύτητες από την dial up που έχω τώρα στο πάνω PC? ...έστω ένα 50% της ταχύτητας της aDSL δε θα μπορώ να έχω...;!

    Υ.Γ.: Ενσύρματο δε μπορώ να κάνω για κατασκευαστικούς λόγους (ένα καλώδιο δικτύου να πηγαίνει τοίχο-τοίχο και μετά τρύπα σε πάτωμα...no-no-no)...άσε που είναι και μια καλή ευκαιρία να δω πως δουλεύουν και τα wireless.

  4. #4
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    /halkidiki/ormylia
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    6.606
    Downloads
    35
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    25/5
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΟΡΜΥΛΙΑ
    Router
    mTik hAP aC²
    SNR / Attn
    (dB) / 22(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από level545 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία, PCI κάρτα και από εμένα.

    Για τις επιδόσεις, εννοείται πως δεν περιμένω να έχω αυτές που έχω στα PC που είναι ενσύρματα συνδεδεμένα στο δίκτυο, αλλά τουλάχιστον δεν θα έχω καλύτερες ταχύτητες από την dial up που έχω τώρα στο πάνω PC? ...έστω ένα 50% της ταχύτητας της aDSL δε θα μπορώ να έχω...;!

    Υ.Γ.: Ενσύρματο δε μπορώ να κάνω για κατασκευαστικούς λόγους (ένα καλώδιο δικτύου να πηγαίνει τοίχο-τοίχο και μετά τρύπα σε πάτωμα...no-no-no)...άσε που είναι και μια καλή ευκαιρία να δω πως δουλεύουν και τα wireless.

    βασικά την ταχύτητα της γραμμής adsl θα την πιάνεις, για τις ταχύτητες pc <-> pc λέω οτι δεν θα είναι και τέλειες.

    Όσο για το ενσύρματο, εσύ επιλέγεις..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος RyDeR : 14-03-07 στις 15:17. Αιτία: ορθογραφικό!

  5. #5
    Το avatar του μέλους level545
    level545 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RyDeR Εμφάνιση μηνυμάτων
    βασικά την ταχύτητα της γραμμής adsl θα την ποιάνεις, για τις ταχύτητες pc <-> pc λέω οτι δεν θα είναι και τέλειες.

    Όσο για το ενσύρματο, εσύ επιλέγεις..
    Ααα...εννοείς την ταχύτητα μεταξύ των PC για ανταλλαγή αρχείων κλπ; Τώρα το κατάλαβα. Εντάξει, αυτό δεν με ενδιαφέρει τόσο, όσο η ταχύτητα πρόσβασης στο Internet.

    thanx!

  6. #6
    Το avatar του μέλους hemlock
    Το μέλος hemlock δεν είναι συνδεδεμένο Τι εννοείς δεν ξέρεις πως το deadline ειναι ΑΥΡΙΟ?
    Εγγραφή
    13-05-2006
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ -ΑΤΤΙΚΗΣ(ΜΕΝΙΔΙ)
    Μηνύματα
    10.044
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από level545 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ααα...εννοείς την ταχύτητα μεταξύ των PC για ανταλλαγή αρχείων κλπ; Τώρα το κατάλαβα. Εντάξει, αυτό δεν με ενδιαφέρει τόσο, όσο η ταχύτητα πρόσβασης στο Internet.

    thanx!
    Το ιδιο θα ειναι...Αν δεν εχεις καλο/επαρκες σημα τοτε και το Browsing θα ειναι απο χαλια εως ανυπαρκτο
    ΚΑΙ 50.000 ΚΡΟΎΣΜΑΤΑ ΤΗΝ ΜΈΡΑ Κ ΤΙ ΈΓΙΝΕ? ΤΣΆΜΠΑ ΡΑΜΠΙΤ = ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.
    ΑΥΤΟ ΘΈΛΕΤΕ, ΤΟΝ ΣΤΆΛΙΝ? ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΜΝΗΜΌΝΙΑ, ΖΩΉ ΜΑΓΙΚΉ.
    ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΥΝ ΚΟΥΒΈΝΤΑ ΈΤΣΙ, ΜΟΝΌ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΘ ΛΈΤΕ. ΞΥΔΑΚΙ ΜΑΔΟΥΡΙΑ.

  7. #7
    Εγγραφή
    08-11-2006
    Μηνύματα
    626
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109941/10999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    OTE Oxygen
    SNR / Attn
    31(dB) / 3(dB)
    Από όροφο σε όροφο τα wireless δεν τα πάνε καλά, τουλάχιστον με βάση την δική μου εμπειρία.

    Στην θέση σου θα δοκίμαζα Homeplug. Βρες σχετικά threads.

  8. #8
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.041
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Με ένα μόνο όροφο διαφορά και PCI κάρτα (τα usb wifi sticks έχουν απαράκτη κεραία) θα πιάνεις το μέγιστο της ADSL ακόμα κι αν βάλεις 10 Mbit ADSL. Προχώρα άφοβα.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  9. #9
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχω την http://www.plaisio.gr/product.aspx?c...product=902020 και πιάνει άψογα από το απέναντι κτίριο (απόσταση 40 μέτρα με τοίχους κλπ)
    Το θέμα κεραίας αντιμετωπίζεται εύκολα με ένα Usb καλώδιο και σηκώνοντας το stick πιο ψηλά.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  10. #10
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.041
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω την http://www.plaisio.gr/product.aspx?c...product=902020 και πιάνει άψογα από το απέναντι κτίριο (απόσταση 40 μέτρα με τοίχους κλπ)
    Το θέμα κεραίας αντιμετωπίζεται εύκολα με ένα Usb καλώδιο και σηκώνοντας το stick πιο ψηλά.
    Πραγματικά εκπλήσσομαι από αυτό που λες. Εγώ έχω ακούσει τα χειρότερα για USB sticks. Μήπως το χρησιμοποιείς με σε συνδυασμό με άλλο MaxG προϊόν; Αν ναι, τότε είναι λογικό να έχει καλή απόδοση.

    Η δική μου κακή εμπειρία είναι από το:
    http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.616012

    Απαράδεκτο σήμα, όπως και να στρέψω. Είτε το βγάλω στο μπαλκόνι, είτε στην ταράτσα (με 6 μέτρα προέκταση USB), το σήμα του είναι απαράδεκτο. Ακόμα και στο διπλανό δωμάτιο, με 7 μέτρα και έναν τοίχο να μεσολαβούν, το σήμα πέφτει σημαντικά.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  11. #11
    Το avatar του μέλους level545
    level545 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vagdsl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από όροφο σε όροφο τα wireless δεν τα πάνε καλά, τουλάχιστον με βάση την δική μου εμπειρία.

    Στην θέση σου θα δοκίμαζα Homeplug. Βρες σχετικά threads.
    Δυστυχώς οι δύο όροφοι έχουν διαφορετικά δίκτυα παροχής ηλεκτρικού ρεύματος.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω την http://www.plaisio.gr/product.aspx?c...product=902020 και πιάνει άψογα από το απέναντι κτίριο (απόσταση 40 μέτρα με τοίχους κλπ)
    Το θέμα κεραίας αντιμετωπίζεται εύκολα με ένα Usb καλώδιο και σηκώνοντας το stick πιο ψηλά.
    vs.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πραγματικά εκπλήσσομαι από αυτό που λες. Εγώ έχω ακούσει τα χειρότερα για USB sticks. Μήπως το χρησιμοποιείς με σε συνδυασμό με άλλο MaxG προϊόν; Αν ναι, τότε είναι λογικό να έχει καλή απόδοση.

    Η δική μου κακή εμπειρία είναι από το:
    http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.616012

    Απαράδεκτο σήμα, όπως και να στρέψω. Είτε το βγάλω στο μπαλκόνι, είτε στην ταράτσα (με 6 μέτρα προέκταση USB), το σήμα του είναι απαράδεκτο. Ακόμα και στο διπλανό δωμάτιο, με 7 μέτρα και έναν τοίχο να μεσολαβούν, το σήμα πέφτει σημαντικά.
    Στην καλύτερη περίπτωση, το μόνο που θα μπορώ να κάνω είναι να βάλω το usb stick/αποσπόμενη κεραία της κάρτας...στο πάτωμα!

    Ρωτάω για το αν προτείνεται PCI wireless κάρτα ή usb stick ψάχνοντας να βρω ποιο από τα δύο είναι καλύτερος πομποδέκτης...γιατί από την κεραία του Sagem 1540WG η αλήθεια είναι πως δεν περιμένω και πολλά...

    Ευχαριστώ και πάλι!

  12. #12
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.041
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Πιστεύω ότι η καλύτερη λύση είναι να πάρεις μία pci κάρτα με αποσπώμενη κεραία. Αν δεις και το σήμα δεν είναι επαρκές (που το θεωρώ εξαιρετικά απίθανο για τα 2 Mbps που θέλεις εσύ και με δεδομένο τον ένα όροφο διαφορά), προσθέτεις μία κεραία με μεγαλύτερο κέρδος.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  13. #13
    Εγγραφή
    11-11-2005
    Μηνύματα
    69
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Εμεις στο σπίτι έχουμε βάλει το Router/Access Point (3Com Wireless OfficeConnect, όχι και ότι καλύτερο) στον πρώτο όροφο και έχω pc στον τρίτο και πιάνει μια χαρα, και με pci καρτα αλλα και laptop με pcmcia. Χάνει στο σήμα, μόνο σε περίπτωση που μεταφέρω το pc στην αντιδιαμετρική γωνία του ορόφου σε σχέση με το Access Point.

    Πιστεύω δηλαδή ότι θα έχεις μια χαρά σήμα, και θα παίζει άψογα. Βέβαια σημαντικό ρόλο παίζουνε και το hardware που χρησιμοποιείς αλλα φαντάζομαι και η κατασκευή του σπιτιού! Δεν νομίζω όμως να έχεις πρόβλημα. Το καλύτερο βέβαια θα ήτανε αν μπορούσες να κάνεις δοκιμές, π.χ. με κανένα laptop φίλου σου ή έστω μα κάπια δανεική wireless κάρτα, πριν προχωρήσεις σε κάποια αγορά.

  14. #14
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πραγματικά εκπλήσσομαι από αυτό που λες. Εγώ έχω ακούσει τα χειρότερα για USB sticks. Μήπως το χρησιμοποιείς με σε συνδυασμό με άλλο MaxG προϊόν; Αν ναι, τότε είναι λογικό να έχει καλή απόδοση.

    Η δική μου κακή εμπειρία είναι από το:
    http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.616012

    Απαράδεκτο σήμα, όπως και να στρέψω. Είτε το βγάλω στο μπαλκόνι, είτε στην ταράτσα (με 6 μέτρα προέκταση USB), το σήμα του είναι απαράδεκτο. Ακόμα και στο διπλανό δωμάτιο, με 7 μέτρα και έναν τοίχο να μεσολαβούν, το σήμα πέφτει σημαντικά.
    Συνδέεται με ένα Alcatel 585.
    Η ταχύτητα που κλειδώνει είναι στα 11Mbps λόγω απόστασης.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  15. #15
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.041
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνδέεται με ένα Alcatel 585.
    Η ταχύτητα που κλειδώνει είναι στα 11Mbps λόγω απόστασης.
    Τότε συμφωνώ ότι πρόκειται για καλό προϊόν με καλή κεραία.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Σύνδεση pc σε router μεταξύ 2 ορόφων
    Από k_epd στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-08, 16:42
  2. WiFi μεταξύ τριών ορόφων!
    Από Oakenfold_ στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-08, 14:48
  3. Δίκτυο μεταξύ δύο υπολογιστών
    Από Gus στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-08, 19:49
  4. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-07, 18:51
  5. ADSL δίκτυο μεταξύ διαδοχικών ορόφων πολυκατοικίας
    Από Glaswegian στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-04, 22:08

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας