Σελ. 1 από 7 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 101
  1. #1
    Καλησπέρα σας, είμαι τελειόφοιτος μιας σχολής Τεχνολογίας και Επικοινωνίας του πανεπιστημίου Αιγαίου και σκέφτομαι (απ’ τον ερχόμενο Σεπτέμβρη) να συνεχίσω στην Αγγλία για κάποιο μεταπτυχιακό! Μου αρέσει πολύ το αντικείμενο της πληροφορικής και ειδικότερα οι εφαρμογές που έχουν σχέση με το internet… Ο βαθμός πτυχίου μου δεν προβλέπεται ιδιαιτέρα υψηλός (γύρο στο 6.5). Τον τελευταίο καιρό έχω ψάξει μέσα από το internet διάφορα πανεπιστήμια και έχω ξεχωρίσει κάποια μεταπτυχιακά που πιστεύω ότι θα μπορούσα να γίνω δεκτός αν κάνω αίτηση. Δεν θέλω να πάω σε ανθρώπους που κάνουν αυτή την δουλειά και στέλνουν άτομα στο εξωτερικό για σπουδές γιατί πιστεύω ότι σε στέλνουν εκεί που θέλουν αυτοί για να έχουν κάποιο οικονομικό όφελος και έτσι το ψάχνω εντελώς μόνος μου το θέμα!! Έχω καταφέρει να κάνω μία λίστα με κάποια μεταπτυχιακά της αρεσκείας μου αλλά θα ήθελα και την γνώμη σας αλλά και τις προτάσεις σας για το κύρος αυτών των μεταπτυχιακών, τον βαθμό δυσκολίας τους (αν γνωρίζετε), τις πιθανότητες που εχω να γίνω δεκτός σε κάποιο από αυτά αλλά και γενικότερα για τις πόλεις που βρίσκονται τα πανεπιστήμια αυτά, για να με βοηθήσετε να επιλέξω το καλύτερο… Δεν θα ήθελα να κάνω αίτηση σε περισσότερα από 3-4 πανεπιστήμια γιατί μετά αρχίζει και μπερδεύεται το θέμα.. Σας παραθέτω τα μεταπτυχιακά με την σειρά προτίμησης μου..

    1o) Birmingham University- MSc in Internet Software Systems
    2o) Liverpool John Moores University: - Web Computing

    3o) University of Bedfordshire- Computer Science and Technology- Computer and Internet Applications MSc

    4ο) Metropolitan University of Manchester- MSc Computer Network Technology

    5ο) University of Liverpool – Postgraduate- Advanced Computer Science MSc/PGDip/PGCert

    6ο)University of Newcastle – Postgraduate Computer Science- Internet Technologies and Enterprise Computing MSc

    7o) University of Newcastle – Postgraduate Computer Science- Advanced Computer Science MSc

    8ο) University of Saldford – Postgraduate- MSc/PgDip Computer Science

    Περιμένω τις γνώμες σας και τις προτάσεις σας…Ευχαριστώ εκ των προτέρων…

  2. #2
    Εγγραφή
    10-06-2005
    Μηνύματα
    9.018
    Downloads
    65
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    N/A
    ISP
    N/A
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    4ο) Metropolitan University of Manchester- MSc Computer Network Technology
    Ειμαι στο University of Manchester. Κοιτα αυτό καλύτερα. Είναι σαφώς ανώτερο από το MMU

  3. #3
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hwoarang Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειμαι στο University of Manchester. Κοιτα αυτό καλύτερα. Είναι σαφώς ανώτερο από το MMU
    Γενικά γνωρίζεις κάποιο μεταπτυχιακό πληροφορικής εκεί?? για πχ. το Computer Science individual modules...Η πόλη του Manchester προσφέρεται για ένα φοιτητή??
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kgiorgos10 : 05-03-11 στις 00:28.

  4. #4
    Εγγραφή
    26-02-2008
    Μηνύματα
    278
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    Καλησπερα φιλε,

    Ειμαι Αγγλια και κανω φετος Μεταπτυχιακο στη Πληροφορικη. Τελειωσα Ηλεκτρονικος και διαλεξα ενα conversion course Computing Science, δλδ οχι Advance.

    Aν δεν νοιωθεις οτι μπορεις να αντιμετωπισεις οποιαδηποτε σχεδον προβλημα σε Java ή c/c++ μην πας σε advance course. Ειναι για ατομα που θελουν να γραφουν κωδικα σε πιο επαγγελματικο στυλ και να γινουν απο πολυ καλοι παρα πολυ καλοι, δλδ αποφοιτοι καθαρα πληροφορικης.

    Στα advance θεωρουν οτι ξερεις πολυ καλο προγραμματισμο, css, javascript, xhtml, php ktl. Aπλα πας να μαθεις ακομα περισσοτερα.

    Στα conversion ειναι 3 χρονια bachelor σε ενα, εχει πολυ δουλεια γιατι ολα τα παραπανω πας να τα μαθεις σε ενα χρονο. Σε καλα uni θελουν οι αποφοιτοι απο αυτα τα course να ειναι σχεδον ισαξιοι με τους αποφοιτους των advance.

    Αυτο σημαινει ξεσκισμα, πρεπει να σου αρεσει πολυ ο προγραμματισμος γιατι ολη τη μερα θα εισαι πανω απο ενα pc (10 ωρες τις περισσοτερες μερες). Το πρωτο εξαμηνο εχει τη πιο πολυ δουλεια(εργασιες), αλλα οριακο βαθμο δυσκολιας. Το δευτερο εξαμηνο εχει λιγη λιγοτερη δουλεια αλλα ειναι λιγο πιο δυσκολα. Και πιεση με ta deadlines.

    Eιμαι στο Newcastle University, ειναι πολυ καλο, αν και δυσκολο για μενα.

    Ξεκινα απο τωρα διαβασε java ή c++ σαν τρελος αν θες να κανεις τετοια course. Ετοιμασου για πολυ δουλεια, καμια σχεση με Ελλαδα...

    Και πρεπει να σου αρεσει ο προγραμματισμος πολυ, αν θες να ασχοληθεις. Πολυ τα παρατανε στα μεσα 1ου εξαμηνου γιατι καταλαβαν οτι δεν τους αρεσε.

    Εγραψα τα παρπανω οχι για να σε φοβησω, αλλα να εχεις μια εικονα....







    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kgiorgos10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας, είμαι τελειόφοιτος μιας σχολής Τεχνολογίας και Επικοινωνίας του πανεπιστημίου Αιγαίου και σκέφτομαι (απ’ τον ερχόμενο Σεπτέμβρη) να συνεχίσω στην Αγγλία για κάποιο μεταπτυχιακό! Μου αρέσει πολύ το αντικείμενο της πληροφορικής και ειδικότερα οι εφαρμογές που έχουν σχέση με το internet… Ο βαθμός πτυχίου μου δεν προβλέπεται ιδιαιτέρα υψηλός (γύρο στο 6.5). Τον τελευταίο καιρό έχω ψάξει μέσα από το internet διάφορα πανεπιστήμια και έχω ξεχωρίσει κάποια μεταπτυχιακά που πιστεύω ότι θα μπορούσα να γίνω δεκτός αν κάνω αίτηση. Δεν θέλω να πάω σε ανθρώπους που κάνουν αυτή την δουλειά και στέλνουν άτομα στο εξωτερικό για σπουδές γιατί πιστεύω ότι σε στέλνουν εκεί που θέλουν αυτοί για να έχουν κάποιο οικονομικό όφελος και έτσι το ψάχνω εντελώς μόνος μου το θέμα!! Έχω καταφέρει να κάνω μία λίστα με κάποια μεταπτυχιακά της αρεσκείας μου αλλά θα ήθελα και την γνώμη σας αλλά και τις προτάσεις σας για το κύρος αυτών των μεταπτυχιακών, τον βαθμό δυσκολίας τους (αν γνωρίζετε), τις πιθανότητες που εχω να γίνω δεκτός σε κάποιο από αυτά αλλά και γενικότερα για τις πόλεις που βρίσκονται τα πανεπιστήμια αυτά, για να με βοηθήσετε να επιλέξω το καλύτερο… Δεν θα ήθελα να κάνω αίτηση σε περισσότερα από 3-4 πανεπιστήμια γιατί μετά αρχίζει και μπερδεύεται το θέμα.. Σας παραθέτω τα μεταπτυχιακά με την σειρά προτίμησης μου..

    1o) Birmingham University- MSc in Internet Software Systems
    2o) Liverpool John Moores University: - Web Computing

    3o) University of Bedfordshire- Computer Science and Technology- Computer and Internet Applications MSc

    4ο) Metropolitan University of Manchester- MSc Computer Network Technology

    5ο) University of Liverpool – Postgraduate- Advanced Computer Science MSc/PGDip/PGCert

    6ο)University of Newcastle – Postgraduate Computer Science- Internet Technologies and Enterprise Computing MSc

    7o) University of Newcastle – Postgraduate Computer Science- Advanced Computer Science MSc

    8ο) University of Saldford – Postgraduate- MSc/PgDip Computer Science

    Περιμένω τις γνώμες σας και τις προτάσεις σας…Ευχαριστώ εκ των προτέρων…

  5. #5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vasilis32 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα φιλε,

    Ειμαι Αγγλια και κανω φετος Μεταπτυχιακο στη Πληροφορικη. Τελειωσα Ηλεκτρονικος και διαλεξα ενα conversion course Computing Science, δλδ οχι Advance.

    Aν δεν νοιωθεις οτι μπορεις να αντιμετωπισεις οποιαδηποτε σχεδον προβλημα σε Java ή c/c++ μην πας σε advance course. Ειναι για ατομα που θελουν να γραφουν κωδικα σε πιο επαγγελματικο στυλ και να γινουν απο πολυ καλοι παρα πολυ καλοι, δλδ αποφοιτοι καθαρα πληροφορικης.

    Στα advance θεωρουν οτι ξερεις πολυ καλο προγραμματισμο, css, javascript, xhtml, php ktl. Aπλα πας να μαθεις ακομα περισσοτερα.

    Στα conversion ειναι 3 χρονια bachelor σε ενα, εχει πολυ δουλεια γιατι ολα τα παραπανω πας να τα μαθεις σε ενα χρονο. Σε καλα uni θελουν οι αποφοιτοι απο αυτα τα course να ειναι σχεδον ισαξιοι με τους αποφοιτους των advance.

    Αυτο σημαινει ξεσκισμα, πρεπει να σου αρεσει πολυ ο προγραμματισμος γιατι ολη τη μερα θα εισαι πανω απο ενα pc (10 ωρες τις περισσοτερες μερες). Το πρωτο εξαμηνο εχει τη πιο πολυ δουλεια(εργασιες), αλλα οριακο βαθμο δυσκολιας. Το δευτερο εξαμηνο εχει λιγη λιγοτερη δουλεια αλλα ειναι λιγο πιο δυσκολα. Και πιεση με ta deadlines.

    Eιμαι στο Newcastle University, ειναι πολυ καλο, αν και δυσκολο για μενα.

    Ξεκινα απο τωρα διαβασε java ή c++ σαν τρελος αν θες να κανεις τετοια course. Ετοιμασου για πολυ δουλεια, καμια σχεση με Ελλαδα...

    Και πρεπει να σου αρεσει ο προγραμματισμος πολυ, αν θες να ασχοληθεις. Πολυ τα παρατανε στα μεσα 1ου εξαμηνου γιατι καταλαβαν οτι δεν τους αρεσε.

    Εγραψα τα παρπανω οχι για να σε φοβησω, αλλα να εχεις μια εικονα....
    Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες.. Μ αρέσει ο προγραμματισμός αλλά δεν θα ήθελα να μπω σε ένα μεταπτυχιακό και μετά να μην μπορώ να το τελειώσω λόγο δυσκολίας… έχω κάποιες γνώσεις java και c και αρκετές περισσότερες σε php και xhtml αλλά και πάλι προτιμώ να κάνω κάποιο ποιο εύκολο μεταπτυχιακό παρά να μπω σε κάποιο που θα τα βρω μπαστούνια.. Απ’ τα άλλα μεταπτυχιακά που έγραψα ξέρεις κανένα?? είναι χαμηλότερης δυσκολίας??

  6. #6
    Εγγραφή
    26-02-2008
    Μηνύματα
    278
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    Ωραια, τοτε διαλεξε ενα conversion course. Eνα απο αυτα ειναι αυτό που κάνω. Msc Computing Science στο Newcastle. Κοιτα να να διαλεξεις σαν γλωσσα προγραμματισμου Java ή C++ καθε Uni εχει διαφορετικη. H java εχει πιο πολυ ζητηση σε δουλεια αλλα και η c++ το ιδιο διαλεξε ποια σου αρεσει και με βαση αυτη την επιλογη διαλεξε uni. Κοιτα να ειναι πανω απο την 25αδα (προσωπικη γνωμη).

    Και διαβασε απο αυριο java ή c++ πιστεψε με ο Σεπτεμβρης δεν ειναι μακρυα κ θα το βρεις μπροστα σου. Βρες Past papers απο τα site των uni για να δεις τι θα αντιμετωπισεις στις εξετασεις., βασικο!!!!!!

    Bασικα διαλεξα newcastle για τη φημη ως uni, για τη πολη(ειναι πανεμορφη, με ευγενικους κατοικους) και για το κοστος ζωης που ειναι σχετικα φθηνο.

    Κοιτα και Εδινβουργο. Εγω ημουν μεταξυ αυτων των 2. Πολυ καλα course με καλες προοπτικες για δουλεια μετα, τουλαχιστον στα χαρτια.

    Οτι αλλο θες ρωτα

  7. #7
    Εγγραφή
    15-01-2011
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    415
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    ISP
    Conn-x OTE
    Επειδη το εχω ψαξει και εγω γιατι απο του χρονου παω για πρωτο πτυχιο σε computer science θα σου προτεινα να πας πρωτα στο british council που κανει σεμιναρια για σπουδες στο εξωτερικο για να παρεις μια ιδεα τι παιζει και να λυσεις οτιδηποτε αποριες εχεις.Τωρα για τα πανεπιστημια δεν ειμαι σε θεση να σου προτεινω καποιο γιατι δεν ξερω μπορεις να ψαξεις στο internet το good university guide το οποιο εχει με σειρα αξιολογησης τα καλυτερα πανεπιστημια.Επισης πρεπει να δωσεις το ielts για μα γινεις δεκτος
    Αυτα προς το παρον...

    Φιλε Vasili32 επειδη εχω ενα offer απο το newcastle θα το εκτιμουσα πολυ αν μου ελεγες δυο πραγματα για το πανεπιστημιο και για το course

  8. #8
    Εγγραφή
    26-02-2008
    Μηνύματα
    278
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pekovits Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδη το εχω ψαξει και εγω γιατι απο του χρονου παω για πρωτο πτυχιο σε computer science θα σου προτεινα να πας πρωτα στο british council που κανει σεμιναρια για σπουδες στο εξωτερικο για να παρεις μια ιδεα τι παιζει και να λυσεις οτιδηποτε αποριες εχεις.Τωρα για τα πανεπιστημια δεν ειμαι σε θεση να σου προτεινω καποιο γιατι δεν ξερω μπορεις να ψαξεις στο internet το good university guide το οποιο εχει με σειρα αξιολογησης τα καλυτερα πανεπιστημια.Επισης πρεπει να δωσεις το ielts για μα γινεις δεκτος
    Αυτα προς το παρον...

    Φιλε Vasili32 επειδη εχω ενα offer απο το newcastle θα το εκτιμουσα πολυ αν μου ελεγες δυο πραγματα για το πανεπιστημιο και για το course
    Γενικα στο Newcastle γινεται πολυ καλη δουλεια. Oι καθηγητες βοηθουν πολυ τους φοιτητες, μπορεις να τους στειλεις email ή να τους ρωτησεις μετα το μαθημα και θα κατσουν να σε βοηθησουν με ενδιαφερον.

    Στο τελος θα εχεις μαθεις πολλα και θα μπορεις να ψαχνεις για δουλεια με αυτοπεποιθεση, σχεδον ολοι οι αποφοιτοι βρισκουν αμεσως δουλεια ή συνεχιζουν για μαστερ.

    Δεν θα σε συμβουλευα να μεινεις σε εστια του uni, εχει ΠΟΛΥ θορυβο απο τα αλλα δωματια, συνεχως δυνατη μουσικη και τηλεοραση!!! Και πολυ βρωμα. Το ιντερνετ στις ιδωτικες κατα 90% ειναι χαλια....

    Καλυτερα ψαξε σε ιδιωτικη εστια, ειναι και πιο φθηνα απο του uni και καλυτερες. Αν θες να νοικιασεις σπιτι, ευκολα βρισκεις σε στυλ μονοκατοικιας με σαλονο-κουζινα, μπανιο και ενα μεγαλο δωματιο.

    Τιμη για σπιτι, στο Heaton(2η πιο καλη γειτονια στο newcastle) 10 λεπτα με το λεωφορειο ή 20 με τα ποδια απο το Uni, 400-450 λιρες το μηνα και κανα 50αρι λογαριασμοι(ρευμα-νερο-θερμανση.)

    Το ρευμα ειναι σχεδον τζαμπα, με πολυ!! καταναλωση περιπου 200 λιρες το χρονο. Απο Μαιο δεν ερχεται καν λογαριασμος...μπορεις να πληρωνεις το ρευμα οποτε θες, καθε μηνα-καθε 2 μηνες - ή στο τελος του χρονου ολα μαζι με μεγαλη εκπτωση.


    Δλδ με 500λιρες εχεις σπιτι επιπλωμενο, με ολες τις ηλεκτρικες συσκευες και ιντερνετ Vergin 50Mbps.

    Για φαι θες περιπου 150-200 λιρες αν μαγειρευεις εσυ. Που ειναι και η καλυτερη επιλογη, αλλιως σε εστια του uni με 4-5 λιρες για μεσημεριανο με μετρια ποιοτητα (χειροτερα απο το στρατο παντως :P). Γενικα ειναι ακριβη για μενα γιάυτο που προσφερει.

    Ειναι ωραια πολη και οι κατοικοι εδω γουσταρουν πολυ την Ελλαδα!!! Ειναι ευγενικοι και πολυ cool.

  9. #9
    Εγγραφή
    22-11-2005
    Μηνύματα
    444
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ς
    SNR / Attn
    6(dB) / 24(dB)
    συνηθως στα master πας για να παρεις εξειδικευση σε κατι και συ βλεπω πηγαινεις για γενικες γνωσεις(ή φοιτητικη ζωη?μηπως να πηγαινες καμμια σουηδια-ολλανδια γιατι το ακουω αρκετα 2-3 χρονια.ειναι φτηνα τα msc:P)..
    εγω θα ελεγα να δεις τι προυποθεσεις ζητανε εταιριες στην Ελλαδα ή uk και να δεις αν αξιζει να πας να χαλασεις 30+χιλ ε για μαστερ.
    +1 σε αυτα που πε ο βασιλης32 αρκετα uni θεωρουν δεδομενο να τρεχεις gui προγραμμα se java,c++ οποτε αν εσυ τα βλεπεις 1η φορα ή πας για να μαθεις μαλλον θα χεις προβλημα.
    Τελος νομιζω ολα τα uni ζητανε gmat.

  10. #10
    Εγγραφή
    26-02-2008
    Μηνύματα
    278
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kage Εμφάνιση μηνυμάτων
    συνηθως στα master πας για να παρεις εξειδικευση σε κατι και συ βλεπω πηγαινεις για γενικες γνωσεις(ή φοιτητικη ζωη?μηπως να πηγαινες καμμια σουηδια-ολλανδια γιατι το ακουω αρκετα 2-3 χρονια.ειναι φτηνα τα msc:P)..
    εγω θα ελεγα να δεις τι προυποθεσεις ζητανε εταιριες στην Ελλαδα ή uk και να δεις αν αξιζει να πας να χαλασεις 30+χιλ ε για μαστερ.
    +1 σε αυτα που πε ο βασιλης32 αρκετα uni θεωρουν δεδομενο να τρεχεις gui προγραμμα se java,c++ οποτε αν εσυ τα βλεπεις 1η φορα ή πας για να μαθεις μαλλον θα χεις προβλημα.
    Τελος νομιζω ολα τα uni ζητανε gmat.
    Στα conversion courses δεν χρειαζεται να εισαι εμπειρος απλα να ξερεις τα βασικα... για αρχη. Μπορει να τα παρακολουθησει ο οποιοσδηποτε ανεξαρτητα απο το προηγουμενο πτυχιο, εχουμε ιστορικους στο τμημα, μουσικους και φυσικα πληροφοριακαριους.

    Εγω ασχολουμουν με το προγραμματισμο για hobby, ειδα οτι μου αρεσε πιο πολυ απο τα ηλεκτρονικα και διαλεξα αυτο το course. Προγραμματισμο μπορει να μαθει ο καθενας αρκει να του αρεσει !!!!

  11. #11
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vasilis32 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα conversion courses δεν χρειαζεται να εισαι εμπειρος απλα να ξερεις τα βασικα... για αρχη. Μπορει να τα παρακολουθησει ο οποιοσδηποτε ανεξαρτητα απο το προηγουμενο πτυχιο, εχουμε ιστορικους στο τμημα, μουσικους και φυσικα πληροφοριακαριους.

    Εγω ασχολουμουν με το προγραμματισμο για hobby, ειδα οτι μου αρεσε πιο πολυ απο τα ηλεκτρονικα και διαλεξα αυτο το course. Προγραμματισμο μπορει να μαθει ο καθενας αρκει να του αρεσει !!!!
    Μπορείς να μου προτείνεις κάποιο conversion course κοντά στο Λονδίνο (έστω και μέσα)? Αυτό κατά την γνώμη σου είναι καλή επιλογή?? - University of York-Department of Computer Science-MSc in Computing (COMP)

  12. #12
    Εγγραφή
    03-04-2008
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Να ρωτησω κατι σχετικο-ασχετο? Μπορει καποιος να σπουδασει πχ στην Αγγλια και να εργαζεται ταυτοχρονα; Χωρις να εχει οικονομικη βοηθεια απο γονεις κλπ?

  13. #13
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kgiorgos10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να μου προτείνεις κάποιο conversion course κοντά στο Λονδίνο (έστω και μέσα)? Αυτό κατά την γνώμη σου είναι καλή επιλογή?? - University of York-Department of Computer Science-MSc in Computing (COMP)
    Το University of York είναι πολυ καλό στη κατηγορία του (upper middle) και το CS τμήμα του έχει αναγνώριση.

  14. #14
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vasilis32 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα conversion courses δεν χρειαζεται να εισαι εμπειρος απλα να ξερεις τα βασικα... για αρχη. Μπορει να τα παρακολουθησει ο οποιοσδηποτε ανεξαρτητα απο το προηγουμενο πτυχιο, εχουμε ιστορικους στο τμημα, μουσικους και φυσικα πληροφοριακαριους.

    Εγω ασχολουμουν με το προγραμματισμο για hobby, ειδα οτι μου αρεσε πιο πολυ απο τα ηλεκτρονικα και διαλεξα αυτο το course. Προγραμματισμο μπορει να μαθει ο καθενας αρκει να του αρεσει !!!!
    Εσύ σε αυτό το τμήμα στο Newcastle university είσαι – (Postgraduate Computer Science- Internet Technologies and Enterprise Computing MSc)??Αλλιώς αυτό το ξέρεις καθόλου..? Νομίζω ότι έχω καταλήξει σε ποια τμήματα θα κάνω αίτηση και νομίζω πως είναι τα παρακάτω…

    1)Birmingham University- MSc in Internet Software Systems
    2) University of Newcastle – Postgraduate Computer Science- Internet Technologies and Enterprise Computing MSc
    Για το τρίτο είμαι ανάμεσα στο :
    3) King’s college London-Postgraduate taught- Computing & Internet Systems MSc

    Ή

    3) University of York-Department of Computer Science-MSc in Computing (COMP)

    Το τμήμα που είσαι εσύ δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο από θέμα προγραμματισμού (αν θές στείλε μου το link από το τμήμα σου να ρίξω μια ματιά στα μαθήματά του)??
    Θα ήθελα αν σου είναι εύκολο την γνώμη σου για αυτά τα τμήματα…
    Κάποιο μεταπτυχιακό τέτοιου στιλ αξίζει να το κάνω ή είναι πολύ εύκολο και δεν έχει νόημα University of Liverpool – Postgraduate-Computer Science MSc/PGDip/PGCert??? Το Liverpool είναι αρκετά ψηλά στην λίστα με τα πανεπιστήμια πληροφορικής στην αγγλία!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kgiorgos10 : 07-03-11 στις 23:54.

  15. #15
    Εγγραφή
    26-02-2008
    Μηνύματα
    278
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    Ειμαι στο MSc Computing Science.

    Στα πιο πανω course που εβαλες αν ζηταν να προερχεσε απο BSc computer science ξεχνα τα αμεσως...κοιτα για conversion.

    Μην σκεφτεσαι το δυσκολο ή το ευκολο, καμια σχεση με Ελλαδα, εδω εχουν εργασιες με deadlines και αν τα χασεις εχεις επιπτωση στο τελικο βαθμο. Σε εμαςν ολο μας λενε να μαθoυμε να δουλεύουμε υπο πιεση και μας τρεχουν.

    Τα upper middle δεν ειναι ευκολα uni, θες να αφιερωσεισς πολυ χρονο. Σημερα, ημουν απο τις 8μιση το πρωι και μεχρι της 9μιση το βραδυ που γυρισα, ζητημα να εκατσα μια ωρα...και θελω να κοιταξω κ καποια πραγματα μεχρι να ξαπλωσω...

    Βαζουν απονωτες μεγαλες εργασιες που συνδυαζουν τα παντα. Εγω ηξερα τα βασικα απο java, και οταν ειδα τη πρωτη εργασια μετα απο 3 βδομαδες μαθημα τα'παιξα....
    Ειναι 3 χρονια σε ενα μαζι με MSc. Σκεψου τη προσπαθεια πρεπει να κανεις για να τα μαθεις ολα αυτα σε 1 χειμωνα....Το δευτερο εξαμηνο ειναι σχεδον ιδιο με το Advance course...

    Βασικα, θελουν οταν θα πας να ψαξεις για δουλεια να ξερεις καποια πραγματα και να μην εκθεσεις το uni.

    Αν θες οπωσδηποτε να ασχοληθεις στο μελλον με προγραμματισμο, αξιζει.
    Αν δεν εισαι σιγουρος διαλεξε κατι σχετικο με το πρωτο πτυχιο σου για να εχεις βασεις και πατας σε παλιες γνωσεις.

    ........Auto merged post: Vasilis32 πρόσθεσε 23 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Δεν θελω να σε ξενερωσω αλλα κανενα δεν κανει για σενα, θελουν αποφοιτο πληροφορικης....κοιτα στα entry requirements..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kgiorgos10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ σε αυτό το τμήμα στο Newcastle university είσαι – (Postgraduate Computer Science- Internet Technologies and Enterprise Computing MSc)??Αλλιώς αυτό το ξέρεις καθόλου..? Νομίζω ότι έχω καταλήξει σε ποια τμήματα θα κάνω αίτηση και νομίζω πως είναι τα παρακάτω…

    1)Birmingham University- MSc in Internet Software Systems
    2) University of Newcastle – Postgraduate Computer Science- Internet Technologies and Enterprise Computing MSc
    Για το τρίτο είμαι ανάμεσα στο :
    3) King’s college London-Postgraduate taught- Computing & Internet Systems MSc

    Ή

    3) University of York-Department of Computer Science-MSc in Computing (COMP)

    Το τμήμα που είσαι εσύ δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο από θέμα προγραμματισμού (αν θές στείλε μου το link από το τμήμα σου να ρίξω μια ματιά στα μαθήματά του)??
    Θα ήθελα αν σου είναι εύκολο την γνώμη σου για αυτά τα τμήματα…
    Κάποιο μεταπτυχιακό τέτοιου στιλ αξίζει να το κάνω ή είναι πολύ εύκολο και δεν έχει νόημα University of Liverpool – Postgraduate-Computer Science MSc/PGDip/PGCert??? Το Liverpool είναι αρκετά ψηλά στην λίστα με τα πανεπιστήμια πληροφορικής στην αγγλία!!!
    ........Auto merged post: Vasilis32 πρόσθεσε 18 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Saxlokodon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτησω κατι σχετικο-ασχετο? Μπορει καποιος να σπουδασει πχ στην Αγγλια και να εργαζεται ταυτοχρονα; Χωρις να εχει οικονομικη βοηθεια απο γονεις κλπ?
    Ναι αν το κανεις part-time και οχι σε ενα χρονο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Vasilis32 : 08-03-11 στις 02:17. Αιτία: auto merged post

Σελ. 1 από 7 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μεταπτυχιακό στην Αγγλία
    Από nikoletak στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-05-10, 17:05
  2. Μεταπτυχιακο πληροφορικης στην Σαμο-Τι λετε?
    Από koyto στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-09-09, 13:11
  3. Αναζήτηση Πτυχιακής εργασίας για μεταπτυχιακό στην Αγγλία
    Από KonstantinosZhta στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-09, 02:17
  4. Μεταπτυχιακό στην Αγγλία (Πληροφορική)
    Από universe1984 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-08, 20:29
  5. Δουλεύοντας στην Αγγλία και μεταπτυχιακό
    Από teodor_ch στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-07, 12:02

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας