Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Γεια χαρά σε όλους.
    Ελπίζω να είμαι στη κατάλληλη συζήτηση μιας και στο ADSL Hardware φαίνεται να ασχολείστε με συγκεκριμένα hardware και όχι με γενικές ερωτήσεις.

    Σύντομα θα αναβαθμίσω και εγώ σε dsl. Αν και 2-3 μέρες διαβάζω εντατικά το forum (μέχρι και 6ωρο σερί έχω χτυπήσει!) δεν έχω βρει μια σαφή απάντηση στο αν τελικά υπάρχουν modems ασύμβατα με κάποια DSLAM ή όχι.

    Υπάρχει τρόπος να καταλάβουμε από τα specs ενός modem αν θα παίζει σε ένα συγκεκριμένο DSLAM;
    Μένω στα Χανιά και από ότι γνωρίζω εδώ έχουν DSLAM της SIEMENS. Υπάρχουν κάποια που πρέπει να απόφύγω;

    Ευχαριστώ για την υπομονή προς το newba!

  2. #2
    Εγγραφή
    06-11-2002
    Περιοχή
    Λαμία
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.981
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΛΑΜΙΑ
    Τα περισσότερα καινούρια modems/routers παίζουν σε όλα τα DSLAM. Ποιά κοιτάς συγκεκριμένα;

  3. #3
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    JohnGR σε ευχαριστώ. Στη μοναδική άλλη ερώτηση που έχω κάνει στο DSL Hardware πάλι εσύ μου απάντησες και μάλιστα το ίδιο γρήγορα! Δώσ'τε του ένα έβδομο του ανθρώπου ρε παιδιά! Το help desk της Forthnet ωχρειά μπροστά του!

    Λοιπόν, ενδιαφέρομαι για το Tornado 841 (http://www.allieddata.com/asp/produc...&productid=135) και για ένα από την Level One (http://www.level1.com/products3.php?sklop=8&id=540546). Το πρώτο είναι από πλαίσιο οπότε ελπίζω να έχουν φροντίσει να φέρουν κάτι συμβατό. Και τα δύο είναι πάρόμοια (τα manual τους είναι copy paste) και είναι ADSL Modems Annex B, Routers (4 10/100), Access Points 11g, Print Servers. Ένα πράγμα "τα έχω όλα και συμφέρω" δηλαδή.

    Βοηθήστε όμως να καταλάβω. Από τα συμφραζόμενα από άλλα threads φαίνεται να προκύπτει ότι η συμβατότητα εξαρτάται από τα WAN types που υποστηρίζει κάθε modem.
    πχ στην περίπτωση μου αυτά που έχω βάλει στο μάτι λένε: Ethernet Over ATM(RFC 1483 Bridged) without
    NAT, Ethernet Over ATM(RFC 1483 Bridged) with NAT, IP over ATM(RFC 1483 Routed),
    Classical Ip over ATM(RFC 1577), PPP over ATM (RFC 2364), PPP over Ethernet(RFC
    2516)

    Τα κατάλαβα καλά;

  4. #4
    Εγγραφή
    06-11-2002
    Περιοχή
    Λαμία
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.981
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΛΑΜΙΑ
    Αν θυμάμαι καλά το Tornado έχει δοκιμαστεί σε Siemens από τον spyros* με επιτυχία. Για το Level1 δεν μπορώ να σου πω.

    Τα Wan Types που χρησιμοποιούνται είναι τα ΡΡΡοΑ (RFC2364) & ΡΡΡοΕ. Και τα δύο routers τα υποστηρίζουν. Αλλά αυτό δεν αρκεί, όπως είδαμε από τα πρώτα routers που κυκλοφόρησαν στην Ελλάδα. Πρέπει να υποστηρίζονται και πρωτόκολλα όπως: G.dmt/G.lite.

    Αν ήταν να βάλω στοίχημα θα έλεγα πως θα σου δουλέψουν και τα δύο...

  5. #5
    Εγγραφή
    06-11-2002
    Περιοχή
    Λαμία
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.981
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΛΑΜΙΑ

  6. #6
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Και εγώ πιστεύω πως θα δουλέψουν αλλά μια γνώμη από κάποιους πιο έμπειρους είναι πάντα σημαντική.

    Και τα δύο υποστηρίζουν
    • ANSI T1.413 Issue 2
      ITU-T G.992.1 (Downstream 8 Mbps; Upstream 800 Kbps)
      ITU-T G.992.2 (Downstream 1.5 Mbps; Upstream 512 Kbps)

    Τέλος πάντων,
    θέλω να ευχαριστήσω όλους εδώ στο ADSLgr μιας και τις τελευταίες μέρες το forum απεδείχθη πραγματικό φροντιστήριο!

    Αν τελικά πάρω ένα από αυτά θα κάνω ένα review μιας και φαίνονται καλά (full loaded όπως λέμε) για την τιμή τους και βγαίνουν και σε PSTN και ISDN εκδόσεις.

    Φιλικά,
    mrsaccess 8)
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  7. #7
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Thanx, μόλις είδα το pdf γιατί το έκανες post ενώ έγραφα την απάντηση μου.

    Αν και διάβασα προσεκτικά και το Community > ADSL Γενικά > Μερικά χρήσιμα links για ADSL (Χρεώσεις,DSLAM...) το συγκεκριμένο link μου ξέφυγε!

  8. #8
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess
    Σύντομα θα αναβαθμίσω και εγώ σε dsl. Αν και 2-3 μέρες διαβάζω εντατικά το forum (μέχρι και 6ωρο σερί έχω χτυπήσει!) δεν έχω βρει μια σαφή απάντηση στο αν τελικά υπάρχουν modems ασύμβατα με κάποια DSLAM ή όχι.

    Υπάρχει τρόπος να καταλάβουμε από τα specs ενός modem αν θα παίζει σε ένα συγκεκριμένο DSLAM;
    Μένω στα Χανιά και από ότι γνωρίζω εδώ έχουν DSLAM της SIEMENS. Υπάρχουν κάποια που πρέπει να απόφύγω;
    Το να είναι ασύμβατο με dslam είναι κάτι σχεδόν αδύνατο, ειδικά για μηχανήματα που αγοράζεις από ελληνικά μαγαζιά. Εκείνο που πρέπει να σε προβληματίσει είναι ποια είναι τα καλύτερα με το aMule. Άλλα πράγματα να κοιτάξεις είναι ποια είναι σταθερά σε επιθέσεις (port scans κλπ). Επίσης ποια έχουν τη δυνατότητα να σερβίρουν πολλά μηχανήματα μαζί, ποια μπορούν να προσφέρουν dynamic DNS (στη περίπτωση που τρέχεις apache και θες να σερβίρεις κάποιες σελίδες αυτό είναι χρήσιμο όταν αλλάζει το ip σου). Τέλος το οικονομικό. Στην Ελλάδα συμβαίνει τα μηχανήματα που παίρνουν όλοι συνήθως ακριβαίνουν! Αντιθέτως υπάρχουν μάρκες που λίγοι ξέρουν, και είναι πολύ καλύτερες και τσάμπα!

    Στη προκείμενη περίπτωση αναφέρομαι στο us robotics 9105, που όπως θα σου πουν αρκετοί είναι πολύ καλό (ήμουν το πρώτο πειραματόζωο και ευτυχώς έκατσε άψογα και είναι σε πολύ καλή τιμή, αν και άρχισε να ακριβαίνει, ακριβώς γιατί το παίρνουν όλοι τώρα!)

    Κάτι που δεν ξέρουν/πιστεύουν πολλοί είναι ότι υποστηρίζει 12Mbit adsl. Δες και το usr 9106 για ασύρματο.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  9. #9
    Εγγραφή
    15-06-2004
    Περιοχή
    ΔΙΟΝΥΣΟΣ
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    569
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17034/1007
    ISP
    OTE
    Router
    NetFaster IAD
    SNR / Attn
    9(dB) / 24(dB)
    Η γνωμη μου θα ηταν να εβαζες το X press link της Siemens.Πραγματικα αριστο modem χωρις προβληματα και δοκιμασμενο.
    Τα σχολια δικα σας...

  10. #10
    Εγγραφή
    06-11-2002
    Περιοχή
    Λαμία
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.981
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΛΑΜΙΑ
    Πολύ καλά πραγματικά τα USR! Για το Siemens θα διαφωνήσω γιατί πρόκειται απλώς για modem (ΟΧΙ router) και η τιμή του είναι τσιμπημένη γι' αυτά που προσφέρει.

  11. #11
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Και τα δύο modems/κτλ/κτλ που σκέφτομαι μετά από τη σχετική ανάγνωση ανταποκρίνονται στις απαιτήσεις του ΟΤΕ. Επειδή είναι μάλλον καινούργια δεν μπόρεσα να βρω review πουθενά.

    Pelasgian και τα δύο έχουν αυτά που αναφέρεις και πολύ περισσότερα στις προδιαγραφές τους αλλά χωρίς προσωπική επαφή δεν μπορείς να ξέρεις. Ενδεικτικά έχουν firewall, DHCP, Virtual Server support, Application tunneling, VPN & VPN pass through, SPI, DoS attact detection, DynamicDNS, Routing Table, UPnP για MSN Messenger/XBOX κτλ. Δυστυχώς βέβαια πουθενά δεν αναφέρουν τα maximum connections για να έχω μια εικόνα πως θα πάνε με το μουλάρι όπως και το αν έχουν υποστήριξη telnet όπως ζητάνε κάποιοι από εδώ.

    Και κοστίζουν γύρω στα 160€, λιγότερο από ότι είδα από ένα Zyxel που θα είναι μονάχα modem και router...

    Κάποιος πρέπει να κάνει την αρχή 8) ... Ελπίζω να μη φάω το κεφάλι μου :? ...
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  12. #12
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess
    Κάποιος πρέπει να κάνει την αρχή 8) ... Ελπίζω να μη φάω το κεφάλι μου :? ...
    Το ίδιο έκανα και εγώ όταν ήταν να πάρω. Πολλοί μου λέγανε πάρε Zyxel είναι το καλύτερο κλπ, ε, εγώ πήρα 9105, το πλήρωσα τότε στο 1/3 των χρημάτων ενός 652 και ήταν και καλύτερο. Τώρα αν το 9106 είναι τόσο καλό στα λεφτά του δεν ξέρω. Πάντως αν δεν έχουν κάτι θεαματικά στραβό στο wi-fi αποκλείεται να πας στραβά με αυτό, καθότι είναι κατά βάση ένα 9105. Εγώ το πήρα γιατί δεν μπορείς πας στραβά όταν σε κινεί ένα πιγκουίνος, και το USR τρέχει embedded Linux.

    Επειδή είσαι στη Κρήτη, σου συνιστώ να πάρεις κάτι που πουλάνε τοπικά εκεί (και μπορείς να το αλλάξεις) ή κάτι που έχουν δοκιμάσει άλλοι και δουλεύει καλά αν παραγγείλεις ταχυδρομικά. Μην πάρεις ταχυδρομικά προϊόν που δεν είσαι *ΑΠΟΛΥΤΑ* σίγουρος ότι δουλεύει για άλλους.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  13. #13
    Το avatar του μέλους lefterism
    lefterism Guest
    εγω παντως στο ηρακλειο εχω ενα DLink χωρις κανενα προβλημα..

    υγ. τα περισσοτερα adsl routers που κυκολοφορουν στην ελληνικη αγορα,
    δεν ειναι καθολου εμπορευσιμα στο εξωτερικο...ολοι αυτοι κατι ξερουν. προσωπικα θα σου ελεγα να αγορασεις μια γνωστη μαρκα του χωρου απο το εξωτερικο..
    Dlink, Alcatel, Linksys, Netgear... τα υπολοιπα μην ασχοληθεις καν.
    μιλαω εκ πειρας.

Παρόμοια Θέματα

  1. Ποια ports ανοίγουμε για ποια προγράμματα
    Από tolisp στο φόρουμ Broadband Software
    Μηνύματα: 126
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-08, 11:13
  2. Upgrade, ποιά mobo,ποιά κάρτα γραφικών?
    Από gous_thess στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-07, 11:49
  3. Πίτα DSLAM: Πως το καταλαβαινουμε;
    Από morpheus στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-05, 14:32
  4. Σε ποια DSLam βρισκομαι?
    Από therock003 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-05, 18:17
  5. Ποια adsl/routers τα παίζουν με stealth scan (SYN port scan)
    Από pelasgian στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-04, 10:09

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας