Σελ. 13 από 18 ΠρώτηΠρώτη ... 381112131415 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 181-195 από 269
  1. #181
    Εγγραφή
    21-03-2010
    Μηνύματα
    1.743
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nothing Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαβασε ξανα καλα τα βηματα που γραφω.
    Δεν χρειαζεται καποιο επιχειρημα ξαναλεω αφου δεν εχει φανει ΠΟΥΘΕΝΑ οτι κανεις μια επαναλαμβανομενη διαδικασια.
    Οταν σου κανουν ελεγχο απλα επικυρωνεις επομενο εισιτηριο.
    Μισό λεπτό, είναι αργά και μπορεί να βιάστηκα να απαντήσω, συγγνώμη.

    - - - Updated - - -

    Λοιπόν, το διάβασα προσεκτικότερα -ξανά- και και κάνεις επαναλαμβανόμενη διαδικασία. Επαναφέρεις το κινητό στην κατάσταση πριν την επικύρωση του αγορασμένου εισιτηρίου.

    Σα να βαψεις με blanco την σφραγίδα σε ένα επικυρωμένο χάρτινο εισιτήριο. Μπορούν να "αποδείξουν" ότι έβαλες εσύ το blanco? Γλιτώνεις πρόστιμο έτσι;

    Αν καταλαβαίνω σωστά όλο το 'συστημα' που περιγραφεις επαφιεται στην υποθεση οτι δεν μπορουν να σε ελεγξουν με διασταυρωση ηλεκτρονικων εισιτηριων μετα τη διαδρομη, αλλα δεν ισχυει κατι τετοιο κι ουτε εχει λογο να ισχυει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος marcus1 : 24-12-14 στις 04:03.

  2. #182
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    εγώ πάλι λέω άμα θέλει κάποιος να ρισκάρει για ένα εισιτήριο να βρεθεί στα δικαστήρια εναντίων μιας στρατιάς δικηγόρων και να πληρώσει την όποια ποινή του επιβάλλει το δικαστήριο (πρόστιμο ή φυλακή)

    μπορεί να παίξει όσο θέλει με την εφαρμογή του ηλεκτρονικού εισιτηρίου

    (πάντως κάποτε πρέπει να σταματήσουμε να νομίζουμε ότι είμαστε εξυπνότεροι από τους άλλους δεν είναι κακό η μετριοφροσύνη (δεν το λέω καθόλου ειρωνικά ούτε προσωπικά σε κάποιον απευθύνομαι προς αποφυγή παρεξηγήσεων))

    όπως είπα εξ αρχής το εισιτήριο το αγοράζεις με όνομα , επώνυμο , πιστωτική κάρτα

    αν διαβάσεις τις λεπτομέρειες για την εφαρμογή θα δεις ότι η εταιρεία που ανέπτυξε την εφαρμογή δεν είναι τυχαία

    επίσης θα λύσεις κάποιες απορίες που πιθανώς έχεις

    το αν το επικυρώσεις offline ή online για μένα δεν έχει σημασία (φαίνεται στο ιστορικό της καρτέλας σου) εκεί φαίνονται όλα (αγορές κτλ) αρκεί μια επιβεβαίωση με την τράπεζα της συναλλαγής και έχουν ότι στοιχείο θέλουν.

    από εκεί και πέρα ισχύει ότι είπα πιο πάνω

    αν αξίζει το "ρίσκο" όποιος θέλει μπορεί να πειραματιστεί (απλά να φροντίσει να έχει λεφτά για δικηγόρο και για τα δικαστικά έξοδα) μην βρεθεί προ εκπλήξεως.

  3. #183
    Εγγραφή
    21-03-2010
    Μηνύματα
    1.743
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ πάλι λέω άμα θέλει κάποιος να ρισκάρει για ένα εισιτήριο να βρεθεί στα δικαστήρια εναντίων μιας στρατιάς δικηγόρων και να πληρώσει την όποια ποινή του επιβάλλει το δικαστήριο (πρόστιμο ή φυλακή)

    μπορεί να παίξει όσο θέλει με την εφαρμογή του ηλεκτρονικού εισιτηρίου

    (πάντως κάποτε πρέπει να σταματήσουμε να νομίζουμε ότι είμαστε εξυπνότεροι από τους άλλους δεν είναι κακό η μετριοφροσύνη (δεν το λέω καθόλου ειρωνικά ούτε προσωπικά σε κάποιον απευθύνομαι προς αποφυγή παρεξηγήσεων))

    όπως είπα εξ αρχής το εισιτήριο το αγοράζεις με όνομα , επώνυμο , πιστωτική κάρτα

    αν διαβάσεις τις λεπτομέρειες για την εφαρμογή θα δεις ότι η εταιρεία που ανέπτυξε την εφαρμογή δεν είναι τυχαία

    επίσης θα λύσεις κάποιες απορίες που πιθανώς έχεις

    το αν το επικυρώσεις offline ή online για μένα δεν έχει σημασία (φαίνεται στο ιστορικό της καρτέλας σου) εκεί φαίνονται όλα (αγορές κτλ) αρκεί μια επιβεβαίωση με την τράπεζα της συναλλαγής και έχουν ότι στοιχείο θέλουν.

    από εκεί και πέρα ισχύει ότι είπα πιο πάνω

    αν αξίζει το "ρίσκο" όποιος θέλει μπορεί να πειραματιστεί (απλά να φροντίσει να έχει λεφτά για δικηγόρο και για τα δικαστικά έξοδα) μην βρεθεί προ εκπλήξεως.
    συμφωνώ 100%

  4. #184
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marcus1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μισό λεπτό, είναι αργά και μπορεί να βιάστηκα να απαντήσω, συγγνώμη.

    - - - Updated - - -

    Λοιπόν, το διάβασα προσεκτικότερα -ξανά- και και κάνεις επαναλαμβανόμενη διαδικασία. Επαναφέρεις το κινητό στην κατάσταση πριν την επικύρωση του αγορασμένου εισιτηρίου.

    Σα να βαψεις με blanco την σφραγίδα σε ένα επικυρωμένο χάρτινο εισιτήριο. Μπορούν να "αποδείξουν" ότι έβαλες εσύ το blanco? Γλιτώνεις πρόστιμο έτσι;

    Αν καταλαβαίνω σωστά όλο το 'συστημα' που περιγραφεις επαφιεται στην υποθεση οτι δεν μπορουν να σε ελεγξουν με διασταυρωση ηλεκτρονικων εισιτηριων μετα τη διαδρομη, αλλα δεν ισχυει κατι τετοιο κι ουτε εχει λογο να ισχυει.
    μπορεί αν είμαι χαζός ή να πω κάτι χαζό να με συγχωρείτε

    αλλά από την στιγμή που αγοράσεις το εισιτήριο ή τα εισιτήρια (οποιοδήποτε αριθμό) θα πρέπει να τα επικυρώσεις (τον ίδιο αριθμό) αλλιώς θα λήξουν καθώς έχουν χρονική διάρκεια

    αν εσύ χρησιμοποιήσεις κάποιο από τα εισιτήρια πάνω από μια φορά (δεν θα ταιριάζουν τα στοιχεία "αγοράς") αυτό το σκέφτηκε ο φίλος.

  5. #185
    Εγγραφή
    15-09-2002
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    916
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Paypal or GTFO?

  6. #186
    Εγγραφή
    12-09-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    1.041
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9388/861
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zte
    SNR / Attn
    9,4(dB) / 33,9(dB)
    Περα απο τη φιλολογια του πως κλεβεις ή δεν κλέβεις (εχω κλεψει και γω, μπαινοντας στο μετρο χωρις να χτυπησω εισητηριο και ψαχνοντας τον κυριο που το δινουμε στην εξοδο.... τετοια χρηση στα ΜΜΕ!) σαν πρωην περιστασιακος χρηστης των ΜΜΕ που πλεον αρχιζει να μαθαινει πως να τα χρησιμοποιεί, εχω να πω χιλια μπραβο και μια ενσταση! χιλια μπραβο, γιατι μου χει τυχει ουκ ολιγες φορες, ο ψιλικατζης απεναντι απο τη σταση να ΜΗΝ εχει εισιτηρια, και το να παρω πολλα μαζι κατεληξε ηδη δυο φορες στο να αλλαξουνε τα εισιτηρια και γω να απομεινω με τα παλια.... Και ενσταση για το χρεωστικη η πιστωτικη (ειμαστε και κατι χιλλιαδες ανεργοι που και η χρεωστικη και η πιστωτικη -ποια πιστωτικη- δεν εχουνε μεσα φραγκο... πιο ευκολο να χρεωσω το υπολοιπο ή τις μοναδες του κινητου μου που ετσι κι αλλιως εχω πληρωσει ή θα πληρωσω). Βεβαια, εχοντας το τελευταιο διαστημα τυχει σε ελεγχους στον ηλεκτρικο και σε λεωφορειο, εχω την απορια: εχουνε εκπαιδευτει οι ελεγκτες στο θεμα; Η θα βλεπουνε το κινητο την ωρα που θα γκαριζουνε εξαλλοι "σταματα, σταματα" στον οδηγο και θα μου ζητανε τα στοιχεια μου;
    Να πω ακομα πως με εξεπληξε ευχαριστα πως εφαρμογες σα το Moveit αν το λεω και καλα, εχουνε πραγματικη εφαρμογη στην ωρα διελευσης των ΜΜΕ.... ισως κανουμε καποια -δειλα- βηματα προς τα μπρος τελικα!

    my lost prince!

  7. #187
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Το θέμα είναι πάντως ότι αν και η εφαρμογή είναι πολύ καλό βήμα μπροστά (αν παρείχε και μια μικρή έκπτωση ως κίνητρο να τη χρησιμοποιεί ο κόσμος πχ. 1.15€ τιμή για το απλό εισιτήριο θα ήταν ακόμα καλύτερα, ) έχει θέμα ασφαλείας ως προς την πολλαπλή χρήση του εισιτηρίου. Δεν νομίζω ότι ο ελεγκτής θα είναι τόσο high tech ώστε να μπορεί να καταλάβει αν το εισιτήριο έχει ξαναχρησιμοποιηθει. Αυτό πρέπει να ληφθεί υπόψιν από τους αρμόδιους ώστε να βγει ένα patch πριν αρχίσουν να κυκλοφορούν όλοι τσάμπα..

  8. #188
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Αθήνα/Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    386
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nothing Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατσε γιατι ή αλλο λεμε ή αλλιως τα εχω καταλαβει :

    1)Αγοραζεις τα εισιτηρια
    2)Κρατας το backup πριν κανεις καποια επικυρωση
    3)Οταν μπαινεις στο μεσο τα επικυρωνεις και εχουν καποια διαρκεια
    4)Επαναφερεις με restore
    5)Πηγαινε στο βημα 3

    Αν στο βημα 3 σου κανουν ελεγχο εισαι οκ.
    Αν υπαρχει και ο server που λες οκ παιρνεις νεο backup για το επομενο εισιτηριο.

    Στην διαδιακασια που σου αναφερω που μπορει να καταλαβει καποιος οτι εσυ κανεις αυτη τη διαδικασια?

    ps: Επειδη τωρα ξαναδιαβασα αυτα που ειχα γραψει στο προηγουμενο ισως το εθεσα καπως διαφορετικα αλλα και παλι δεν ειναι λογικο ενα προστιμο σε ασχετο χρονο με την παραβαση επειδη εγινε αλλη στιγμη απο αυτο το crosscheck.
    Άργησα λίγο αλλά κατάλαβα τι λες.
    Από τη στιγμή που είσαι καθ'ολη τη διάρκεια της διαδρομής offline, και όταν κατέβεις κάνεις restore ΠΡΙΝ μπεις στο internet, αν δεν γίνει έλεγχος δεν υπάρχει τρόπος να καταγραφεί ότι έπικύρωσες εισητήριο, άρα πως θα διασταυρώσουν ότι το ακύρωσες πολλές φορές?
    Θα ήθελα να πιστεύω ότι έχουν βρει μια έξυπνη λύση σ'αυτό το πρόβλημα για να επιτρέπουν offline ακυρώσεις, αλλά δε μου έρχεται κάτι.

  9. #189
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Και εγώ ακριβώς αυτό που λέει ο nothing εννοώ. Δεν νομίζω να υπάρχει τρόπος να καταλάβει κάποιος ότι η εφαρμογή έχει γίνει restore και το εισιτήριο έχει ξαναχρησιμοποιηθεί, αφού τα δεδομένα της εφαρμογής έχουν έρθει στην προτέρα κατάσταση (μετά ακριβώς την αγορά του εισιτηρίου).
    Όπως το σκέφτομαι μοναδική λύση για να παρακαμφθεί το πρόβλημα είναι η απαίτηση να είσαι online κατά την επικύρωση του εισιτηρίου. Οτιδήποτε άλλο μπορεί να 'ξεγελαστεί' με backup/restore με εφαρμογές τύπου titanium σε rootαρισμένο κινητό ή ακόμα και με restore από recovery. Μπορεί να μην αρέσει στον κόσμο αλλά δε νομίζω να γίνεται διαφορετικά...

  10. #190
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ πάλι λέω άμα θέλει κάποιος να ρισκάρει για ένα εισιτήριο να βρεθεί στα δικαστήρια εναντίων μιας στρατιάς δικηγόρων και να πληρώσει την όποια ποινή του επιβάλλει το δικαστήριο (πρόστιμο ή φυλακή)
    Συμφωνώ ότι μπορεί να βρεθεί στα δικαστήρια και να μπλέξει διαφωνώ με το επιχείρημα ότι επειδή μια επιχείρηση είναι μεγάλη έχει "στρατιά δικηγόρων" πρέπει να μας φοβίζει, μια υπόθεση είναι με συγκεκριμένη διαδικασία, δεν έχει το πλεονέκτημα μια εταιρεία επειδή αντί ένα έχει 100 δικηγόρους.
    Κι εγώ αφού η αγορά είναι ονομαστική δεν θα προέτρεπα κανέναν να το ρισκάρει.
    Αλλά έχω μια απορία, αν ένας γνωστός μου μου ζητήσει να του αγοράσω ένα εισιτήριο επειδή δεν έχει πιστωτική κάρτα μπορώ να του το στείλω; Και αν ναι είμαι υπόλογος αν αυτός μετά προσπαθήσει να το χρησιμοποιήσει παραπάνω από μια φορά;

  11. #191
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Plus_Asusrouter
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ ακριβώς αυτό που λέει ο nothing εννοώ. Δεν νομίζω να υπάρχει τρόπος να καταλάβει κάποιος ότι η εφαρμογή έχει γίνει restore και το εισιτήριο έχει ξαναχρησιμοποιηθεί, αφού τα δεδομένα της εφαρμογής έχουν έρθει στην προτέρα κατάσταση (μετά ακριβώς την αγορά του εισιτηρίου).
    Όπως το σκέφτομαι μοναδική λύση για να παρακαμφθεί το πρόβλημα είναι η απαίτηση να είσαι online κατά την επικύρωση του εισιτηρίου. Οτιδήποτε άλλο μπορεί να 'ξεγελαστεί' με backup/restore με εφαρμογές τύπου titanium σε rootαρισμένο κινητό ή ακόμα και με restore από recovery. Μπορεί να μην αρέσει στον κόσμο αλλά δε νομίζω να γίνεται διαφορετικά...
    Αν ο ελεγκτής είναι online, και διαθέτει τον κατάλληλο εξοπλισμό, σκανάρει το εισιτήριό σου, το ακυρώνει στους εταιρικούς server άμεσα, και όταν πας να το ξαναχρησιμοποιήσεις.... πάπαλα. Έτσι απλά....

  12. #192
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Αθήνα/Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    386
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ο ελεγκτής είναι online, και διαθέτει τον κατάλληλο εξοπλισμό, σκανάρει το εισιτήριό σου, το ακυρώνει στους εταιρικούς server άμεσα, και όταν πας να το ξαναχρησιμοποιήσεις.... πάπαλα. Έτσι απλά....
    Μα τότε εννοείται ότι δεν το ξαναχρησιμοποιείς, και είσαι οκ. Αν δεν σε ελέγξει κανείς είναι το θέμα.
    Καλά και περιμένουμε πότε θα δούμε τον κατάλληλο εξοπλισμό φυσικά. Μέχρι τότε έλεγχος δεν υφίσταται.

  13. #193
    Εγγραφή
    20-08-2007
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    2.779
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ο ελεγκτής είναι online, και διαθέτει τον κατάλληλο εξοπλισμό, σκανάρει το εισιτήριό σου, το ακυρώνει στους εταιρικούς server άμεσα, και όταν πας να το ξαναχρησιμοποιήσεις.... πάπαλα. Έτσι απλά....
    Χωρις καμια παρεξηγηση σε εσενα και σε οσους αλλους σχολιασαν το συγκεκριμενο θεμα θα ΞΑΝΑΠΩ κατι που δεν εχετε καταλαβει :

    Αφου ΟΤΑΝ ΕΠΙΚΥΡΩΝΕΙΣ αυτο μπορεις να το κανεις OFFLINE το εισιτηριο αυτο μπορεις να το επαναχρησιμοποιησεις ΟΣΕΣ φορες θες με restore ΜΕΧΡΙ την φορα που θα πετυχεις ελεγκτη και ετσι ΠΡΕΠΕΙ να επικυρωσεις καποιο ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ.

    Αρα για ΟΣΟ ΔΕΝ πετυχαινεις ελεγκτη μεταφερεσαι τσαμπα ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΚΙΝΔΥΝΟ να σου κανουν τιποτα.


    Ελπιζω να ημουν κατανοητος αυτη τη φορα γιατι δε μπορω να το πω με περισσοτερο απλα λογια.


    Αυτα τα λεω τελευταια φορα γιατι εχω καταντησει κουραστικος πιστευω να γραφω τα ιδια και τα ιδια



    Ο λογος που πρεπει να κοιταχτει αυτο το θεμα ειναι διοτι :

    α)ετσι χιλιαδες νεοι (που τα πανε καλα με την τεχνολογια) μια χαρα μπορουν να μεταφερονται συνεχως τσαμπα και
    β)επισης υπαρχουν μετα θεματα και μαυρης αγορας γιατι θα μπορουν να πωλουνται εισιτηρια ενω ας πουμε εχουν χρησιμοποιηθει

    Κυριως το (α) ειναι το θεμα βεβαια αρχικα
    http://www.adslgr.com/forum/signaturepics/sigpic48706_4.gif

  14. #194
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anonymos1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ ότι μπορεί να βρεθεί στα δικαστήρια και να μπλέξει διαφωνώ με το επιχείρημα ότι επειδή μια επιχείρηση είναι μεγάλη έχει "στρατιά δικηγόρων" πρέπει να μας φοβίζει, μια υπόθεση είναι με συγκεκριμένη διαδικασία, δεν έχει το πλεονέκτημα μια εταιρεία επειδή αντί ένα έχει 100 δικηγόρους.
    Κι εγώ αφού η αγορά είναι ονομαστική δεν θα προέτρεπα κανέναν να το ρισκάρει.
    Αλλά έχω μια απορία, αν ένας γνωστός μου μου ζητήσει να του αγοράσω ένα εισιτήριο επειδή δεν έχει πιστωτική κάρτα μπορώ να του το στείλω; Και αν ναι είμαι υπόλογος αν αυτός μετά προσπαθήσει να το χρησιμοποιήσει παραπάνω από μια φορά;
    δεν ξέρω αν μπορείς να το αγοράσεις για άλλον επειδή δεν έχει χρεωστική/πιστωτική κάρτα (ελπίζω να προστεθούν και άλλοι τρόποι αγοράς) αλλά σίγουρα ξέρω ότι θα είσαι εσύ υπόλογος αν ο άλλος κάνει κάτι με αυτό που αγόρασες εσύ (ονομαστικά) και χρησιμοποίησες την δική σου χρεωστική/πιστωτική κάρτα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nothing Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρις καμια παρεξηγηση σε εσενα και σε οσους αλλους σχολιασαν το συγκεκριμενο θεμα θα ΞΑΝΑΠΩ κατι που δεν εχετε καταλαβει :

    Αφου ΟΤΑΝ ΕΠΙΚΥΡΩΝΕΙΣ αυτο μπορεις να το κανεις OFFLINE το εισιτηριο αυτο μπορεις να το επαναχρησιμοποιησεις ΟΣΕΣ φορες θες με restore ΜΕΧΡΙ την φορα που θα πετυχεις ελεγκτη και ετσι ΠΡΕΠΕΙ να επικυρωσεις καποιο ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ.

    Αρα για ΟΣΟ ΔΕΝ πετυχαινεις ελεγκτη μεταφερεσαι τσαμπα ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΚΙΝΔΥΝΟ να σου κανουν τιποτα.


    Ελπιζω να ημουν κατανοητος αυτη τη φορα γιατι δε μπορω να το πω με περισσοτερο απλα λογια.


    Αυτα τα λεω τελευταια φορα γιατι εχω καταντησει κουραστικος πιστευω να γραφω τα ιδια και τα ιδια



    Ο λογος που πρεπει να κοιταχτει αυτο το θεμα ειναι διοτι :

    α)ετσι χιλιαδες νεοι (που τα πανε καλα με την τεχνολογια) μια χαρα μπορουν να μεταφερονται συνεχως τσαμπα και
    β)επισης υπαρχουν μετα θεματα και μαυρης αγορας γιατι θα μπορουν να πωλουνται εισιτηρια ενω ας πουμε εχουν χρησιμοποιηθει

    Κυριως το (α) ειναι το θεμα βεβαια αρχικα
    πολύ καλά τα λες και δεν διαφωνώ

    αλλά σε παρακαλώ λύσε μου την απορία αν θες (μπορεί να είμαι χαζός ή να κάνω χαζή ερώτηση)

    από την στιγμή που γράφεσαι στο σύστημα (όνομα-επώνυμο-email) συνήθως google account και μπαίνεις στην διαδικασία να αγοράσεις ηλεκτρονικό εισιτήριο (ανεξάρτητα την ποσότητα) χρησιμοποιείς την χρεωστική/πιστωτική κάρτα σου και σου στέλνουν το ανάλογο μήνυμα ότι αγόρασες ηλεκτρονικό εισιτήριο (ανεξάρτητα την ποσότητα) και φαίνεται η αγορά σου στα στοιχεία της τράπεζας

    να υποθέσουμε ότι έχεις αγοράσει 10 ηλεκτρονικά εισιτήρια και πρέπει να τα επικυρώσεις 10 φορές σε εύλογο χρονικό διάστημα αλλιώς θα ακυρωθούν και εσύ ως γνώστης της τεχνολογίας των "έξυπνων" κινητών τηλεφώνων ή ταμπλετών κάνεις την διαδικασία που αναφέρεις μέχρι αν πέσεις σε έλεγχο που θα κάνει κάποιος ελεγκτής (να υποθέσουμε ότι δεν έχει το απαραίτητο μηχάνημα)

    πως θα δικαιολογήσεις ότι έχεις στην κατοχή σου 10 ηλεκτρονικά εισιτήρια αλλά μπήκες σε ΜΜΜ (**) φορές καθώς τα 10 ηλεκτρονικά εισιτήρια που έχεις αγοράσει και φαίνονται στο ιστορικό αγορών σου αρκούν μόνο για 10 επικυρώσεις/μετακινήσεις μετά θα πρέπει να ξανά αγοράσεις.

    προσωπικά πάντως ισχύει ότι είπα αν νομίζει κάποιος ότι αξίζει το ρίσκο για ένα εισιτήριο να τρέχει στα δικαστήρια να αποδείξει ότι δεν είναι "ελέφαντας" ας κάνει ότι νομίζει (μην βγει μετά όμως και κλαίγεται εδώ ότι τον έπιασαν να κλέβει (πλαστογραφώντας εισιτήρια) και τώρα τον σέρνουν στα δικαστήρια και κινδυνεύει να πληρώσει τα μαλλιά της κεφαλής του) τα ίδια έλεγα και σε κάποιους γείτονες μου που δεν πλήρωναν "διόδια" και τώρα έχουν τρεχάματα και κλαίγονται...

  15. #195
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Ρε συ zero... Δεν έχεις καταλάβει. Δεν χρειάζεσαι να αγοράσεις 10.αγοραζεις ένα μόνο και κανείς backup. Μετά όταν κάνεις restore δεν φαίνεται τίποτα στο ιστορικό.
    Το μόνο που σώζει κάπως την κατάσταση είναι ότι ισχύουν για 6 μήνες.

Σελ. 13 από 18 ΠρώτηΠρώτη ... 381112131415 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-14, 11:29

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας