Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    03-09-2006
    Περιοχή
    Porto Salonico
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.976
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12990/1020
    ISP
    Nova
    Router
    Thomson TG585 v7
    SNR / Attn
    6(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έκανα το λάθος να θέλω να δοκιμάσω και κάποιο άλλο firewall πέρα από το ZoneAlarm Free που χρησιμοποιούσα εδώ και κάποια χρόνια και από το οποίο ήμουν γενικά ικανοποιημένος.

    Μια ωραία πρωία λοιπόν, απεγκαθιστώ το ZA, και περνάω το Comodo για το οποίο έχω ακούσει καλά λόγια και επιπλέον είναι επίσης free. Μετά από μια μέρα χρήσης και έχοντας δει διάφορα (δεν είναι επί του παρόντος αυτά), αποφάσισα να κάνω uninstall το Comodo και να επανέλθω στα γνωστά λημέρια του ZA. Αμ δε... Η απεγκατάσταση δε γίνεται σωστά. Πιο συγκεκριμένα, κάνω το απαραίτητο reboot και όντως φαίνεται να έχει πάρει πόδι. Όταν όμως πάω να εγκαταστήσω το ZA ή κάποιο άλλο firewall, η εγκατάσταση αποτυχαίνει (μηνύματα που σχετίζονται με το "True Vendor Internet Service" ή κάπως έτσι). Κάνω System Restore, και το σύστημα επανέρχεται με το Comodo να κάθεται πάλι χαρούμενο στο System Tray...

    Η ερώτηση είναι απλή: Μπορεί να γίνει σωστή απεγκατάσταση του Comodo; Το uninstall shortcut που υπάρχει στο μενού της εφαρμογής είναι απλά ένας μύθος ή πραγματικότητα;

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdn
    sdn Guest
    Έβγαλε η comodo έκδοση για zenwalk???

    Νομίζω ότι αν πας στο forum που έχουν υπάρχουν οδηγίες για το πως ν το βγάλεις τελείως και οριστικά...

    Αλλά είμαι περίεργος για το τι προβλήματα σου παρουσίασε.

    Προσωπικά πιστεύω ότι είναι από τα καλύτερα firewalls (εκτός από το tiny που έτσι και αλλιώς δεν υπάρχει πια). Με μικρές βελτιώσεις θα αγγίξουν την τελειότητα

  3. #3
    Εγγραφή
    03-09-2006
    Περιοχή
    Porto Salonico
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.976
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12990/1020
    ISP
    Nova
    Router
    Thomson TG585 v7
    SNR / Attn
    6(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έβγαλε η comodo έκδοση για zenwalk???

    Νομίζω ότι αν πας στο forum που έχουν υπάρχουν οδηγίες για το πως ν το βγάλεις τελείως και οριστικά...

    Αλλά είμαι περίεργος για το τι προβλήματα σου παρουσίασε.

    Προσωπικά πιστεύω ότι είναι από τα καλύτερα firewalls (εκτός από το tiny που έτσι και αλλιώς δεν υπάρχει πια). Με μικρές βελτιώσεις θα αγγίξουν την τελειότητα
    sdn απλά πράματα:

    1) Του λέω "Remember this setting" και αυτό εκεί, σε μερικά προγράμματα με ξαναρωτάει αμέσως μετά

    2) Κάποιες φορές βγάζει τα ΑΠΕΙΡΑ boxes στα οποία πρέπει να πατάω Allow μέχρι να μπορέσω να κάνω τη δουλειά μου, χωρίς να έχει επιλογή για rememberance

    3) Έχει κρασάρει 1 φορά χωρίς προφανή λόγο

    4) Κάποιες φορές μου έκοψε χωρίς λόγω οποιαδήποτε επικοινωνία με το net που συνήλθε μόνο μετά από reboot

    5) Τώρα δα που είμαι μέσα (δυστυχώς από win ), το firewall δίνει status "COMODO Firewall Pro is being initialized...", εδώ και καμιά ώρα

    Αυτά μπορώ να θυμηθώ αυτή τη στιγμή. Αυτή η κατάσταση δε μου δημιουργεί αίσθηση κάποιας προστασίας. Ίσως να θέλει παραπάνω σετάρισμα, αλλά δεν έχω χρόνο για τέτοια.

    Επίσης, το γεγονός ότι δε μπορώ να το κάνω uninstall σαν κανονικός άνθρωπος, με οδηγεί στην ΑΝΑΓΚΗ πλέον να το απεγκαταστήσω. Έψαξα στο forum τους, και εκεί έχουν επισυνάψει κάποια αρχεία για το uninstall, που για να τα πάρεις, πρέπει να κάνεις free registration...

    Εγώ πάντως νιώθω έντονα την ανάγκη να γυρίσω ξανά σε ZA (όχι βέβαια πιο έντονη από την ανάγκη να bootάρω Zenwalk )
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pan05 : 23-03-07 στις 17:01.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdn
    sdn Guest
    Θα σου πρότεινα να ψάξεις καλά τον υπολογιστή σου για virus, spyware κλπ

    Χρησιμοποιησε τα kaspersky, antivir & bitdefenter
    Spyware terminator, spybot, ad-aware & ewido

    Χρησιμοποιησε την 2.4.18.184 έκδοση του comodo

  5. #5
    Εγγραφή
    03-09-2006
    Περιοχή
    Porto Salonico
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.976
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12990/1020
    ISP
    Nova
    Router
    Thomson TG585 v7
    SNR / Attn
    6(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δε τίθεται θέμα με spyware, viruses κλπ. Το PC μου δε ξέρει από αυτά. Είναι 100% σίγουρο.

    Το θέμα είναι η ίδια η πολιτική του Comodo που δε μου ταιριάζει. Τι εννοώ: Έχω ανοικτό το SeaMonkey και ανοίγω Winamp να ακούσω κάποιο κομμάτι. Πετάγεται pop-up που με ρωτάει αν θέλω να επιτρέψω την πρόσβαση στο Winamp, που θέλει να αποκτήσει πρόσβαση μέσω του SeaMonkey, για να κάνει κάτι. Αν πατήσω "Deny", τότε δε μπορώ να σερφάρω πλέον με το SeaMonkey, παρόλο που έχω ορίσει ρητά να επιτρέπεται η πρόσβαση σε αυτό.

    Στο ZA τα πράματα ήταν απλά και ξεκάθαρα: Επιτρέπεις κύριε την πρόσβαση του Winamp στο δίκτυο; Αν πατήσεις όχι, ξεμπέρδεψες μια και καλή. Ούτε αλληλεπιδράσεις, ούτε τίποτα. Ξεκάθαρα πράματα.

    Στο θέμα μας, έτρεξα διάφορα registry cleaners, έσβησα temp files και folders και δοκίμασα να περάσω ξανά κάποιο άλλο firewall. Πλέον μπορώ να το κάνω αυτό, καθώς πέρασα το outpost (το οποίο επίσης έβγαλα αμέσως, γιατί δεν έχω όλη τη μέρα να βρω πως μπορεί να δώσει πρόσβαση στο SeaMonkey).

    Οπότε, ίσως πλέον το πρόβλημα να οφείλεται στον installer του ZA. Σας έχει κάνει ποτέ κάτι παρόμοιο; Καμιά λύση;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pan05 : 23-03-07 στις 19:39.

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdn
    sdn Guest
    Αυτά τα κάνει το comodo γιατί είναι το μόνο που αντιμετωπίζει πραγματικά προβλήματα leak.

    Το outpost είναι από τα πιο εύκολα αν όχι το πιο εύκολο firewall να του κάνεις setup.

    Νομίζω ότι κάθε πρόγραμμα σε ρωτάει μια φορά. Αν δώσεις γενική άδεια δεν σε ξαναενοχλήσει. Αν δώσεις άδεια σε επίπεδο πόρτας τότε πιθανών να εμφανιστεί πάλι το μήνυμα. Αλλά πάνω κάτω το ίδιο γίνεται και με το comodo

  7. #7
    Εγγραφή
    03-09-2006
    Περιοχή
    Porto Salonico
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.976
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12990/1020
    ISP
    Nova
    Router
    Thomson TG585 v7
    SNR / Attn
    6(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά τα κάνει το comodo γιατί είναι το μόνο που αντιμετωπίζει πραγματικά προβλήματα leak.

    Το outpost είναι από τα πιο εύκολα αν όχι το πιο εύκολο firewall να του κάνεις setup.

    Νομίζω ότι κάθε πρόγραμμα σε ρωτάει μια φορά. Αν δώσεις γενική άδεια δεν σε ξαναενοχλήσει. Αν δώσεις άδεια σε επίπεδο πόρτας τότε πιθανών να εμφανιστεί πάλι το μήνυμα. Αλλά πάνω κάτω το ίδιο γίνεται και με το comodo
    Ωραία, να δεχτώ ότι είναι πιο powerful το comodo. Τι απαντάω λοιπόν στην ερώτηση που μου κάνει; Αναγκαστικά ναι, γιατί αλλιώς no more surfing. Οπότε τι να το κάνεις;

    Σχετικά με το outpost. Πως το ρυθμίζω δηλαδή να επιτρέψει το SeaMonkey; Περίμενα να πετάξει pop-up. ΔΕΝ πέταξε. Πήγα και το πρόσθεσα στα trusted. Πάλι το μπλόκαρε...

  8. #8
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Αυτο που λεει ο sdn.
    Κοψε ή αφησε προσβαση σε επιπεδο προγραμματος και οχι απλως πορτας. Κοψε πχ την προσβαση στο winamp και οχι στην πορτα 7694 που χρησιμοποιει το winamp (πλασματικο το νουμερο.)
    Θα το βρεις στις ρυθμισεις καπου. ΤΟ ΖΑ το ειχα και εγω και το ΠΕΤΑΞΑ οσο πιο κατω παει στον καδο των αχρηστων.
    Επιπλεον φαινεται οτι δεν εχεις ψαξει το πργραμμα και ομως το κρινεις απλα επειδη εχεις συνηθισει κατι αλλο

  9. #9
    Εγγραφή
    03-09-2006
    Περιοχή
    Porto Salonico
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.976
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12990/1020
    ISP
    Nova
    Router
    Thomson TG585 v7
    SNR / Attn
    6(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikchris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιπλεον φαινεται οτι δεν εχεις ψαξει το πργραμμα και ομως το κρινεις απλα επειδη εχεις συνηθισει κατι αλλο
    Φυσικά και δε το έχω ψάξει πολύ. Έγραψα και στο 2ο ποστ μου σε αυτό το νήμα ότι "Ίσως να θέλει παραπάνω σετάρισμα, αλλά δεν έχω χρόνο για τέτοια". Δε προσπάθησα να το κρύψω αυτό. Αλλά πιστεύω ότι έχω το δικαίωμα να το κρίνω από τη στιγμή που κάθισε με το "έτσι θέλω" στο PC μου λόγω μη σωστής (πλήρους και καθαρής) απεγκατάστασης.

    Σχετικά με αυτά που λέτε για πόρτες και εφαρμογές, δε βρήκα κάποια σχετική ρύθμιση. Εσείς που το χρησιμοποιείτε και το έχετε ψάξει, μπορείτε να μου πείτε πως να το ρυθμίσω ώστε να μη ρωτάει για τον έλεγχο της πρόσβασης κάποιας εφαρμογής μέσω του browser;

    Ευχαριστώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pan05 : 23-03-07 στις 20:53.

  10. #10
    Εγγραφή
    17-08-2006
    Περιοχή
    Amsterdam
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    7.526
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Ταχύτητα
    100/100Mbps
    ISP
    KPN
    Χρησιμοποιω το comodo firewall εδω και αρκετο καιρο στα XP pro SP2 και αν εξαιρεσω την εβδομαδα προσαρμογης (οπου "μαθαινε") δεν εχω κανενα προβλημα.
    Για να το απεγκαταστησεις πληρως (οπως και σε ολες τις παρομοιες καταστασεις με προγραμματα που επιμενουν να αφηνουν "ιχνη" και μετα το uninstall, δεν εχουνε και καθολου executable uninstall ή εγγραφη στο προσθαφαιρεση προγραμματων) :

    Δημιουργησε ενα σημειο επαναφορας συστηματος με το αντιστοιχο προγραμμα των XP.

    Εναρξη -> εκτελεση -> γραψε regedit -> βρες το κλειδι HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\ComodoGroup -> δεξι κλικ και διεγραψε το.

    Στην συνεχεια με ενα προγραμμα οπως το freeware CCleaner κανε εναν καθαρισμο της registry 3-4 φορες μεχρι να μην σου βρει κανενα issue (φροντισε να κρατησεις ενα backup καθε φορα που κανεις διαγραφη στα λαθη που σου βρισκει το προγραμμα για να εχεις την δυνατοτητα επαναφορας αν μαζι με τα ξερα, καει - κατα λαθος - και κανενα χλωρο...)

    Αν εχει παραμεινει στο c : program files φακελος με το ονομα comodo διεγραψε τον.
    Επανεκκινηση και εγκατεστησε οποιο firewall σε ικανοποιει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος wi fi thief : 23-03-07 στις 21:05.
    Intel 2500k @ 4.4GHz w Arctic Freezer i30 | AsRock Z77 Extreme 4 | 2x4GB Crucial Ballistix DDR3 @1600 RAM | EVGA GTX 970 SC | OCZ Vertex2 60GB SSD | San Disc SATA3 128GB SSD | WD Caviar Black 500GB HDD | Fortron Raider 750W | Asus Xonar DX | Tt Element T | Acer 24" LED 120Hz 3D Vision Monitor | CM Storm Quickfire Ultimate Cherry MX Brown KB | Logitech G502 Mouse

  11. #11
    Εγγραφή
    03-09-2006
    Περιοχή
    Porto Salonico
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.976
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12990/1020
    ISP
    Nova
    Router
    Thomson TG585 v7
    SNR / Attn
    6(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λοιπόν, μόλις κατάφερα να περάσω ξανά το ZA. Για να βάλω τα πράγματα στη θέση τους, θα παραθέσω τη σημερινή εμπειρία μου.

    Με ένα registry cleanup, το comodo φαίνεται ότι εξαφανίστηκε οριστικά. Κατά πάσα πιθανότητα, το κλειδί που αναφέρει ο φίλος wi fi thief σβήστηκε κατά τη διαδικασία αυτή.

    Το ότι δε μπορούσα να περάσω το ΖΑ ξανά, κατά πάσα πιθανότητα οφείλεται σε μη σωστή απεγκατάσταση εξαρχής του ίδιου του ZA που είχα. Διέγραψα το φάκελο ZoneLabs μέσα από το system32 directory και όλα καλά, μπόρεσα και το εγκατέστησα εκ νέου.

    Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις.

  12. #12
    Το avatar του μέλους hemlock
    Το μέλος hemlock δεν είναι συνδεδεμένο Τι εννοείς δεν ξέρεις πως το deadline ειναι ΑΥΡΙΟ?
    Εγγραφή
    13-05-2006
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ -ΑΤΤΙΚΗΣ(ΜΕΝΙΔΙ)
    Μηνύματα
    10.044
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Για να κανεις σωστη απεγκατασταση του οποιουδηποτε προγραμματος να τρεχεις και το ccleaner μετα την βασικη απεγκατασταση του προγραμματος.
    ΚΑΙ 50.000 ΚΡΟΎΣΜΑΤΑ ΤΗΝ ΜΈΡΑ Κ ΤΙ ΈΓΙΝΕ? ΤΣΆΜΠΑ ΡΑΜΠΙΤ = ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.
    ΑΥΤΟ ΘΈΛΕΤΕ, ΤΟΝ ΣΤΆΛΙΝ? ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΜΝΗΜΌΝΙΑ, ΖΩΉ ΜΑΓΙΚΉ.
    ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΥΝ ΚΟΥΒΈΝΤΑ ΈΤΣΙ, ΜΟΝΌ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΘ ΛΈΤΕ. ΞΥΔΑΚΙ ΜΑΔΟΥΡΙΑ.

  13. #13
    Εγγραφή
    17-08-2006
    Περιοχή
    Amsterdam
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    7.526
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Ταχύτητα
    100/100Mbps
    ISP
    KPN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hemlock Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να κανεις σωστη απεγκατασταση του οποιουδηποτε προγραμματος να τρεχεις και το ccleaner μετα την βασικη απεγκατασταση του προγραμματος.


    crap cleaner rulez!!!
    Intel 2500k @ 4.4GHz w Arctic Freezer i30 | AsRock Z77 Extreme 4 | 2x4GB Crucial Ballistix DDR3 @1600 RAM | EVGA GTX 970 SC | OCZ Vertex2 60GB SSD | San Disc SATA3 128GB SSD | WD Caviar Black 500GB HDD | Fortron Raider 750W | Asus Xonar DX | Tt Element T | Acer 24" LED 120Hz 3D Vision Monitor | CM Storm Quickfire Ultimate Cherry MX Brown KB | Logitech G502 Mouse

Παρόμοια Θέματα

  1. Μυθος ή πραγματικοτητα ?
    Από THEONE στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-08, 12:16
  2. MAXg, μυθος ή πραγματικοτητα?
    Από symplektis στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-07, 11:56
  3. Auto sensing DSLAM. Μύθος ή πραγματικότητα ;
    Από not_anonymous στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-03, 11:35
  4. ADSL Μύθος και πραγματικότητα. by -= Orion =-
    Από NeK στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-02, 18:05
  5. ADSL Μύθος και πραγματικότητα. by Orion
    Από orion στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-02, 11:19

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας