Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Το avatar του μέλους opener
    opener Guest
    Θα ηθελα την βοηθεια σας στα παρακατω:
    Ο εξαδελφος μου αγορασε προ 2 μηνων τον φορητο υπολογιστη SONY VAIO VGN-FE31M
    με λειτουργικο = Windows Media Center 2005 (English).
    Μετα επειδη τα αγγλικα του εξαδελφου ειναι ελαχιστα, αποφασισε να αλλαξει το OS σε Windows Vista Home Prem.32-bit (Ελληνικα).
    Στο μαγαζι που αγορασα τα VISTA με προιδοποιησαν οτι ειχαν και αυτοι προβληματα στην αλλαγη των VAIO απο αγγλικα σε ελληνικα.
    Τελος παντων μιας και δεν ξερει αγγλικα (τι το ηθελε το VAIO !) εκανα Clean Install τα Vista.
    Και τωρα αρχιζω:
    Εκανα απο το Vaio recovery ενα back-up (2 DVD) προτου ξεκινησω το οποιο μαλλον ειναι αχρηστο γιατι ειναι για το προηγουμενο λειτουργικο.
    Τα Vista Gr φορτωθηκαν και λειτουργουν, μετα κατεβασα οτι driver ειχε για Vista απο το www.vaio.gr αλλα:
    AA. Εχασα ολα τα προγραμματα Vaio που ειχε με την αγγλικη εκδοση.
    BB. Το εικονιδιο της Sony Virtual Camera χαθηκε επισης, ενω στο Windows Live Messenger η
    καμερα λειτουργει.
    ΓΓ. Στη Διαχειριση Συσκευων ολα ειναι ενταξει,μονο στο ΑΛΛΕΣ ΣΥΣΚΕΥΕΣ/Ελεγκτης
    αποθηκευτικων μεσων εχει κιτρινη προειδοποιηση (δεν τον αναγνωριζει, λειπει το driver?).
    ΔΔ. Στο Vaio Update program μου βγαζει οτι δεν με αναγνωριζει ο server (Fault ID=0008).

    Αν νομιζετε οτι κατι μπορει να διορθωθη στα παραπανω, δωστε καμμια λυση.
    Ευχαριστω

  2. #2
    Εγγραφή
    06-10-2003
    Περιοχή
    αθήνα
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Φιλε μου δεν ξερω αν σε διαφωτίσω καθολου, αλλα θα σου πω το δικο μου πρόβλημα που ειχα. Εγω εχω ενα vaio AR21S με media center Αγορα τα ελληνικα vista και τα πέρασα. Αρχικα ειχα προλήματα με τους driver. Ωστόσο τα ελυσα μόλις κατέβασα τους driver apo athn SONY και παραλληλα χρησιμοποιησα τους drivers απο τα XP που βρίσκονται στον υπολογιστη στον φάκελο windows old. Τωρα εχω τα ελληνικα Vista, χωρις το μηχάνημα να εχει το παραμικρό πρόβλημα.

  3. #3
    Το avatar του μέλους opener
    opener Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από salinas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε μου δεν ξερω αν σε διαφωτίσω καθολου, αλλα θα σου πω το δικο μου πρόβλημα που ειχα. Εγω εχω ενα vaio AR21S με media center Αγορα τα ελληνικα vista και τα πέρασα. Αρχικα ειχα προλήματα με τους driver. Ωστόσο τα ελυσα μόλις κατέβασα τους driver apo athn SONY και παραλληλα χρησιμοποιησα τους drivers απο τα XP που βρίσκονται στον υπολογιστη στον φάκελο windows old. Τωρα εχω τα ελληνικα Vista, χωρις το μηχάνημα να εχει το παραμικρό πρόβλημα.
    Ναι, και σε αλλο θεμα ειχα διαβασει κατι παρομοιο με αυτο που λες, και ετσι δοκιμασα,
    και utillities & drivers για vista κατεβασα απο το www.vaio.gr, και απο το φορουμ της vaio βρηκα για utillities & drivers για vista, αλλα δεν μπορεσα να κανω τιποτε.
    Σε ευχαριστω παντως για την βοηθεια.

  4. #4
    Εγγραφή
    21-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.092
    Downloads
    30
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~16000/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Thomson TG585v8
    SNR / Attn
    11.5(dB) / 26(dB)
    Path Level
    Fastpath
    A) Δεν πρόκειται να ξαναβρεθούν. Συνοδεύουν το laptop στην αρχική του κατάσταση. Προσωπική εκτίμηση: καλύτερα γιατί γενικά υπήρχε πολύ σαβούρα με το Vaio.
    Β) Δεν ξέρω γιατί αλλά είναι φυσιολογικό. Έτσι συμβαίνει σε όσους ξέρω και σε μένα επίσης.
    Γ) Βάλε το driver/patch μια το Multi Card Reader/Writer.
    Δ) Κατέβασε το Vaio Update για τα Vista.

    Γενικά καλή ιδέα είναι να χρησιμοποιείς το www.vaio-link.com (επίσης δεν ξέρω γιατί )

  5. #5
    Το avatar του μέλους opener
    opener Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από user9 Εμφάνιση μηνυμάτων
    A) Δεν πρόκειται να ξαναβρεθούν. Συνοδεύουν το laptop στην αρχική του κατάσταση. Προσωπική εκτίμηση: καλύτερα γιατί γενικά υπήρχε πολύ σαβούρα με το Vaio.
    Β) Δεν ξέρω γιατί αλλά είναι φυσιολογικό. Έτσι συμβαίνει σε όσους ξέρω και σε μένα επίσης.
    Γ) Βάλε το driver/patch μια το Multi Card Reader/Writer.
    Δ) Κατέβασε το Vaio Update για τα Vista.

    Γενικά καλή ιδέα είναι να χρησιμοποιείς το www.vaio-link.com (επίσης δεν ξέρω γιατί )
    Γ-Δ) Τα ειχα βαλει ηδη και γι αυτο το αναφερα, τα προβληματα παραμενουν.
    Και σε αυτο το λινκ πηγα,και στο φορουμ του.
    Σε ευχαριστω παντως.

    Μιας και ο υπολογιστης εχει αυτα τα προβληματα (μονον),δεν ειναι δικος μου και δεν ξερω και πολλα για τα προγραμματα της Sony-Vaio πχ. Vaio Update,Vaio Recovery, θα τον παραδοσω
    στον ξαδελφο και τερμα, εξ αλλου αυτος Ελληνικα Windows ηθελε, αν ποτε φθαση εως τα Vaio Update,Vaio Recovery που δεν το βλεπω, ας τον παει σε καποιο τεχνικο να του τα βαλει.

Παρόμοια Θέματα

  1. sony vaio VGN N11M
    Από billy14 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-08, 10:30
  2. Sony Vaio VGN-FZ11S
    Από Antonis21 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-07, 13:17
  3. Windows Media Center και Sony Vaio
    Από nm96027 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-07, 10:59
  4. sony vaio VGN-FS285M και Vista
    Από HateBreeder στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-07, 15:22

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας