Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    19-09-2003
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.082
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - Ν. ΚΟΣΜΟΣ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπερα σε ολους
    Εχω ενα τεραστιο δειλημα
    Εχω κανει αιτηση για το cabletv εδω και περιπου ενα μηνα και περιμενω... (Νεα Σμυρνη, εχει δικτυο η βιβο)
    Εν το μεταξυ βγηκε το DSL Cube απο το Multirama με δωρο τον usb σκληρό
    Τελος μηνα 31/03 τελιωνει η οτενετ dsl συνδεση μου

    Αν ακυρωσω την αιτηση του cabletv και παρω το dslcube θα συνδεθω σε λογικο χρονικο διαστημα η θα παρει καιρο? Δεν θα εχω dsl συνδεση στη γραμμη μου για να προκαλεσει προβληματα. Τι λετε? Οι εμπειριες των ως τωρα αγοραστων dsl cube οσον αφορα το χρονο συνδεσης? Φυσικα μη μου πειτε για περιπτωσεις που ειχαν ενεργη συνδεση dsl γιατι αυτο προφανως προκαλει εξτρα καθυστερηση. Σε μια γραμμη ελευθερη απο dsl ποσο καιρο κανει το dsl cube για να συνδεθει?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος akaloith : 28-03-07 στις 04:33.

  2. #2
    Το avatar του μέλους Yiannis32
    Yiannis32 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akaloith Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σε ολους
    Εχω ενα τεραστιο δειλημα
    Εχω κανει αιτηση για το cabletv εδω και περιπου ενα μηνα και περιμενω... (Νεα Σμυρνη, εχει δικτυο η βιβο)
    Εν το μεταξυ βγηκε το DSL Cube απο το Multirama με δωρο τον usb σκληρό
    Τελος μηνα 31/03 τελιωνει η οτενετ dsl συνδεση μου

    Αν ακυρωσω την αιτηση του cabletv και παρω το dslcube θα συνδεθω σε λογικο χρονικο διαστημα η θα παρει καιρο? Δεν θα εχω dsl συνδεση στη γραμμη μου για να προκαλεσει προβληματα. Τι λετε? Οι εμπειριες των ως τωρα αγοραστων dsl cube οσον αφορα το χρονο συνδεσης? Φυσικα μη μου πειτε για περιπτωσεις που ειχαν ενεργη συνδεση dsl γιατι αυτο προφανως προκαλει εξτρα καθυστερηση. Σε μια γραμμη ελευθερη απο dsl ποσο καιρο κανει το dsl cube για να συνδεθει?
    Φίλε μου, μιλάς για 2 τελείως διαφορετικά προϊόντα... Από τη μία μιλάς για shared LLU και net μόνο και από την άλλη για FULL LLU με τα πάντα. Θα στο πω με ψυχρά μαθηματικά.

    1η περίπτωση. DSLcube € 99/ 5 μήνες στα 4ΜΒ = 19,80/μήνα. Πάγιο ΟΤΕ € 14,756 Χ 2 = € 29,512(αφού μιλάμε για 2 γραμμές στη Vivodi, να κάνουμε πλήρης αντοιστιχία). Οπότε μιλάμε για κόστος € 49,312/μήνα + τα τηλεφωνα που θα κάνεις χωρίς κάποιο κόστος ενεργοποίησης.
    2η περίπτωση. Ταχύτητα ως 20ΜΒ, 2 τηλ. γραμμές με απεριόριστες κλήσεις σε αστικά/υπεραστικά με κόστος € 33 (αφού έχεις κάνει ήδη αίτηση) για 1 χρόνο (προσωπική μου άποψη, τα €65 του κανονικού παγίου, πιστεύω πως θα έχουν πέσει αρκετά σε 1 χρόνο) + το τέλος ενεργοποίησης €60 εφάπαξ.

    Κι αφού έχεις φάει ήδη 1 μήνα περίπου,λογικά μέσα στον Απρίλιο θα συνδεθείς. Το ίδιο θα γίνει κι αν πάρεις Cube. Πιστεύω πως στη παρούσσα φάση σε συμφέρει το Cable (προσωπική μου άποψη πάντα).

    Φιλικά Γιάννης

  3. #3
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.361
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akaloith Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σε ολους
    Εχω ενα τεραστιο δειλημα
    Εχω κανει αιτηση για το cabletv εδω και περιπου ενα μηνα και περιμενω... (Νεα Σμυρνη, εχει δικτυο η βιβο)
    Εν το μεταξυ βγηκε το DSL Cube απο το Multirama με δωρο τον usb σκληρό
    Τελος μηνα 31/03 τελιωνει η οτενετ dsl συνδεση μου
    Καταρχήν έχεις κάνει μεγάλο λάθος.
    Έπρεπε πρώτα να τελειώσει η σύνδεσή σου στην otenet και μετά να κάνεις αίτηση στην vivodi.
    το ποιο πιθανό είναι ότι σου έχει ακυρωθεί η αίτηση γιατί δεν υπάρχει ελεύθερη γραμμή.
    Πάρε τηλ. και ρώτα τους.
    Τόνισέ τους ότι η σύνδεσή σου στην Otenet δεν έχει λήξει.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  4. #4
    Το avatar του μέλους Yiannis32
    Yiannis32 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από denis1276 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχήν έχεις κάνει μεγάλο λάθος.
    Έπρεπε πρώτα να τελειώσει η σύνδεσή σου στην otenet και μετά να κάνεις αίτηση στην vivodi.
    το ποιο πιθανό είναι ότι σου έχει ακυρωθεί η αίτηση γιατί δεν υπάρχει ελεύθερη γραμμή.
    Πάρε τηλ. και ρώτα τους.
    Τόνισέ τους ότι η σύνδεσή σου στην Otenet δεν έχει λήξει.
    Έχει αλλάξει αυτό πλέον φίλε μου! Δες εδώ. Δεν είναι προϋπόθεση να είναι καθαρή η γραμμή από ADSL, όσον αφορά FULL LLU.

    Φιλικά Γιάννης
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Yiannis32 : 28-03-07 στις 11:49.

  5. #5
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.361
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Όταν έχεις ενεργοποιημένη μια σύνδεση τότε η γραμμή ανοίκει στον provider που έκανες την αίτηση (στην περίπτωση αυτή στην Otenet) και την διαχειρίζεται έως όταν λήξει η συνδρομή σου.
    Πώς είναι δυνατόν να πάει άλλη εταιρία και να διακόψει την σύνδεση αυτή.
    Αυτό θα μπορούσε να γίνει μόνο αν πλήρωνες την γραμμή πχ στον ΟΤΕ και πήγαινες σε άλλη εταιρία για πρόσβαση μέσω ΑΡΥΣ.
    Για να πάρεις CableTV θέλεις full LLU.
    Άρα δεν μπορείς να πληρώνεις γραμμή στον ΟΤΕ (ΑΡΥΣ) και να ζητήσεις cableTV από vivodi.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  6. #6
    Το avatar του μέλους Yiannis32
    Yiannis32 Guest
    Φίλε μου, έχω αναφέρει το τι συμβαίνει πλέον, στο link που παρέθεσα παραπάνω. Και το έχω δει να συμβαίνει. Πελάτης μου με ενεργή ADSL γραμμή OTENET, να μεταβαίνει από το ένα δίκτυο στο άλλο αυθημερόν (την ίδια στιγμή) και να λειοτουργεί το Ιντερνετ. Και καθυστέρηση 4,5 ωρών για να λειτουργήσει και η τηλεφωνία.

    Φιλικά Γιάννης

  7. #7
    Εγγραφή
    19-09-2003
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.082
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - Ν. ΚΟΣΜΟΣ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από denis1276 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχήν έχεις κάνει μεγάλο λάθος.
    Έπρεπε πρώτα να τελειώσει η σύνδεσή σου στην otenet και μετά να κάνεις αίτηση στην vivodi.
    το ποιο πιθανό είναι ότι σου έχει ακυρωθεί η αίτηση γιατί δεν υπάρχει ελεύθερη γραμμή.
    Πάρε τηλ. και ρώτα τους.
    Τόνισέ τους ότι η σύνδεσή σου στην Otenet δεν έχει λήξει.
    Η VIVODI EXEI ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΧΩ ΣΥΝΔΕΣΗ DSL ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΦΟΥ ΦΕΡΝΟΥΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΓΡΑΜΜΗ. ΗΤΑΝ ΑΠΟΛΥΤΟΙ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ. ΟΠΟΤΕ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΕΤΕ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος akaloith : 28-03-07 στις 14:48.

  8. #8
    Εγγραφή
    19-09-2003
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.082
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - Ν. ΚΟΣΜΟΣ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    οσο για τα παγια και τα πλεονεκτηματα του cabletv τα ξερω.
    δεν πληρωνω ομως εγω το παγιο της γραμμης.
    1)κυριως με ενδιαφερει ποσο θα παρει το cube να ενεργοποιηθει (δηλαδη ποσο θα μεινω χωρις dsl αφου εκει ναι πρεπει να κλεισω την υπαρχουσα συνδεση μου)

    2)Το οτι εχω δικτυο vivodi στη Νεα Σμυρνη βοηθαει το χρονοδιαγραμμα ενεργοποιησης του cube η το αντιθετο?

    3)Σας παρακαλω καντε μια ελαχιστη αναφορα στους ορους shared LLU, full LLU, ΑΡΥΣ η δεν ξερω γω τι.
    πχ το να βαλω ας πουμε forthnet (που δεν εχει δικτυο στη περιοχη μου) λεγεται ΑΡΥΣ?
    το να βαλω Vivodi Cube που εχει δικτυο λεγεται shared LLU
    και να το να βαλω Cabletv λεγεται full LLU?
    Μπορω να επιλεξω εγω Vivodi ΑΡΥΣ (cube - 1Mbit) Vivodi Shared LLU (cube - 4mbit) Vivodi CableTV (20mbit) η επειδη εχει δικτυο η vivodi στη περιοχη μου δεν μπορω να βαλω ΑΡΥΣ? Ποιος ο λογος να βαλω ΑΡΥΣ?

    4)και ποσο θα παρει η cabletv δεδομενου οτι ηδη εχει περασει ενας μηνας απο τοτε που εχω στειλει τις αιτησεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος akaloith : 28-03-07 στις 14:53.

  9. #9
    Εγγραφή
    01-05-2006
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Μηνύματα
    1.004
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akaloith Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η VIVODI EXEI ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΧΩ ΣΥΝΔΕΣΗ DSL ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΦΟΥ ΦΕΡΝΟΥΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΓΡΑΜΜΗ. ΗΤΑΝ ΑΠΟΛΥΤΟΙ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΑ. ΟΠΟΤΕ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΕΤΕ
    τοτε ας μην ρωταγες εδω μεσα φιλε μου, ας επαιρνες τηλεφωνο απο την αρχη στην Vivodi ... (και μην γραφεις με κεφαλαια, ειναι σαν να "φωναζεις" και κουραστικο για τους αλλους που τα διαβαζουν)

  10. #10
    Εγγραφή
    19-09-2003
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.082
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - Ν. ΚΟΣΜΟΣ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    εχω ρωτησει αλλο πραγμα ACER. Δεν ρωτησα ποτε να κοψω την dsl συνδεση μου. Αυτο το ξερω γιατι μου το εχουν ξεκαθαρισει στη vivodi πολλες φορες. Αλλο πραγμα ρωτησα. Και το γραφω με κεφαλαια γιατι παρολο που ο Yiannis32 το εχει πει κανεις δεν φαινεται να τον πιστευει. Η επισημη θεση της Vivodi ειναι αυτη που εγραψα. ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΛΑ ΝΕΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ. ειναι κατι που απασχολει πολλους. Μενουν χωρις dsl συνδεση χωρις να χρειαζεται πλεον!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος akaloith : 28-03-07 στις 15:09.

  11. #11
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Περιοχή
    Στη δικτατορία των ηλιθίων...
    Μηνύματα
    2.669
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Για το ποσο χρονο θα παρει, ο μονος που μπορει να σου απαντησει, ειναι καποιος απο την ιδια περιοχη...
    Η βιβο σε αρκετες περιοχες παρουσιαζει εικονικη καλυψη, η σμυρνη δεν ξερω αν ειναι μεσα σε αυτες...
    Αυτο που λες οτι δε μενεις καθολου χωρις συνδεση υποθετω οτι ισχυει μονο για full llu.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος contime : 28-03-07 στις 15:04.
    - Oι ανθρωποι που προτιθενται, να ανταλλαξουν την ελευθερια τους με την προσωρινη ασφαλεια, δεν αξιζουν κανενα απο τα δύο και θα χασουν και τα δύο...

  12. #12
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Περιοχή
    Στη δικτατορία των ηλιθίων...
    Μηνύματα
    2.669
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akaloith Εμφάνιση μηνυμάτων
    οσο για τα παγια και τα πλεονεκτηματα του cabletv τα ξερω.
    δεν πληρωνω ομως εγω το παγιο της γραμμης.
    1)κυριως με ενδιαφερει ποσο θα παρει το cube να ενεργοποιηθει (δηλαδη ποσο θα μεινω χωρις dsl αφου εκει ναι πρεπει να κλεισω την υπαρχουσα συνδεση μου)

    2)Το οτι εχω δικτυο vivodi στη Νεα Σμυρνη βοηθαει το χρονοδιαγραμμα ενεργοποιησης του cube η το αντιθετο?

    3)Σας παρακαλω καντε μια ελαχιστη αναφορα στους ορους shared LLU, full LLU, ΑΡΥΣ η δεν ξερω γω τι.
    πχ το να βαλω ας πουμε forthnet (που δεν εχει δικτυο στη περιοχη μου) λεγεται ΑΡΥΣ?
    το να βαλω Vivodi Cube που εχει δικτυο λεγεται shared LLU
    και να το να βαλω Cabletv λεγεται full LLU?
    Μπορω να επιλεξω εγω Vivodi ΑΡΥΣ (cube - 1Mbit) Vivodi Shared LLU (cube - 4mbit) Vivodi CableTV (20mbit) η επειδη εχει δικτυο η vivodi στη περιοχη μου δεν μπορω να βαλω ΑΡΥΣ? Ποιος ο λογος να βαλω ΑΡΥΣ?

    4)και ποσο θα παρει η cabletv δεδομενου οτι ηδη εχει περασει ενας μηνας απο τοτε που εχω στειλει τις αιτησεις.
    2. Δε νομιζω οτι παιζει ιδιαιτερο ρολο
    3.σωστος με το παραδειγμα της φορθνετ
    shared εχεις οταν ο οτε σου δινει φωνη και η βιβο ιντερνετ, μεσα απο το δικτυο της
    full οταν ο isp σου δινει φωνη και ιντερνετ
    Απο τη στιγμη που η βιβο σε καλυπτει γιατι να πας αρυς??
    Θες να κατεβαζεις με 1 αντι για 4?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος contime : 28-03-07 στις 15:15.
    - Oι ανθρωποι που προτιθενται, να ανταλλαξουν την ελευθερια τους με την προσωρινη ασφαλεια, δεν αξιζουν κανενα απο τα δύο και θα χασουν και τα δύο...

  13. #13
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από contime Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το ποσο χρονο θα παρει, ο μονος που μπορει να σου απαντησει, ειναι καποιος απο την ιδια περιοχη...
    Η βιβο σε αρκετες περιοχες παρουσιαζει εικονικη καλυψη, η σμυρνη δεν ξερω αν ειναι μεσα σε αυτες...
    Αυτο που λες οτι δε μενεις καθολου χωρις συνδεση υποθετω οτι ισχυει μονο για full llu.
    Το DSLAM της Βιβόντι στην Νέα Σμύρνη μπήκε πολύ πρόσφατα , δε νομίζω να χει γεμίσει τόσο γρήγορα .
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  14. #14
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Περιοχή
    Στη δικτατορία των ηλιθίων...
    Μηνύματα
    2.669
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tyremporas2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το DSLAM της Βιβόντι στην Νέα Σμύρνη μπήκε πολύ πρόσφατα , δε νομίζω να χει γεμίσει τόσο γρήγορα .
    Πολυ ωραια τοτε! Και σε μενα εδω τα χριστουγεννα ανοιξε οποτε ημουν τυχερος!
    - Oι ανθρωποι που προτιθενται, να ανταλλαξουν την ελευθερια τους με την προσωρινη ασφαλεια, δεν αξιζουν κανενα απο τα δύο και θα χασουν και τα δύο...

  15. #15
    Εγγραφή
    01-05-2006
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Μηνύματα
    1.004
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    οκ, τα νεα ειναι πολυ καλα λοιπον για οσους ανησυχουν για το αν θα μεινουν χωρις internet μεχρι να τους ενεργοποιησει η Vivodi, μιας και δικα της ειναι τα καλωδια και τα βαζει στην νεα τους θεση βγαζοντας τα αλλα οποτε θελει (την ημερα του προκαθορισμενου ραντεβου). Ευχαριστουμε τον Γιαννη για το πολυτιμο input του.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Acer : 28-03-07 στις 15:18.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τέλος dsl-cube!
    Από man21 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-07, 13:26
  2. Νέο dsl cube
    Από gogos στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-07, 14:06
  3. DSL cube
    Από dimos78 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-06, 09:18

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας