Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 48
  1. #16
    Εγγραφή
    12-09-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    1.041
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9388/861
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zte
    SNR / Attn
    9,4(dB) / 33,9(dB)
    Να ρωτησω και γω κατι στο θεμα, μια και το βρηκα ετοιμο; Αν γινει ποτε η ρημαδοσυνδεση μου -θα ειναι vivodi μεσω ΟΤΕ- χρειαζεται να αλλαξω κατι στην καλωδιωση μεχρι την πριζα του τηλεφωνου μου; (εννοω απο το κουτι στην εισοδο). Αποσο καταλαβαινω μαλλον οχι αφου θα περασει απο την υπαρχουσα γραμμη του ΟΤΕ. (κι αφου θα περασει απο την γραμμη του ΟΤΕ κι απλα θα απελευθερωσουν καποιες συχνοτητες αν το καταλαβαινω παλι καλα, τι στον κορακα καθυστερουν τοσο; Δηλ για να περαστει νεα γραμμη κανουν ενα χρονο Μηπως κατι δεν εχω καταλαβει καλα;

  2. #17
    Εγγραφή
    16-11-2003
    Μηνύματα
    233
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Να ρωτησω και γω κατι στο θεμα, μια και το βρηκα ετοιμο; Αν γινει ποτε η ρημαδοσυνδεση μου -θα ειναι vivodi μεσω ΟΤΕ- χρειαζεται να αλλαξω κατι στην καλωδιωση μεχρι την πριζα του τηλεφωνου μου; (εννοω απο το κουτι στην εισοδο). Αποσο καταλαβαινω μαλλον οχι αφου θα περασει απο την υπαρχουσα γραμμη του ΟΤΕ. (κι αφου θα περασει απο την γραμμη του ΟΤΕ κι απλα θα απελευθερωσουν καποιες συχνοτητες αν το καταλαβαινω παλι καλα, τι στον κορακα καθυστερουν τοσο; Δηλ για να περαστει νεα γραμμη κανουν ενα χρονο Μηπως κατι δεν εχω καταλαβει καλα;
    Μάλλον όντως κάτι δεν έχεις καταλάβει καλά. Θα στα εξηγήσω πολύ απλοϊκά. Η γραμμή σου θα συνδεθεί σε ένα μηχάνημα ονόματι DSLAM στο τηλεφωνικό κέντρο του ΟΤΕ, το οποίο στην ουσία είναι ένας πολυπλέκτης (εκτός των άλλων). Δηλαδή έχει πολλές γραμμές για είσοδο και μόνο μία έξοδο. Άρα αν στο DSLAM δεν υπάρχουν άλλες θύρες εισόδου, τότε θα πρέπει να προμηθευτούν νέο DSLAM. Αυτό είναι που ονομάζουμε "διαθεσιμότητα" συχνά εδώ μέσα. Προφανώς ακόμα δεν υπάρχουν νέες θύρες στην περιοχή σου για να βάλουν τη γραμμή σου.

  3. #18
    Εγγραφή
    12-09-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    1.041
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9388/861
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zte
    SNR / Attn
    9,4(dB) / 33,9(dB)
    το οτι η γραμμη μου θα συνδεθει στο dslam το καταλαβαινω, και υπαρχουν ελευθερες θυρες. Παει αυτο. Ρωταω: Θα χρειαστει να μετατρεψω κατι στην υπαρχουσα καλωδιωση; Η θα χρησιμοποιηθει η συνδεση ως εχει; (δεν εννοω τα splitter ετσι; εννοω απο το κουτι του οτε μεχρι το διαμερισμα μου)

  4. #19
    Εγγραφή
    16-11-2003
    Μηνύματα
    233
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Κανονικά το καλώδιο δεν αλλάζεται. Σε μερικές περιπτώσεις μπορεί να αλλαχθεί, αλλά είναι πολύ σπάνιο (π.χ. να έχει πρόβλημα το καλώδιο).

    Για να καταλάβω κάτι. Είχες κάνει αίτηση ενώ δεν υπήρχε διαθεσιμότητα και πλέον ανακάλυψες ότι υπάρχει; Πόσο καιρό περιμένεις από τη στιγμή που σου είπαν ότι υπάρχουν ελεύθερες θύρες;

    Σε ρωτάω γιατί από τα λεγόμενά σου, φαίνεται να περιμένεις πολύ καιρό. Από τη στιγμή που σου είπαν ότι υπάρχουν ελεύθερες θύρες, υποχρεούνται μέσα σε δύο εβδομάδες το πολύ (αν θυμάμαι καλά) να σε έχουν συνδέσει.

  5. #20
    Εγγραφή
    10-09-2004
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    358
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    16035/800
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΦΑΛΗΡΟΥ
    Router
    Cisco 876
    SNR / Attn
    8.0(dB) / 20.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όσο αφορά την διαθεσιμότητα, πήρα σήμερα (20/09/04) τηλέφωνο το 134 για να ρωτήσω σε ποιο στάδιο βρίσκεται η αίτηση μου μιας και όταν την έκανα δεν υπήρχαν ελεύθερες πόρτες και ο τεχνικός μου είπε ότι ναι μεν ακόμα δεν υπάρχουν πόρτες (πρωτότυπο) αλλά ότι τα "κεφάλια" του ΟΤΕ στοχεύουν να καλύψουν ΟΛΕΣ τις αιτήσεις μέχρι 15/10/04. Αναρωτιέμαι τι πρόκειται να γίνει την συγκεκριμένη ημερομηνία και θέλουν να κλείσουν όλες τις εκκρεμότητες..

  6. #21
    Εγγραφή
    10-09-2004
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    358
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    16035/800
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΦΑΛΗΡΟΥ
    Router
    Cisco 876
    SNR / Attn
    8.0(dB) / 20.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όσο αφορά την διαθεσιμότητα, πήρα σήμερα (20/09/04) τηλέφωνο το 134 για να ρωτήσω σε ποιο στάδιο βρίσκεται η αίτηση μου μιας και όταν την έκανα δεν υπήρχαν ελεύθερες πόρτες. O τεχνικός, λοιπόν, μου είπε ότι ναι μεν ακόμα δεν υπάρχουν πόρτες (πρωτότυπο) αλλά ότι τα "κεφάλια" του ΟΤΕ στοχεύουν να καλύψουν ΟΛΕΣ τις αιτήσεις μέχρι 15/10/04. Αναρωτιέμαι τι πρόκειται να γίνει την συγκεκριμένη ημερομηνία και θέλουν να κλείσουν όλες τις εκκρεμότητες..

  7. #22
    Εγγραφή
    12-09-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    1.041
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9388/861
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zte
    SNR / Attn
    9,4(dB) / 33,9(dB)
    εγω παλι ξερω οτι υπαρχει διαθεσιμοτητα απο τον ΟΤΕ στην περιοχη μου (over isdn δυστυχως, αλλα παντως υπαρχει). Την αιτηση την εκανα μεσω vivodi (διοτι απο τα πολλα προβληματα της isdn εχω καταληξει να με ξερουν οι ΟΤΕτζηδες της περιοχης με το μικρο μου ονομα, βαρεθηκα να τους βλεπω και να τους μιλαω!). Πρεπει να κοντευω τον ημερολογιακο μηνα στην αναμονη -μου ειπαν απο τον ΟΤΕ οτι υπηρχε προβλημα ελλειψης τεχνικων λογω ολυμπιακων κλπ. Απλα καπου πηρε το ματι μου οτι ο πελατης πρεπει να μεριμνησει για το καλωδιο απο το κουτι μεχρι το διαμερισμα, γιαυτο ρωταω (τα αλλα με το Modem, το δικτυο κλπ, θα τα βρω οταν μετο καλο συνδεθω, αλλα να ανοιγω κουτια και να τραβαω καλωδια δεν ειναι το καλυτερο μου!)

  8. #23
    Εγγραφή
    05-09-2004
    Περιοχή
    Ιωαννινα
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Οκ vshadow, καταλαβα ολα αυτά και εγιναν.
    Το password ηταν admin admin.
    Στην αρχη νομιζα οτι θα το έβλεπε ως συσκευή.
    Το προβλημα τελικα ειναι ο ΟΤΕ. Το 134 μου λεει οτι εκρεμμεί η αιτηση. Πηρα την forthnet να διακοψει την συνδεση μεχρι να δεησει ο ΟΤΕ.
    Θα ενημερωσω τι εγινε τελικα.
    Παντως ευχαριστώ ολους σας.

  9. #24
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Μηνύματα
    233
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20686 kbps / 1020 kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    CISCO887VA
    SNR / Attn
    6(dB) / 9(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ratataplan
    Οκ vshadow, καταλαβα ολα αυτά και εγιναν.
    Το password ηταν admin admin.
    Στην αρχη νομιζα οτι θα το έβλεπε ως συσκευή.
    Το προβλημα τελικα ειναι ο ΟΤΕ. Το 134 μου λεει οτι εκρεμμεί η αιτηση. Πηρα την forthnet να διακοψει την συνδεση μεχρι να δεησει ο ΟΤΕ.
    Θα ενημερωσω τι εγινε τελικα.
    Παντως ευχαριστώ ολους σας.
    Ξεχνα το 134
    Παρε το 8011167700
    ΜΟΝΟ εκει θα βρεις γρηγορα την λυση σου....
    Η Forthnet θα σε χρεωσει(και χωρις να κοψεις την συνδεση) απο την στιγμη που θα σε δει online σε ADSL
    8)

  10. #25
    Εγγραφή
    06-09-2004
    Περιοχή
    Κλειδί του Παραδείσου
    Μηνύματα
    890
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Σήμερα πήρα το Speedtouch 530i από τον ΟΤΕ...
    Έκανα όλες τις συνδέσεις κτλ, και τα φωτάκια για power on, και για το ethernet αναβουνε κανονικά....το ίδιο και το πορτοκαλί λαμπάκι δίπλα στο υποδεχέα του υπολογιστή.
    Κάνοντας όμως το Initial Setup από το cd μου λέει ότι δεν μπορεί να βρει καμία συσκευή Speedtouch στον υπολογιστή μου.

    Ή DSL δεν έχει ενργοποιηθεί από τον ΟΤΕ ακόμα.Αυτός είναι ο λόγος που δεν μπορεί να γίνει το setup?

    ευχαριστώ

  11. #26
    Εγγραφή
    05-09-2004
    Περιοχή
    Ιωαννινα
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maxtak
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ratataplan
    Οκ vshadow, καταλαβα ολα αυτά και εγιναν.
    Το password ηταν admin admin.
    Στην αρχη νομιζα οτι θα το έβλεπε ως συσκευή.
    Το προβλημα τελικα ειναι ο ΟΤΕ. Το 134 μου λεει οτι εκρεμμεί η αιτηση. Πηρα την forthnet να διακοψει την συνδεση μεχρι να δεησει ο ΟΤΕ.
    Θα ενημερωσω τι εγινε τελικα.
    Παντως ευχαριστώ ολους σας.
    Ξεχνα το 134
    Παρε το 8011167700
    ΜΟΝΟ εκει θα βρεις γρηγορα την λυση σου....
    Η Forthnet θα σε χρεωσει(και χωρις να κοψεις την συνδεση) απο την στιγμη που θα σε δει online σε ADSL
    8)
    Ok thanks.
    Θα το κανω και αυτό.

  12. #27
    Εγγραφή
    05-09-2004
    Περιοχή
    Ιωαννινα
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από McAli
    Σήμερα πήρα το Speedtouch 530i από τον ΟΤΕ...
    Έκανα όλες τις συνδέσεις κτλ, και τα φωτάκια για power on, και για το ethernet αναβουνε κανονικά....το ίδιο και το πορτοκαλί λαμπάκι δίπλα στο υποδεχέα του υπολογιστή.
    Κάνοντας όμως το Initial Setup από το cd μου λέει ότι δεν μπορεί να βρει καμία συσκευή Speedtouch στον υπολογιστή μου.

    Ή DSL δεν έχει ενργοποιηθεί από τον ΟΤΕ ακόμα.Αυτός είναι ο λόγος που δεν μπορεί να γίνει το setup?

    ευχαριστώ
    Διαβασε προσεκτικά αυτό το Thread.
    Ο del_ahmettt και ο vshadow νομίζω οτι καλυψαν αυτη την απορία. Εσένα αφου ανάβει το λαμπάκι του dsl εισαι on line. (Kai mia kl;hsh sto 134 den blaptei ) Και απο οτι ειπαν τα παιδια δεν χρειαζονται οι drivers. Πραγματι κοιτα στο local network λογικά εκει θα βλεπεις ότι εισαι connected. Εγώ στο δικό μου έτσι φαινεται παντως πραγμα που σημαινει οτι ειναι ενταξει. Μολις με ενεργοποιησουν θα στο 'πιστοποιησω".

  13. #28
    Εγγραφή
    06-09-2004
    Περιοχή
    Κλειδί του Παραδείσου
    Μηνύματα
    890
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    McAli έγραψε:
    Σήμερα πήρα το Speedtouch 530i από τον ΟΤΕ...
    Έκανα όλες τις συνδέσεις κτλ, και τα φωτάκια για power on, και για το ethernet αναβουνε κανονικά....το ίδιο και το πορτοκαλί λαμπάκι δίπλα στο υποδεχέα του υπολογιστή.
    Κάνοντας όμως το Initial Setup από το cd μου λέει ότι δεν μπορεί να βρει καμία συσκευή Speedtouch στον υπολογιστή μου.

    Ή DSL δεν έχει ενργοποιηθεί από τον ΟΤΕ ακόμα.Αυτός είναι ο λόγος που δεν μπορεί να γίνει το setup?

    ευχαριστώ


    Διαβασε προσεκτικά αυτό το Thread.
    Ο del_ahmettt και ο vshadow νομίζω οτι καλυψαν αυτη την απορία. Εσένα αφου ανάβει το λαμπάκι του dsl εισαι on line. (Kai mia kl;hsh sto 134 den blaptei ) Και απο οτι ειπαν τα παιδια δεν χρειαζονται οι drivers. Πραγματι κοιτα στο local network λογικά εκει θα βλεπεις ότι εισαι connected. Εγώ στο δικό μου έτσι φαινεται παντως πραγμα που σημαινει οτι ειναι ενταξει. Μολις με ενεργοποιησουν θα στο 'πιστοποιησω".

    Όχι, όχι, εμένα το πρόβλημά μου είναι πιο απλό....Δεν βλέπει ο υπολογιστής μου το Speedtouch!....Μπορεί μεν το led που λέει οτι είναι το modem συνδεδεμένο με τον υπολογιστή μου να είναι αναμένο πράσινο, αλλά κάτω δεξιά στην οθόνη, αφού ανοίξω τον υπολογιστή και "ψάξει" για το modem , μου λέει " Status - No device found".

    To led του DSL , δηλαδή το "@" δεν έχει ανάψει, αφού ακόμα δεν έχει ενεργοποιηθεί η σύνδεση DSL από τον ΟΤΕ (γι' αυτό μου είπαν να περιμένο 2-3 μέρες ακόμα).

    Όταν τρέχω τα diagnostics δεν θα έπρεπε να βλέπει το pc το modem;...έστω και αν δεν έχω ακόμα γραμμή DSL; Μήπως μου διαφεύγει κάτι (πάλι) ;

    ευχαριστώ.

  14. #29
    Εγγραφή
    06-11-2002
    Περιοχή
    Λαμία
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.981
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΛΑΜΙΑ
    Κλείσε τα firewall στον υπολογιστή και ξαναδοκίμασε...

  15. #30
    Εγγραφή
    06-09-2004
    Περιοχή
    Κλειδί του Παραδείσου
    Μηνύματα
    890
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Κλείσε τα firewall στον υπολογιστή και ξαναδοκίμασε
    δεν έχω firewall

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. πως κατεβαζω την οθονη του laptop χωρις να κλεισει?
    Από whitecat στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-08, 17:14
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-07, 05:09
  3. Μηνύματα: 163
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-06, 15:09
  4. πως ενεργοποιω την ασφαλεια για το wireless?
    Από alkaios75 στο φόρουμ Zyxel ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-06, 21:09
  5. πώς ενεργοποιώ μόνος μου το modem?
    Από sledgehammer στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-05, 20:47

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας