Σελ. 100 από 1238 ΠρώτηΠρώτη ... 8090959899100101102105110120 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.486-1.500 από 18570

Θέμα: Inalan

  1. #1486
    Εγγραφή
    21-09-2007
    Μηνύματα
    146
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ^^^
    Με κάλυψες πλήρως.

  2. #1487
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    οσο για την ερώτηση σου η Inalan σε περίπτωση που δει τέτοια χρήση μπορεί να σου πουλήσει το πακέτο για εταιρείες που αν κατάλαβα καλά (ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος) είναι 1GBit/1GBit και ίσως αρκετά μεγαλύτερη πολιτική ορθής χρήσης(μπορεί και καθόλου) και τιμή βεβαίως. Ας μας το επιβεβαιώσει η εταιρεία η ίδια όμως.

    Οσο για τον φίλο πιο πάνω που αναφέρεται πως θα σου πουλήσει μια εταιρεία σε προσωπικό ΑΦΜ εταιρική σύνδεση, κάπου έχει μπερδευτεί. Σου πουλάει το πακέτο, δεν χρειάζεται να έχεις εταιρικό ΑΦΜ.

  3. #1488
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    111
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    INALAN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pokas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω οτι η Inalan είναι κάτι παραπάνω απο γενναιόδωρη και εξηγούμαι.
    Μένω στο εξωτερικό σε μια χώρα που θεωρείται ίσως απο τις πιο αναπτυγμένες τεχνολογικά, στα Εμιράτα και ειδικότερα στο Dubai.
    Το πακέτο μου κοστίζει 100 ευρώ το μήνα περίπου για FTTH (είναι απο τα πιο φθηνά) με ταχύτητα 32/4.
    υπάρχει πολιτική ορθής χρήσης της τάξεως των 300 GB το μήνα.

    Στην Ελλαδούλα η εταιριούλα Inalan με 100/100 πακέτο και 27 ευρώ το μήνα (η 28 ευρώ ) σε μια τεράστια προσπάθεια θέτει όριο 3,24 TB.

    Τα συμπεράσματα δικά σας.
    Όπως έγραψα και παραπάνω, προσωπικά δεν έχω κανένα θέμα με το πακέτο της inalan σήμερα.
    Όμως, προσωπικά επίσης ακολουθώ το forum και διαβάζω τα θέματα που προκύπτουν ώστε να είμαι ενημερωμένος καταναλωτής. Δεν ισχύει το ίδιο για όλους και γι ' αυτό θεωρώ ότι η inalan πρέπει να πληροφορεί ξεκάθαρα τους καταναλωτές στην ιστοσελίδα της, όχι μόνο στη σύμβαση.
    Επίσης ο όρος 10% δεν είναι ξεκάθαρος κατά την άποψή μου ως προς το χρονικό διάστημα εφαρμογής.

    Όσο για τα εμιράτα, "λεφτά υπήρχαν" οπότε εκεί ίσως αποδίδεται η διαφορά τιμολόγησης αφενός και αφετέρου ίσως στον πληθυσμό!!!

  4. #1489
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lamprakisa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως έγραψα και παραπάνω, προσωπικά δεν έχω κανένα θέμα με το πακέτο της inalan σήμερα.
    Όμως, προσωπικά επίσης ακολουθώ το forum και διαβάζω τα θέματα που προκύπτουν ώστε να είμαι ενημερωμένος καταναλωτής. Δεν ισχύει το ίδιο για όλους και γι ' αυτό θεωρώ ότι η inalan πρέπει να πληροφορεί ξεκάθαρα τους καταναλωτές στην ιστοσελίδα της, όχι μόνο στη σύμβαση.
    Επίσης ο όρος 10% δεν είναι ξεκάθαρος κατά την άποψή μου ως προς το χρονικό διάστημα εφαρμογής.

    Όσο για τα εμιράτα, "λεφτά υπήρχαν" οπότε εκεί ίσως αποδίδεται η διαφορά τιμολόγησης αφενός και αφετέρου ίσως στον πληθυσμό!!!
    Δεν αναφέρθηκα σε σένα, ελπίζω να μην ενοχλήθηκες. Σύγκριση έκανα ανάμεσα σε ένα κολοσσό επικοινωνιών και την εταιριούλα Inalan που μακάρι να γίνει και αυτή κολοσσός.

  5. #1490
    Εγγραφή
    12-05-2004
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    537
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Fritzbox 7590 AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pokas Εμφάνιση μηνυμάτων
    οσο για την ερώτηση σου η Inalan σε περίπτωση που δει τέτοια χρήση μπορεί να σου πουλήσει το πακέτο για εταιρείες που αν κατάλαβα καλά (ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος) είναι 1GBit/1GBit και ίσως αρκετά μεγαλύτερη πολιτική ορθής χρήσης(μπορεί και καθόλου) και τιμή βεβαίως. Ας μας το επιβεβαιώσει η εταιρεία η ίδια όμως.

    Οσο για τον φίλο πιο πάνω που αναφέρεται πως θα σου πουλήσει μια εταιρεία σε προσωπικό ΑΦΜ εταιρική σύνδεση, κάπου έχει μπερδευτεί. Σου πουλάει το πακέτο, δεν χρειάζεται να έχεις εταιρικό ΑΦΜ.
    Και γιατί οι άλλοι πάροχοι ζητούν επαγγελματικό ΑΦΜ για πώληση εταιρικού προγράμματος;

  6. #1491
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rozak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και γιατί οι άλλοι πάροχοι ζητούν επαγγελματικό ΑΦΜ για πώληση εταιρικού προγράμματος;
    Για πολλούς λόγους, είτε για να μην αδικούνται άλλες εταιρείες πχ βάζοντας ένα οικιακό πρόγραμμα σε μια εταιρεία ή το αντίστροφο, είτε γιατί έχουν προϊόντα ραφιού και κυριότερο γιατί έτσι θέλουν ή έτσι έχουν δηλωθει στην ΕΕΤΤ.

    Σημασία έχει οτι η Inalan το κάνει και ο τρόπος είναι απλός, αυτό ήθελα να τονίσω.

    Και για την ιστορία η Forthnet μου είχε κάνει προσφορά επαγγελματικού πακέτου σε προσωπικό ΑΦΜ επειδή ήθελα να κρατήσω τις ISDN λόγω ΤΦ κέντρου στο σπίτι.

  7. #1492
    Εγγραφή
    12-05-2004
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    537
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Fritzbox 7590 AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pokas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για πολλούς λόγους, είτε για να μην αδικούνται άλλες εταιρείες πχ βάζοντας ένα οικιακό πρόγραμμα σε μια εταιρεία ή το αντίστροφο, είτε γιατί έχουν προϊόντα ραφιού και κυριότερο γιατί έτσι θέλουν ή έτσι έχουν δηλωθει στην ΕΕΤΤ.

    Σημασία έχει οτι η Inalan το κάνει και ο τρόπος είναι απλός, αυτό ήθελα να τονίσω.

    Και για την ιστορία η Forthnet μου είχε κάνει προσφορά επαγγελματικού πακέτου σε προσωπικό ΑΦΜ επειδή ήθελα να κρατήσω τις ISDN λόγω ΤΦ κέντρου στο σπίτι.
    OK, προσπάθησε να πάρεις εταιρικό κινητό με μη επαγγελματικό ΑΦΜ και τα λέμε.

  8. #1493
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rozak Εμφάνιση μηνυμάτων
    OK, προσπάθησε να πάρεις εταιρικό κινητό με μη επαγγελματικό ΑΦΜ και τα λέμε.
    Νομίζω δεν καταλαβαίνεις τι λέω. η Inalan το κάνει, πουλάει ένα πακέτο το οποίο το πουλάει σε εταιρείες, σε ιδιώτες, έτσι θέλει, έτσι κάνει. ο μόνος που μπορεί να το απαγορεύσει είναι η ΕΕΤΤ.
    το οτι μπορεί να λέει τη λέξη "Εταιρικό" πακέτο σε ενοχλεί;

    Το οτι η Cosmote, Wind, Vodafone και άλλες εταιρείες κινητής δεν το κάνουν δεν έχει καμία σχέση με το θέμα.

  9. #1494
    Εγγραφή
    18-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα, Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    14
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    250/90
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik LTE12
    Να φανταστώ και το πακέτο 1gbit/1gbit στα 55 ευρώ έχει και αυτό 10% ? δηλαδή 32,4tb το μήνα ?

  10. #1495
    Εγγραφή
    21-09-2007
    Μηνύματα
    146
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lamprakisa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο για τα εμιράτα, "λεφτά υπήρχαν" οπότε εκεί ίσως αποδίδεται η διαφορά τιμολόγησης αφενός και αφετέρου ίσως στον πληθυσμό!!!
    Σημασία δεν έχει αν μια χώρα είναι πλούσια (και η Βουλγαρία έχει FTTH), αλλά αν εφαρμόζονται αντίστοιχα από τις εταιρείες του εξωτερικού λογικές fair policy/data cap κλπ.

    Που προφανώς θα υπάρχουν διαβαθμίσεις/πακέτα για όλα τα βαλάντια. Με €27 και να κατεβάζεις όλο το Internet 24/7/365, λίγο δύσκολο.

  11. #1496
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lghikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να φανταστώ και το πακέτο 1gbit/1gbit στα 55 ευρώ έχει και αυτό 10% ? δηλαδή 32,4tb το μήνα ?
    Είναι όντως αυτή η τιμή που γράφεις του πακέτου 1/1 ;;;

  12. #1497
    Εγγραφή
    18-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα, Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    14
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    250/90
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik LTE12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pokas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι όντως αυτή η τιμή που γράφεις του πακέτου 1/1 ;;;
    Ναι αυτή είναι

  13. #1498
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lghikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αυτή είναι

  14. #1499
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.716
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Andreaslar Εμφάνιση μηνυμάτων
    4500mbyte/hour Είναι το μέγιστο που μπορείς να κατεβάσεις με 100mbps.
    Εξηγήστε μου γιατί είναι και μεσημέρι και κάτι δε μου κάθεται καλά στο παραπάνω...
    Με βάση την αρχή 1byte είναι 8 bits (και 1kilobyte είναι 1024 bytes κοκ), τα υπολογίζω ως εξής 100Mbps=12.5Mbytes/s και per hour (x3600) τότε βγαίνει 45000Mbytes/h δλδ ~43.94Gbytes/hour άρα στο μήνα ~309TBytes. Αυτά είναι τα μέγιστα, σωστά; Μην ξεχάσουμε κ αυτά που ξέρουμε. Τα υπόλοιπα είναι στο 1/10 σύμφωνα με την ΠΟΚ της Ιναλάν
    There is a difference between dumb and stupid. The word Dumb implies that a person has no choice in their behavior and cannot help it. Stupidity implies that the person knows better, but is simply choosing to make a bad choice. So which one are you? Unfortunately dumb or just breathtakingly stupid?



  15. #1500
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξηγήστε μου γιατί είναι και μεσημέρι και κάτι δε μου κάθεται καλά στο παραπάνω...
    Με βάση την αρχή 1byte είναι 8 bits (και 1kilobyte είναι 1024 bytes κοκ), τα υπολογίζω ως εξής 100Mbps=12.5Mbytes/s και per hour (x3600) τότε βγαίνει 45000Mbytes/h δλδ ~43.94Gbytes/hour άρα στο μήνα ~309TBytes. Αυτά είναι τα μέγιστα, σωστά; Μην ξεχάσουμε κ αυτά που ξέρουμε. Τα υπόλοιπα είναι στο 1/10 σύμφωνα με την ΠΟΚ της Ιναλάν
    κάτι δεν υπολόγισες σωστά νομίζω είναι περίπου 1ΤΒ τη μέρα = 31ΤΒ το μήνα

    - - - Updated - - -

    για την ακρίβεια είναι 1,1 ΤΒ την μέρα περίπου σε συνθήκες full use.

Σελ. 100 από 1238 ΠρώτηΠρώτη ... 8090959899100101102105110120 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας