Σελ. 1205 από 1240 ΠρώτηΠρώτη ... 11851195120012031204120512061207121012151225 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 18.061-18.075 από 18594

Θέμα: Inalan

  1. #18061
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.197
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν βρήκα κάποια σχετική επιλογή στο router μου, αλλά επίσης χρησιμοποιώ Ethernet.

    Το IPv6 το απενεργοποίησαν, αλλά τώρα ήρθε ξανά.

    Το router έχει μία επιλογή "IPv6 Switch". Αν χρειαστεί θα το βάλω στο Off, και θα έχω μόνο IPv4, απλά ψάχνω να γίνει όπως ήταν παλιά, χωρίς IPv6, με το διακόπτη ανοιχτό.
    Αφού δεν θες ipv6? Τι το θες ον? Μπορεί μέσο tr69 να βλέπει αυτόματα τη ρύθμιση το κέντρο και να την άνοιγει από μεριάς τους.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  2. #18062
    Εγγραφή
    12-10-2018
    Μηνύματα
    271
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    ZTE ZXHN F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν βρήκα κάποια σχετική επιλογή στο router μου, αλλά επίσης χρησιμοποιώ Ethernet.

    Το IPv6 το απενεργοποίησαν, αλλά τώρα ήρθε ξανά.

    Το router έχει μία επιλογή "IPv6 Switch". Αν χρειαστεί θα το βάλω στο Off, και θα έχω μόνο IPv4, απλά ψάχνω να γίνει όπως ήταν παλιά, χωρίς IPv6, με το διακόπτη ανοιχτό.
    ΟΧΙ.....μάλλον γίνεται μόνο στο Wifi....στο ethernet δυστυχώς βλέπεις μόνο fe:### κλπ
    Για αυτό και συνδέω όλα τα TVbox μου (όπου θέλω στο KODI να έχει 8.8.8.8) σε wifi .....ευτυχώς οι ταχύτητες είναι εξαιρετικές σχεδόν και στα 4.

  3. #18063
    Εγγραφή
    26-09-2015
    Περιοχή
    Κυψέλη, Αθήνα
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps / 1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ΖΤΕ ZXHN F6600P
    Παιδιά, η Inalan δίνει μέχρι 10 Gbps σε επιχειρήσεις.

    Αυτό σημαίνει ότι χρησιμοποιεί 10G-PON (XGS-PON);

    https://en.wikipedia.org/wiki/10G-PON

  4. #18064
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.937
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά, η Inalan δίνει μέχρι 10 Gbps σε επιχειρήσεις.

    Αυτό σημαίνει ότι χρησιμοποιεί 10G-PON (XG-PON);

    https://en.wikipedia.org/wiki/10G-PON
    Μόνο στις συγκεκριμένες περιπτώσεις χρησιμοποιεί XGS-PON.

  5. #18065
    Εγγραφή
    01-12-2012
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200 / 200
    ISP
    INALAN
    Router
    ZTE ZXHN F670L-C891FW
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα συμφωνουσα αν ειχαν ενεργοποιημενο το ipv6 στον gr-ix.
    Δυστυχως οσο δεν το ενεργοποιουν τα πακετα με Ελλαδα αντι να δρομολογουνται μεσω gr-ix δρομολογουνται μεσω εξωτερικου, το οποιο ειναι καθυστερηση.
    Για όσο διάστημα έχετε κλειστό το ipv6 τόσο δεν θα βλέπει κίνηση η INALAN και όσο δεν βλέπει κίνηση δεν θα αγoράζει peers στο gr-ix .

    αν αρχίζει να χάνει διεθνές bandwidth θα αλλάξει πολιτική..

  6. #18066
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.937
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Να «αγοράζει peers στο GR-IX»; That's not how it works. Απλώς δεν ασχολήθηκαν να το στήσουν σωστά. Δεν είναι θέμα χρημάτων για ξεχωριστά IPv6 peerings. Ούτως ή άλλως το GR-IX δεν επιτρέπει peerings επί πληρωμή.

  7. #18067
    Εγγραφή
    29-12-2006
    Περιοχή
    Κάπου πιο πέρα απο το εκει δίπλα...
    Μηνύματα
    464
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    Edge Router X
    Path Level
    Interleaved
    Καλημέρες, εχθές ήρθαν 2 τεχνικοί από την inalan και με συνέδεσαν. Άψογοι και οι δυο, φιλικότατοι και μου έκαναν και πστα πολύ ωραία δουλίτσα, τους τα είχα και έτοιμα και εγώ απ τη πλευρά μου, αλλά στο κομμάτι που τους αναλογεί έχω να πω μόνο τα καλύτερα.

    Λοιπόν, παίρνοντας τηλέφωνο την εταιρία για να τους ζητήσω να μου γυρίσουν το modem τους σε bridge mode για να κάνω τα δικά μου, ο τεχνικός εκ του τηλεφώνου μου είπε ότι πρέπει να αλλαχτεί το router με άλλο γατί το συγκεκριμένο ΖΤΕ F6600P δεν γίνεται bridge. Εν τω μεταξύ είναι σαν γαμω το κέρατο του με τις 92μιση κεραίες και δεν χωράει και στο rack, ζήτησα μήπως έχουν κανένα ont να γλιτώσουμε λίγο χώρο αλλά μου είπε ότι έχουν αποσυνδέσεις και σκαμπανευασματα στην ταχύτητα και δεν το προτείνει.

    Πάντως λιγο που έπαιξα με την σύνδεση εχθές το απόγευμα οφείλω να ομολογήσω ότι είναι λιγάκι σοκαριστικο να βλέπεις τέτοιες ταχύτητες. Αν και τερμάτισα μόνο με 500-600mbps σε real world performance και 1gbps σε speed test. Αναμένω και τα νεα μπλιμπλικια να μου έρθουν (ένα i3 N305 router και το router που μπαίνει σε bridge mode) για να πω 100% εντυπώσεις.

    Τέλος σεντονιου, πάω να πιω καφε, καλημέρες
    Ακάκιε, το ρουτεράκι να 'ναι Cisco!

  8. #18068
    Εγγραφή
    26-09-2015
    Περιοχή
    Κυψέλη, Αθήνα
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps / 1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ΖΤΕ ZXHN F6600P
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yonah Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως λιγο που έπαιξα με την σύνδεση εχθές το απόγευμα οφείλω να ομολογήσω ότι είναι λιγάκι σοκαριστικο να βλέπεις τέτοιες ταχύτητες. Αν και τερμάτισα μόνο με 500-600mbps σε real world performance και 1gbps σε speed test.
    Κατέβασε αυτό το DVD .iso του manjaro linux (με download manager), για να δεις την γραμμή να πιάνει το μέγιστο στο download.

    https://download.manjaro.org/kde/23....13-linux66.iso

    - - - Updated - - -

    Πάντως το router που σου έδωσαν είναι πολύ καλό, τι το θέλεις το bridge;

  9. #18069
    Εγγραφή
    29-12-2006
    Περιοχή
    Κάπου πιο πέρα απο το εκει δίπλα...
    Μηνύματα
    464
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    Edge Router X
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατέβασε αυτό το DVD .iso του manjaro linux (με download manager), για να δεις την γραμμή να πιάνει το μέγιστο στο download.

    https://download.manjaro.org/kde/23....13-linux66.iso

    - - - Updated - - -

    Πάντως το router που σου έδωσαν είναι πολύ καλό, τι το θέλεις το bridge;
    Δεν είμαι σπίτι, θα το δοκιμάσω το βραδάκι.
    Τώρα για το ρουτερακι, εχω κάποια vlans (που δεν εχει το ΖΤΕ) firewall, wireguard, DPI και QoS που θέλω, και τα έχω στήσει οπως τα θέλω και με ξεβολεύει αφάνταστα.
    Ακάκιε, το ρουτεράκι να 'ναι Cisco!

  10. #18070
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    στην ηλιουπολη βγαινοντας απο μετρο και ανεβαινοντας προς τα πανω σκαβει η inallan και περναει οπτικες ινες μου εκανε εντυπωση που εχει φτασει καλωδια της διπλα ακριβως με φρεατιο του οτε. Αραγε θα συνδεσει με τον οτε; παντως επεσαν σε σολωνα του νερου και ετρεχαν νερα την Δευτερα , την Τεταρτη που περασα ειχανε παει πιο κατω , προχωρανε πολυ γρηγορα. Αραγε το δικτυο κορμου της ηλιουπουλης που συνδεεται; με την inalan ; .

  11. #18071
    Εγγραφή
    24-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnmegarythmos Εμφάνιση μηνυμάτων
    στην ηλιουπολη βγαινοντας απο μετρο και ανεβαινοντας προς τα πανω σκαβει η inallan και περναει οπτικες ινες μου εκανε εντυπωση που εχει φτασει καλωδια της διπλα ακριβως με φρεατιο του οτε. Αραγε θα συνδεσει με τον οτε; παντως επεσαν σε σολωνα του νερου και ετρεχαν νερα την Δευτερα , την Τεταρτη που περασα ειχανε παει πιο κατω , προχωρανε πολυ γρηγορα. Αραγε το δικτυο κορμου της ηλιουπουλης που συνδεεται; με την inalan ; .
    Δεν νομίζω ότι έχει σημασία, εμένα στο πατρικό μου σκάψανε ακριβώς στο ίδιο σημείο με την Cosmote. Αλλά "τελειώνει" λίγο πιο δίπλα, του ΟΤΕ είναι πολύ πιο μεγάλο και συνδέει πολές γειτονιές. Παρόλα αυτά ενώ έχουν σκάψει από τον Ιούλιο δεν έχει ακόμα διαθεσιμότητα. Οπότε μην περιμένεις να ενεργοποιηθεί σύντομα.

  12. #18072
    Εγγραφή
    26-09-2015
    Περιοχή
    Κυψέλη, Αθήνα
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps / 1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ΖΤΕ ZXHN F6600P
    Παιδιά από ότι βλέπω στο Telegram, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η Inalan έχει τόσες διακοπές και επισκευές κάθε μέρα.

    Δεν έχει περάσει τις βασικές οπτικές ίνες στους δρόμους, όπως οι υπόλοιποι ISP;

  13. #18073
    Εγγραφή
    12-11-2006
    Μηνύματα
    394
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1/1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    UXG Lite
    Μήπως τα βλέπεις απλά επειδή η Inalan έχει telegram; Φαντάσου να είχε η Cosmote με εκατομμύρια συνδέσεις τι θα γινόταν.

  14. #18074
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.893
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχει περάσει τις βασικές οπτικές ίνες στους δρόμους, όπως οι υπόλοιποι ISP;
    Δεν είναι στο ίδιο βάθος με των υπολοίπων, τις βάζουν πιο επιφανειακά και με λιγότερη "προστασία" αν δεν κάνω λάθος, με αποτέλεσμα να είναι πιο "επιρρεπείς" στους εργολάβους άλλων εταιρειών.

    Επίσης εξαιτίας του τρόπου σχεδίασης που έχει η Inalan, ένα "παραμικρό" κόψιμο επηρεάζει μεγαλύτερο ποσοστό χρηστών της.

  15. #18075
    Εγγραφή
    12-10-2018
    Μηνύματα
    271
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    ZTE ZXHN F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι στο ίδιο βάθος με των υπολοίπων, τις βάζουν πιο επιφανειακά και με λιγότερη "προστασία" αν δεν κάνω λάθος, με αποτέλεσμα να είναι πιο "επιρρεπείς" στους εργολάβους άλλων εταιρειών.

    Επίσης εξαιτίας του τρόπου σχεδίασης που έχει η Inalan, ένα "παραμικρό" κόψιμο επηρεάζει μεγαλύτερο ποσοστό χρηστών της.
    Μόνο που η Ιναλαν επισκευάζει την οποιαδήποτε βλάβη σε χρόνο dt, ενώ αν πάμε στα άλλα θέματα των "μεγάλων" βλέπουμε...... Άσε που πολλές φορές παραπέμπει ο ένα στον άλλον (εάν η FTTH έχει τοποθετηθεί από άλλον). Η Ιναλαν έχει τελείως ιδιόκτητο/ανεξάρτητο δίκτυο.
    Επίσης η Ιναλαν έχοντας Telegram, ο οποιοσδήποτε και για διακοπή μερικών δευτερολέπτων ή έστω κάποιων λεπτών "ξεσηκώνει" τον κόσμο....ενώ οι άλλοι, άντε να πάρεις τηλέφωνο ή να μιλήσεις στο chat ή να το προωθήσουν στο κατάλληλο τμήμα κλπ.....και μέχρι τότε "ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι" Δεν παίρνει δε κανένας άλλος χαμπάρι για αυτή την βλάβη (αντίθετα με το Telegram που οι συνομιλίες είναι ορατές σε ΟΛΟΥΣ).
    Θα είχε εξαιρετικό ενδιαφέρον να είχαν μία παρόμοια ΑΜΕΣΗΣ ΑΠΟΚΡΙΣΗΣκαι Ενημέρωσης υπηρεσία και η ΚΟΣΜΟΤΕ και η NOVA (δημόσια και ορατή σε όλους) για να μπορούμε να συγκρίνουμε
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος athkal : 23-02-24 στις 18:11.

Σελ. 1205 από 1240 ΠρώτηΠρώτη ... 11851195120012031204120512061207121012151225 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας