Σελ. 54 από 1238 ΠρώτηΠρώτη ... 3444495253545556596474 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 796-810 από 18567

Θέμα: Inalan

  1. #796
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    το νημα το εχω διαβασει αγαπητε μου φιλε ολα τα μηνυματα και ολες τις σελιδες του

    η θεση (δηλαδη που ειμαι καχυποπτος/δυσπιστος και κραταω μικρο καλαθι) που εχω απεναντι στην συγκεκριμενη εταιρεια αυτου του θεματος δεν αλλαζει

    για να αλλαξει θα πρεπει να με πεισει με πραξεις (εργα)

    δεν εχω κατι το προσωπικο φυσικα με την εταιρεια-εκπροσωπους της

  2. #797
    Εγγραφή
    03-04-2016
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Ωραια.

    Επειδη....

    εμεις εχουμε πειστει, και
    ... επειδη τα 100 ποστ απο τα 150 αφορουν αποδεσμευσεις απο wind και οτε, τον αλλο που εκανε μπιζνα στις πλατες μας(?) αν και δεν πηρε λεφτα απο κανεναν απ οτι καταλαβα, και
    ... επειδη το FTTH της ιναλαν αφορα 5 γειτονιες ακομα και
    ...επειδη καποιοι εχουμε ειλικρινες ενδιαφερον, και ας φαμε τα μουτρα μας...

    γινεται να το διατηρησουμε λιγο καθαρο ?
    Ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν πιο καταλληλα νηματα για να αναλυθουν επαρκως τα OFF TOPIC.

    Ευχαριστω. Και υποσχομαι να ενημερωνω σχετικα με την πορεια της δικης μου αιτησης.
    Η οποια εδω και μια εβδομαδα 3 ανθρωπους εχω ενοχλησει (2 τεχνιικους, 1 κοπελιτσα στο τηλεφωνο) εχω στειλει και αιτηση/email, και περιμενω....
    Mου ειπαν οτι θα σκαψουν εντος μηνος και ΜΕΤΑ θα με καλεσουν να συννενοηθουμε.

  3. #798
    Εγγραφή
    23-09-2007
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.137
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    250/250
    ISP
    INALAN
    Path Level
    Fastpath
    Μίλησα σήμερα με το συνεργείο του ΟΤΕ που έκανε εργασίες στο νεο κουτί VDSL.

    Σε ενα μήνα θα ειναι έτοιμοι για να δώσουν VDSL (και λογικά co-location με HOL&Wind)

    Καλό το 100/100 αλλά πολυ περιμένουμε και πολλοι ειτε θελουμε νέα συνδεση ειτε αναβάθμιση απο τα τωρινά τοπικά χάλια.
    Resistance is futile
    You will be accumulated by the Borg
    Apple will prevail

  4. #799
    Εγγραφή
    14-12-2011
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    750
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    HG8546M
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από D_J_V Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μίλησα σήμερα με το συνεργείο του ΟΤΕ που έκανε εργασίες στο νεο κουτί VDSL.

    Σε ενα μήνα θα ειναι έτοιμοι για να δώσουν VDSL (και λογικά co-location με HOL&Wind)

    Καλό το 100/100 αλλά πολυ περιμένουμε και πολλοι ειτε θελουμε νέα συνδεση ειτε αναβάθμιση απο τα τωρινά τοπικά χάλια.
    Σε ποια περιοχή;
    Καμπάνες καμπανίζουν, κανόνια κανονίζουν..ΗΡΘΑΜΕ ρεεε...το νου σας!!!!!!

  5. #800
    Εγγραφή
    23-09-2007
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.137
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    250/250
    ISP
    INALAN
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paiktaras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ποια περιοχή;
    Λαμπρινή, ετσι μου είπαν κι αυτο μεταφέρω.
    Resistance is futile
    You will be accumulated by the Borg
    Apple will prevail

  6. #801
    Εγγραφή
    18-11-2010
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200Mbit/200Mbit
    ISP
    Inalan
    Router
    Huawei HG8346M
    Περί δυσπιστίας προς την Inalan: ο καθένας μας είναι ελεύθερος να είναι όσο εύπιστος ή δύσπιστος επιθυμεί. Προσωπικά πείστηκα και εδώ και 3 μήνες απολαμβάνω ασύλληπτες για τα Ελληνικά δεδομένα ταχύτητες. Μακάρι η εταιρία να πάει καλά και να μην χρειαστεί να επανέλθω ποτέ στο χάλι που λέγεται χαλκός.

    Περί διακοπών συμβολαίων κτλ.: Έχω συμβόλαιο με την Voda / HOL μέχρι τον Αύγουστο. Είναι συνδυαστικό κινητού και σταθερού/ADSL. Πολύ απλά με συμφέρει να μην το κόψω, ασχέτως πέναλτι, γιατί αν το κόψω θα σπάσει το συνδυαστικό και θα πληρώνω την διαφορά στο κινητό. Οπότε έτσι έχω και μια ADSL για backup... Ναι, είμαι ειδική περίπτωση γιατί και λόγω συνδυαστικού έχω πετύχει πάρα πολύ καλή τιμή από την Voda, αλλά πραγματικά δεν θα είχα πρόβλημα να πληρώνω και κανονικό δεύτερο πάγιο για να παίρνω τέτοιες υπηρεσίες. But that's just me.

  7. #802
    Εγγραφή
    21-09-2007
    Μηνύματα
    146
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ^^^^
    Φίλε, αυτό το Huawei HG8346M μας κομπλάρει πολύ άσχημα - να το ξέρεις.

  8. #803
    Εγγραφή
    28-01-2012
    Περιοχή
    peristeri
    Μηνύματα
    2.071
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    Nova
    Router
    tplink archer vr900
    SNR / Attn
    30(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DDimitrak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περί δυσπιστίας προς την Inalan: ο καθένας μας είναι ελεύθερος να είναι όσο εύπιστος ή δύσπιστος επιθυμεί. Προσωπικά πείστηκα και εδώ και 3 μήνες απολαμβάνω ασύλληπτες για τα Ελληνικά δεδομένα ταχύτητες. Μακάρι η εταιρία να πάει καλά και να μην χρειαστεί να επανέλθω ποτέ στο χάλι που λέγεται χαλκός.

    Περί διακοπών συμβολαίων κτλ.: Έχω συμβόλαιο με την Voda / HOL μέχρι τον Αύγουστο. Είναι συνδυαστικό κινητού και σταθερού/ADSL. Πολύ απλά με συμφέρει να μην το κόψω, ασχέτως πέναλτι, γιατί αν το κόψω θα σπάσει το συνδυαστικό και θα πληρώνω την διαφορά στο κινητό. Οπότε έτσι έχω και μια ADSL για backup... Ναι, είμαι ειδική περίπτωση γιατί και λόγω συνδυαστικού έχω πετύχει πάρα πολύ καλή τιμή από την Voda, αλλά πραγματικά δεν θα είχα πρόβλημα να πληρώνω και κανονικό δεύτερο πάγιο για να παίρνω τέτοιες υπηρεσίες. But that's just me.
    Αν κοψεις την adsl μπορει να χασεις και τον χαλκο

  9. #804
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αν κόψει το ADSL, όχι. Αν κόψει την τηλεφωνία, ναι.
    Αλλά τι σημασία έχει, αν δεν χάνεις τον αριθμό;

  10. #805
    Εγγραφή
    28-01-2012
    Περιοχή
    peristeri
    Μηνύματα
    2.071
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    Nova
    Router
    tplink archer vr900
    SNR / Attn
    30(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κόψει το ADSL, όχι. Αν κόψει την τηλεφωνία, ναι.
    Αλλά τι σημασία έχει, αν δεν χάνεις τον αριθμό;
    Nαι εχεις δικιο το τηλεφωνο εννοουσα και εγραψα adsl.
    Εχει σημασια γιατι αν κλεισει η Inalan μετα απο που θα παρει διαδικτυο-τηλεφωνο αν δεν εχει χαλκο?

  11. #806
    Εγγραφή
    06-02-2015
    Περιοχή
    Πατήσια
    Μηνύματα
    827
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11888/793
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Thomson TG585 v7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mike_871 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nαι εχεις δικιο το τηλεφωνο εννοουσα και εγραψα adsl.
    Εχει σημασια γιατι αν κλεισει η Inalan μετα απο που θα παρει διαδικτυο-τηλεφωνο αν δεν εχει χαλκο?
    Το καλώδιο από το διαμέρισμα σου στο κουτί της πολυκατοικίας ανήκει σε εσένα και δεν το χάνεις με το να κόψεις το τηλέφωνο.

  12. #807
    Εγγραφή
    28-01-2012
    Περιοχή
    peristeri
    Μηνύματα
    2.071
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    Nova
    Router
    tplink archer vr900
    SNR / Attn
    30(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GrandGamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το καλώδιο από το διαμέρισμα σου στο κουτί της πολυκατοικίας ανήκει σε εσένα και δεν το χάνεις με το να κόψεις το τηλέφωνο.
    Αν εχει κανει καποιος αιτηση για τηλεφωνο και δεν υπαρχει διαθεσιμο καλωδιο (απο το αστικο κεντρο μεχρι την καμπινα ή απο την καμπινα μεχρι το box ή και τα δυο) περιμενει μεχρι καποιος να κοψει το τηλεφωνο ή να περασουν καινουριο καλωδιο.

  13. #808
    Εγγραφή
    24-03-2016
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Καλησπέρα και από εμένα,

    είμαι από τους τυχερούς, μιας και η ίνα της inalan πέρασε ακριβώς μπροστά από το σπίτι μου (περιοχή λαμπρινή).

    Το σκάψιμο για την ίνα έγινε περίπου τέλος Φεβρουαρίου, αρχές Μαρτίου, δεν θυμάμαι ακριβώς. Αμέσως μόλις είδα το συνεργείο πήρα τηλέφωνο για να ενημερωθώ και μου είπαν ότι περίπου τέλος Μαρτίου θα μπορεί να γίνει η σύνδεση (μου φάνηκε πολύ αισιόδοξο). Στο τέλος Μαρτίου ξαναπήρα τηλ και μου είπαν είχαν κάποια καθυστέρηση, μάλλον τέλος Απριλίου. Οπότε είμαι σε αναμονή.

    Φυσικά το διάστημα που έχει περάσει από όταν σκάψανε και περάσανε την ίνα δεν είναι μεγάλο και μικρές καθυστερήσεις πάντα είναι λογικές σε τέτοια έργα.

    Από την άλλη είναι λογικό να είμαστε καχύποπτοι σε τέτοιες περιπτώσεις. Όμως στην περίπτωση της inalan ένα από τα μεγάλα ατού τους είναι ότι δεν έχουν συμβόλαιο. Μόνο προπληρώνεις τον μήνα. Άρα μπορείς να το σταματήσεις όποτε θέλεις. Τουλάχιστον αυτό μου είπαν στο τηλέφωνο 2 φορές που ρώτησα. Για παράδειγμα μπορείς να το κόψεις κατευθείαν στον πρώτο μήνα, οπότε θα έχεις πληρώσει μόνο 27 ευρώ συν το κόστος σύνδεσης (νομίζω 25 ευρώ).

    Αν μπορεί κάποιος που έχει συνδεθεί ήδη, ή κάποιος από την εταιρία, ας μας επιβεβαιώσει το θέμα της μη ύπαρξης συμβολαίου.

    Εγώ για παράδειγμα έχω σκοπό να το βάλω δοκιμαστικά, χωρίς να κόψω τη hol που έχω. Αν μετά από μερικούς μήνες με ικανοποιεί, όταν τελειώσει και το συμβόλαιο της HOL, μπορεί να την κόψω τελείως (τη HOL).

  14. #809
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mike_871 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν εχει κανει καποιος αιτηση για τηλεφωνο και δεν υπαρχει διαθεσιμο καλωδιο (απο το αστικο κεντρο μεχρι την καμπινα ή απο την καμπινα μεχρι το box ή και τα δυο) περιμενει μεχρι καποιος να κοψει το τηλεφωνο ή να περασουν καινουριο καλωδιο.
    Ναι, υπάρχει αυτή η περίπτωση, αλλά δεν είναι ο κανόνας μα η σπάνια (και ατυχής) εξαίρεση.
    Και για να σε προλάβω, στις 5.000.000+ συνδέσεις σε όλη την χώρα, ζήτημα είναι να υπάρχουν 500-1000 τέτοιες περιπτώσεις (0,02%).

  15. #810
    Εγγραφή
    28-01-2012
    Περιοχή
    peristeri
    Μηνύματα
    2.071
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    Nova
    Router
    tplink archer vr900
    SNR / Attn
    30(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, υπάρχει αυτή η περίπτωση, αλλά δεν είναι ο κανόνας μα η σπάνια (και ατυχής) εξαίρεση.
    Και για να σε προλάβω, στις 5.000.000+ συνδέσεις σε όλη την χώρα, ζήτημα είναι να υπάρχουν 500-1000 τέτοιες περιπτώσεις (0,02%).
    Δεν συμφωνω καθολου με τους αριθμους γιατι ειναι αρχετοι εκεινοι που δεν μπορουν να βαλουν τηλεφωνο (λογο ελειψεις ακραιου ή κυριου δικτυου) και ακομοι περισσοτεροι εκεινοι που δεν μπορουν να βαλουν Internet γιατι εχουν φερεσυχνο.
    Οποτε καταλαβαινεις οτι δεν ειναι καθολου σπανιο να συμβει

Σελ. 54 από 1238 ΠρώτηΠρώτη ... 3444495253545556596474 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας