Σελ. 1 από 18 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 263
  1. #1
    Εγγραφή
    24-04-2010
    Περιοχή
    Λιλιπούπολη
    Μηνύματα
    527
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Στις 31/7/2015 έληξε η ετήσια δέσμευση που είχα με τον ΟΤΕ για voice+adsl.

    Περίπου στα μέσα Ιουλίου με κάλεσαν απο το τμήμα που έχουν για τις ανανεωσεις συμβολαίων κ μου έδωσαν μια προσφορα ωστε να ανανεωσω για 24 μηνες ακόμα το συμβόλαιο , περίπου στα ίδια χρήματα που δίνω τωρα. Ομως στο τέλος μου ξεφούρνισε το "παραμύθι" ο υπάλληλος με τον οποίο μιλούσα και με ενημέρωσε -προσοχη δεν με ρώτησε απλα με ενημερωσε- οτι η γραμμη μου "...στο πλαίσιο της ψηφιακής ευρυζωνικότητας που εφαρμόζει ο ΟΤΕ θα γινόταν voip"!!!

    Οταν του απάντησα οτι δεν επιθυμω να γυρισω σε voip τη γραμμη μου και οτι θέλω να διατηρησω την γραμμη PSTN POTS telephony ειπε οτι δεν εχω περιθώριο επιλογής καθως μεχρι το 2016 ο ΟΤΕ θα εχει γυρισει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ολες τις γραμμες των συνδρομητων του σε voip!!! Εβαλα τις φωνες και λιγο αργότερα με πήρε τηλέφωνο καποια κυρία που μου δηλωσε προϊσταμενη και μου ειπε οτι δεν καταλαβε καλά ο υπάλληλος τους και με ενημέρωσε λάθος οτι η γραμμη μου πρέπει υποχρεωτικα να γυρισε σε voip. Μου διευκρίνισε μαλιστα οτι αν δεν θέλω τις "νεες υπηρεσίες" μπορώ να διατηρήσω την παλιά POTS γραμμη μου.

    Σαν αφελής την πίστεψα, μέχρι που σήμερα εταιρία courier μου έφερε ένα voip cpe του OTE!!! Όπως καταλαβαίνετε με έζωσαν τα φίδια και οταν καλεσα στο 13888 κ μιλησα μαζι τους διαπίστωσα οτι ειχαν δρομολογήσει απο αυριο 1/8/2015 την μετατροπή της γραμμης σε voip χωρίς να μου πουν τίποτα. Όταν τους ρωτησα τι να το κανω το ρουτερ που μου εστειλαν αρχισαν παλι την ιδια τσιχλοφουσκα περι του ποσο καλη ειναι η νεα αυτη τεχνολογία και ποσο τυχερος πρεπει να νοιωθω που ο ΟΤΕ θα μου δινει τηλέφωνο απο καμπίνα, [επειδή απο 2018 λήγει η συμβαση αποκλειστικής χρησης του δικτυου χαλκου που έχει μεχρι σημερα σαν πρωην δημόσιος παροχος] και όταν θα πέφτει η κάρτα του DSLAM εγω θα μένω και χωρίς τηλέφωνο εκτός απο ΙΝΤΕΡΝΕΤ/

    Ο λόγος που έγραψα ολο αυτό το μακροσκελεστατο κατεβατό ειναι για να ενημερωσω τυχόν ανυποψιαστους που θα πέσουν στην παγίδα και ενδεχομενως δεν θα θελουν voip τηλεφωνία.
    Timeo Danaos et dona ferrentes

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.806
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ειναι λιγο υπερβολικη ολη αυτη η αντιδραση. Τηλεφωνια ειναι. Μπορει να μη δουλευει οταν δεν εχει ρευμα, αλλα απο κει και περα δεν υπαρχει καμμια αλλη διαφορά. Σε οποιαδηποτε τεχνολογια μπορει να χαλασει το hardware.
    Τα πραγματα εξελλισονται, (οχι απαραιτητα προς το καλυτερο, αλλά αυτό ειναι ενα γενικοτερο θέμα).

  3. #3
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι λιγο υπερβολικη ολη αυτη η αντιδραση. Τηλεφωνια ειναι. Μπορει να μη δουλευει οταν δεν εχει ρευμα, αλλα απο κει και περα δεν υπαρχει καμμια αλλη διαφορά. Σε οποιαδηποτε τεχνολογια μπορει να χαλασει το hardware.
    Τα πραγματα εξελλισονται, (οχι απαραιτητα προς το καλυτερο, αλλά αυτό ειναι ενα γενικοτερο θέμα).
    Προφανώς τα γράφει για το δούλεμα που του ρίξανε Και έχει δίκιο όταν κάνουν κάτι αντίθετο από αυτό που του έχουν πει...

  4. #4
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς τα γράφει για το δούλεμα που του ρίξανε
    Και ένας καλός λόγος για ν' αλλάξει πάροχο.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  5. #5
    Εγγραφή
    20-09-2009
    Μηνύματα
    441
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112600/11260
    ISP
    OTE
    SNR / Attn
    10(dB) / 18(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι λιγο υπερβολικη ολη αυτη η αντιδραση. Τηλεφωνια ειναι. Μπορει να μη δουλευει οταν δεν εχει ρευμα, αλλα απο κει και περα δεν υπαρχει καμμια αλλη διαφορά. Σε οποιαδηποτε τεχνολογια μπορει να χαλασει το hardware.
    Τα πραγματα εξελλισονται, (οχι απαραιτητα προς το καλυτερο, αλλά αυτό ειναι ενα γενικοτερο θέμα).
    Αυτο και μόνο για μένα ειναι πολύ βασικό ωστε να μην θέλω σταθερο voip

  6. #6
    Εγγραφή
    15-05-2005
    Μηνύματα
    195
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Z268N
    Path Level
    Interleaved
    Πέρα απο τις τηλεφωνικές υποσχέσεις, ανέφερε οτι διαθέτεις ιδιόκτητο παραμετροποιημένο εξοπλισμό που έχεις αγοράσει με δικά σου χρήματα, και οχι τα καβουρδιστήρια που δίνουν. Ασχέτα αν δεν είναι κατ ανάγκη αληθές θα σε γλυτώσει απο την εξέλιξη του voip, που δίνουν.

    Υγ το νεο ρούτερ τους καλό είναι να επιστραφεί σε τοπικό κατάστημα ΟΤΕ, λέγοντας τους οτι παρελήφθη εκ παραδρομής απο εσένα , και να λάβεις αποδεικτικό παραλαβής για να μην το χρεωθείς.

  7. #7
    Εγγραφή
    29-08-2014
    Περιοχή
    στην Ανατολική πλευρά της Νήσου Sark
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    731
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13297/1020
    ISP
    VoIP
    SNR / Attn
    7.6(dB) / 18.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ο λογος που υπαρχει τετοιο αγχος για το voip γενικοτερα γι ποιο λογο υπαρχει.θεωρειται το voip κατωτερης ποιοτητας;ειμαι στην cyta 2μιση χρονια και ειμαι καλυτερα απο τον οτε.τι μειονεκτηματα εχει το voip αραγε γιατι ειχα την εντυπωση πως αντθετως ειχε πλεονεκτηματα

  8. #8
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.806
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ειναι πολλοι που εχουν καει στο χυλο του best effort voip over internet οποτε φυσανε και το γιαουρτι του managed voip με qos.

    Το θεμα του ρευματος παντος δεν βλεπω να λυνεται με κανενα τροπο. Οι παροχοι εχουν καθε λογο να καταργησουν το χαλκο.
    Οπου μπαινουν νεες καμπινες ειναι θεμα χρονου να καταργηθει ο χαλκος μεχρι το αστικο κεντρο.
    Θα μεινει μονο το κομματι μεχρι τα σπιτια.
    Θα μπορουσαν να μας δωσουν φωνη πανω απο pstn οπως κανουν και τωρα, απο το αστικο κεντρο.
    Μονο που η voice πορτα θα ηταν μεσα στο αναβαθμισμενο kv νεου τυπου.
    Αντι για αυτο, επελεξαν μια πιο καθαρη λυση, data only και εστειλαν τη φωνη με voip.
    Και στις δυο περιπτωσεις, αν κοπει το ρευμα, και με δεδομενο οτι τα νεου τυπου kv δεν εχουν μπαταριες, τηλεφωνο δεν θα ειχαμε(οπως δεν εχουμε και internet), ειτε εχουμε ups ειτε οχι, ειτε μας το φερουν σαν voip ειτε αναλογικα, με φιλτρο, μαζι με το xdsl.

    Ακομα ειμαστε σε μεταβατικη κατασταση, ουτε adsl απο kv δινεται, ουτε νεες καμπινες λειτουργουν παντου. Ομως ολα αυτα ειναι θεμα χρονου.
    Απο πλευρας αξιοπιστιας, ειναι ενα πισογυρισμα, αλλα ειναι μονοδρομος. Και συντομα θα υπαρχει και η δυνατοτητα να δωσουν ολοι οι παροχοι υπηρεσιες με qos απο τις νεες καμπινες, ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα κινηθουν προς αυτη τη κατευθυνση, μιας και θα μπορεσουν να δωσουν και φωνη αλλα και τηλεοραση, κατι που αυξανει τα έσοδα τους.
    Καποιοι τυχεροι που ειναι κοντα στα ΑΚ μπορει με ενα ups να εχουν λυση. Για ολους τους αλλους ομως, απλα το ξεχναμε.

    Μπορουμε προς το παρον με διαφορους τροπους να το καθυσερησουμε, αλλα οπως λεει μια παλια συμβουλη, αν δεν μπορειτε να το αποφυγετε, χαλαρωστε να το απολαυσετε..
    (Απαιτηστε sip trunk, και ελευθερια επιλογης εξοπλισμου για voip....)

    Και για τους γκρινιαριδες, ολα ειναι θεμα κοστους. Η κλασσικη τηλεφωνια κοστιζει πολυ. Οι καμπινες με ενεργο εξοπλισμο διπλα μας εχουν υψηλο κοστος. Αν αυτο πρεπει να βγει απο τις συνδρομες internet θα πρεπε να πληρωνουμε τριψηφιο νουμερο το μηνα.
    Αν ομως καταργησεις τα ΑΚ και το κοστος τους (οχι εντελως φυσικα) τοτε η εικονα ειναι εντελως διαφορετικη,
    Αυτος ειναι και ο βασικος λογος που ο οτε προχωραει σε νεες καμπινες και voip αλλα οχι οι εναλλακτικοι.
    Για τους εναλλακτικους, που εχουν κανει ηδη την επενδυση σε dslams εντος των AK μαζι με πορτες φωνης νεας τεχνολογιας, προφανως ειναι επιπλεον εξοδο, χωρις να γλιτωνουν κατι απο καπου να στησουν και KV.

  9. #9
    Εγγραφή
    04-11-2014
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5494/54998
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Εγω να κάνω μια άλλη ερώτηση.Με VOIP τηλέφωνο δεν θα χάνουμε ταχύτητα?Δηλαδή αν έχουμε μια vdsl που κλειδώνει στα 30mbps ακριβώς, με το τηλέφωνο επάνω δεν θα χάνουμε σε συγχρονισμό (πχ να κλειδώνει 1-2mbps κάτω) ή download speed?

  10. #10
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.806
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Εξαρταται ποσο ειναι το attainable αλλα και απο την υλοποιηση. Αν θα ειναι στο ιδιο vc/ptm κλπ. Σε γενικες γραμμες, η φωνη δεν θελει παραπανω απο 100kbit.

  11. #11
    Εγγραφή
    04-11-2014
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5494/54998
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Μάλιστα...τι να πω...ευχαριστώ για την απάντηση.
    Πάντως προσωπικά +1 και απο εμένα κατά του voip.

  12. #12
    Εγγραφή
    29-09-2007
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία- Αττική
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.097
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    5124/680
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    9(dB) / 40,6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είναι η πολιτική του ΟΤΕ και όσο και να χτυπιέται ο πελάτης, δεν νομίζω οτι ο ΟΤΕ θα αναθεωρήσει τα σχέδια του. Κι εγώ έχω την γνώμη οτι η VoIP τηλεφωνία είναι μια χαρά και οτι δεν πρεπει να είμαστε τοσο αρνητικοί με την εξέλιξη αυτή. Λογικά αν ο ΟΤΕ προχωρήσει στην κίνηση αυτή, δεν θα ακολουθήσουν και οι εναλλακτικοί;

  13. #13
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.806
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Οι εναλλακτικοι εχουν κανει ηδη τις τεχνικες τους επιλογες ως προς τη φωνη, και ηδη εσωτερικα ειναι στην ουσια Voice over data.
    H cyta εχει επιλεξει απο την αρχη λυση voip μεχρι και το cpe του πελατη.

    Θα εξαρτηθει απο το πότε θα αποφασισουν να πανε σε υπηρεσιες 3play, αλλιως δεν εχουν ιδιαιτερο λογο να ακολουθησουν. Εντωμεταξυ θα μαζευουν και τους δυσαρεστημενους απο τον ΟΤΕ που δεν γουσταρουν voip...

  14. #14
    Εγγραφή
    24-04-2010
    Περιοχή
    Λιλιπούπολη
    Μηνύματα
    527
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ο λόγος που θέλησα να αναφέρω την "πονηρια" του ΟΤΕ , πέραν του ότι είμαι αντίθετος με την τεχνολογία voip [και νομίζω ως καταναλωτής πελάτης δεν μπορεί κανένας να μου στερήσει το δικαίωμα της επιλογής] είναι το γεγονός οτι περίμεναν να περάσουν 14 μέρεςς πριν μου στείλουν τον εξοπλισμό ώστε να χάσω το δικαίωμα της υπαναχώρησης και να με εξαναγκάσουν στην πληρωμή "πέναλντι" σε περίπτωση που θελήσω να αλλάξω πάροχο. Απο την άλλη θεωρώ οτι όλοι οι άλλοι πάροχοι τηλεφωνιας είναι ΠΟΛΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΙ απο τον ΟΤΕ οπότε σε καμία περίπτωση δεν θα ηθελα να ξαναμπλεξω μαζί τους.
    Timeo Danaos et dona ferrentes

  15. #15
    Εγγραφή
    12-03-2006
    Μηνύματα
    1.414
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    HUAWEI HG8546M
    Δεν είναι "πονηριά", είναι απλά οικονομικό το θέμα. Ο ΟΤΕ περνώντας οπτική από το κέντρο στό καφάο, θέλει να ξεφορτωθεί το κόστος συντήρησης του χαλκού από το κέντρο στο καφάο. Τώρα αν θα αποφασίσει κάποια στιγμή να βάλει και ups στα καφάο είναι άλλο θέμα. Το γεγονός είναι οτι ο ΟΤΕ ποτέ δεν ήθελε το δίκτυο χαλκού και του το φόρτωσαν.

Σελ. 1 από 18 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Broadcom VDSL2 modems Συμβατα με ΟΤΕ
    Από babis3g στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 251
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-18, 22:19
  2. Πρόβλημα με ΟΤΕ συνεχείς αποσυνδέσεις
    Από alikos123 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-15, 16:52
  3. Εμπειρία με ΟΤΕ
    Από iakoboss7 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-15, 01:43
  4. Ταχύτητα με ΟΤΕ
    Από xaris74 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-15, 12:26
  5. Περιπέτειες με ΟΤΕ...
    Από divinesheet στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-14, 13:17

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας