Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.137
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημέρα! πριν λίγες μέρες αποφάσισα να εγκαταστήσω πάλι στον παλιό μου laptop acer aspire 3022 WLMi σε εξωτερικό σκληρο μια διανομη linux, γιατί η κάρτα CF 8GB με το archlinux δεν χωράει τπτ μεσα, αυτος εχει καμμενο κοντρολερ οποτε μονο εξωτερικος παιζει.
    Πηρα εναν σκληρο 1Τ Usb 3.0 για να τον δουλευω και αλλου και χωρησα 200GB για το Linux.
    Εβαλα αρχικα archlinux κανονικα οπως εχω κανει απειρες φορες μετα δεν ξεκινουσε ειχα μαυρη οθονη χωρις να δειχνει κατι, λογω βιασυνης κιολας λεω παμε στην επομενη διανομη. Βαζω debian stable με XFCE και εδω τα ιδια ελεγε /dev/sda1 κτλ κτλ και εμενε εκει, μετα το χαος.....
    μετα θυμηθηκα το linux mint που και παλιοτερα επαιζε καλα αλλα το κυριοτερο αναγνωριζε με την μια την καρτα γραφικων με 3D acceleration!!!! κατι που δεν γινονταν στις αλλες 2 διανομες, οσο και αν ειχα ρωτησει στο forum τοτε, οσες δοκιμες και αν καναμε τζιφος...γιατι εχει ati radeon mobility X600, ειχα δικιο τελικα οντως παιζουν τα παντα!!!
    ειχα ενα dvd με το 17.1 την Rebecca δλδ (οχι αυτη απο το Vampire diaries και The Origianals την βρικολακινα...)
    το εγκατεστησα και μετα περασα το update και το εκανα 17.2 Rafaela....
    ο λαπτοπ οταν ειμαι μεσα πεταει εγινε σαν καινουριος, το προβλημα μου ειναι το boot αργει παρα πολυ, για να δω τα πρωτα γραμματα το κατεβατο δλδ θελει 3 λεπτα!!!! και για δω την login screen θελει 3:45!!!!!
    να πω πως αυτο δεν γινεται στη CF με το Arch που ειναι 133Χ και σαφως ποιο αργη απο τον σκληρο!
    εψαξα ηδη google και Linux mint forums και δεν βρηκα καποια λυση, εχει καμια ιδεα κανεις τι μπορει να το προκαλει αυτο?
    στον λαπτοπ εχω και 2GB ram αντι 512mb που εχει και τπτ αλλο προσθετο.
    Εννοειτε οτι δεν παιζει τα καλα 3d games αλλα εχω αλλα μηχανηματα να παιζω, και τα 1080P κολαει καπως αλλα αυτα τα παιζω με ταμπλετ και raspberry Οποτε επισης δεν πειραζει.
    Το boot που αργει με χαλαει λιγο ομως....βεβαια αμα θελω απλες δουλειες να κανω πχ winbox για τα Routerboards δουλευω με την CF και το Arch.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημέρα! πριν λίγες μέρες αποφάσισα να εγκαταστήσω πάλι στον παλιό μου laptop acer aspire 3022 WLMi σε εξωτερικό σκληρο μια διανομη linux, γιατί η κάρτα CF 8GB με το archlinux δεν χωράει τπτ μεσα, αυτος εχει καμμενο κοντρολερ οποτε μονο εξωτερικος παιζει.
    Πηρα εναν σκληρο 1Τ Usb 3.0 για να τον δουλευω και αλλου και χωρησα 200GB για το Linux.
    Εβαλα αρχικα archlinux κανονικα οπως εχω κανει απειρες φορες μετα δεν ξεκινουσε ειχα μαυρη οθονη χωρις να δειχνει κατι, λογω βιασυνης κιολας λεω παμε στην επομενη διανομη. Βαζω debian stable με XFCE και εδω τα ιδια ελεγε /dev/sda1 κτλ κτλ και εμενε εκει, μετα το χαος.....
    μετα θυμηθηκα το linux mint που και παλιοτερα επαιζε καλα αλλα το κυριοτερο αναγνωριζε με την μια την καρτα γραφικων με 3D acceleration!!!! κατι που δεν γινονταν στις αλλες 2 διανομες, οσο και αν ειχα ρωτησει στο forum τοτε, οσες δοκιμες και αν καναμε τζιφος...γιατι εχει ati radeon mobility X600, ειχα δικιο τελικα οντως παιζουν τα παντα!!!
    ειχα ενα dvd με το 17.1 την Rebecca δλδ (οχι αυτη απο το Vampire diaries και The Origianals την βρικολακινα...)
    το εγκατεστησα και μετα περασα το update και το εκανα 17.2 Rafaela....
    ο λαπτοπ οταν ειμαι μεσα πεταει εγινε σαν καινουριος, το προβλημα μου ειναι το boot αργει παρα πολυ, για να δω τα πρωτα γραμματα το κατεβατο δλδ θελει 3 λεπτα!!!! και για δω την login screen θελει 3:45!!!!!
    να πω πως αυτο δεν γινεται στη CF με το Arch που ειναι 133Χ και σαφως ποιο αργη απο τον σκληρο!
    εψαξα ηδη google και Linux mint forums και δεν βρηκα καποια λυση, εχει καμια ιδεα κανεις τι μπορει να το προκαλει αυτο?
    στον λαπτοπ εχω και 2GB ram αντι 512mb που εχει και τπτ αλλο προσθετο.
    Εννοειτε οτι δεν παιζει τα καλα 3d games αλλα εχω αλλα μηχανηματα να παιζω, και τα 1080P κολαει καπως αλλα αυτα τα παιζω με ταμπλετ και raspberry Οποτε επισης δεν πειραζει.
    Το boot που αργει με χαλαει λιγο ομως....βεβαια αμα θελω απλες δουλειες να κανω πχ winbox για τα Routerboards δουλευω με την CF και το Arch.
    Η κάρτα είναι ποιο αργή απο τον σκληρό, όχι όμως και απο το Usb.
    Γιατί δεν τον αφήνεις να κάνει Boot απο την cf και τα υπόλοιπα να τα έχεις στον σκληρό;

  3. #3
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.137
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Μαλλον κατι δεν εγραψα καλα, εχω εναν ανταπτορα απο Usb σε CF δλδ http://ecx.images-amazon.com/images/...cL._SY300_.jpg στην ουσια ειναι ενας μικρος card reader σαν Usbstick και παιρνει επανω του την καρτα CF, οποτε παλι με τον ιδιο τροπο παιζει, ο λαπτοπ ειναι usb2.0.
    επισης προτιμω το Linux mint επειδη η καρτα γραφικων παιζει απο την αρχη ακομα και απο το Live dvd με 3d acceleration κατι που δεν μπορει με τπτ να γινει ουτε με arch αλλα ουτε και με debian. Πριν χρονια που εκανα ξανα δοκιμες ειχα γραψει εδω στο forum στα αναλογα 2 θεματα, ειχαν πει διαφορα ατομα να κανω διαφορες δοκιμες και τπτ δεν εγινε, καταληξαμε οτι εχουν καταργηθει οι drivers, το πως παιζει στο linux mint αλλα και στο LMDE που ειχα παλιοτερα ενας Θεος ξερει...τουλαχιστον μερικα παιχνιδακια απλα οπως πχ το chromium μπορω να τα παιξω τωρα.
    Ξέχασα να πως πως την ώρα που έχω μαυρη οθονη και αργει να μπουταρει το λαμπακι στον σκληρο αναβοσβηνει κανονικα σαν να φορτωνει. Πιστευω πως το προβλημα εχει να κανει με κατι που φορτωνεται στην αρχη ειτε απο τον grub ή στον πυρήνα αλλά δεν μπορώ να βρω τι είναι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 06-09-15 στις 13:44.

Παρόμοια Θέματα

  1. Linux Mint θεματάκια προς επίλυση...
    Από skydiver στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 234
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-19, 17:49
  2. Αργό boot με SSD
    Από jog στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-08-18, 16:28
  3. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-15, 20:15
  4. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-15, 00:32
  5. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-14, 17:08

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας