Σελ. 121 από 518 ΠρώτηΠρώτη ... 101111116119120121122123126131141 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.801-1.815 από 7763

Θέμα: Speedport Entry 2i

  1. #1801
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.525
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    @king2009
    Δεν θελω κατι να βαλω πανω στο speedport, κατι να αντικαταστησω εντελως το speedport θελω. Αν ηταν να προσθεσω κατι πανω, θα ειχα βαλει πχ το wag200g μου και θα τελειωνε εκει το θεμα με το ασυρματο.

    @jkoukos
    Πως μπορει να γινει το α) που προτεινεις, εχοντας ηδη ενα ακομα dsl ρουτερ.
    ديميتريس

  2. #1802
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    @jkoukos
    Πως μπορει να γινει το α) που προτεινεις, εχοντας ηδη ενα ακομα dsl ρουτερ.
    Mαζεμένες όλες οι πληροφορίες εδώ.
    Πρώτα βάζουμε μόνο το Speedport στην γραμμή για να σιγουρέψουμε ότι δουλεύει σωστά η τηλεφωνία. Εσύ ήδη το έχεις έτσι, οπότε ακολουθείς κατευθείαν τον οδηγό.

  3. #1803
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.525
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Επειδη δεν εχω αλλες (ηλεκτρικες) πριζες διαθεσιμες στο δωματιο, γινεται με καποιο τροπο να εχω το 2i στο τηλεφωνο (ενα τηλεφωνο σε ολο το σπιτι αλλα σε αλλο δωματιο και σε αλλη πριζα τηλεφωνου) και το σωστο ρουτερ εδω που ειμαι τωρα? Θελω powerline να φανταστω...
    Δεν με πειραζει να συνδεεται στο ιντερνετ απο το 2i, αρκει να μην εκπεμπει ασυρματα!

    Meanwhile, κοντευω 1 μηνα με το 2i και ακομα αναγκαζομαι να κλεισω το openelec για να μπω με το κινητο και το αντιστροφο, ασχετως με το τι αλλαγες εχω κανει στο wifi, πχ αλλαγη καναλιου, να εκπεμπει σε b και g μονο κλπ...

    - - - Updated - - -

    Ασχετο με το παραπανω. Πως μπορω να κανω reconnect για να αλλαξω την ip μου? Προφανως και δεν εννοω το να επανεκκινησω με καποιο τροπο το ρουτερ ή την adsl συνδεση, απλα να κανω disconnect και connect μονο, οπως εκανα με... ολα τα ρουτερ που ειχα μεχρι σημερα.
    ديميتريس

  4. #1804
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδη δεν εχω αλλες (ηλεκτρικες) πριζες διαθεσιμες στο δωματιο, γινεται με καποιο τροπο να εχω το 2i στο τηλεφωνο (ενα τηλεφωνο σε ολο το σπιτι αλλα σε αλλο δωματιο και σε αλλη πριζα τηλεφωνου) και το σωστο ρουτερ εδω που ειμαι τωρα? Θελω powerline να φανταστω...
    Δεν με πειραζει να συνδεεται στο ιντερνετ απο το 2i, αρκει να μην εκπεμπει ασυρματα!
    To κύριο modem/router πρέπει να είναι συνδεδεμένο στην τηλεφωνική γραμμή για να συγχρονίζει σε DSL.
    Το Speedport δεν συνδέεται πλέον με την τηλεφωνική γραμμή, αλλά μόνο με ένα καλώδιο δικτύου από την No1 LAN στο κύριο modem/router.
    Οπότε μπορείς να το βάλεις όπου θέλεις (π.χ. στον χώρο που είναι η τηλεφωνική συσκευή), αρκεί να μπορούν οι 2 συσκευές να συνδεθούν μεταξύ τους. Η σύνδεση αυτή μπορεί να γίνει είτε απευθείας με καλώδιο δικτύου, είτε μέσω powerline.

  5. #1805
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.358
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Επειδή σκέφτομαι να μεταβώ σε ote vdl 50 xl από την 4net adsl 2+ που είμαι τώρα θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα που αφορούν αυτό το vdsl router που δίνει η cosmote με τις νέες συνδέσεις vdsl.

    01. Είναι κλειδωμένο ή ξεκλείδωτο και μπορείς να αλλάξεις τα πάντα σαν admin user?
    02. Σε σχέση με τα adsl 2+ router(Τώρα έχω το linkssys wag200g firmware 1.01.09 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με το εν λόγο ρουτερ.) έχει δυσκολότερο μενού ή όχι?
    03. Η συνδεσμολογία δεν νομίζω να αλλάζει στην vdsl σε σχέση με την adsl 2+ για pstn γραμμή έτσι δεν είναι?
    04. Θα το προτείνατε σε κάποιον που θα αγόραζε ένα vdsl router ή όχι και γιατί?
    05. Το κακό είναι ότι η cosmote στο δίνει σαν δάνειο εν ολιγης δεν είναι ποτέ δικό σου το μηχάνημα αφού αν φύγεις από τον Οτε μετά απο 2 χρόνια που είναι το συμβόλαιο σου το δίνεις πίσω.
    06. Μπορεί κάποιος να μου πει τι αλλάζει κυρίως στα μενού σε σχέση με κάποιο adsl 2+ router(Και ποιο συγκεκριμένα το linksys wag200g που έχω)?


    Γενικότερα θα το προτείνατε σαν vdsl router ή όχι?

    Η χρίση που θα κάνω είναι για 3 κονσόλες(Xbox360, xbox one s, ps4 pro), samsung smartv 4k και φυσικά τους υπολογιστές μου(Netbook & laptop & desktop) και συνδέσεις κινητών τηλεφώνων.

    Εννοείτε ότι θέλω να κατεβάζει όσο το δυνατόν γρηγορότερα και σταθερότερα από οποιαδήποτε συσκευή είναι συνδεδεμένη πάνω του.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fits79 : 13-01-17 στις 15:43.

  6. #1806
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fits79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή σκέφτομαι να μεταβώ σε ote vdl 50 xl από την 4net adsl 2+ που είμαι τώρα θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα που αφορούν αυτό το vdsl router που δίνει η cosmote με τις νέες συνδέσεις vdsl.

    01. Είναι κλειδωμένο ή ξεκλείδωτο και μπορείς να αλλάξεις τα πάντα σαν admin user?
    02. Σε σχέση με τα adsl 2+ router(Τώρα έχω το linkssys wag200g firmware 1.01.09 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με το εν λόγο ρουτερ. έχει δυσκολότερο μενού ή όχι?
    03. Η συνδεσμολογία δεν νομίζω να αλλάζει στην vdsl σε σχέση με την adsl 2+ για pstn γραμμή έτσι δεν είναι?
    04. Θα το προτείνατε σε κάποιον που θα αγόραζε ένα vdsl router ή όχι και γιατί?
    05. Το κακό είναι ότι η cosmote στο δίνει σαν δάνειο εν ολιγης δεν είναι ποτέ δικό σου το μηχάνημα αφού αν φύγεις από τον Οτε μετά απο 2 χρόνια που είναι το συμβόλαιο σου το δίνεις πίσω.
    06. Μπορεί κάποιος να μου πει τι αλλάζει κυρίως στα μενού σε σχέση με κάποιο adsl 2+ router(Και ποιο συγκεκριμένα το linksys wag200g που έχω)?


    Γενικότερα θα το προτείνατε σαν vdsl router ή όχι?

    Η χρίση που θα κάνω είναι για 3 κονσόλες(Xbox360, xbox one s, ps4 pro), samsung smartv 4k και φυσικά τους υπολογιστές μου(Netbook & laptop & desktop) και συνδέσεις κινητών τηλεφώνων.

    Εννοείτε ότι θέλω να κατεβάζει όσο το δυνατόν γρηγορότερα και σταθερότερα από οποιαδήποτε συσκευή είναι συνδεδεμένη πάνω του.
    1. Δεν έχεις πρόσβαση στα πάντα, πχ ρυθμίσεις τηλεφωνίας και remote managment
    2. έχει το δικό του μένου, είναι απλά διαφορετικό
    3. Δεν αλλάζει κάτι στην σύνδεση της γραμμής
    4. Για αγορά όχι, για δωρεάν ναι είναι μια χαρά
    5. Ναι αλλά το κάλο είναι οτι στο αλλάζουν αν πάθει κάτι
    6. Δες το 2

  7. #1807
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.808
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fits79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή σκέφτομαι να μεταβώ σε ote vdl 50 xl από την 4net adsl 2+ που είμαι τώρα θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα που αφορούν αυτό το vdsl router που δίνει η cosmote με τις νέες συνδέσεις vdsl.

    01. Είναι κλειδωμένο ή ξεκλείδωτο και μπορείς να αλλάξεις τα πάντα σαν admin user?
    02. Σε σχέση με τα adsl 2+ router(Τώρα έχω το linkssys wag200g firmware 1.01.09 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με το εν λόγο ρουτερ. έχει δυσκολότερο μενού ή όχι?
    03. Η συνδεσμολογία δεν νομίζω να αλλάζει στην vdsl σε σχέση με την adsl 2+ για pstn γραμμή έτσι δεν είναι?
    04. Θα το προτείνατε σε κάποιον που θα αγόραζε ένα vdsl router ή όχι και γιατί?
    05. Το κακό είναι ότι η cosmote στο δίνει σαν δάνειο εν ολιγης δεν είναι ποτέ δικό σου το μηχάνημα αφού αν φύγεις από τον Οτε μετά απο 2 χρόνια που είναι το συμβόλαιο σου το δίνεις πίσω.
    06. Μπορεί κάποιος να μου πει τι αλλάζει κυρίως στα μενού σε σχέση με κάποιο adsl 2+ router(Και ποιο συγκεκριμένα το linksys wag200g που έχω)?


    Γενικότερα θα το προτείνατε σαν vdsl router ή όχι?

    Η χρίση που θα κάνω είναι για 3 κονσόλες(Xbox360, xbox one s, ps4 pro), samsung smartv 4k και φυσικά τους υπολογιστές μου(Netbook & laptop & desktop) και συνδέσεις κινητών τηλεφώνων.

    Εννοείτε ότι θέλω να κατεβάζει όσο το δυνατόν γρηγορότερα και σταθερότερα από οποιαδήποτε συσκευή είναι συνδεδεμένη πάνω του.
    Μπορείς να συνεχίσεις να χρησιμοποιείς όποιο ρούτερ σε ευχαριστεί, και να έχεις το Speedport μόνο για τηλεφωνία. Σε σχέση με το παλιό WAG200g θα έλεγα ότι είναι και καλύτερο το Speedport .

  8. #1808
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.358
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Δεν έχεις πρόσβαση στα πάντα, πχ ρυθμίσεις τηλεφωνίας και remote managment
    2. έχει το δικό του μένου, είναι απλά διαφορετικό
    3. Δεν αλλάζει κάτι στην σύνδεση της γραμμής
    4. Για αγορά όχι, για δωρεάν ναι είναι μια χαρά
    5. Ναι αλλά το κάλο είναι οτι στο αλλάζουν αν πάθει κάτι
    6. Δες το 2
    Πες μου μια εταιρια ιντερνετ provider που δεν σου αλλαζει το ρουτερ που σου δινει αν παθει κατι.
    Π.χ. στη nova(Παλια 4νετ) σου δινει το vdsl router της σαν δικο σου και φυσικα αν παθει κατι μεσα στα 2 χρονια στο αλλαζει και μπορει και περισσοτερο απο 2 χρονια αν εισαι συνδρομητης της.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να συνεχίσεις να χρησιμοποιείς όποιο ρούτερ σε ευχαριστεί, και να έχεις το Speedport μόνο για τηλεφωνία. Σε σχέση με το παλιό WAG200g θα έλεγα ότι είναι και καλύτερο το Speedport .
    Η συνδεσμολογια δεν γινεται οπως στις adsl 2+?
    Δηλαδη ενα απλο splitter στι πριζα τηλεφωνου που το ενα καλωδιο το συνδεεις στο τηλεφωνο και το αλλο στο router.

    Εχει καποια διαφορα στη συνδεση για pstn γραμμη μιλαω παντα ετσι.
    Δηλαδη το vdsl της cosmote δινει τηλεφωνο μεσω voip? Οχι απλα συνδεωντας οποιοδηποτε τηλεφωνο με ενα φιλτρο στο πριζα τηλεφωνου?

  9. #1809
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.808
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fits79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πες μου μια εταιρια ιντερνετ provider που δεν σου αλλαζει το ρουτερ που σου δινει αν παθει κατι.
    Π.χ. στη nova(Παλια 4νετ) σου δινει το vdsl router της σαν δικο σου και φυσικα αν παθει κατι μεσα στα 2 χρονια στο αλλαζει και μπορει και περισσοτερο απο 2 χρονια αν εισαι συνδρομητης της.

    - - - Updated - - -


    Η συνδεσμολογια δεν γινεται οπως στις adsl 2+?
    Δηλαδη ενα απλο splitter στι πριζα τηλεφωνου που το ενα καλωδιο το συνδεεις στο τηλεφωνο και το αλλο στο router.

    Εχει καποια διαφορα στη συνδεση για pstn γραμμη μιλαω παντα ετσι.
    Δηλαδη το vdsl της cosmote δινει τηλεφωνο μεσω voip? Οχι απλα συνδεωντας οποιοδηποτε τηλεφωνο με ενα φιλτρο στο πριζα τηλεφωνου?
    Η συνδεσμολογία είναι αρχικά η ίδια, αλλά σχεδόν σίγουρα μετά από 1-2 μέρες που θα έχεις βάλει το Speedport θα σε γυρίσουν σε VoIP. Κατά τα άλλα, έχουμε ολόκληρο θέμα για το πώς μπορείς να έχεις το Speedport μαζί με άλλο ρούτερ, μπορείς να του ρίξεις μια γρήγορη ματιά για περισσότερα.

  10. #1810
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.358
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Και γιατι να το γυρισουν σε voip τη στιγμη που θα τους εχω ξεκαθαρισει οτι δεν με ενδιαφερει το voip?

    Και ετσι απο καθαρη περιεργια πως ακριβως συνδεουμε το voip γιατι απ' οτι ξερω πρεπει ολα τα τηλεφωνα στο σπιτι να συνδεθουν με το ρουτερ για να δουλεψουν ετσι δεν ειναι?

    Αν τελικα γινει voip το σταθερο αν κοσταρουμε στη τηλεφωνικη πριζα ενα φιλτρο σαν αυτο για τα adsl 2+ δεν θα δουλευει το τηλεφωνο?

  11. #1811
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.525
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ασχετο με το παραπανω. Πως μπορω να κανω reconnect για να αλλαξω την ip μου? Προφανως και δεν εννοω το να επανεκκινησω με καποιο τροπο το ρουτερ ή την adsl συνδεση, απλα να κανω disconnect και connect μονο, οπως εκανα με... ολα τα ρουτερ που ειχα μεχρι σημερα.
    Καμια ιδεα για αυτο? Το πετυχα μια φορα γυριζοντας απο ipv4/ipv6 σε σκετο ipv4 απο το internet > wan > eth, αλλα δεν ειναι λυση αυτη.
    Επισης, μπορω να βαλω το powerline πανω σε "ταφ" ή δεν θα δουλεψει καλα? Ενα απλο ζευγαρι powerline εχω, σαν αυτα

    http://www.e-shop.gr/tp-link-tl-pa40...t-p-PER.612533

    @fits79
    Ετσι κανουν για νεες συνδεσεις κλπ γιατι πρεπει ολοι να παμε σε voip μεχρι το 2018.
    ديميتريس

  12. #1812
    Εγγραφή
    25-05-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.300
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    53700/5370
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fits79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ετσι απο καθαρη περιεργια πως ακριβως συνδεουμε το voip γιατι απ' οτι ξερω πρεπει ολα τα τηλεφωνα στο σπιτι να συνδεθουν με το ρουτερ για να δουλεψουν ετσι δεν ειναι?

    Αν τελικα γινει voip το σταθερο αν κοσταρουμε στη τηλεφωνικη πριζα ενα φιλτρο σαν αυτο για τα adsl 2+ δεν θα δουλευει το τηλεφωνο?
    Δεν χρειάζεται πλέον να είναι το τηλέφωνο συνδεδεμένο στο router. Το μόνο κακό είναι πως δεν έχεις σταθερό όταν δεν έχεις ρεύμα, αλλά το 2017 και μέ τόσο κινητά σε κάθε σπίτι, δεν νομίζω πως είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα αυτό.

  13. #1813
    Εγγραφή
    14-01-2017
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλημερα και καλη χρονια! Μηπως μπορει καποιος να βοηθησει στο πώς κανουμε την 4η θυρα lan λειτουργικη στο εν λογω ρουτερ? Διαβασα οτι γινεται να μπορει να χρησιμοποιηθει κανονικα και οχι για το οτε τιβι αλλα δεν βρισκω το πώς.. Ευχαριστω!

  14. #1814
    Εγγραφή
    28-07-2006
    Περιοχή
    Lios Angeles
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    281
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4996/49998
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    951G-2HnD / Entry 2i
    SNR / Attn
    11.8(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στο Internet > Port Binding γίνεται αυτό που θες. Βγάζεις την Lan4 από το ETH_OTETV και το βάζεις στην σύνδεση σου.

  15. #1815
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επισης, μπορω να βαλω το powerline πανω σε "ταφ" ή δεν θα δουλεψει καλα? Ενα απλο ζευγαρι powerline εχω, σαν αυτα
    Καλύτερα θα ήταν να μην μπει σε πολύπριζο, διότι παρατηρείται μείωση της απόδοσης λόγω εισερχόμενου θορύβου από άλλες ηλεκτρικές συσκευές (κυρίως μετασχηματιστές τροφοδοσίας), γι' αυτό υπάρχουν τα αντίστοιχα μοντέλα που φιλτράρουν τις αρμονικές συχνότητες έχοντας πάνω τους πρίζα σούκο (passtrhrough), στην οποία συνδέεται το όποιο ταφ ή πολύπριζο.
    Βέβαια κανείς δεν στο απαγορεύει και μόνο με δοκιμή θα δεις αν έχεις θέμα.

Σελ. 121 από 518 ΠρώτηΠρώτη ... 101111116119120121122123126131141 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. speedport w 724V σε bridged mode
    Από mogsub στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 77
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-15, 17:00
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-15, 10:28
  3. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-15, 11:12
  4. Speedport W724 και Devolo powerlines
    Από jpaudio στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-15, 17:12
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-15, 06:03

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας