Σελ. 1 από 7 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 105
  1. #1
    Εγγραφή
    07-09-2004
    Περιοχή
    Moscato , Athens , Greece
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    513
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΥ
    Router
    Cisco 877
    SNR / Attn
    8.5(dB) / 32(dB)
    Unhappy
    Καλησπέρα σας,

    θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάνει κανεις καταγγελία στην ΕΕΤΤ για τεχνικό πρόβλημα που από τον Ο.Τ.Ε. δεν του εδιναν σημασία.

    Αυτό που μου κάνει είναι οτι το DownStream Margin Noise μεταβάλεται τρελλα από 3-4 εως 11-12 και έχω και αποσυνδέσεις του Router.

    Από τον κατανεμητή της πολυκατυκίας μέχρι το Router έχει γίνει έλεγχος και από εμένα και από τη FORTHnet με δικο της τεχνικό που έχει έρθει και όλα είναι όκ, μέχρι εξωτερικό καλώδιο από τον κατανεμήτη μέχρι το Router δοκιμάσαμε αλλά συμπεριφορά η ίδια.

    Το πρόβλημα κατα πάσα πιθανότητα ( όπως ανεφερε ο τελευταίος τεχνικός του Ο.Τ.Ε. που ήρθε, ο οποίος το έδωσε στο κέντρο μπρόστα στον πατέρα μου , μάλιστα ήταν 150% σιγουρος όπως του είπε ) είναι ότι το υπόγειο καλώδιο από το ΚΑΦΑΟ στον Κατανεμητή είναι κάπου χτυπημένο και τραβάει υγρασία.

    Για αυτό το λόγο είπε ότι δεν υπαρχει στην ίδια ενταση πάντα ( συνήθως είναι τις βραδυνές ώρες ή μετα από βροχή ανεξαρτήτου ωρών ).
    Βέβαια από τον Ο.Τ.Ε. μετά έκλεισαν τη βλάβη λές και ήταν όλα εντάξει.

  2. #2
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.451
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    xexexe....

    Πολλές φορές μου το έχει κάνει αυτό ο Ο.Τ.Ε ειδικά στην περίπτωση που είμουν HOL....

    Τώρα από εκεί και πέρα είναι επειδή γενικά είμαστε ευχαριστιημένοι από την εξυπηρέτηση του Ο.Τ.Ε

  3. #3
    Εγγραφή
    28-10-2004
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    685
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    πιο πολυ απο το χωριο μου
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    Cisco 876
    δεν χρειαζεται να μαθεις αν εχει κανει κανεις αλλος καταγγελια . με τα λεγομενα σου εχεις προβλημα ετσι δεν ειναι ? και το ειδατε στην πραξη και με συνεργειο του οτε.
    Επειδη εσυ δεν εχεις σκοπο να περιμενεις να ερθει ο καυσωνας για να ειναι ολα οκ (αν και μονο μια υποθεση εκανε ο ΟΤΕ οχι οτι ειναι 100% σιγουρος οπως λεει) εσυ πρεπει να κινηθεις για να στο φτιαξουν αλλιως καλο καλοκαιρι
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kuti : 12-04-07 στις 15:41.

  4. #4
    Εγγραφή
    07-09-2004
    Περιοχή
    Moscato , Athens , Greece
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    513
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΥ
    Router
    Cisco 877
    SNR / Attn
    8.5(dB) / 32(dB)
    Unhappy
    Σημείωση: Ο τεχνικός που το είπε αυτό μέτρησε όλες τις γραμμές του συγκεκριμένου υπόγειου καλωδίου και στο Box τους και στο ΚΑΦΑΟ και είπε ότι όλες έχουν το ίδιο πρόβλημα απλά δεν έχει κάποιος αλλός στην δική μου πολυκατυκία και στις δυο διπλανες τις οποίες εξυπηρετεί αυτό το υπόγειο καλώδιο aDSL και για το λογο αυτό δεν εχει παρατηρηθεί περαιτέρο.Μαλιστα είπε ότι όποιος βάλει θα έχει τα ίδια προβλήματα ....

  5. #5
    Εγγραφή
    28-10-2004
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    685
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    πιο πολυ απο το χωριο μου
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    Cisco 876
    και τι θα γίνει θα πληρώνεις τον ΟΤΕ εσύ και υπηρεσία μηδέν?
    Καλυτέρα να σου το δώσει γραπτά αφού κλείνουν την βλάβη και να διακόψεις το ADSL διότι αν μπεις και σε ιδιόκτητο δεν ξεφεύγεις από το πρόβλημα σου....
    Κυνήγα το δεν έχεις να χάσεις τίποτα αλλά πίεσε όσο μπορείς

  6. #6
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Υπάρχει ένα μικροπροβληματάκι στην περίπτωσή σου.
    Αν είσαι Forthnet Full LLU τότε εσύ δεν έχεις οποιαδήποτε συμβατική σχέση με τον ΟΤΕ. Συνεπώς αν προχωρήσεις την καταγγελία πρέπει να την απευθύνσεις στην Forthnet. ΑΥΤΟΙ είναι υποχρεωμένοι να τα βρούνε με τον ΟΤΕ και να ερευνήσουν το κατά πόσο υποχρεούται να αλλάξει τη γραμμή σου όπως προβλέπεται (σχεδόν) από τη σύμβαση παραχώρησης-διαχείρισης του Last Mile.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  7. #7
    Εγγραφή
    07-09-2004
    Περιοχή
    Moscato , Athens , Greece
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    513
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΥ
    Router
    Cisco 877
    SNR / Attn
    8.5(dB) / 32(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει ένα μικροπροβληματάκι στην περίπτωσή σου.
    Αν είσαι Forthnet Full LLU τότε εσύ δεν έχεις οποιαδήποτε συμβατική σχέση με τον ΟΤΕ. Συνεπώς αν προχωρήσεις την καταγγελία πρέπει να την απευθύνσεις στην Forthnet. ΑΥΤΟΙ είναι υποχρεωμένοι να τα βρούνε με τον ΟΤΕ και να ερευνήσουν το κατά πόσο υποχρεούται να αλλάξει τη γραμμή σου όπως προβλέπεται (σχεδόν) από τη σύμβαση παραχώρησης-διαχείρισης του Last Mile.
    Ειμαι στο Full LLU της Forthnet η Forthnet δίνει τη βλάβη. Ο Ο.Τ.Ε. εχει αλλάξει ζευγος αλλα το Υπογειο καλώδιο είναι το ίδιο οποτε καμια διαφορα.

    Αυτο που πρέπει να γίνει όπως είπε ο τεχνικός του Ο.Τ.Ε. είναι να σκαψει και να επιδιορθώσει το καλώδιο .

  8. #8
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Ναι, αλλά αυτό πρέπει να το ζητήσει η 4νετ για λογαριασμό σου. (Υποτίθεται πως εσένα δεν σε ξέρει ο ΟΤΕ, ούτε εσύ αυτόν ).

  9. #9
    Εγγραφή
    07-09-2004
    Περιοχή
    Moscato , Athens , Greece
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    513
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΥ
    Router
    Cisco 877
    SNR / Attn
    8.5(dB) / 32(dB)
    Unhappy
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Νικαετός Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, αλλά αυτό πρέπει να το ζητήσει η 4νετ για λογαριασμό σου. (Υποτίθεται πως εσένα δεν σε ξέρει ο ΟΤΕ, ούτε εσύ αυτόν ).
    το εχει κανει επανειλιμενα η FORTHnet αλλα ο Ο.Τ.Ε.μετα απο καποιες μερες κλεινει τη βλαβη μην δινοντας καμια απαντηση στη FORTHnet ασχετα με το τι λεει ο τεχνικος του Ο.Τ.Ε. που ερχεται.

  10. #10
    Εγγραφή
    18-02-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Άνω Λιόσια ΗELLAS
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    504
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    14275/481
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ
    Router
    SAGEM
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 18(dB)
    ενα εξωδικο (απλό και γρήγορο σε έναν οποιοδήποτε δικηγόρο) προς την τοπική τεχνική υπηρεσία με οικονομικές απαιτήσεις για όποιες μέρες καθυστέρισης και ΟΛΑ θα πάρουν τον δρόμο τους....

  11. #11
    Εγγραφή
    07-09-2004
    Περιοχή
    Moscato , Athens , Greece
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    513
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΥ
    Router
    Cisco 877
    SNR / Attn
    8.5(dB) / 32(dB)
    Angry
    Επανέρχομαι με νέα ,

    από την Πέμπτη η FORTHnet έχει πάλι ανοίξει βλάβη στον Ο.Τ.Ε. .

    Την Παρασκευή εθεάθει ένα φορτηγάκι του Ο.Τ.Ε. έξω από το σπίτι στο Box στο σπίτι που έρχεται το υπόγειο καλώδιο δεν έκανε κάτι , στο ΚΑΦΑΟ στην γωνία ( 50-70 μέτρα από το σπίτι ) δεν γνωρίζω αν έκανε κάτι !!!.

    Για 1-2 ώρες δεν υπήρχε ούτε INTERNET ούτε Τηλέφωνο , το INTERNET επανήλθε και για το τηλέφωνο χρειάστηκε να κάνουν RESET από τη FORTHnet.

    Την βλάβη από τον Ο.Τ.Ε. δεν την έκλεισαν άλλα ούτε κάποια ενημέρωση ή σχόλιο έκαναν.

    Εχτές Δευτέρα δεν εθεάθει φορτηγάκι του Ο.Τ.Ε. αλλά πάλι υπήρξε διακοπή του INTERNET και του Τηλεφώνου για περίπου 1 ώρα, μετά επανήλθαν.

    Πάλι η βλάβη δεν έκλεισε από τον Ο.Τ.Ε. ούτε κάποια σχόλια έγιναν.

    Και για τις δύο φορές έχει υπάρξει επικοινωνία με το Βλαβοληπτικό της FORTHnet ( Τον ίδιο τον Προϊστάμενο ) και δεν ήταν κάποια εργασία δίκια τους που προκάλεσε τις διακοπές !!!

    Χτές Δευτέρα ήρθε τεχνικός από τη FORTHnet κατόπιν ραντεβού που είχε κλειστεί από την προηγούμενη εβδομάδα.

    Μια σημείωση εδώ , είναι η δεύτερη φορά έχει ξαναέρθει τεχνικός τους και το δικό μου το κομμάτι το έχει βρει ΟΚ !!!

    Έκανε μετρήσεις και στον κατανεμητή της πολυκατοικίας και στο σπίτι μέσα και απλά επιβεβαίωσε τα του προηγούμενου και αυτά που έχω διαπιστώσει και εγώ.

    Το μόνο που μπορούν μου είπε να κάνουν από μεριάς FORTHnet είναι να πιέζουν συνεχώς τον Ο.Τ.Ε. να αποκαταστήσει τη βλάβη και σε περίπτωση που αυτός την κλείνει να την ανοίγουν πάλι. Επίσης να επικοινωνούν με τον administrator του Ο.Τ.Ε. που είναι υπεύθυνος για τις βλάβες που δίνει η FORTHnet και να τον πιέζουν.

    Από τη μεριά της η FORTHnet μέχρι σήμερα δείχνει ενδιαφέρον έχει καθημερινή επικοινωνία μαζί μου, με ενημερώνουν και για την παραμικρή λεπτομέρεια, έχουν έρθει δύο φόρες για να είναι σίγουροι ότι δεν φταίει κάτι άλλο, έχουν κάνει πάρα πολλά Test και ότι άλλο μπορούσαν και περνάει από το χέρι τους και μπορούν να το κάνουν....

    Το Πρόβλημα από ότι φαίνεται είναι μάλλον αυτό που είχε πει ο Ο.Τ.Ε.τζής ( Χτυπημένο Υπόγειο Καλώδιο από το ΚΑΦΑΟ μέχρι το Box ), το οποίο τραβάει υγρασία και έχω αυτά τα προβλήματα.

    Αύριο πρωί πρωί με ενημέρωσε ο τεχνικός που ήρθε ότι θα ενημερώσει τον προϊστάμενο του και ο προϊστάμενος θα με πάρει να μου πει τι κινήσεις θα γίνουν από εδώ και πέρα....

    Καμιά ιδέα ???



    Καμιά συμβουλή ???



    Οτιδήποτε ... είμαι σε τρέλα με το θέμα ...


  12. #12
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.783
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν είναι καλωδιακό το θέμα δυστυχώς είσαι στο έλεος του συνεργείου του Οτέ.
    Πίεζε τη Forthnet για να πιέζει τον Οτέ.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  13. #13
    Εγγραφή
    07-09-2004
    Περιοχή
    Moscato , Athens , Greece
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    513
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΥ
    Router
    Cisco 877
    SNR / Attn
    8.5(dB) / 32(dB)
    Unhappy
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είναι καλωδιακό το θέμα δυστυχώς είσαι στο έλεος του συνεργείου του Οτέ.
    Πίεζε τη Forthnet για να πιέζει τον Οτέ.
    Την FORTHnet δεν χρειαζεται να την πιέσω για να πιέσει τον Ο.Τ.Ε., τον πιέζει από μόνη της...
    και με ενημερώνει σε καθημερινή βάση.

    Με το που κλείνει τη βλάβη ο Ο.Τ.Ε. , αφού μιλήσουν μάζί μου να δουν αν όντος έχει λυθεί το πρόβλημα , την ανοίγουν πάλι, και στον υπεύθηνο administrator στελνουν ενημέρωση και ότι προβλέπουν οι διαδικασίες που υπάρχουν για αυτούς από τον Ο.Τ.Ε. το κάνουν.

    εχω απελπιστεί.....



    Βοήθειαααααααααααααααααααααααααααααααα



    ασχετο αλλά σχετικό ,

    έχω στα χέρια μου καλώδιο s-stp cat 7 να το χρησιμοποιήσω από τον κατανεμητή της πολυκατυκίας μέχρι το splitter αντι το κλασσικό Μπλέ-Κοκκινο που ειναι η γραμμή ??

  14. #14
    Εγγραφή
    10-03-2005
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Κατά τα άλλα η Forthnet και οι λοιποί έχουν "ιδιόκτητο" δίκτυο...pfffff

    Πάω να ξανανοίξω τη σύνδεσή μου με τον ΟΤΕ (γιατί τα 'κοψα όλα...) και ας έχουν οι διάφοροι providers τα "ιδιόκτητα" δίκτυά τους...

    Σου εύχομαι να λύθεί το πρόβλημά σου όσο γίνεται πιο γρήγορα.

  15. #15
    Εγγραφή
    07-09-2004
    Περιοχή
    Moscato , Athens , Greece
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    513
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΥ
    Router
    Cisco 877
    SNR / Attn
    8.5(dB) / 32(dB)
    Exclamation
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotirisp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατά τα άλλα η Forthnet και οι λοιποί έχουν "ιδιόκτητο" δίκτυο...pfffff

    Πάω να ξανανοίξω τη σύνδεσή μου με τον ΟΤΕ (γιατί τα 'κοψα όλα...) και ας έχουν οι διάφοροι providers τα "ιδιόκτητα" δίκτυά τους...

    Σου εύχομαι να λύθεί το πρόβλημά σου όσο γίνεται πιο γρήγορα.
    το Last Mile ανηκει στο Ελληνικό Κράτος και ο Ο.Τ.Ε. είναι απλά ο Διαχειρηστής τη συγκεκριμένη περίοδο. Μην μπερδεύουμε πράγματα δεν φταίει κάτι η FORTHnet και η κάθε FORTHnet αν ο Ο.Τ.Ε. δεν εχει υπευθυνότητα και επαγγελματισμό .......

Σελ. 1 από 7 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-07, 12:14
  2. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-07, 10:37
  3. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-07, 00:43
  4. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-07, 21:28

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας