Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    28-06-2006
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Μηνύματα
    1.342
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Interleaved
    Question
    Καλημερα παιδια, θeλω την βοηθεια σας καθοσον ειμαι αρχαριος στο θεμα.

    Για αρχη θελω να φτιαξω ενα τηλεφωνικο κεντρο με elastix.....οκ μεχρις εδω. Κατεβασα το προγραμμα, εχω ετοιμο ενα pc και θα το εγκαταστησω εκει.

    Παμε τωρα στις ερωτησεις.
    Καταρχην θα συνδεσω το elastix πανω σε ρουτερ της cyta η οποια μου δινει απο μια τηλεφωνικη γραμμη με adsl (και συντομα vdsl) 2 τηλεφωνικα νουμερα voip.
    Τα 2 νουμερα βγαινουν απο το ρουτερ με θυρες pstn και συνδεονται σε απλες τηλεφωνικες συσκευες. Εγω θελω αυτα τα 2 νουμερα να τα περασω μεσα στο elastix.
    Ερωτηση, με ποιο τροπο ειναι προτιμοτερο ????? Μπορω να τα βαλω απευθειας τα settings στο elastix καθοσον ειναι voip και αντι να παιζουν απο το ρουτερ της cyta να παιζουν απευθειας απο το κεντρο ???
    Αν δεν τα βαλω απευθειας, τοτε πρεπει να εγκαταστησω μια καρτα στο pc που θα στησω το κεντρο ....σωστα ???? (εχω ηδη μια καρτα, την openvox a400p11 4 port analog pci card + 1 fxs+1 fxo modules)
    Θα πρεπει να προσθεσω αλλο ενα module fxs στην καρτα για να διαχειριστει την δευτερη γραμμη.
    Και τελος τα τηλεφωνα (συσκευες) με τα οποια θα λειτουργησει το συστημα θα ειναι IP τηλεφωνα (voip συκλευες) ή και το x-lite σε pc (καθοσον δεν ξερω ακομη ποσες συσκευες voip να προμηθευτω - προς το παρον εχω μια).

    Και τελος μολις ολα ειναι ενταξει θελω απο τις δυο γραμμες να μπορω να τις εναλασω σε μια συσκευη voip, να μπαινει σε αναμονη η μια και να απαντω στην αλλη, να την μεταφερω σε αλλη συσκευη και γενικα οτιδηποτε κανει ενα κεντρο. Επισης στην μια απο τις δυο να μπορω να δεχομαι και να στελνω φαξ......Αυτα τα λιγα
    Αναμενω οδηγιες και συμβουλες σας.

  2. #2
    Το avatar του μέλους kronos911
    kronos911 Guest
    Welcome to the club.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Avvocato Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παμε τωρα στις ερωτησεις.
    Ερωτηση, με ποιο τροπο ειναι προτιμοτερο ????? Μπορω να τα βαλω απευθειας τα settings στο elastix καθοσον ειναι voip και αντι να παιζουν απο το ρουτερ της cyta να παιζουν απευθειας απο το κεντρο ???
    Αν δεν τα βαλω απευθειας, τοτε πρεπει να εγκαταστησω μια καρτα στο pc που θα στησω το κεντρο ....σωστα ???? (εχω ηδη μια καρτα, την openvox a400p11 4 port analog pci card + 1 fxs+1 fxo modules)
    Θα πρεπει να προσθεσω αλλο ενα module fxs στην καρτα για να διαχειριστει την δευτερη γραμμη.
    Η Cyta δεν πρόκειται να σου δώσει κωδικούς και ρυθμίσεις. Αρά πας στην λύση κάρτα. Θα χρειαστείς ένα FXO module (κόκκινο) ακόμα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Avvocato Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τελος τα τηλεφωνα (συσκευες) με τα οποια θα λειτουργησει το συστημα θα ειναι IP τηλεφωνα (voip συκλευες) ή και το x-lite σε pc (καθοσον δεν ξερω ακομη ποσες συσκευες voip να προμηθευτω - προς το παρον εχω μια).
    Με την καρτα που εχεις μπορεις να βαλεις και μια αναλογικη συσκευη μεσου της FXS module (παρασινο). Μπορεις να παρεις και δευτερο FXS module να βαλεις κι άλλη αναλογικη συσκευη.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Avvocato Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τελος μολις ολα ειναι ενταξει θελω απο τις δυο γραμμες να μπορω να τις εναλασω σε μια συσκευη voip, να μπαινει σε αναμονη η μια και να απαντω στην αλλη, να την μεταφερω σε αλλη συσκευη και γενικα οτιδηποτε κανει ενα κεντρο. Επισης στην μια απο τις δυο να μπορω να δεχομαι και να στελνω φαξ......Αυτα τα λιγα
    Αναμενω οδηγιες και συμβουλες σας.
    Μια καλή πηγή για αρχάριους είναι το elastix without tears.

    Το elastix έχει απ όλα, parking lot, ring groups, blind transfer, attended transfer, voicemail και ενσωματωμένο fax server.

  3. #3
    Εγγραφή
    28-06-2006
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Μηνύματα
    1.342
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Interleaved
    Ευχαριστω για τις οδηγιες φιλε kronos911, αυριο λογικα θα δοκιμασω το στησιμο και θα επανελθω με νεοτερα

  4. #4
    Εγγραφή
    24-09-2006
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    256
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗ
    Path Level
    Fastpath
    Η cyta δίνει sip trunk οπότε χρειάζεσαι κάρτα! Οι ρυθμίσεις και τα υπόλοιπα γίνονται από τεχνικό της CYTA!

  5. #5
    Εγγραφή
    01-03-2010
    Μηνύματα
    796
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αν το πακέτο που έχεις πάρει είναι οικιακό θα πρέπει να πάρεις κάρτα. Αν έχεις business μπορεί να σου δώσει sip trunk ώστε να μιλήσει το κέντρο απ'ευθείας με την cyta. Θα πρέπει να δεις τι έχεις και να μιλήσεις μαζί τους.

    Από την άλλη με τη κάρτα κερδίζεις ότι την βάζεις και δεν έχεις να ασχοληθείς με ρυθμίσεις στο asterisk.
    allVoIP.gr Support Team

Παρόμοια Θέματα

  1. Wind ZyXEL VMG1312-B10A VDSL2 σε γραμμή ADSL
    Από Nemessis στο φόρουμ Wind VDSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-15, 00:13
  2. Απο cyta σε forthonet
    Από maximum στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-15, 22:17
  3. Απο cyta σε forth net στο περιστέρι
    Από anthip09 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-15, 11:24
  4. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-15, 11:12
  5. Από Cyta σε OTE
    Από evdometap στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-14, 19:25

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας