Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    09-08-2010
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    513
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Καλημέρα σε όλους. Έχω στήσει τον elastix και έχω τις εξείς ερωτήσεις, αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει

    1. Απο που πρέπει να πάω και να καταχωρήσω το DDNS No-ip που έχω , ώστε να έχω απομακρυσμένη πρόσβαση καθώς και by default ποια πόρτα έχει, την 5060?

    2. Γιατί δεν μου εμφανίζει στο Admin το System?

    3. Αν θέλω να συνδέσω με τον elastix μια συσκευή που δεν βρίσκεται στο χώρο , λογικά το κάνω βάζοντας στις ρυθμίσεις της συσκευής την no-ip που θα έχω βάλει στον elastix + την πόρτα?

    4.Αν θέλω να συνδέσω θυροτηλέφωνο , ως τι θα το καταχωρήσω? Sip Device ή κάτι άλλο

    5. Θέλω με κάποιο τρόπο να τραβάω backup τις καταγραφές απο τα τηλέφωνα (Records) σε κάποιο δίσκο στο δίκτυο μου, μπορώ και αν ΝΑΙ με ποιό τρόπο?

    Γενικά είναι ο πρώτος elastix που έστησα και παρόλο που έχω ρίξει κάποιο διάβασμα , αυτά δεν τα έχω καταφέρει.

  2. #2
    Το avatar του μέλους kronos911
    kronos911 Guest
    Καλημέρα

    1 και 3. Μέσου openvpn θα κάνεις οτιδήποτε remote είτε είναι για εσωτερικά είτε είναι για διαχείριση.

    2. Ανέβασε λίγο screen shot

    4 Τι θυροτηλέφωνο είναι?

    5. Για το back βρήκα αυτό το άρθρο. Εκτός από αυτά που λέει θα προσέξεις το mysql password που έχει αλλάξει από τότε που γράφτηκε. Αυτό που θέλει είναι αυτό που έδωσες κατά την εγκατάσταση του Elastix.

  3. #3
    Εγγραφή
    09-08-2010
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    513
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Φίλε Kronos σε ευχαριστώ ξανά για την ανταπόκριση....τώρα σχετικά με το backup , δεν υπάρχει κανένας τρόπος να πάρω έστω με copy paste τον φάκελο με τις εγγραφές και να τον πετάξω σε κάποιο δικό μου φάκελο.?
    Μήπως θα μπορούσα για παράδειγμα με κάποιο πρόγραμμα FTP , πχ Firezilla, να συνδεθώ στον elastix και να τραβήξω φάκελο ?
    Και άλλη μια ερώτηση. Πώ στην επιλογή που λέει Backup/Restore και κάνω ένα backup. Μου το εμφανίζει όταν ολοκληρωθεί στην λίστα και πατάω πάνω του και κάνω λήψη στον υπολογιστή μου.
    Αν υποθέσουμε λοιπόν οτι σκάει ο δίσκος και στήνω σε νέο δίσκο το σύστημα, αν πάω στην επιλογή Restore δεν μου δίνει δυνατότητα να κάνω upload το αρχείο που είχα τραβήξει.
    Αυτές οι ερωτήσεις είναι γενικές που κάνω , διότι την λύση την βρήκα σχετικά, κάνοντας κάθε βδομάδα clone το δίσκο σε άλλο δίσκο.
    Απλά κοιτάω μπας και ο γλιτώσω το clone.

    - - - Updated - - -

    Επίσης να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα σχετικό με το vpn. Μου είπες για openvpn, το οποίο είναι κάποιο module που θα πρέπει να προσθέσω και μέσα σε αυτό να κάνω τις ρυθμίσεις? Θα πρέπει να κάνω ρυθμίσεις και στο ρουτερ μου? Χρειάζεται στο ρουτερ να ανοίξω πόρτες?

  4. #4
    Το avatar του μέλους kronos911
    kronos911 Guest
    Για να ξεκαθαρίσω και εγώ όταν λες εγγραφές, εννοείς τα ηχητικά αρχεία ή το CDR.

    Με το πρόγραμμα winscp μπορείς να κάνεις login και να τραβήξεις/ανεβάσεις τα αρχεία.

    Απ ότι μπορώ να βρω η θέση του αρχείου που δημιουργεί το backup πρέπει να είναι /var/www/backup

  5. #5
    Εγγραφή
    09-08-2010
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    513
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Μιλάω για εγγραφές που κάνει οταν κάποιος μιλάει στο τηλέφωνο...καταγραφές συνομιλίας. Και νομίζω με κάλυψες με το προγραμματάκι που αναφέρεις. Θα το δοκιμάσω.
    Σχτικά με το VPN μπορείς να μου πείς?

  6. #6
    Το avatar του μέλους kronos911
    kronos911 Guest
    Για το openvpn υπάρχουν πρόσθετα add-on module για το elastix. Ένα από αυτά είναι το easyvpn.

    Στο router θα πρέπει να ανοίξεις την πόρτα που θα ορίσεις για το vpn. Αφού στήσεις το vpn server τότε τα sip phones, laptops σου θα συνδέονται από έξω με ασφάλεια μέσου vpn.

  7. #7
    Εγγραφή
    09-08-2010
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    513
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    AAAA μάλιστα πολύ ωραία...το έπιασα.
    Να σου κάνω και μια ακόμα ερώτηση , μιας και τα ξέρεις εσυ καλά αυτά. (τώρα που βρίκαμε παπά να θάψουμε 2-3 ακόμα χαχαχαχχ)
    Σχετικά με τις εγγραφές που κάνει των συνομιλιών. Υπάρχει τρόπος να το βάλω να διαγράφει τις παλιές εγγραφές? Παράδειγμα να δηλώσω κάπου να σβήνει τα μνμ που είναι απο 6 μήνες και πίσω.
    Αν δεν γίνεται αυτό θα μπορούσα να το κάνω εγώ χειροκίνητα? και αν ΝΑι με τι τρόπο? Υπάρχει ίσως καμια επιλογή να κάνει απο μόνο του Overwrite (μόλις δλδ γεμίσει ο δίσκος να σβήνει τα παλιά και να γράφει τα καινούρια)
    Και μία τελευταία ερώτηση. ¨οταν μας καλέσει καποιος έχω βάλει να πηγαίνει στο IVR. Μόλις παίξει το μνμ έχω βάλει να πηγαίνει αυτόματα στην γραμματεία.
    Λειτουργεί. Όμως όταν τελειώνει το μνμ του ivR μου αφήνει ένα κενό κάπου στα 4-5 δεύτερα. Πώς να το κάνω να μην έχει τέτοιο κενό?

  8. #8
    Το avatar του μέλους kronos911
    kronos911 Guest
    Η εντολή που θα μπει στο cron job είναι
    Κώδικας:
    find /var/spool/asterisk/monitor/* -name "*.wav" -mtime 30 –delete
    Το παραπάνω θα βρει και θα διαγράψει τα αρχεία που είναι παλαιότερα των 30 ημερών.

    Το ivr το έχεις απλά για το μήνυμα ή έχεις και επιλογές μέσα?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kronos911 : 15-11-15 στις 14:14.

  9. #9
    Εγγραφή
    09-08-2010
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    513
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου πείς τι είναι το cronjob ?
    Στο IVR έχω μια επιλογή που αναφέρεται στο " Πατήστε το ένα να το ακούσετε στα Αγγλικα" λές γι αυτό να καθυστερεί? Να δίνει λίγα δεύτερα μήπως κάποιος θέλει να πατήσει για την επιλογή?

  10. #10
    Το avatar του μέλους kronos911
    kronos911 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Marios30 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου πείς τι είναι το cronjob ?
    Τα cron job είναι οι λεγόμενες προγραμματισμένες εργασίες που έχει το Linux.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Marios30 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο IVR έχω μια επιλογή που αναφέρεται στο " Πατήστε το ένα να το ακούσετε στα Αγγλικα" λές γι αυτό να καθυστερεί? Να δίνει λίγα δεύτερα μήπως κάποιος θέλει να πατήσει για την επιλογή?
    Ναι αυτό είναι.

  11. #11
    Εγγραφή
    09-08-2010
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    513
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα και πάλι. Μία ακόμα ερώτηση.
    Μου είχες στείλει κώδικα ωστε να τον βάλω σε cronjob και κάθε 30 μέρες να μου σβήνει τις εγγραφές μου απο τα τηλεφωνήματα.
    Υπάρχει κώδικας που να μπορώ να κάνω με cronjob πάλι , copy όλο το φάκελο με τις εγγραφές κάθε μέρα και να τις βάζει σε ενα FTP ΄?

Παρόμοια Θέματα

  1. Elastix 2.5 Undetected ISDN Channels
    Από mondeo στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-15, 19:55
  2. Elastix 2.5 απορίες ενός αρχάριου
    Από kvent85 στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-15, 00:52
  3. Νέος υπολογιστής για Elastix 2.5
    Από dimangelid στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-15, 19:54
  4. Elastix 2.5.0
    Από DVader στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-15, 20:23
  5. call record και elastix 2.5
    Από seatakias στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-15, 01:16

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας