Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    459
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Cosmote
    Καλησπέρα σε όλους,

    Αντιμετωπίζω ένα απίστευτο πρόβλημα με την μετακίνηση λειτουργικού συστήματος Windows 8.1 από HDD σκληρό δίσκο σε καινούργιο SSD.
    Ο δίσκος που θέλω να αντικαταστήσω είναι εγκατεστημένος σε ένα Laptop HP.
    Αποφάσισα λοιπόν να αντικαταστήσω τον HDD (500GB) δίσκο του φορητού με έναν καινούργιο SSD (480GB).
    Καθώς δεν έχω τον απαιτούμενο χρόνο να στήσω εξ' αρχής το laptop, αλλά και δεν θέλω να χάσω πληροφορία που υπάρχει στον υπάρχων δίσκο και δεν μπορώ να πάρω backup, αποφάσισα να κάνω τη μετάβαση με κλωνοποίηση του μητρικού δίσκου.
    Και εκεί αρχίσανε τα προβλήματα.
    Να σημειώσω ότι ο μητρικός δίσκος είναι GPT και όχι MBR. Το laptop υποστηρίζει την τεχνολογία UEFI και δεν έχει το κλασικό BIOS. Το εγκατεστημένο λειτουργικό είναι WINDOWS 8.1 (προερχόμενα από αναβάθμιση των 8).

    Τα λογισμικά ACRONIS και AOEMI δεν μπόρεσαν να κλωνοποιήσουν το δίσκο. Για να είμαι ακριβής δεν ξεκίνησαν καν τη διαδικασία κλωνοποίησης βγάζοντας μου το μήνυμα ότι "the source disk is GPT". Το ACRONIS ζητούσε reboot (φυσιολογικό), αλλά μετά το reboot δεν έκανε τίποτα (μπούταρε στα Windows) και το AOEMI διέκοψε τη διαδικασία και ζήτησε την εγκατάσταση της Pro έκδοσης.

    Με τα πολλά το EasyUS κατάφερε να κλωνοποιήσει τον δίσκο, αλλά όταν τον έβαλα στο laptop αυτό δεν τον αναγνώριζε ως Boot με αποτέλεσμα να μην ανεβάζει τα Windows.

    Στη συνέχεια έκανα πλήρη διαγραφή στον SSD (με χρήση της diskpart), έβαλα τον παλιό δίσκο, πήρα image του δίσκου με τα εργαλεία των Windows, έφτιαξα Boot-able Recover Media DVD σύμφωνα με τις οδηγίες της Microsoft, μπούταρα από το εν λόγω DVD και προσπάθησα να περάσω το image στον SSD.

    Μάταια!!!

    Ενώ είδε και τον κενό δίσκο SSD και το image (από τον εξωτερικό δίσκο USB Western Digital που το έχω), κανονικά και με το νόμο που λέμε, με το που άρχιζε τη διαδικασία του restore μου έβγαζε error και σταματούσε.

    Μετά όλα τα παραπάνω αποφάσισα να εγκαταστήσω τα Windows από την αρχή (από τους Rescue disks της HP).

    Τα Windows (8 αυτή τη φορά) εγκαταστάθηκαν κανονικά. Παρόλα αυτά δεν μπορώ ακόμη να περάσω το image των Windows 8.1 του παλιού δίσκου που για μένα είναι σημαντικό.

    Το δε ποιο κουλό στην όλη ιστορία είναι ότι όταν έβαλα πίσω στο laptop τον παλιό δίσκο (HDD) δεν τον αναγνώριζε πλέον ως Boot και δεν ανέβαζε το λειτουργικό.

    Θα βοηθούσε ιδιαίτερα αν έχει κανείς άποψη τι έχω κάνει λάθος ή αν γνωρίζει κάποια διαδικασία κλωνοποίησης GPT δίσκου που μπορώ να χρησιμοποιήσω με επιτυχία ή τέλος πάντων αν μπορεί να εξηγήσει τι συμβαίνει?

    Να σημειώσω ότι έχω κλωνοποιήσει τρεις, μέχρι στιγμής, δίσκους laptop και όλα πήγαν μια χαρά. Βέβαια, κανείς τους δεν είχε πάνω Windows 8 ή 8.1.
    Οι προηγούμενοι φορούσαν WIN 7 και VISTA.

    Ευχαριστώ ιδιαιτέρως για την υπομονή σας να διαβάσετε το post και ζητώ συγνώμη προκαταβολικά αν σας κούρασα .......

  2. #2
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.892
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Σε δίσκους GPT υπάρχει ένα ειδικό διαμέρισμα, το UEFI System Partition, στο οποίο αποθηκεύονται οι boot loader όλων των λειτουργικών. Εκτός από την απλή παρουσία των αρχείων τους όμως, πρέπει να δηλωθούν από το λειτουργικό και στο UEFI. Το EaseUS, μαζί με τα υπόλοιπα διαμερίσματα, σου το αντέγραψε και αυτό; Αν ναι, τότε μετά από αυτό το βήμα:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manara Εμφάνιση μηνυμάτων
    (...)
    Με τα πολλά το EasyUS κατάφερε να κλωνοποιήσει τον δίσκο, αλλά όταν τον έβαλα στο laptop αυτό δεν τον αναγνώριζε ως Boot με αποτέλεσμα να μην ανεβάζει τα Windows.
    (...)
    θα μπορούσες να μπουτάρεις από το DVD εγκατάστασης ή δίσκο επαναφοράς, και είτε να δοκιμάσεις την αυτόματη επιδιόρθωση εκκίνησης, είτε να τρέξεις την εξής εντολή από τη γραμμή εντολών για να εγκατασταθεί εκ νέου ο boot loader:
    Κώδικας:
    bcdboot X:\Windows /l el-GR
    (όπου Χ το γράμμα που θα έχει δώσει στο διαμέρισμα των Windows).
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  3. #3
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πάρε Image με Free πρόγραμμα για να γίνει εγκατάσταση σε μικρότερο δίσκο, τα Windows δεν μπορούν να το κάνουν αυτό, πρέπει ο δίσκος να έχει ίδια ή μεγαλύτερη χωρητικότητα από τον παλιό (συνολική χωρητικότητα και όχι μέγεθος αρχείων). Βέβαια μπορείς να προσπαθήσεις και με αυτόν αν μπορεί να συρρικνωθεί τόσο και να γίνει μικρότερος από τον άλλον, να διαγράψεις το επιπλέον partition ώστε να μην το βλέπουν τα Windows και να προχωρήσεις στην δημιουργία ειδώλου.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Δες αυτό http://www.partitionwizard.com/free-...n-manager.html, κατέβασε το iso, κάνε το δισκάκι ή Usb και θα σου κάνει το copy στα σίγουρα.
    Θα επιλέξεις disk copy Και όλα τα Partition
    Στα Hp υπάρχει περίπτωση να έχεις πρόβλημα με το recovery αν αλλάξεις μέγεθος στα partition που είναι το recovery

  5. #5
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    459
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Cosmote
    Συμφουρίτες ευχαριστώ για τις απαντήσεις και το χρόνο σας,

    Αυτό που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση ήταν η αποτυχία του image των Windows. Θα έπρεπε μάλλον να συρρικνώσω το αρχικό partition C: στο μέγεθος του αντιστοίχου partition C: στον SSD και μετά να πάρω το image. Αλλά δεν μου έκοψε.

    Αυτό που έψαχνα, μάλλον, είναι αυτό που έγραψε ο Simpleton. Εξ' αρχής δεν μπορούσα να "συνεννοηθώ" με το UEFI το οποίο, πρέπει να παραδεχτώ, ότι δεν το γνωρίζω και πολύ καλά καθώς είμαι και λιγουλάκι "παλιός".
    Δεν εφάρμοσα, όμως, την συμβουλή του Simpleton (αν και θα το ήθελα πολύ για γνωστικούς λόγους) μόνο και μόνο διότι είχα διαγράψει το image που είχα πάρει με EasyUS και θέλει πολύ χρόνο για να το ξαναφτιάξω.

    Όμως, για την ιστορία, έλυσα το πρόβλημα με διαφορετικό τρόπο ("the hard way" που λέμε) και εξηγούμαι.

    Αφού είχα εγκαταστήσει φρέσκια έκδοση των WIN 8 στον SSD έβγαλα τον δίσκο και τον συνέδεσα με USB σε άλλο laptop.

    Κατόπιν με το AOEMI Partition Manager διέγραψα (wipe) το partition C: των windows.

    Μετά συνέδεσα στο 2ο laptop με USB και τον αρχικό HDD και έκανα clone partition του C: από τον αρχικό δίσκο στον SSD χωρίς να πειράξω τίποτα άλλο. Τα υπόλοιπα hidden partitions καθώς και το D(Recovery): τα άφησα όπως ήταν.

    Κατόπιν έβαλα τον SSD στο laptop και μπούταρα. Το UEFI έκανε ένα πολύ γρήγορο checkdisk και update system configuration και όλα έπαιξαν μια χαρά.
    Βέβαια τώρα βλέπει τον boot disk ως D (clone C): αλλά αυτό δεν με πειράζει αφού όλα παίζουν άψογα. Άλλωστε νομίζω ότι με την diskpart μπορώ να ορίσω χεράτα τον δίσκο 0 ως C:.
    Δεν ξέρω αν η διαδικασία που έκανα είναι δόκιμη, αλλά αφού όλα παίζουν μια χαρά το αφήνω έτσι ελπίζοντας να μην υπάρξουν θέματα στο μέλλον.
    Να σημειώσω όμως ότι για να εφαρμόσει κάποιος τη διαδικασία που έκανα εγώ προϋποθέτει ότι θα έχει 2 κουτιά για μετατροπή δίσκου σε εξωτερικό με διασύνδεση USB που εγώ έτυχε να έχω καθώς και δεύτερο υπολογιστή διαθέσιμο.

    Ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σας.

  6. #6
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manara Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα έπρεπε μάλλον να συρρικνώσω το αρχικό partition C: στο μέγεθος του αντιστοίχου partition C: στον SSD και μετά να πάρω το image. Αλλά δεν μου έκοψε.
    Και να σου έκοβε, δεν είναι καθόλου σίγουρο οτι θα έπιανε.
    Δεν μπορείς να συρρικνώσεις τον C: όσο θέλεις.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  7. #7
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    459
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cranky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και να σου έκοβε, δεν είναι καθόλου σίγουρο οτι θα έπιανε.
    Δεν μπορείς να συρρικνώσεις τον C: όσο θέλεις.
    Έχεις απόλυτο δίκιο. Αλλά στην προκειμένη περίπτωση και καθώς οι δύο δίσκοι δεν είχαν μεγάλη διαφορά χωρητικότητας (500GB vs. 480GB) μάλλον θα μπορούσα, αλλά anyway δεν έχει σημασία.
    Απλώς όλα αυτά προσθέτουν στη γνώση και την εμπειρία για μελλοντικές προσπάθειες.

Παρόμοια Θέματα

  1. Antivirus για Tablet με Windows 8.1
    Από sweet dreams στο φόρουμ Άλλες πλατφόρμες και συσκευές
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-15, 10:57
  2. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-15, 00:04
  3. windows 8.1 χρηση σκληρου δισκου 100%
    Από Druss στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-14, 22:58
  4. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-14, 14:15

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας