Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    08-10-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΝΟΡΑΜΑ
    Μου ήρθε σήμερα ο εξοπλησμος και πήγα να συνδεθω στην 50άρα σύνδεση μου και βλέπω ότι είμαι συνδεδεμένος σε 21/3 με 26-28 attenuation. Άλλαξα τα φίλτρα όλα που είχα απο την adsl (δεν είδα καμία διαφορά) και τσέκαρα τα πάντα. Το θέμα είναι ότι με 4 τεχνικούς που μίλησα με είπαν ότι είμαι συνδεδεμένος στο καφάο που είναι στα 505 μέτρα ενώ με τόσο attenuation είναι σαν να είμαι στα 1800 μέτρα. Τι μπορεί να φταίει έχει κανείς καμια ιδεα?



    τα στατιστικά της γραμμής μου

  2. #2
    Εγγραφή
    30-03-2015
    Μηνύματα
    1.055
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM Fritz!Box 7490
    Έχεις ξεπαραλληλίσει τις τηλεφωνικές πρίζες του σπιτιού;

  3. #3
    Εγγραφή
    08-10-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΝΟΡΑΜΑ
    ήταν ξεπαραλληλισμενες λόγω κέντρου τηλεφωνου (τηλεφωνικο κεντρο). εκτός απο μια που υπαρχει ως backup σε περιπτωση διακοπης ρευματος, όλες είναι 1 γραμμη σε 1 πρίζα (εξ ου και το τηλεφωνικο κεντρο)

  4. #4
    Εγγραφή
    30-03-2015
    Μηνύματα
    1.055
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM Fritz!Box 7490
    Κρίμα, στο 99% των vdsl αυτό φταίει...Δεν έχω άλλη ιδέα, μιλάτε ωρέ!

  5. #5
    Εγγραφή
    08-10-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΝΟΡΑΜΑ
    το δηλωσα ως βλαβη και με ειπαν οτι τους εχει τυχει μερικες φορες αυτο. βεβαια πως γινεται να λυθει ειναι αλλο θεμα. πως σε καφαο που ειναι στα 500 μετρα δειχνει οτι ειναι στα 1800... αβυσος

  6. #6
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    στο vdsl ειναι καλυτερα να αφησεις μια μονο πριζα κατα την γνωμη μου, βαλε ενα ασυρματο τηλεφωνο αν εχεις πολλα δωματια
    κανε εναν ελενχο εδω στην εσωτερικη εγκαταστση σου(σποιλερ)
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...25#post5507825

    τωρα σου ειπε οτι εισαι στα 500 μετρα μηπως εννοουσε σε ευθεια? γιατι καποιες φορες η γραμμη μπορει να πηγαινει γυρω γυρω ... το ειδε μεσα απο το φορητο μηχανημα η το ειπε ετσι υπολογισμος βαση της εμπειριας του?

  7. #7
    Εγγραφή
    08-10-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΝΟΡΑΜΑ
    το είδανε μεσα απο τον προμηθέα ότι ειναι στα ακριβως 505 μέτρα το καφαο (μίλησα με τον τεχνικο). η γραμμη μου (data) που καταλήγει στο router μου είναι κατευθείαν η βασική που σπλιταρει σε voice & data. τα data πανε στο router και το voice πάει στο κεντρο τηλεφωνου / συναγερμο για να τα διαχειρισθει. άρα δεν είναι να πεις ότι έχω παρεμβολές κάπου. επίσης ξήλωσα το κέντρο τηλεφωνου , το έβγαλα απο την πρίζα και χωρις κέντρο απο την κεντρικη γραμμη μονο με το σπλιτερακι κέρδισα 1db άρα σίγουρα δεν ειναι (μαλλον) κάπου μεσα στο σπίτι μου.

    μίλησα με οτε οπου αφου με ειπαν οτι το τσεκαραν απομακρισμενα και σιγουρα υπαρχει καπου ενα προβλημα κτλ κτλ κτλ, το εστειλαν στον τεχνικο οπου θεωρητικα αυριο μεθαυριο θα το ελεγξει και θα δουμε τι παίζει και δείχνει να είναι στα 1500+ μετρα αντι για τα 500 μετρα,

    α, και με ειπαν το οτι αν και δεν ειναι συνηθες φαινομενο αυτο, γενικα συμβαινει (?!?) και του δίνουν λύση (τωρα πως το φτιαχνουν δικο τους θεμα ειναι)

    - - - Updated - - -

    edit 1: ανεφικτοτητα γραμμης επειδη στην περιοχη μου αλλαχθηκαν ολα τα καφαο με καινουργια εκτος απο 2. εγω συνδεομαι σε 1 απο αυτα τα 2 και γι αυτο αυτα τα στατιστικα της γραμμης. εξω απο το σπιτι η γραμμη πιανει 22mb και εσεις πιανετε 21,9 και upload 2,5mb και εσεις πιανετε 2,5 όπου είναι το μεγιστο. αυτά....

  8. #8
    Εγγραφή
    04-11-2014
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5494/54998
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    γιατί δεν του λες να σε συνδέσουν στην 2η καμπίνα εφόσον σου παρέχουν υπηρεσία που δεν μπορούν να προσφέρουν ?

  9. #9
    Εγγραφή
    08-10-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΝΟΡΑΜΑ
    γιατι πρεπει να σκαψουν και να γυρισουν την γραμμη μου εκει κατι το οποιο για 1 γραμμη δεν μπορει να γινει

  10. #10
    Εγγραφή
    04-11-2014
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5494/54998
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Σίγουρο αυτό? Εγώ έπιανα 4mbps απο Α/Κ γιατί ήμουν 7 χιλιόμετρα μακρυά και μετά απο βλάβη που δήλωσα, σε λιγότερο απο 24 ώρες ( ! ) ήρθε ο τεχνικός για μετρήσεις και να μου πει πως πλέον πιάνω 19mbps.Πως; Στα 600 μέτρα απο το σπίτι μου υπάρχει KV και μου έδωσε γραμμή απο εκεί. Οπότε θεωρώ δύσκολο να μπόρεσε εμένα να μου άλλαξε την γραμμή μέσα σε λίγη ώρα , πόσο μάλλον με τέτοιες διαφορές (7 χλμ , απο Κ/Α σε ΚV) και να μη μπορεί σε εσένα που είναι και δίπλα.

    Περίμενε να σου απαντήσουν και τα άλλα μέλη που τα γνωρίζουν καλύτερα, απλά σε εμένα έγινε χωρίς χρέωση μεσα σε πολύ λίγη ώρα (11 η ώρα είχε έρθει το πρωί και είχα δηλώσει την βλάβη στις 11 το προηγούμενα βράδυ!) και σε εσένα να μη γίνεται.Αν ισχύει βέβαια κάτι τέτοιο τότε καλύτερα να βάλεις adsl νομίζω..

  11. #11
    Εγγραφή
    08-10-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΝΟΡΑΜΑ
    μιλουσα κανα 20 λεπτα με τον τεχνικο του οτε στο τηλεφωνο και μετα τα εγραψα ολα αυτα.

    ουσιαστικα πηγα απο τα 17-17,5 στα 21-22 και απο το 1 upload στα 2,5. ταυτοχρονα πηρα καινουργιο router γιατι το 2710 τα ειχε παιξει (θα επερνα 2760 draytek εαν επαιζε καλα η γραμμη) και πληρωνω κανα 10-15ε λιγοτερα σε σχεση με την adsl. ουσιαστικα ειναι ψιλο win - win η φαση με μοναδικο προβλημα το τζαμπα hype που ειχα που αντι για 50 πήρα 21 με το ζορι.

    (το καλο ειναι οτι όσο μέτρησαν έξω απο το σπιτι μου στην χωνευτη, τόσο είναι και μεσα στο σπιτι μου και ειναι σωστες οι καλωδιωσεις του τηλεφωνικου κεντρου και του συναγερμου για μελλοντικη αναβαθμηση σε 50αρα)

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL Επαρχία Ρεθυμνου και adsl
    Από dennisgr στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 64
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-16, 22:16
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-15, 10:28
  3. HOL VDSL μέσω KV και ρυθμίσεις router
    Από cb_papi στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-15, 23:53
  4. Νέα σύνδεση και snr shenanigans
    Από nicman23 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-15, 09:54
  5. Μηνύματα: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-14, 13:54

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας