Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    18-10-2009
    Μηνύματα
    624
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    ISP
    ΟΤΕ
    Γειά σας,

    Πριν δύο μήνες, έκανα μεταφορά, από cyta σε ΟΤΕ. Η γραμμή μου είναι 24αρα, αλλά λόγω υψηλού attenuation, συγχρονίζω με 6Mbps.

    Το πρόβλημα μου, δεν είναι η ταχύτητα, αλλά οι συχνές αποσυνδέσεις. Κάθε μερικές ώρες, το ίντερνετ "πέφτει".

    Το πρόβλημα αυτό, εξακολουθεί να υπάρχει, με τρία διαφορετικά modem που δοκίμασα: speedport, Asus n17, tp link w8960.

    Χθες, δήλωσα βλάβη στην τεχνική υποστήριξη. Με πήραν τηλέφωνο σήμερα, και μου είπαν, ότι το πρόβλημα είναι, ότι το modem, δεν κρατάει τη διεύθυνση IP, και προσφέρθηκαν να μου αντικαταστήσουν το speedport, με ένα καινούργιο.

    Η απορία μου είναι, ότι εφόσον έχω δοκιμάσει, αλλα δύο modem, θα μπορούσε το πρόβλημα, να είναι αυτό που μου είπαν;

  2. #2
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εγω νομιζω φταιει ο οτε, μαλλον θεμα σε layer 3 και μερικα μοντεμ δεν μπορουν να ανταπεξελθουν
    δεν πιστευω 3 μοντεμ ... το ενα δικο του (σπιντπορτ) το αλλο broadcom (τπ λινκ) πολυ καλο με την γραμμη του και τριτο το Ν17 να εχουν ολα το ιδιο θεμα
    Εχω και εγω μερικες μερες το ιδιο θεμα αλλα επειδη ειναι αραιο στην περιπτωση μου δεν κανω παραπονο, αλλα βλεποντας αυτο το τοπικ με ενδιαφερει, εχω δοκιμασει και αλλα μοντεμ

    περιμενε να σου στειλουν το καινουριο μοντεμ (4ο στο συνολο) να δουμε και αυτο πως θα παει

    εν τω μεταξυ για το ασος εχω μερικες οδηγιες αν σε βοηθησουν (γιατι εγω ειδα διαφορα & δεν το εχω ανακοινωσει στο ασος τοπικ) αλλα περιμενε να δουμε πρωτα αυτο που θα σου στειλουν αν κανει τα ιδια ... να μην γινει μπερδεμα ... ενα ενα με την σειρα

  3. #3
    Εγγραφή
    18-10-2009
    Μηνύματα
    624
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    ISP
    ΟΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω νομιζω φταιει ο οτε, μαλλον θεμα σε layer 3 και μερικα μοντεμ δεν μπορουν να ανταπεξελθουν
    δεν πιστευω 3 μοντεμ ... το ενα δικο του (σπιντπορτ) το αλλο broadcom (τπ λινκ) πολυ καλο με την γραμμη του και τριτο το Ν17 να εχουν ολα το ιδιο θεμα
    Εχω και εγω μερικες μερες το ιδιο θεμα αλλα επειδη ειναι αραιο στην περιπτωση μου δεν κανω παραπονο, αλλα βλεποντας αυτο το τοπικ με ενδιαφερει, εχω δοκιμασει και αλλα μοντεμ

    περιμενε να σου στειλουν το καινουριο μοντεμ (4ο στο συνολο) να δουμε και αυτο πως θα παει

    εν τω μεταξυ για το ασος εχω μερικες οδηγιες αν σε βοηθησουν (γιατι εγω ειδα διαφορα & δεν το εχω ανακοινωσει στο ασος τοπικ) αλλα περιμενε να δουμε πρωτα αυτο που θα σου στειλουν αν κανει τα ιδια ... να μην γινει μπερδεμα ... ενα ενα με την σειρα
    Λοιπόν, άργησα να απαντήσω κάποιες μέρες, γτ ήθελα πρώτα να έχω απτά αποτελέσματα, της χρήσης του νέου modem

    Την Πέμπτη το απόγευμα, παρέλαβα από κατάστημα, το speedport entry 2i. Η αλήθεια είναι ότι μόλις ξαναείδα, αυτό το άσπρο πράγμα, δεν περίμενα να βγάλω άκρη...

    Το έχω εγκατεστημένο από το βράδυ της ίδιας μέρας. Παραδόξως, από τότε μέχρι σήμερα, δέν έχω ούτε μία αποσύνδεση του internet!
    Δεν είμαι σίγουρος ότι αυτό οφείλεται στο modem αποκλειστικά, καθώς την ίδια μέρα, ο οτε από τη μεριά του, πραγματοποιήσε και αρκετές αλλαγές στο προφίλ της γραμμής μου, με αποτέλεσμα να συγχρονίζω στα 5mbps πλέον...

    Πάντως, προς το παρόν θα αφήσω το συγκεκριμένο modem στη γραμμή, γιατί τουλάχιστον μπορώ να κάνω τη δουλειά μου, έστω και με χαμηλή ταχύτητα.

    Αυτά είναι τα νέα στατιστικά της γραμμής:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  speedport.JPG 
Εμφανίσεις:  25 
Μέγεθος:  55,7 KB 
ID: 163941

    PS: Το Asus, δεν το έχω εδώ και δύο εβδομάδες, σε αυτή τη γραμμή, αλλά το εγκατέστησα στη vdsl γραμμή στο χωριό, όπου δουλεύει άψογα!

    - - - Updated - - -

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  errors.JPG 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  26,0 KB 
ID: 163943
    Εν τω μεταξύ τα errors, εξακολουθούν, να είναι αρκετά... Και ξέχασα να αναφέρω, ότι η ταχύτητα download ενός αρχείου από αξιόπιστο ftp server, πχ ntua, δεν είναι καθόλου σταθερή, αλλά τουλάχιστον, δεν έχω αποσυνδέσεις.

  4. #4
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    κανε ενα ελενχο στη εσωτερικη εγκατασταση (σποιλερ) η απλα ξεσυνδεσε τις αλλες (αν εχεις) και βαλε το μοντεμ μονο του στην πρωτη πριζα
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...25#post5507825
    Αν η εγκατασταση σου ειναι οκ τοτε καθαρα ειναι οτε και δεν νομιζω να χανει μονο την IP
    και παλι σε αυτο το προφιλ δεν ειναι καλα με τοσα λαθη

  5. #5
    Εγγραφή
    18-10-2009
    Μηνύματα
    624
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    ISP
    ΟΤΕ
    Να "πειραξω" τον κατανεμητή του κτιρίου, δε γνωρίζω δυστυχώς... Αλλά, το μόντεμ, έτσι κι αλλιώς, και αυτό και τα αλλα 3 δεν τα συνέδεα σε splitter, γιατί δεν υπάρχει σταθερό στο σπίτι.

    Αν ξανακαλεσω τον ΟΤΕ, τι ακριβώς πρόβλημα να δηλώσω; εφ'όσον πλέον δεν έχω αποσυνδέσεις

  6. #6
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnthegeeks Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να "πειραξω" τον κατανεμητή του κτιρίου, δε γνωρίζω δυστυχώς... Αλλά, το μόντεμ, έτσι κι αλλιώς, και αυτό και τα αλλα 3 δεν τα συνέδεα σε splitter, γιατί δεν υπάρχει σταθερό στο σπίτι.

    Αν ξανακαλεσω τον ΟΤΕ, τι ακριβώς πρόβλημα να δηλώσω; εφ'όσον πλέον δεν έχω αποσυνδέσεις
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    κανε ενα ελενχο στη εσωτερικη εγκατασταση (σποιλερ) η απλα ξεσυνδεσε τις αλλες (αν εχεις) και βαλε το μοντεμ μονο του στην πρωτη πριζα
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...25#post5507825
    Αν η εγκατασταση σου ειναι οκ τοτε καθαρα ειναι οτε και δεν νομιζω να χανει μονο την IP
    και παλι σε αυτο το προφιλ δεν ειναι καλα με τοσα λαθη
    Εαν εχεις πολλες πριζες καλο ειναι να κανεις εναν ελενχο ξεσυνδεοντας τις αλλες πριζες αφηνοντας μονο τη κεντρικη (αυτη που ερχεται το καλωδιο οτε απο εξω λεω κεντρικη ειτε κατανεμητη ειτε απο την κολονα), δεν χρειαζεται να πας στον κατανεμητη
    αλλα αφου δεν εχεις αποσυνδεσεις αστο ετσι για τωρα
    στο μελλον να το εχεις υποψην αν βρεις καποιο γνωστο αν δεν ξερεις μονος σου

    Αν ξανακαλεσω τον ΟΤΕ, τι ακριβώς πρόβλημα να δηλώσω; εφ'όσον πλέον δεν έχω αποσυνδέσεις
    ενταξει αν δεν εχεις αποσυνδεσεις εισαι οκ ελπιζω να μεινει σταθερη η γραμμη

  7. #7
    Εγγραφή
    18-10-2009
    Μηνύματα
    624
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    ISP
    ΟΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εαν εχεις πολλες πριζες καλο ειναι να κανεις εναν ελενχο ξεσυνδεοντας τις αλλες πριζες αφηνοντας μονο τη κεντρικη (αυτη που ερχεται το καλωδιο οτε απο εξω λεω κεντρικη ειτε κατανεμητη ειτε απο την κολονα), δεν χρειαζεται να πας στον κατανεμητη
    αλλα αφου δεν εχεις αποσυνδεσεις αστο ετσι για τωρα
    στο μελλον να το εχεις υποψην αν βρεις καποιο γνωστο αν δεν ξερεις μονος σου


    ενταξει αν δεν εχεις αποσυνδεσεις εισαι οκ ελπιζω να μεινει σταθερη η γραμμη
    Είναι παλιό σπίτι, μια πρίζα τηλεφώνου έχει, η οποία συνδέεται κατευθείαν με το "κουτάκι" του ΟΤΕ.

    Πάντως, δεν είμαι και ικανοποιημένος με τη γραμμή, αλλά έχω μάθει από αρκετό κόσμο, ότι ενεργοποιούν VDSL από το Σεπτεμβριο στην περιοχή, και περιμένω μπα και λυθούν τα προβλήματα μου

    Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

  8. #8
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    αα οκ δεν μου το ειπες απο την αρχη οτι εχεις μονο μια πριζα, και εγω παιδευουμαι και ξουδεουμαι
    οκ επλιζω να ηταν μεχρι εδω τα προβληματα και να μεινει σταθερη η συνδεση

  9. #9
    Εγγραφή
    18-10-2009
    Μηνύματα
    624
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    ISP
    ΟΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    αα οκ δεν μου το ειπες απο την αρχη οτι εχεις μονο μια πριζα, και εγω παιδευουμαι και ξουδεουμαι
    οκ επλιζω να ηταν μεχρι εδω τα προβληματα και να μεινει σταθερη η συνδεση
    Έκαναν αναβάθμιση στη γειτονιά μου πριν λίγες μέρες και λύθηκαν όλα τα προβλήματα που είχα!
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  received_10207907889914514.jpeg 
Εμφανίσεις:  32 
Μέγεθος:  37,4 KB 
ID: 164901

    Νομίζω ότι ο ΟΤΕ φρόντισε να μας αποζημιώσει για όλα αυτά τα χρόνια ταλαιπωρίας :P

  10. #10
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ωραια και ευχαριστουμε για την ανανεωση
    ναι μαλλον θεμα οτε με 3 μοντεμ να χανει ιπ
    οπως δειχνει τελος καλο ολα καλα και μεγεια η καινουριασ συνδεση

Παρόμοια Θέματα

  1. Ρουτερ που να "ακουει" την πορτα στο utorrent
    Από thelos257 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-16, 01:20
  2. Αναβάθμιση "παλαιού" συστήματος. Προτάσεις
    Από lakis3 στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-15, 23:49
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-15, 17:17
  4. Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-14, 23:30

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας