Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 25
  1. #1
    Εγγραφή
    15-12-2006
    Περιοχή
    Λαμπρινή (Γαλάτσι)
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ
    Router
    Siemens 4200 speedstream
    Βασικά ένα θα πώ έχω κουραστεί τόσο καιρο και θα σας πώ και τον λόγο
    γύρω στις 25 του Φεβρουαρίου άκουσα την διαφήμησιη της vivodi για το cable tv λέω και εγώ καλή προσφορά θα πάρω τηλέφωνο να κάνω την αίτηση με γραμμή δικία τους full llu, πραγματικά πολυ εξυπηρετική η κοπέλα με βοήθησε να να κάνουμε την αίτηση.
    2 Μαρτίου έρχεται ο οδηγός με την αίτηση να την υπογράψω πραγματικά πολύ γρήγορα τα παλικάρια τι να πώ
    2 Απριλίου έρχεται ο τεχνικός κατόπιν ραντεβού για την εγκατάσταση (χαρά εγώ) τσεκάρει την γραμμή και το αποτέλεσμα ήταν να να μου πεί οτι η γραμμή ειναι κομμένη στα 660 μέτρα απο εισαγωγή..... (Βασικά έχω δεί πολλά ατομα απο εδώ μέσα που πήραν την ίδια απάντηση απο τους τεχνικούς τα μέτρα αλλάζουν μόνο) και μου λέει οτι θα πρέπει να το δηλώσει σαν βλάβη και ότι πρέπει να έρθει ο ΟΤΕ να το φτιάξει (κατα τα άλλα ιδιόκτητα δίκτυα)
    11 Απριλίου παίρνω τηλέφωνο την εξυπηρέτηση πελατών να ρωτήσω τι έγινε δεν ήξερε κανείς τι του γίνεται η κλασική απάντηση δεν έχει ενημερωθεί ο υπολογιστής σας συνδέω με το τεχνικό τμήμα.... περιμένω κανα 45λεπτο και επιτέλους το σηκώνει ο τεχνικός αυτός και αν δεν ήξερε "δεν γνωριζουμε αν έχει γίνει request στον ΟΤΕ για επισκευή" και ποιος ξέρει εγω; τέλος πάντων το κλείνω πρίν τον αρχίσω στα μπινελίκια
    13 Απριλίου χτυπάει το κινητό μου ήταν τεχνικός της ββο "οδεύουμε προς το σπίτι σας για να δούμε την γραμμή σας" λέω και εγώ θα μου το φτιάξουν γυρνάω σπίτι το απόγευμα με ανυπομονησία και τι βλέπω ενα χαρτάκι του τεχνικού που έλεγε "βλάβη στα 660 μέτρα απο εισαγωγή υπάρχει χαρτάκι" καλα συγνώμη αυτό δεν το ξέρανε!!!! τί ήρθανε να κάνουνε
    14 Απριλίου παίρνω τηλέφωνο το τεχνικό τμήμα να δώ τι έγινε.... ξαφνιαστήκανε "πώς και ήρθε τεχνικός στο σπίτι σας χωρίς ειδοποίηση, έχετε δίκιο ίσως δεν χρειαζότανε να ξανάρθουν" και εγώ να έχω μείνει μ....ς, μα καλά κυρίοι μου δεν είπατε θα το δώσετε στον οτε για αποκατάσταση και τότε ξεκινήσανε τα ίσως "ίσως έπρεπε να το σιγουρέψουν" - "ίσως ήτανε να το επισκευάσουν " μα καλά κυριοί μου ο οτε δεν είναι υπεύθυνος; Μάσαγε τα λόγια του ο μάγκας κατάπιε την γλώσσα του... "να ξέρετε αφήστε μου ενα κινητό σας να σας πάρω σε 10 λεπτά" του αφήνω και εγω και το κλείνω γεμάτος αγανάκτηση
    Μισή ώρα αργότερα χτυπάει το κινητό και το σηκώνω με λαχτάρα μήπως κάτι καλό συνάιβει
    "να ξέρετε τελικά τώρα θα το δηλώσουμε την βλάβη στον ΟΤΕ ίσως πάρει απο 15 μέρες και πάνω" ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι μου " μα καλά τόσσες μέρες τι κάνετε οι τεχνικοί τι κάνανε εκεί "μάλλον ήρθανε να το φτίαξουν αλλά δεν τα καταφέρανε, τι να σας πω και εγώ σας καταλαβαίνω αλλα δεν γνωρίζω τίποτε άλλο"
    βρε καλέ μου βρε χρυσέ μου δώσε μου κάτι πιο συγκεκριμένο..... "δεν γνωρίζω κάτι παραπάνω"
    ΠΑΙΔΙΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ βοηθήστε μου, δώστε μου μια συμβουλή, δεν αντέχω άλλο
    Πέρασα που πέρασα 4 μήνες αναμονή στην Τελλάς ακύρωσα και είπα να κάνω βιβόντι μήπως κατι καλύτερο γινότανε
    May the force be with you

  2. #2
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Περιοχή
    /pub/beer | more
    Μηνύματα
    211
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    Speedtouch 585
    Καταρχήν πήγαινε στο τοπικό κατάστημα του ΟΤΕ. Βρές τον τεχνικό που είναι υπέυθυνος για την περιοχή σου. Αν τον βρεις, και λέω αν, συννεοήσου μαζί του μπας και βγάλεις καμιά άκρη. Εγώ κάπως έτσι έβγαλα άκρη.

  3. #3
    Εγγραφή
    01-02-2007
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    12945/890
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Linksys WRT-G
    SNR / Attn
    9(dB) / 36(dB)
    Αδερφέ ακριβως τα ίδια πέρασα και εγώ.Περίμενα σχεδόν 3 μήνες, ο τεχνικός ήρθε βρήκε βλάβη στα 103 μέτρα και την κοπάνησε λέγοντας μου οτι θα το δηλώσει βλάβη στον ΟΤΕ. Κράξιμο για κανά 15νθήμερο για να μου πούν πότε θα γίνει αποκατάσταση(προφανώς δεν πήρα απάντηση),τους τράβηξα και ένα ξεγυρισμένο χέσιμο-κράξιμο-καταγγελία-απειλή μέσω FAX και το άφησα στην τύχη του.Η συνέχεια εδώ http://www.adslgr.com/forum/showthre...t=86444&page=3

  4. #4
    Εγγραφή
    15-12-2006
    Περιοχή
    Λαμπρινή (Γαλάτσι)
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ
    Router
    Siemens 4200 speedstream
    Και σε σένα έτσι είχε γίνει σου έιχαν βρεί βλάβη στην γραμμή βρήκες τον τεχνικό του ΟΤΕ και στο φτιαξέ η απλά λέει αρλούμπες η vivodi
    May the force be with you

  5. #5
    Εγγραφή
    01-02-2007
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    12945/890
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Linksys WRT-G
    SNR / Attn
    9(dB) / 36(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hernandez Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και σε σένα έτσι είχε γίνει σου έιχαν βρεί βλάβη στην γραμμή βρήκες τον τεχνικό του ΟΤΕ και στο φτιαξέ η απλά λέει αρλούμπες η vivodi
    Το πρόβλημα ήταν στο οτι ο ΟΤΕ δεν είχε παραδώσει την γραμμή αλλά και αφού παραδώθηκε δεν ερχόντουσαν απο την Vivodi να την συνδέσουν προφασιζόμενοι οτι έβλεπαν την βλάβη ακόμη ανοιχτή στο σύστημα τους.Και ενώ εγω τους έλεγα οτι μίλησα με ΟΤΕ και όλα είναι ΟΚ.
    Μπάχαλο και ασυνεννοησία

  6. #6
    Εγγραφή
    27-09-2006
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    93
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Vivodi Full
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Vivodi
    Router
    Tilgin
    SNR / Attn
    (dB) / 14(dB)
    Ρε παιδιά, εγώ δεν καταλαβαίνω. Τι σημαίνει οτι η γραμμή είναι κομμένη στα χ μέτρα?
    Και όσοι έχουμε ήδη full llu κινδυνεύουμε να μας πουν κάτι τέτοιο?

  7. #7
    Εγγραφή
    14-04-2006
    Μηνύματα
    159
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2 Χ 12283/1023
    ISP
    TELLAS + VIVODI
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    585 + 780
    λοιπόν
    όταν λεμέ μια εταιρία ότι έχει δικό της δίκτυο εννοούμε ότι τα μηχανήματα και τα κυκλώματα είναι δικά της και δεν περνάνε ούτε δρομολογούνται μέσο οτε
    Ο χαλκός είναι του οτε ανήκει σε αυτόν όλοι από εκείνον παιρνουν γραμμες δεν έχει κάποιος άλλος δεν μπορεί να έχει κάποιος άλλος (χαλκό εννοούμε το σύρμα , το καλώδιο , που έρχεται σπίτι )
    υπεύθυνος για την καλή λειτουργία αυτού είναι μόνο ο οτε
    η δήλωση μιας βλάβης στον οτε γίνετε μέσο crm όχι απευθείας για αυτό και καταλάβετε
    για υπάρχουν καθυστερήσεις άντε να πάει ο τεχνικός να το περάσει άντε να το δει ο οτε
    άντε να φτιαξει την βλάβη άντε να ενημέρωση το crm για την βλάβη άντε να το δει
    ο άλλος τεχνικός άντε να σου κλείσουν ραντεβού να την μετρήσουν και αν όντως ο
    τεχνικός του οτε την εφτιαξε γιατί πρώτον μιλάμε για ένα καλώδιο μέσα σε 100αδες
    το οποίο δεν έχει κανένα σήμα πάνω του για να ξέρεις ότι δουλεύει σωστά
    το να φτιάχνεις τέτοιες περιπτώσεις δεν είναι ευκολο ειδικά με τις ελλείπεις υποδομές που έχουμε στην Ελλάδα και μην τρομερή αύξηση των χρηστών dsl τους τελευταίους μήνες
    όταν τελικά έρχεται και λέει ο τεχνικός ότι η γραμμή είναι κομμένη στα χ μέτρα
    σημαίνει ότι έχει βάλει κάποιο μηχάνημα αναλυτή έχει στείλει ένα σήμα και βλέπει μέχρι που φτάνει αυτό πχ εσένα που σου λέει 600 μέτρα το πιο πιθανό ότι η γραμμή σου είναι κομμένη σε κάποια υπόγεια μουφα του οτε και θα αργήσεις να δεις γραμμή (ένα μήνα στον νερό )
    εκτός και αν εντοπίσεις το καφαο και είναι αυτό στα 600 μέτρα (χλωμό συνήθως είναι 50 με 100)
    αυτά για να σου δώσω μια εικόνα το τι γίνετε δεν φταίει η vivodi ο τεχνικός η ο υπάλληλος του οτε όλοι αυτοί πραγματικά θέλουν να φτιάξεις
    Αυτό που φταίει είναι ότι ζούμε σε μια χώρα χωρίς υποδομές και πάντα ψάχνουμε να βρούμε την φτηνή και εύκολη λύση και αντί να κάνουμε ένα βήμα μπροστά και να πάρουμε μια άλλη τεχνολογία καλύτερη ψωνίζουμε κάποια άλλη αρκετά απαρχαιωμένη αλλά τρομερά κερδοφόρα
    για κάποιους και θα σου πω ένα απλό παράδειγμα πάνω σε αυτό
    αν μπορούσε κάποιος παροχος πχ η βιβοντι, μιας και ασχολούμαστε μαζί της , να σου δώσει ιντερνετ μέσο wimax wifi κάποια άλλη τεχνολογία που δεν θα είχε καλώδια νομίζεις ότι δεν θα το έκανε ? Σκέψου τι λεφτά θα γλίτωνε από τα καλώδια που νοικιάζει από τον οτε σκέψου πόσο προσωπικό απασχολεί για τέτοιους είδους βλάβες
    Φαντασου ποσό απλό θα ήταν να επιλύσει το πρόβλημα με το να σου τοποθετήσει ένα access point στην ταράτσα να σκάει ο τεχνικός με το λαπτοπ να κοιτάει έχει ιντερνετ εδώ αν έχει να λέει πελάτη τα καλώδια που κατεβάζουν το νετ στο διαμέρισμα έχουν πρόβλημα φτιαξτα δεν έχει ιντερνετ στην ταράτσα μπορεί με κάποιες ρυθμίσεις στην κεραία να το φτιάξει έχει καλός δεν μπορεί να λέει πελάτη ξέρεις κάτι είσαι εκτός εμβέλειας πρέπει να μπει καινούργιο access point κάπου ενδιάμεσα αυτό θα πάρει περίπου 15 μέρες (όλα αυτά είναι χονδρικά βέβαια και χωρίς τους απαραιτήτους όρους απλά για να πιάσει κανείς το γενικό νόημα )
    πιστεύεις ότι ο κάθε παροχος δεν θα το έκανε αυτό ?
    εγώ πιστεύω ότι άνετα θα το έκαναν γιατί απλά θα έκαναν απόσβεση το πολύ μέσα σε ένα χρόνο
    αλλά για βρες μου άδειες για τέτοια πράματα και τέτοιες τεχνολογίες
    βρες και ποιοι είναι οι μεσαζόντες σε όλα αυτά σε ποιον πληρώνουν όλες αυτές οι εταιρίες χαράτσι για να υπάρχουν βρες από ποιον εξαρτουντε όλες αυτές οι εταιρίες βρες ποιος τρώγει
    3 εκατομμύρια ευρο πρόθυμο κάθε χρόνο για τα αίσχη που κάνει
    αν σου φαίνεται ότι προσπαθώ να καλύψω την Βιβή κανείς λάθος σπίτι μου έχω φουλ τελλας
    προσπαθώ να σου δώσω να καταλάβεις κάποια πράματα και να σου πω και κάποια αλλά
    σέβομαι όλες της εταιρίες που προσπαθούν να κάνουν κάτι ενάντια στο μονοπώλιο του οτε και να δώσουν εναλλακτικές λύσεις σέβομαι την βιβοντι γιατί ήταν η πρώτη από αυτές (αλλιώς θα ήμουν ακόμα με dial up 5 kb και 200 ευρο το μήνα λογαριασμό τηλεφώνου )
    λυπάμαι αν σε κούρασα λυπάμαι αν ξέφυγα
    φιλικά Δημήτρης

  8. #8
    Εγγραφή
    06-01-2005
    Περιοχή
    Dallas
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.223
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    940 Mbps/940 Mbps
    ISP
    Astound Broadband
    Δημήτρη, βάζε και κανένα κόμμα και καμιά τελεία όμως...

  9. #9
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    612
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    6000/508
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    USR 9112+Linksys WAG354G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από insane45 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδιά, εγώ δεν καταλαβαίνω. Τι σημαίνει οτι η γραμμή είναι κομμένη στα χ μέτρα?
    Και όσοι έχουμε ήδη full llu κινδυνεύουμε να μας πουν κάτι τέτοιο?
    Συγγνώμη, παρ'όλο που είναι κομμένη η γραμμή, το πακέτο με σκέτο internet παίζει κανονικά, αλλά το cabletv αρνείται; Γιατί δε μου κάθεται...;
    God is omnimpotent

  10. #10
    Εγγραφή
    20-01-2006
    Περιοχή
    Εκάλη
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    1.534
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΚΑΛΗ
    Router
    ZTE H1600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από insane45 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδιά, εγώ δεν καταλαβαίνω. Τι σημαίνει οτι η γραμμή είναι κομμένη στα χ μέτρα?
    Και όσοι έχουμε ήδη full llu κινδυνεύουμε να μας πουν κάτι τέτοιο?
    H vivodi δεν περνάει δικά της καλώδια. Χρησιμοποιεί στο last mile τα υπάρχοντα.

  11. #11
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Περιοχή
    Μαρκόπουλο Μεσογαίας
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9.106
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/4998
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Router
    I don't remember
    SNR / Attn
    (dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    @jimmad
    The last mile does not belong to OTE, OTE is just responsible for its maintenance.It belongs to the Greek state.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος A_gamer : 14-04-07 στις 15:00.
    Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο-γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τον Επίτιμο.



  12. #12
    Εγγραφή
    14-04-2006
    Μηνύματα
    159
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2 Χ 12283/1023
    ISP
    TELLAS + VIVODI
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    585 + 780
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από A_gamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    @jimmad
    The last mile does not belong to OTE, OTE is just responsible for its maintenance.It belongs to the Greek state.
    Πες στο στον οτε αυτο !!!!!
    Μπας και το καταλαβουν !
    αλλα χλωμο σε κοβω

  13. #13
    Εγγραφή
    14-04-2006
    Μηνύματα
    159
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2 Χ 12283/1023
    ISP
    TELLAS + VIVODI
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    585 + 780
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mercyful_Fate_666 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δημήτρη, βάζε και κανένα κόμμα και καμιά τελεία όμως...
    κομμα τελειες το κανει το word αυτο ???

  14. #14
    Εγγραφή
    30-08-2006
    Περιοχή
    Νεο Ψυχικό
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    321
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300Mbps/30Mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimmad Εμφάνιση μηνυμάτων
    κομμα τελειες το κανει το word αυτο ???
    Vassilis
    Assumption is the mother of all fuckups!!!


    CPU: Intel Core i7 4770K, Μοtherboard: Asus Maximus VI Extreme, GPU: Palit GTX1660 6GB, RAM: Corsair 16GB DDR3-1600, PSU: Corsair TX750M, CASE: Corsair 4000D Airflow, HDD: Samsung 850 PRO Series 256GB

  15. #15
    Εγγραφή
    27-09-2006
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    93
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Vivodi Full
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Vivodi
    Router
    Tilgin
    SNR / Attn
    (dB) / 14(dB)
    H vivodi δεν περνάει δικά της καλώδια. Χρησιμοποιεί στο last mile τα υπάρχοντα.
    Ναι, αυτό το ξέρω. Τι σημαίνει όμως οτι η γραμμή είναι κομμένη, εννοώ από τεχνικής απόψεως...

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 117
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-08, 03:55
  2. Βοηθήστε με λίγο ρε παιδιά...
    Από spetsos στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-07, 20:28
  3. ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ!!!!
    Από kostas__p στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-07, 17:59
  4. Δεν ξερω τιποτα-δεν ειδα τιποτα-δεν ακουσα τιποτα (Πιστολιδι στο κεντρο)
    Από mrwireless στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-06, 02:52
  5. παιδια βοηθηστε με!
    Από Antonio_1 στο φόρουμ Linksys ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-05, 21:05

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας