Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    10-12-2011
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Καλησπέρα,

    Μόλις αγόρασα μια καινούρια τηλεόραση http://www.lg.com/us/tvs/lg-49LF5400-led-tv και είπα να δοκιμάσω να τη συνδέσω με το laptop. Πήρα ένα καλώδιο DVI το συνέδεσα στο λαπτοπ και κατέληγε σε HDMI για να το συνδέσω στην τηλεόραση. Είναι τα καλώδια που έχουν τη μία ακρη DVI και στην άλλη HDMI.

    Γενικά είμαι ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα καθώς τα χρώματα και η ποιότητα είναι καλλίτερη από το VGA που χρησιμοποιούσα σε άλλη οθόνη. Δημιουργήθηκε ωστόσο ένα πρόβλημα με το μαυρο χρώμα και το γκρι. Γενικά ότι φαίνεται γκρι κλειστό στην οθόνη το υπολογιστή το βλέπω ως μαύρο στην τηλεόραση, δηλαδή δε βλέπω τις λεπτομέρειες σε σκοτεινές ταινίες, μόνο ένα μαύρο φόντο που δεν είναι ρεαλιστικό.

    Επίσης, νομίζω ότι κολλάνε λίγο τα βίντεο, ή μάλλον θα έλεγα κολλάει η εικόνα σαν να βλέπω αργό replay ή σαν να βλέπω εικόνες που περάνε γρήγορα από μπροστά μου για να σχηματιστεί κίνηση.

    Ξέρετε τι μπορεί να φταίει?

    To laptop μου είναι λίγο παλιό με ATI RADEON 2400HD 256MB.

  2. #2
    Εγγραφή
    08-10-2008
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    233
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Για το πρώτο απλά πρέπει να ρυθμίσεις την φωτεινότητα της TV από την ίδια την TV, αλλά πριν το κάνεις αυτό νομίζω κάπου στον Catalyst έχει επιλογή για το χρώμα που στέλνει στην TV. Αν είναι RGB θα πρέπει νομίζω να το γυρίσεις σε YCbCr και δες αν αλλάζει κάτι.

    Η κάρτα είναι παλιά και από τις πλέον αργές εκείνης της εποχής. Κατέβασε και τρέξε το GPUZ. Δες το φόρτο εργασίας όταν παίζει video και την ποσότητα μνήμης που χρησιμοποιεί. Αν τα τερματίζει και τα δύο ίσως να είναι στα όριά της η κάρτα.

    Πιο laptop έχεις;

  3. #3
    Εγγραφή
    10-12-2011
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john2002 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το πρώτο απλά πρέπει να ρυθμίσεις την φωτεινότητα της TV από την ίδια την TV, αλλά πριν το κάνεις αυτό νομίζω κάπου στον Catalyst έχει επιλογή για το χρώμα που στέλνει στην TV. Αν είναι RGB θα πρέπει νομίζω να το γυρίσεις σε YCbCr και δες αν αλλάζει κάτι.
    Την έχω βάλει τέρμα τη φωτεινότητα αλλά ελάχιστη βελτίωση. Όταν λες Catalyst τι εννοείς? Το YCbCr τι είναι και πως αλλάζει?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john2002 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η κάρτα είναι παλιά και από τις πλέον αργές εκείνης της εποχής. Κατέβασε και τρέξε το GPUZ. Δες το φόρτο εργασίας όταν παίζει video και την ποσότητα μνήμης που χρησιμοποιεί. Αν τα τερματίζει και τα δύο ίσως να είναι στα όριά της η κάρτα.
    Οκ, θα το δοκιμάσω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john2002 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιο laptop έχεις;
    Acer Travelmate 5720G

  4. #4
    Εγγραφή
    08-10-2008
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    233
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Η τελευταία έκδοση οδηγών της AMD για αυτή την κάρτα είναι η 13.9
    http://support.amd.com/en-us/download
    αν και νομίζω με τα laptops το καλύτερο είναι να κοιτάς την έκδοση που προσφέρει ο κατασκευαστής στην σελίδα του.

    Έχει αλλάξει το interface όλα αυτά τα χρόνια 2-3 φορές στους Catalyst, αλλά γενικά ψάχνεις κάτι σαν το παρακάτω.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  AMD-Color-Pixel-Format.png 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  59,4 KB 
ID: 164564

    Εναλλακτικά παίζεις με τα χρώματα από τον Catalyst.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  t0gRH8n.jpg 
Εμφανίσεις:  0 
Μέγεθος:  114,1 KB 
ID: 164565

    Αν η όλη φασαρία γίνεται μόνο για ταινίες μπορείς να παίξεις με τα χρώματα μόνο για το video

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  h0j79Q3.jpg 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  33,4 KB 
ID: 164566

    Αν δεν ξέρεις τι είναι το Catalyst/Vision τότε ίσως να μην έχεις περάσει καν drivers, να παίζεις με αυτούς των Windows. Θα πρέπει να σου βγάζει το Catalyst/Vision control center με δεξί κλικ στην επιφάνεια εργασίας. Αν όχι κατεβάζεις τον driver από την σελίδα του κατασκευαστή του laptop ή από την σελίδα της AMD στην αρχή του post.

    Καλό είναι να εγκαταστήσεις, αν δεν το έχεις κάνει, τον Media Player Classic, σε περίπτωση που ο player που χρησιμοποιείς δεν αξιοποιεί την κάρτα γραφικών για την επιτάχυνση του video. Πάντως ο επεξεργαστής αυτός είναι οριακά για 1080p playback χωρίς την βοήθεια της κάρτας γραφικών.

    Υποθέτω το laptop σου είναι αυτό εδώ
    http://www.heise.de/preisvergleich/e...1-a301122.html

  5. #5
    Εγγραφή
    10-12-2011
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john2002 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν ξέρεις τι είναι το Catalyst/Vision τότε ίσως να μην έχεις περάσει καν drivers, να παίζεις με αυτούς των Windows. Θα πρέπει να σου βγάζει το Catalyst/Vision control center με δεξί κλικ στην επιφάνεια εργασίας. Αν όχι κατεβάζεις τον driver από την σελίδα του κατασκευαστή του laptop ή από την σελίδα της AMD στην αρχή του post.

    Καλό είναι να εγκαταστήσεις, αν δεν το έχεις κάνει, τον Media Player Classic, σε περίπτωση που ο player που χρησιμοποιείς δεν αξιοποιεί την κάρτα γραφικών για την επιτάχυνση του video. Πάντως ο επεξεργαστής αυτός είναι οριακά για 1080p playback χωρίς την βοήθεια της κάρτας γραφικών.

    Υποθέτω το laptop σου είναι αυτό εδώ
    http://www.heise.de/preisvergleich/e...1-a301122.html
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Τελικά είχα εγκατεστημένο το driver αλλά ούτε που το πρόσεχα τόσα χρόνια το προγραμματάκι αυτό. Ρύθμιζα τις επιλογές από το πρόγραμμα των windows 7. Ναι αυτό ακριβώς είναι το λαπτοπ μου.

    Θα δοκιμάσω τις συμβουλές σου και θα επανέλθω με νέα.

  6. #6
    Εγγραφή
    10-12-2011
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Ευχαριστώ φίλε john2002. Τελικά λύθηκε το πρόβλημα με τις ρυθμίσεις μέσω catalyst.

  7. #7
    Εγγραφή
    08-10-2008
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    233
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Όμορφα

Παρόμοια Θέματα

  1. Προβλημα ηχου απο υπολογιστη σε τηλεοραση
    Από Tasos394 στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-15, 13:58
  2. Συνδεση με τηλεοραση (dvi) προβλημα (μονο 30hz)
    Από DJman στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-15, 00:51
  3. Σύνδεση στερεοφωνικού με Η/Υ
    Από whatsup στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-15, 00:38
  4. Από 13.3 σε 18.5mbps με άλλο SNR
    Από RealNC στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-15, 18:26
  5. Σύνδεση σταθερού Η/Υ σε Smart TV με HDMI
    Από Κώστας Σ. στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-15, 02:33

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας