Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    27-01-2016
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΑΡΚΙΖΑ
    παίδες καλησπέρα γενικότερα έχω ανοιξει και αλλα θέματα και εδώ και σε αλλα forum με το θέμα που έχω και δεν έχει βρεθεί κάποια λύση θέλω να περιγράψω με λίγα λόγια τη φάση που βρίσκετε αυτή τι στιγμή η σύνδεση μου... έχω vdsl από forthnet το full pack με nova μαζί το πρόβλημα μου είναι η ταχύτητα η οποια για vdsl είναι απαράδεχτη! λοιπόν η ταχύτητα που έχω είναι εντελώς ασταθής την μια μπορεί να παίζει στο 13 και την άλλη στο 21 ανάλογος τα κέφια που έχει το margin την ώρα που θα φάει το dc το router για παράδειγμα αυτή τι στιγμή είμαι στα 14 mbps αν κάνω εγώ restart το router μου και το margin μου εκείνη την ώρα είναι περίπου 14 15 db θα πάει στα 20 με 21 mbps μέχρι να φάει dc και να ξανακλειδωσει στα 13 14 mbps θα μείνει εκεί μέχρι να κάνει dc και η θα ανεβεί η θα μείνει η ίδια..το παράξενο είναι πως το deafult margin μου είναι το 9db αλλα δεν μένει σταθερό μια το βλέπω 9 μια το βλέπω 7 μια το βλέπω 13 μια 15 ότι να ναι δηλαδή και δε μπορώ να καταλάβω το γιατί γενικότερα είχα πολλά θέματα είχα δηλώσει πολλές βλάβες και η σύνδεση μου είχε γυρίσει 3 4 φορες σε adsl profile που μέχρι να μου το γυρίσουν μου βγάλανε την πιστη... πρόσφατα βρέθηκε μια μεγάλη βλάβη στην περιοχή σε εν καλώδιο που από εκεί περνάει και το ζευγάρι μου και αντικατασταθηκε με νέο καλώδιο και νέα μούφα και έτσι κατάφερα να πίσω την εταιρία μου να μου αλλάξει το profile σε vdsl και πάλι αλλα εξακολουθεί να κάνει τα ίδια... πως είναι δυνατόν να παίζει τόσο μεγάλη διαφορα σε ταχύτητα από 13 σε 21 είναι λογικό? ακόμα να αναφέρω πως σύμφωνα με το attenuation που έχω βρίσκομαι στα 1900 μετρα και απορώ γιατί μου δώσαν vdsl σε τέτοια απόσταση και σε εμενα αλλα και σε άλλους στην περιοχή αλλα όταν το profile μου γυρίζει σε adsl το attenuation είναι 19 δηλαδή περίπου 1400 μετρα που αυτό πρέπει να είναι και το σωστό γιατί το μέτρησα οδικά και είναι 1100 μετρα αλλα γιατί δε μένει σταθερό έστω και στο 21 που πιάνει... παρένθεση στις αρχές είχα πιάσει ακόμα και 31 mbps και έπεφτε στα 18 μετά από κάποιες ώρες αλλα όσο βάζαν και άλλοι vdsl στην περιοχή έπεφτε και μάλλον παίζει crosstalk και μάλιστα μεγάλο άρα σίγουρα θα υπάρχει και άλλο θέμα με τα καλωδια στην περιοχή αλλα πως θα τους πίσω να το φτιάξουν? Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20160217_225632.jpg 
Εμφανίσεις:  48 
Μέγεθος:  562,8 KB 
ID: 167394Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20160218_141518.jpg 
Εμφανίσεις:  43 
Μέγεθος:  197,0 KB 
ID: 167395Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20160222_153250.jpg 
Εμφανίσεις:  40 
Μέγεθος:  531,9 KB 
ID: 167396

  2. #2
    Εγγραφή
    31-01-2016
    Περιοχή
    Kitsi-Koropiou
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    47500/4999
    ISP
    HOL
    Router
    Patata-hol
    SNR / Attn
    15(dB) / 23(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τα ιδια αλλα με πιο λιγες διακυμανεις κανει και το δικο μου,οπου μενω κοντα στον Γιαννη..Ξεκινα το πρωι απο 47 και το βραδυ παει 44....αν τυχει να του κανω κανενα roboot..

    Σημερα ημουν στην δουλεια και με πηρε η γυναικα και μου ειπε οτι μυριζει κατι πλαστικο στο σπιτι και οτι δεν εχουμε ουτε σταθερο ,ουτε ιντερνετ....

    Και μαντεψε τι ηταν.?? το σπλιτερ μας μπερδευτηκε και εγινε φουρνος..χαχαχα ενα σωμα μια ψυχη τα αντερα του μεσα..

    Τι να πω,ετυχε.?? Η περιοχη μας βγαζει και 220volt στα καλωδια του ΟΤΕ καποιες ωρες,χαχαχα...δεν ξερω,ισως

    Γιαννη ολη η γραμμη απο την καμπινα 133,πρεπει να εχει τουλαχιστον 3000 κοψιματα και αλλες 300 μουφες με καμια 2 κιλα νερο μεσα η καθεμια....Οπως ηταν και εξω απο το σπιτι μου και τα ειδα με τα ματια μου...ΣΕ 3 ΜΕΤΡΑ ΚΑΛΩΔΙΟ ειχε 6 κοψιματα οπου εβλεπες χαλκο μεσα και μια μουφα που την ειχε δει μπουκαλι με νερο...


    Δυστηχως αν δεν αλλαξουν ολη την γραμμη δεν θα δουμε φως...πραγμα το οποιο ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΠΟΤΕ....

  3. #3
    Εγγραφή
    27-01-2016
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΑΡΚΙΖΑ
    ελα ρε τι εγεινε πηρες να τους το πεις πω ψηθηκε το σπλιττερ?

  4. #4
    Εγγραφή
    31-01-2016
    Περιοχή
    Kitsi-Koropiou
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    47500/4999
    ISP
    HOL
    Router
    Patata-hol
    SNR / Attn
    15(dB) / 23(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πηρα και μου γυρισαν απο adsl σε vdsl....Μου ειπαν να μου στειλουν αλλο....Μαλλον ο κινεζος που το εφτιαξε κατι εβαλε λαθος...η εχουμε λιγο παραπανω ρευμα στην γραμμη του 133,χαχαχαχα

  5. #5
    Εγγραφή
    27-01-2016
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΑΡΚΙΖΑ
    τι να πω εγω σπαω το κεφαλι μου γιατι το Output Power Up ειναι στο -4 παντος ας βρεθει καποιος να μου λυσει την απορεια...

  6. #6
    Εγγραφή
    31-01-2016
    Περιοχή
    Kitsi-Koropiou
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    47500/4999
    ISP
    HOL
    Router
    Patata-hol
    SNR / Attn
    15(dB) / 23(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν ξερω τι περιμενεις και δεν αλλαζεις μοντεμ....Αφου βλεπεις οτι της Forthnet ειναι σακι με πατατες...τι μπορει να περιμενεις απο αυτο το παρταλι.Μονο φωτια μπορει να παρει...

    Εισαι μακρια απο την καμπινα,παλευει ο κινεζος να παρει δεδομενα,καποια στιγμη θα τον δεις να την κανει απο το παραθυρο για εξω να παρει αερα..


    Output Power Up και οτι εχει σχεση με αυτα τα νουμερα,ειναι οι προσπαθεις για να παρει και να δωσει....τεζα η τερεζα

Παρόμοια Θέματα

  1. Ανεβασμένο ping μετά απο αναβάθμιση σε VDSL
    Από ethnik471 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-16, 12:34
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-16, 11:52
  3. Από ADSL σε VDSL ερωτήσεις
    Από Smith στο φόρουμ Wind VDSL
    Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-15, 23:58
  4. Προβλημα με Repeater σε VDSL router
    Από firewall στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-15, 13:56
  5. μεγαλο προβλημα δικτυου ΟΤΕ
    Από bebakos11 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-15, 13:44

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας